تاریخ ارسال : ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مرثیه خوانی برای اتهامات بابک زنجانی را باور کنیم یا پست گرفتن فروشنده نفت به بابک زنجانی را؟!

مسئولان دولتی در سخنرانی های عمومی به مردم چیز دیگری می گویند و در داخل دولت از این عوامل دفاع کرده و به آن ها پست های حساس مدیریتی می سپارند. علت این برخورد دوگانه چیست؟

به گزارش شلمچه نیوز، آقای روحانی از ابهامات پرونده بابک زنجانی سخن رانده است که گویا وی در جایگاه منتقد بوده و فرد دیگری ریاست دولت را عهده دار است. اینگونه سخن گفتن از سوی بالاترین مقام اجرایی کشور مصداق عینی برون سپاری مسئولیت دولت است؛ در حالیکه متهمان ارشد پرونده بابک زنجانی با لابی گسترده رجال این دولت از پرونده مشارکت در جرم گریخته و هم اکنون از مقامات ارشد نفتی دولت تدبیر و امید بوده و مشغول بابک زنجانی سازی های بعدی می باشند.

رئیس جمهور در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت روز جاری که در محل اجلاس سران برگزار شده است در خصوص پرونده متهم نفتی بابک زنجانی اظهار داشت:

« یکی از وظایف قوای مقننه نظارت است. البته مجلس حق تحقیق و تفحص دارد. حق سوال و استیضاح دارد و کلمه نظارت برای مجلس نیست ولی با تسامحی می‌توان گفت که به نحوی نظارت است. شورای نگهبان نیز به یک معنا دستگاه نظارتی است. نیروهای مسلح و دیگر دستگاه‌ها نیز مراکز نظارتی وجود دارد.

حال چرا با این همه دستگاه نظارتی در کشور باز هم شاهد تخلف بزرگ هستیم؟ چگونه می‌شود یک تخلف عظیم و بزرگ حدود ۳ میلیارد دلار در دولت قبل اتفاق بیفتد. این همه دستگاه نظارتی بودند دیگر، کدام یکی نظارتش دقیق نبوده؟ یا قوانین و مقررات نظارتی ما اشکال دارد و یا افرادی که مسئولیت‌های نظارت را برعهده دارند دارای اشکال هستند.

مگر یک نفر خودش به تنهایی می‌تواند ۳ میلیارد دلار به جیب بزند. به کجا وصل بوده؟ چه کسانی به او کمک کردند؟ شریک‌ها چه کسانی بودند؟ در چه رده‌هایی بودند؟ چگونه نفت در اختیار فرد قرار گرفته؟ چگونه اموال در اختیار یک فرد قرار گرفته؟ چگونه میلیارد دلار و صدها میلیون دلار غیر از نفت پول در اختیار او قرار گرفته؟ دستگاه قضایی رسیدگی کرده و به حکمی رسیده که بنده راجع به دستگاه قضایی یا حکم آن فرد بحثی ندارم. آن مربوط به دستگاه قضایی است. به هر حال قاضی مربوطه و دستگاه قضایی رسیدگی و بررسی کرده و به حکمی رسیده است اما سوال مردم همچنان باقی است. حالا یک فردی اعدام شود خیلی خب اعدام شد. پول چی شد؟ پولی که در اختیار این آقا بود چی شد و کجا رفت؟ چه کسانی موثر بودند و نقش داشتند؟

بنده از آغاز این پرونده پیشنهاد کردم این فرد به جای اینکه مستقیم در اختیار دستگاه قضا قرار بگیرد در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد تا اطلاعات این موضوع کاملا آشکار شود و پرونده پخته شود بعد در اختیار دستگاه قضا قرار بگیرد. حالا به هر دلیلی این نظر عملی نشد، انتظار مردم چیست؟ انتظار مردم این است که ماجرا برای مردم روشن شود، مردم سوالاتی دارند، سوال مردم باید پاسخ داده شود.

بنده همین جا عرض می‌کنم به عنوان نماینده ملت ایران و مسئول اجرای قانون اساسی در پرونده‌های مهمی که میلیاردها اموال عمومی مردم حیف و میل شده است باید در آن پرونده به سوالات مردم پاسخ داده شود زیرا اگر پاسخ داده نشود یک چیز مهم‌تر از سه میلیارد دلار و بیش از ۱۰ میلیارد دلار و ده‌ها میلیارد دلار از دست داده‌ایم و آن مسئله اعتماد عمومی مردم و سرمایه اجتماعی است.»

آقای روحانی در حالی چنین صحبت هایی را مطرح کرده است که این حرف ها، سوالات جدی منتقدین دولت از ایشان می باشد؛ چرا که با توجه به مشخص بودن فروشنده نفت به زنجانی، وی هم اکنون از مدیران نفتی آن دولت محسوب می شود.

