تاریخ ارسال : ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مردم سالیانه چقدر پول برای سفرهای خارجی هزینه می‌کنند؟

علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به موضوع فرارمغز‌ها از کشور، اظهار داشت: نرخ فرار مغز‌ها و سرمایه‌های اجتماعی از کشور نگران‌کننده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه افراد تحصیل‌کرده و نخبه سرمایه‌های اصلی یک کشور هستند، گفت: با توجه به اینکه افرادی که از کشور مهاجرت می‌کنند، افرادی با دانش و تحصیل کرده هستند، لذا سایر کشور‌ها به راحتی این افراد نخبه را جذب می‌کنند.

اکبری با تاکید بر اینکه فرار مغز‌ها و سرمایه‌های اجتماعی یک فاجعه ملی است، تصریح کرد: فراهم کردن شرایط برای حفظ این سرمایه‌های اجتماعی و استفاده از دانش و توانمندی آنها برای توسعه کشور امری ضروری و حیاتی است.

وی با تاکید بر اینکه به موازات خروج سرمایه‌های اجتماعی، سرمایه‌های مادی نیز از کشور خارج می‌شود، گفت: به جای اینکه سرمایه‌داران سرمایه خود را در داخل کشور و در جاهایی مانند جزیره کیش سرمایه‌گذاری کنند، دارایی‌های خود را به کشور‌های حاشیه خلیج فارس و ترکیه (استانبول) می‌برند.

عضو فراکسیون امید در مجلس درباره دلایل خروج سرمایه‌های اجتماعی و مادی از کشور، گفت: بروکراسی پیچیده اداری کشور، قوانین متضاد و ناپایدار، فضای نا‌مناسب کسب و کار، مشکلات سیستم بانکی و همچنین رانت و ویژه‌خواری و… از جمله عوامل خروج سرمایه‌های مالی و اجتماعی از کشور است.

اکبری با اشاره به سفر‌های خارجی سالیانه مردم، خاطرنشان کرد: سالانه ۹ میلیون نفر به دلایل مختلف به کشور‌های دیگر سفر می‌کنند. اگر هر یک از این مسافران به طور میانگین ۱۵۰۰ دلار ارز با خود ببرند، سالانه ۱۳ میلیارد و پانصد میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

انتهای‌ پیام/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=70599

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.