تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مدیران فرهنگی استان اردبیل پشتیبانیی از تئاتر نمی کنند

سلیم معزی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار تسنیم در اردبیل

نویسنده و کارگردان اردبیلی تئاتر و سینما اضافه کرد:‌ کتاب مجموعه داستان " قصه خانه‌های سبز" نیز در راستای انقلاب اسلامی را تألیف کرده و در حال حاضر نیز نگارش کتاب رمان با اسم "پدربزرگ" را انجام می‌دهم.

معزی در ارتباط با فعالیت‌های هنری خود در قسمت تئاتر اهتمام کرد: قسمت کودک و نوجوان اولین تجربه در حوزه فعالیت‌های تئاتر بود که اثر "جولان عشق" به نویسندگی و کارگردانی خودم در ارتباط با حضرت علی(ع) بر روی صحنه رفت و توانست مقام دوم کشور در جشنواره بچه‌های مسجد را اکتساب کند.

متأسفانه تئاتر مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرد

معزی با اشاره به مشکلات رشته هنری تئاتر در اردبیل عنوان کرد: تئاتر من جمله هنرهایی هست که در کشور و بویژه در استان اردبیل ضعیف بوده و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند به چه سبب که این هنر در جایگاه مخصوص خود قرار نگرفته هست.

نویسنده و کارگردان اردبیلی تئاتر و سینما اهتمام کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که حوزه تئاتر با آن رو به رو هست، عدم برقرار کردن ارتباط شایسته مردم با تئاتر بوده و مشکل اندیشه عمومی مردم با تئاتر زیاد و نمی‌توانند با تئاتر انس دریافت کنند.

معزی گفته بود: تئاتر اردبیل قابل قیاس با شهرهای دیگر کشور نیست به چه سبب که ظرفیت‌ها و هنرمندان زیاد مستعدی در این استان وجود دارند که از آن جمله می‌توان به زنده یاد واحدی‌زاده اشاره کرد که بخشی از ۳۰ کارگردان تاثیرگذار کشور در حوزه تئاتر پس از انقلاب شمرده می‌شود.

حمایت پولی از اعمال تئاتر در اردبیل وجود ندارد

نویسنده و کارگردان اردبیلی تئاتر و سینما با اشاره به اینکه کمک‌های پولی به نمایش‌نامه‌های دیگری به راحتی تخصیص می‌یابد، اهتمام کرد: اجرا نمایشی در ارتباط با امام رضا(ع) در فرمان کار داشتم که به سبب عدم حمایت‌های پولی با تأسف قادر به اعمال این نمایش فرهنگی و ارزشی نیستم.

نبود تقویم تئاتر برای استان اردبیل یک ضعف است

نویسنده و کارگردان اردبیلی تئاتر و سینما گفته بود: تولید اثر فاخر نیازمند حضور و بازی هنرپیشه‌های با تجربه هست و تئاترهایی که بدون پشتیبانی پولی برگزار می‌شود،‌ نباید توقع حضور پرشور مخاطب های را دارا باشیم.

معزی عنوان کرد: با دقت به اینکه اداره ارشاد هیچ مساعدت پولی به حوزه تئاتر ندارد، ایده می‌کنیم، یک درصد اعتبارات که به مراسم‌های دینی اختصاص می‌گیرد،‌ به تئاتر تخصیص یابد که در این صورت تأثیرگذاری برنامه‌های فرهنگی و دینی با اعمال تئاتر در بین مردم زیادتر می باشد.

وی بیان داشت: با تأسف تقویم تئاتری در استان اردبیل وجود ندارد و در ماه‌های رمضان، محرم و صفر هیچ نمایش نامه‌ای در اردبیل بر روی صحنه نمی‌رود که برای پیشرفت و پیشرفت تئاتر در استان اردبیل ضروری هست دانشگاهیان، با هنرمندان و نویسندگان تئاتر و سینما در همکاری باشند و با پشتیبانی مدیران فرهنگی شاهد فرهنگ‌ سازی در ارتباط با استقبال مردم از تئاتر باشیم.

نویسنده و کارگردان اردبیلی تئاتر و سینما اضافه کرد: بزرگان ادب و هنر اردبیل اگر برای رشد تئاتر در استان اردبیل دست به دست هم دهند، پشتیبانیی که موردنظر بوده ایجاد شده و مردم به تماشای تئاتر عادت می‌کنند و مدرسه ها تعلیم تئاتر نیز در استان اردبیل حتما افزایش می‌یابد که امید داریم صاحبان صعنت در استان اردبیل نیز، بعنوان اسپانسرهای اقتصادی از تئاتر پشتیبانی کنند.

مصاحبه از : محمدرضا فرض اللهی – تصویر : بهرام آد شیرین پور


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77351

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.