فروشنده نفت به زنجانی کیست؟

در جریان تحریم های نفتی کشور آقای بابک زنجانی با حمایت سیف الله جشن ساز مدیرعامل وقت شرکت نیکو و کمال دانشیار رئیس اسبق کمیسیون انرژی مجلس و از مدیران وقت شرکت نیکو به محمدعلی خطیبی مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت برای فروش نفت ایران و دور زدن تحریم های نفتی معرفی می گردد ولی از آنجا که آقای زنجانی درخواست فروش نسیه ای نفت را می کند، با مخالفت مدیریت وقت امور بین الملل مواجهه می شود. مشابه چنین درخواستی از سوی ناجا هم به امور بین الملل شرکت ملی نفت ارائه می شود که درخواست آنان نیز رد می شود.

بر اساس آنچه در گزارشات پرونده قضایی بابک زنجانی آمده است، جشن ساز و دانشیار پس از مسدود شدن مسیر فروش مستقیم نفت به بابک زنجانی، اقدام به فروش نفت بصورت نسیه به وی از نفت های فروش رفته شرکت ملی نفت به شرکت نیکو کردند. گفته می شود نیکو بعنوان یکی از شرکت های وزارت نفت، سالیان درازی است که اقدام به خرید نفت از وزارت نفت و تسویه آن با بانک مرکزی پس از فروش می کند. این روند از قدیم استثناً برای شرکت نیکو وجود داشته و هم اکنون هم برقرار است.

فروش نفت به بابک زنجانی از سوی جشن ساز مدیرعامل وقت نیکو منجر به ورود برخی دستگاه های مسئول نیز شده است. اما در نهایت جشن ساز در وزارت نفت سمت مدیر تولید شرکت ملی نفت مشغول به کار می شود که اخیرا همراه با بازنشستگی از سوی زنگنه به عنوان نماینده وزارت نفت در جنوب برای قراردادهای IPC تعیین شده است.

نکته جالب توجه در لابی برای رهایی جشن ساز از پرونده بابک زنجانی، حمایت و لابی سرسختانه و جدی جشن ساز از زنگنه در زمان معرفی وی به عنوان وزیر نفت دولت روحانی در مجلس شورای اسلامی برای رای آوری بوده است.

مرداد ۹۲ قبل از رای آوری زنگنه در صحن علنی مجلس، سیف الله جشن ساز با حمایت قاطع از برنامه های بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت، اعلام کرد:

 

 اگر بنا بر عذرخواهی است خیلی‌‌ها و از جمله خود آقای میرکاظمی باید عذرخواهی کند.

مسئولیت فروش نفت به زنجانی، با آقای جشن ساز بوده که هم اکنون از مدیران نفتی دولت آقای روحانی می باشند. یار در خانه است و  دولت در یک پروپاگاندای رسانه ای که به نظر می رسد برای منحرف کردن افکار عمومی از بی تدبیری های دولت و بهره گیری سیاسی-انتخاباتی بیان شده است، به برون سپاری مسئولیت خود می پردازد.

جرم فروشندگان نفت به زنجانی کمتر از خود زنجانی نیست و الان این فروشندگان زیر چتر حمایتی دولت آقای روحانی و شخص آقای زنگنه به سر می برند. چرا وزیر نفت با وجود این سوء مدیریت شدید که احتمال رانت و فساد در آن زیاد است، جشن ساز را بعنوان یکی از مدیران خود انتخاب کرد. دولت یازدهم به جای اینکه وی را تنبیه و توبیخ کند و تحویل قوه قضائیه دهد، زیر چتر پوششی خودش می‌گیرد.

به نظر می رسد مسئولان دولتی در سخنرانی های عمومی به مردم چیز دیگری می گوید و در داخل دولت از این عوامل دفاع کرده و به آن ها پست های حساس مدیریتی می سپارد. علت این برخورد دوگانه چیست؟

چه کسانی زنجانی را بزرگ کرده اند؟ چه کسانی به زنجانی ای که دانشی در حوزه تجارت نفت نداشته است، نفت فروخته اند و این افراد هم اکنون در دولت چه سمتی دارند؟ این افراد به اندازه خود زنجانی مقصر هستند و تا زمانی که با این افراد برخورد نشود، بابک زنجانی های دیگر نیز متولد می شوند و سرمایه بیت المال را غارت و حیف و میل می کنند.

به نظر می رسد هوشیاری قوه قضائیه در این زمینه بیشتر از قبل باشد و پرونده آقای زنجانی را صرفا به اعدام و بازپرداخت بدهی وی محدود نکند و با برخورد قضایی با کسانی که برای وی رانت نفتی و غیر نفتی در کشور فراهم کرده بودند؛ به پیشگیری از بوجود آمدن بابک زنجانی های جدید بپردازد.

 

رجانیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=36054

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.