تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مردم فیلم های اصغر فرهادی را دوست دارند؟

روزنامه شرق درج کرد: قرار هست به‌زودی فیلم مستند «درباره فروشنده» در گروه سینمایی «هنروتجربه» اکران گردد. این فیلم که توسط وحید صداقت و تهمینه منزوی کارگردانی شده، روایتی مستند از شکل‌گیری ایده و فیلم‌نامه تا آخرین مراحل ساخت فیلم «فروشنده»، هفتمین ساخته اصغر فرهادی، هست.

همگان می‌دانند اصغر فرهادی، یکی از مهم‌ترین فیلم‌سازان ایرانی در عرصه جهانی هست. دو فیلم با اهمیت «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» با دریافت جوایز معتبر بین‌المللی مثل اسکار، کن و … هرچند که حمله های ناجوانمردانه و البته سیاسی هنگام نمایش فیلم «فروشنده» و حتی پیش از اکران فیلم! موجب گردید که تحلیل‌های زیبایی‌شناسی این فیلم کمتر دیده گردد! بااین‌حال استقبال خوب مخاطب های از این فیلم جواب درخوری مقابل مخالفان فیلم بود. با این نگاه با وحید صداقت، یکی از کارگردانان فیلم «درباره فروشنده»، گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

مردم فیلم‌های اصغر فرهادی را دوست دارند؟

پیش از ساخت فیلم مستند «درباره فروشنده»، فیلمی ساخته‌اید؟

من اوایل دهه ٨٠ چند فیلم کوتاه من جمله «نگاه» و «چند فریم تا مرگ» را ساخته بودم. همین‌طور چند سال پیش در خارج از کشور یک فیلم مستند ۴۶دقیقه‌ای با اسم «پاستای ایرانی» را کارگردانی کردم که داستانش در مورد زندگی دانشجوهای ایرانی مقیم ایتالیا بود.

چگونه گردید که به سراغ فیلم مستند «درباره فروشنده» به‌همراه خانم منزوی رفتید؟

پیش از فیلم فروشنده ساخت مستندی به اسم «صحنه‌هایی از یک جدایی» را آغاز نموده بودیم که روایت پشت‌صحنه فیلم «جدایی نادر از سیمین» هست و در آن فیلم مصاحبه‌هایی با ابراهیم گلستان، مایک لی، ژان کلود کریر و آقای فرهادی انجام شده هست. آن فیلم هم به‌زودی به نمایش درخواهد آمد. اواسط تولید آن فیلم مصادف بود با آغاز پیش‌تولید فیلم «فروشنده». تدوین آن فیلم کاملا برایم کلاس درس کارگردانی بود و زمانی ساعت‌ها تدوین را فراموش می‌کردم و مشغول دیدن پشت‌صحنه می‌شدم و خیلی دوست داشتم که حضور در پشت‌صحنه فیلم جدید وی را به شخصه تجربه نمایم و فیلمی راجع ‌به آن بسازم. وقتی که آقای فرهادی شوق ما را برای حضور در پشت‌صحنه فیلم جدیدشان دیدند، قرار بر این گردید که فیلم «درباره فروشنده» را هم من و همسرم، تهمینه منزوی، بسازیم.

انتخاب منتقدان چگونه انجام شد؟

به سایت‌های معتبری مثل metacritic، rotten tomatoes و همین‌طور نشریات داخلی مراجعه کردیم و سرانجام به هفت منتقد آمدیم و مصاحبه‌هایی با میشل سیمان (سردبیر مجله پوزتیف)، گادفری چشایر (رئیس پیشین حلقه منتقدان نیویورک)، هوشنگ گلمکانی (سردبیر ماهنامه فیلم)، پیتر بردشاو (منتقد ارشد روزنامه گاردین)، فیلیپ رویر (منتقد مجله پوزتیف)، مهرزاد دانش (منتقد ماهنامه فیلم) و فابیو فرزتتی (منتقد روزنامه مساجرو) در مورد «فروشنده» انجام دادیم.

البته همان‌طور که می‌دانید نظرات منتقدان انگلیسی‌زبان و فرانسوی‌زبان در مورد فیلم «فروشنده» اندکی متمایز بود. در ایران هم حمله های سیاسی به فیلم گردید که ربطی به ارزش‌های هنری آن نداشت.

بله به انتقادهای غرض‌ورزانه و سیاسی که در داخل کشور وجود داشت، کاری نداشتیم، اما در میان منتقدان بیگانه، فاصله ارزش‌گذاری میان فیلم «فروشنده» و دیگر فیلم‌های آقای فرهادی خیلی فراوان نبود. حتی از میان آنان فردی بود که اعتقاد داشت «فروشنده» خوب ترین فیلم آقای فرهادی هست.

به چه سبب آقای فرهادی برای شما با اهمیت بود؟

چون تنها فیلم‌ساز ایرانی هست که همه فیلم‌هایش دست‌کم در یک رتبه می باشند. وی در فیلم‌سازی خیلی جدی‌اند و تأمل در نحوه کارشان در روند تولید فیلم‌ها، می‌تواند برای مخاطب های فیلم‌هایشان و آدم‌های علاقه‌مند به سینما خیلی جذاب و آموزنده باشد. جدا از دستاوردهای هنری و دریافت جوایز مکرر بین‌المللی، فیلم‌هایشان هنوز برای مردم ایران کنجکاوبرانگیز و جذاب هست.

آقای فرهادی دخالتی در ساخت فیلم نداشتند؟

نظرشان در مورد این فیلم چه بود؟

فیلم را دوست داشتند. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94560

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.