تاریخ ارسال : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مردان بدون عمل پشت تریبون‌های پرشور اقتصادی

مردان اقتصادی دولت روز گذشته در هشتمین همایش تأمین مالی و سرمایه‌گذاری و دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه حضور یافتند تا حرف‌های همایش‌های قبلی خود را مبنی بر بانک‌محور بودن اقتصاد ایران و الزام اصلاح بخش بانکی و تقویت بازار سرمایه، تکرار کنند.باید دید با به پایان رسیدن دولت یازدهم این افراد کی می‌خواهند کاری برای اقتصاد کنند!
این همه در حالی است که بارها رهبرمعظم انقلاب بر حذف همایش‌های بی‌اثر و کم‌کردن از شعار‌ها و همایش‌ها و پرداختن به اقدام و عمل تأکید کرده‌اند.

به گزارش شلمچه نیوز،  آنقدر سخنان مسئولان اقتصادی در مورد معضلات اقتصاد ایران تکراری شده است که دیگر عوام هم برای خود یک پا اقتصاددان شده‌اند و در برخی از محافل کارشناسی مسئولان اقتصادی را جماعت سخنور معرفی می‌کنند که برای دانشجویان و اطرافیان و مردم منبرهای یکسویه اقتصادی می‌روند تا بگویند ما دکتر هستیم و اقتصاد را خوب می‌دانیم، این در حالی است که این دانایی‌های غیرمؤثر مسئولان نه تنها اقتصاد را اصلاح نکرد بلکه شرایط معیشت و رفاه مردم را به واسطه انتقال تورم شدید به بخش‌هایی چون مواد خوراکی، پوشاک، درمان، آموزش و حمل و نقل بیش از پیش کاهش داده است و رکود و چالش‌هایی چون نقص در تأمین مالی و سرمایه اولیه و در گردش و بهره‌وری پایین اقتصاد را بیش از پیش به قهقرا می‌برد.

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور: چرخشی در بانک دیده نمی‌شود
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: اصلاح نظام بانکی حیاتی‌ترین ضرورت نجات اقتصاد ایران از مسیر گذشته است. مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور روز گذشته در جریان برگزاری دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه، با اشاره به اینکه بدون تغییر در ساختارهای فعلی اقتصاد ایران، امکان برون‌رفت از مسیر رشد پایین وجود ندارد، معتقد است که در چارچوب ساختار موجود، در شرایط خوشبینانه، رشد سرانه تولید ناخالص داخلی یک درصد خواهد بود که شکاف حدود ۱۲۵ درصدی را با روند رشد ابتدای دهه ۸۰ ایجاد خواهد کرد. نیلی تأکید کرد: نظام بانکی بیش از هر نهاد دیگر از سوء سیاستگذاری به ویژه در ۱۰ سال گذشته آسیب دیده و هیچ نشانه‌ای از شکل‌گیری نقطه چرخش در آن مشاهده نمی‌شود. اصلاح نظام بانکی حیاتی‌ترین ضرورت نجات اقتصاد ایران از مسیر گذشته است.

بانک‌ها وارد چرخه معیوب جنگ قیمتی شده‌اند
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: چرخه معیوبی در بازار با عنوان سود ترجیحی و جنگ قیمتی با سود بالا به سپرده‌ها وجود دارد.
علی دیواندری در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در ایران یادآور شد: در توسعه مالی از متوسط خاورمیانه پایین‌تر هستیم و همچنین در فعالیت مؤسسات مالی رتبه ۱۱۷ از ۱۳۸ کشور را داریم.
وی با اشاره به تأمین مالی از داخل تصریح کرد: در این رابطه رتبه ۳ را از ۱۰۶ دریافت کردیم و همچنین رتبه دسترسی راحت به وام بانکی ۱۱۰ است. در بخش سلامت نظام بانکی (شاخص‌های حرفه‌ای مانند کفایت سرمایه‌ و نقدینگی) رتبه ۱۲۰ را کسب کرده‌ایم.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به مقررات وثیقه‌گذاری و حقوقی یادآور شد: دسترسی به منابع مالی برای ما حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است. دیواندری عنوان کرد: در سال ۹۴ حدود ۷۴/۱ درصد تأمین منابع از بازار پول بوده که این نشان از بانک‌محور بودن اقتصاد است. وی خاطرنشان کرد: مسیر آینده اقتصاد ایران تنها با احیای سرمایه اجتماعی از دست‌رفته آن می‌تواند هموار شود.

