تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مردانی در آتش؛ اوج و فرودهای سریال عملیات ۱۲۵

روزنامه شهروند – دریا فرج پور: سریالی که برخلاف زیادتر سریال های ایرانی نه تنها توانست سه مرحله تام از طریق سه کارگردان متفاوت جلوی دوربین برود، که به رغم کار با مضامینی که شاید برای تماشاگر عام چندان جذابیتی نداشتند، در هر سه مرحله روی آنتن آمدنش مجموعه ای دوست داشتنی و پرطرفدار به شمار آمد. ..   عملیات ۱۲۵ را اول بار بهروز افخمی کارگردانی کرد؛ که بعدتر سری اول این سریال اسم گرفت- که پخش آن از ۳۱ خرداد ۱۳۸۷ در شبکهٔ تهران آغاز گردید و تا اول آبان ماه همین سال ادامه داشت.
سری دوم این مجموعه تلویزیونی نیز در سال ۱۳۸۸ به کارگردانی محمدرضا آهنج و سری سوم آن هم در سال ۱۳۹۱ به کارگردانی مسعود آب پرور ساخته و راهی آنتن گردیدند. داستان سریال عملیات ۱۲۵ که در هر قسمت یک قصه را دنبال می کند در مورد ۵ جوان هست که کوشش می کنند وارد ارگان آتش نشانی گردند. آ  ..  مردانی در آتش
  درباره این سریال بیشترین نکته ای که در نقد ها و یادداشت ها اشاره شده این هست که عملیات ۱۲۵ جزو انگشت شمار نمونه های موفق تلویزیون ایران در سریال سازی طبق یک حرفه خاص که برای بیننده جذابیت زیاد دارد، به شمار می آید…
     بهروز افخمی که مجموعه با ارزشی همچون:کوچک جنگلی را هم در کارنامه اش دارد، در سری نخست عملیات ۱۲۵، چند جوان داوطلب آتش نشانی را کانون قرار داده و در هر قسمت وارد زندگانی خصوصی هریک از آنها می شد؛ فرمولی زیاد رایج در سریال سازی که به مرور زمان زمان بیننده را وارد قصه کرده و علاقه آنها به قهرمان های داستان را افزایش می بخشد.    در واقعیت در مورد قسمت های افخمی ضروری هست عنوان کرد که در این سری نخست زیادتر روی شخصیت ها و ارتباطات میان آنها کار شده و کمتر به قسمت عملیاتی آن دقت نشان داده شده بود.

  این نکته بعنوان یک عنصر با ارزش در خلق سریال اما در سری های بعدی چندان رعایت نشد؛ و فیلمنامه نویسان برای جذابتر شدن کار به خلق صحنه های اکشن دقت زیادتر نشان داده و از پرداخت خوب تر شخصیت ها غافل گردیدند.    بعنوان نمونه میتوان قسمت های آغازین سری سوم این مجموعه به کارگردانی مسعود آب پرور  را نمونه آورد که اکثر از این که با سری اول مشابهاتی دارا باشد، مجموعه ای پرحادثه و اکشن با صحنه های بدلکاری جالب و نرمال هست که توان دارد برای بیننده عام جذابیت های بسیاری دارا باشد.   در واقعیت در سری سوم آب پرور چندان دقتی به زندگانی خصوصی آتش نشان های جوان نشان نداده و تنها از آنها در عملیات های متفاوت بهره گرفته هست.   مردانی در آتش     درباره سریال به این نیز ضروری هست اشاره کرد که گروه جلوه های ویژه عملیات ۱۲۵ با دقت به گستردگی و ظرفیت کار، عالی ظاهر شده و از حد استانداردهای تلویزیون ایران در این باب فراتر رفته اند.    درنقطه مقابل در هر سه مرحله سریال جلوه های ویژه رایانه ای کار آنچنان که ضروری هست از کار درنیامده؛ که البته قسمت با ارزشی از آن به کمبودهای زیاد در این رشته در سینما و تلویزیون بازمی گردد.  گفت وگو با عبدالرضا اکبری به دستاویز پخش سریال «عملیات ۱۲۵» از آی فیلم انگلیسی
..

 با هم به دل آتش زدیم .   مجموعه تلویزیونی «عملیات ۱۲۵» ازجمله سریال هایی هست که الان درحال پخش از کانال انگلستانی آی فیلم هست و بعد از انتهاء نمایش فصل نخست، سری دوم آن نیز در جدول پخش این کانال قرارگرفته هست.   این سریال جلوه هایی از زندگانی ایرانیان و منش و احساس های آتش نشانان ایرانی و کار و زندگانی آنها را به بیننده غیرایرانی ارائه می کند… مجموعه تلویزیونی «عملیات ۱۲۵» در سه فصل تولید گردید و به نمایش درآمد؛ فصل نخست این سریال را بهروز افخمی کارگردانی کرده و بازیگرانی زیرا کاوه سماک باشی، رضا رویگری، عبدالرضا اکبری، فلور دیدگاهی، اکرم محمدی و. در آن به ایفای نقش پرداخته اند.  فصل دوم آن نیز به کارگردانی محمدرضا آهنج ساخته و پخش گردید.   سری سوم این سریال را نیز مسعود آب پرور کارگردانی کرده هست. به همین دستاویز سراغ بازیگر نقش «عنایت» در «عملیات ۱۲۵» رفته ایم و در مورد این سریال با ارزش با او عنوان کرد وگو کرده ایم:
  مردانی در آتش
آقای اکبری از «عملیات ۱۲۵» برای مان بگویید و این که تا چه اندازه ساخت چنین سریالی لزوم داشته است؟
عبدالرضا اکبری از بازیگران اسم آشنای کشورمان در هر سه فصل این مجموعه تلویزیونی به ایفای نقش پرداخته هست. به همین دستاویز سراغ بازیگر نقش «عنایت» در «عملیات ۱۲۵» رفته ایم و در مورد این سریال با ارزش با او عنوان کرد وگو کرده ایم:  این مجموعه تلویزیونی روایتگر ماجراهایی هست که برای آتش نشانان به واقع شدن می پیوندد. این کار مشخصا در مورد زندگانی آتش نشانان است؛کسانی که خیلی راحت به دل خطر می جریان و با آن رو به رو می گردند. شاید مستندهایی در مورد این قشر ساخته شده باشد، اما تا پیش از این سریال به آتش نشانان بویژه در قالب فیلم و سریال و به شکل داستانی پرداخته نشده بود.
 
 کارکردن با سه کارگردان در یک مجموعه واحد چگونه بود؟ از تجربه تان در این زمینه بگویید. هرکسی با سلیقه خودش کاری را می سازد و نگاه و تفکر های خودش را در آن کار جاری می کند، درکنار این که هر کاری هم یک سری خصوصیت های خودش را دارد. مطمئنا اگر کارگردانان دیگری هم این کار را می ساختند، سلیقه های خودشان را اجراء می کردند. نگاه سه کارگردان این مجموعه تفاوت های بسیاری را در هر سری ایجاد کرده هست، زیرا هر کدام شان به شیوه های خاص خودشان کار کردند.  به طور مثال آقای افخمی کمتر وارد قسمت های عملیاتی و اکشن شده، با این که شاید گفته گردد این کار یکی از خصوصیاتش ضروری هست همین باشد.
علاوه براین ریتم مطلوب کار در قسمت نخست، کاراکترپردازی مطلوبی هم انجام شد. آدر سری دوم اکشن کار تقویت گردید و شاهد عملیات های زیاد هستیم؛ مانند جلسه زمین، آتش سوزی، ریزش ساختمان، اتفاقاتی که در کارخانه ها می افتد و اتفاقاتی از این دست و گروه عملیاتی آتش نشانی را درگیر خودش می کند.
علاوه بر عملیات ها، قسمت های تعلیمی در سری سوم خیلی دیده می گردد و فرم سری سوم مجموعه قابل تأمل و باورپذیر بود. برای من بعنوان بازیگر کارکردن با سه کارگردان با روحیه های متفاوت یا خوب تر بگویم چهار کارگردان برای یک مجموعه تلویزیونی تجربه متمایزی دربرداشت؛ چهار قسمت نخست سری نخست را قویدل کارگردانی کرد.
 