همتی: نقش بازار سرمایه در ارزش افزوده کمتر از ۳ درصد است
رئیس شورای عالی بیمه در هشتمین همایش تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، نقش بیمه‌ها در ارزش‌افزوده را کمتر از ۶ درصد و نقش بازار سرمایه را در ارزش افزوده کمتر از ۳ درصد عنوان کرد. عبدالناصر همتی ادامه داد: ضریب نفوذ بیمه به طور میانگین در دنیا حدود ۶ است، با این حال ضریب نفوذ بیمه‌های غیرزندگی ۲/۷ است و این رقم در ایران ۱/۸ است که نشان می‌دهد در بیمه‌های غیرزندگی زیاد از دنیا عقب نیستیم.

بلوکه‌شدن پول‌ها در ساخت مسکن‌ گران‌قیمت
از سوی دیگر مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۲۰ میلیارد دلار از منابع کشور به دلیل فروش تراکم و مجوزهای ساخت و ساز در کلانشهرها هدر رفته است، گفت: ساخت مسکن‌های گران‌قیمت موجب بلوکه‌شدن پول‌ها در این بخش شده است.
حسین عبده‌تبریزی نیز در کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه برخی از مشکلات نظام بانکی کشور را ناشی از عدم‌آشنایی آنان با مسائل پولشویی عنوان کرد و گفت: نظام بانکی توان پوشش کامل طرح‌ها و پروژه‌های بخش خصوصی را به علت کمبود منابع ندارند و در این راستا شرکت‌ها و بنگاه‌ها باید به سمت استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه بروند.
عبده‌تبریزی در ادامه سخنان خود از اتلاف ۲۰ میلیارد دلار منابع با فروش تراکم و ساخت مسکن گران‌قیمت در کلانشهرها خبر داد و گفت: در حالی این منابع به شکل ناصحیحی هدر رفتند که هم اکنون نیاز شدیدی حتی یک دلار به منابع سرمایه‌گذاری‌ها داریم.

نعمت‌زاده: سهام عدالت برایمان گرفتاری درست کرده است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی، گفت: متأسفانه اقتصاد ایران در چهار دهه اخیر کارنامه خوبی در زمینه بهره‌وری نداشته است.

گریز نعمت‌زاده
نعمت‌زاده با اشاره به دشواری‌های فضای سرمایه‌گذاری گفت: کسانی که کار می‌کنند حتماً به آنها چیزهایی می‌بندند، «مبادا با پِخ دستگاه نظارتی در برویم، اینکه کار بکنیم و حالا برایمان بنویسند که ۱۸ شرکت پتروشیمی دارد، خب بنویسند.» به گفته وی، در حال حاضر ۳۰ درصد از اموال دولت بابت رد دیون در گذشته واگذار شده است. اصل سهام عدالت نیز کار پسندیده‌ای بوده و بر اساس طرحی که در دوره‌ای به دولت وقت ارائه دادم، عنوان شد که حداکثر تا ۱۵ درصد سهام یا یک کرسی هیئت مدیره به این بخش اختصاص یابد، در حالی که تا ۶۰ درصد سهام شرکت‌ها به سهام عدالت تخصیص داده شد که باعث گرفتاری امروز دولت شده است. وی تأکید کرد: با تجربه خود اعلام می‌کنم که اگر سهامدارانی که حداقل ۳۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز در سرمایه‌گذاری را ندارند نباید در طرح‌های انتفاعی شرکت کنند، چراکه گرفتار خواهند شد.

در طرح‌های پتروشیمی زمانی که با مرحوم علی‌نسب همکاری داشتیم، عنوان می‌شد که برای ورود به طرح‌های پتروشیمی برخی افراد با آورده ۵ درصدی تحت عناوینی همچون بسیجی یا انقلابی بودند، خواستار دریافت تسهیلات ۹۵ درصدی از بانک‌ها هستند که مرحوم عالی‌نسب عنوان می‌کرد چنین افرادی باید بندباز باشند تا بتوانند وام خود را تسویه کرده و در عین حال با آورده ۵ درصدی کار کند.