 با دقت به این که در این سریال نقش فرمانده عملیاتی آتش نشانان را داشتید، از دشواری های ایفای نقش در این مجموعه تلویزیونی بفرمایید. طبعا سری نخست این کار که آقای بهروز افخمی کارگردانش بود، به علت شخصیت پردازی ها مشکل تر بود، اما در فصلهای بعدی زیرا شخصیت ها شکل گرفته بودند، جریان کار آسان تر شده بود. در کل مجموعه تلویزیونی «عملیات ۱۲۵» کار دشواری بود بویژه در قسمت هایی که وارد اقدامات عملیاتی و اکشن می گردیدیم… دوستان دیگرم در نقش آتش نشانان مانند خود آتش نشان ها لباس ویژه می پوشیدند و با آتش و چاه و ارتفاع و.  سروکار داشتند.   یک جوری گردید که مردم ما را بعنوان آتش نشان می شناختند و این نشان دهنده مؤثری مطلوبی بود که روی مخاطب های سریال داشت. تولید این نوع سریال ها سخت و پرهزینه هست و از سریال های آپارتمانی و دیالوگ کانون خیلی فاصله دارد، کمااین که اینها را هم در دل خودش دارد.
  تولید این سریال ها زمان بسیاری می طلبد و نیروهای متخصص بسیاری را ضروری هست در خدمت بگیرد و در جریان ساخت ضروری هست عوامل، متخصص باشند که کار مطلوب از آب در بیاید.
 به دلیل دشواری کار و مهارتی بودن نقش ها قطعا ضروری هست تعلیم های آتش نشانی را هم دیده باشید. کار آسان نیست.
  با این وجود بازیگر کار خودش را انجام می دهد و اقدامات مهارتی پرش و آتش گرفتن و از این قبیل را بدلکاران و متخصص ها این زمینه انجام می دهند و این جدای از بازیگری هست.
 از بازخوردهایی که در طول پخش و بعد از پخش سریال عملیات ۱۲۵ دریافت کرده اید، برای مان بگویید. دومین اثر سریال، تعلیم هایی هست که از دیدگاه رعایت امنیت و جلوگیری از اتفاقات و یک سری اتفاقات در سریال نمایش داده گردید که برای همه مردم مساعدت کننده بود و این که بدانند هنگامی با رخدادی رو به رو می گردند ضروری هست چه طور وارد عمل گردند و از چه جاهایی درخواست مساعدت کنند.
 
 از نقش تان در عملیات۱۲۵ بگویید . من از آغاز کار حضور داشتم و نقش «عنایت» را بازی می کردم که یکی از فرماندهان عملیاتی و تعلیمی بود.
 به عنوان یک بازیگر پیشکسوت به بازیگران جوان این سریال در ایفای نقش شان مساعدت کرده اید؟
اکتساب و جابه جایی تجربه در طول کار خیلی پیش می آید، زیرا مبدل به یک تیم می گردیم که ضروری هست با هم بده بستان دارا باشند و کار کنند. 
 شما را مردم با دو نقش به یادماندنی در سریال های «تولدی دیگر» و «مزد ترس» به علت دارند که یک باره با یک نقش تازه و کاراکتر متمایز وارد این سریال سخت، این چه محیطی را ایجاد می کرد؟
   شما را مردم با دو نقش به یادماندنی در سریال های «تولدی دیگر» و «مزد ترس» به علت دارند که یک باره با یک نقش تازه و کاراکتر متمایز وارد این سریال سخت، این چه محیطی را ایجاد می کرد؟من با این دو سریال شناخته گردیدم، ولی اعتقاد دارم که تنگنا نقش، بازیگر را کلیشه می کند و اگر بازیگری منحصرا یک سری نقش های مشخص را بازی کند، مجال های طلایی در زندگانی کاری و هنری اش را از دست می دهد. ..  مردانی در آتش
  رابطه تان با این قضیه چگونه بود و چه احساسی داشتید؟
در خود سریال هم قسمت هایی بود که آتش نشان ها به شهید شدن می رسیدند. هنگامی آتش نشان ها را می نگاه کردم که با چه شور و هیجان و جسارتی به دل سانحه زده اند و با چه شهامتی وارد کار شده اند، ابعادی از کاراکتر و شخصیت این بزرگان برملا می گردید که نشان می داد چقدر پرتلاش و فداکار می باشند.
 با دقت به این که عملیات ۱۲۵ درحال پخش از کانال انگلستانی و با دوبله انگلستانی هست، به نظرتان این سریال تا چه اندازه ظرفیت نمایش برای غیرایرانیان را دارا بوده و انتخاب مطلوبی برای این امر به دیدگاه می رسد؟

  علاوه بر این این نوع سریال ها زیرا جهت تعلیمی هم دارند، همه جای دنیا مورد استقبال قرار می گیرند.
 درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟ کمی در مورد کار جدیدتان بفرمایید. «آفعلا سخت مشغول سریال «آنام» به کارگردانی جواد افشار هستم. آ این سریال قرار هست از شبکه سه سیما و احتمالا در فصل پاییز به نمایش گذاشته گردد. سریال آنام ژانری اجتماعی-خانوادگی دارد و پر از ماجراهای متفاوت هست و قصه پرحجمی دارد.   در کل این سریال قصه خیلی پرشاخ وبرگ و گستردهی دارد.  اتفاقاتی که برای انسان های این سریال می افتد، ریشه در سابق آنها دارد و همان سابق، انسان ها را به نوعی به هم می رساند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77381

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.