اجازه انتشار ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق در بورس
رئیس سازمان برنامه و بودجه محمدباقر نوبخت در هشتمین همایش توسعه نظام تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در ایران با اشاره به نگاه ویژه دولت به این موضوع اظهار داشت: سرمایه‌گذاری ۷۳۲ هزار میلیارد تومانی از طریق بودجه، شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، بازار سرمایه، بخش خصوصی، منابع خارجی و منابع صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

دولت تا پایان امسال در جهت افزایش قدرت تسهیلات‌دهی نظام بانکی و بانک‌های دولتی از دو مسیر اقدام  و ۷۰ هزار میلیارد تومان از منابع اوراق برای بدهی‌ نظام بانکی و بخش خصوصی را تسویه می‌کند. همچنین تبصره ۳۵ و ۳۶ اصلاحیه قانون بودجه سال جاری در این راستا عمل خواهد کرد.
سخنگوی دولت با اشاره به بدهی‌های دولت به نظام بانکی گفت: دولت آنچه بدهی به نظام بانکی دارد از سال ۹۲ در مجمع عمومی بانک مرکزی حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده که به ۴۲ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و ارقام نجومی که در محافل شنیده می‌شود، نیست، هرچه سازمان حسابرسی گزارش دهد، دولت قبول دارد و نسبت به تأدیه آن قدم برمی‌دارد.
وی ادامه داد: دولت از طریق افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه در هشت بانک اقدام می‌کند. همچنین تا سطح ۱۵ هزار میلیارد تومان که  پیمانکاران به بانک‌ها بدهکارند را از طریق اوراق بدهی پرداخت می‌کند.

نوبخت گفت: بدهی‌های خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومان نیز به بانک‌ها تسویه خواهد شد. وی در مورد انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه اظهار داشت: دولت می‌تواند تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کند، اما این اتفاق در جهت کمک به بورس رخ نخواهد داد، مگر اینکه نسبت به آن اطمینان ایجاد شود.
وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شده، عنوان کرد: همچنین اعطای اعتبارات از منابع عمومی به طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شد و اکنون ۴۰ هزار میلیارد تومان تخصیص به طرح‌های عمرانی وجود دارد.

هزینه شرکت‌ها را به درآمد گره نزنیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه کل درآمد حامل‌های انرژی از سوی دیوان محاسبات شفاف گزارش شده است، ‌گفت: همه درآمدها به خزانه واریز ولی پرداختی‌ها جهت هزینه شرکت‌های پرسنل و … نیز از همین محل پرداخت می‌شود.
محمدباقر نوبخت در حاشیه کنفرانس به سؤالی مبنی بر اینکه شما درآمد هدفمندی یارانه‌ها را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان کردید و دیوان محاسبات این درآمد را ۳۶ هزار میلیارد تومان عنوان کرده است، در مورد کل درآمد حامل‌های انرژی، اظهار داشت: دیوان محاسبات از سه محل یعنی شرکت پالایش و پخش، شرکت گاز و شرکت توانیر درآمد هر کدام را محاسبه کرده که چه مقدار از فروش آنها درآمد ناخالص است، هزینه‌ها را کم کنیم سهم سازمان هدفمندی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اختلاف‌نظری در رابطه با درآمد هدفمندی یارانه‌ها به وجود آمده بود، تصریح کرد: هر مقدار که مثلاً بنزین بفروشیم سهم سازمان هدفمندی نیست، بنابراین مخارج هزینه‌ها از آن کسر می‌شود.

نوبخت در پاسخ به این سؤال  که آیا همه درآمد حامل‌های انرژی طبق قانون به خزانه واریز می‌شود، بیان کرد: اشتباهی که بر سر عدم‌اطلاع برخی وجود داشته و آن را در جامعه منتشر کردند، این است که با تأیید دیوان محاسبات همه درآمدها به خزانه واریز می‌شود و آنچه پرداخت می‌کند نیز از خزانه خواهد بود، بدین ترتیب خالص رقم دریافت و پرداخت را باید محاسبه کنند و هزینه‌های شرکت‌ها از جمله پرسنلی، تعمیر و نگهداری و  سرمایه‌گذاری برداشت و آنچه سهم هدفمندی است به سازمان هدفمندی پرداخت می‌شود، بنابراین نباید تمامی درآمد شرکت‌ها از قبیل گاز، توانیر، پالایش و پخش به حساب هدفمندی بگذاریم.

سخنگوی دولت افزود: در توانیر هزینه تمام شده تولید انرژی بیشتر از رقمی بوده که به عنوان فروش به خزانه واریز می‌کند و نه تنها مشمول پرداخت نیست بلکه کسری دارد  با این وجود ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌دهد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=41210

برچسب ها:
,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.