تاریخ ارسال : ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسئولان آل‌سعود از هشدار رهبر معظم انقلاب بترسند

به گزارش شلمچه نیوز، آیت‌الله علی‌محمد موحدی‌کرمانی امام جمعه موقت امروز تهران در خطبه‌های نماز جمعه تهران با تسلیت فاجعه خونبار منا، اظهار داشت: فاجعه منا ننگی بر دامان آل‌سعود نشاند که به سادگی پاک نمی‌شود. حاجیان جانباخته در فاجعه منا تحقیقاً پاک شدند و به دیدار پروردگار شتافتند.

وی با انتقاد شدید از کوتاهی و مسامحه مسئولان آل‌سعود نسبت به میهمانان خانه خدا، خطاب به مسئولان آل‌سعود، گفت: شما تصور می‌کنید وقتی پیکرهای این جانباختگان به کشورهایشان برگردد، مردم آن کشور درباره شما چه قضاوتی می‌کنند؟! حاجیان میهمانان شما بودند و از خودشان اختیاری نداشتند، هر کجا شرطه شما می‌گفت آنجا می‌رفتند، این شرطه‌ها انسان‌های بسیار خشن، بی‌ادب و تند هستند و جسارت و به روحانیون اهانت می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مسئولان آل‌سعود باید بدانند که نه تنها در قبال فاجعه منا مسئول هستند بلکه بدانید دنیا منتظر پاسخ شما درباره علت واقعه فاجعه مناست، موضوع فاجعه منا با تسلیت، عذرخواهی، احضار کاردار، تشییع و ترجیع حجاج حل نمی‌شود،‌ مسئله بالاتر از اینهاست.

وی ادامه داد: عربستان می‌گوید به مجروحان رسیدگی می‌کنم و جنازه‌ها را به کشورهایشان برمی‌گردانم، عجب! هنر می‌کنید! بازگرداندن پیکرهای جانباختگان به کشورهایشان یک صدم کار هم نیست، پذیرش مسئولیت هم یک صدم نیست، مسئله اصلی این است که باید کشورهای اسلامی از بین خودشان نمایندگانی انتخاب و آنان بروند تحقیق کنند و کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود تا مشخص شود که به چه علتی راه‌ را بسته‌اند، آیا بستن راه کار عقلانی است؟!

آیت‌الله موحدی‌کرمانی همچنین یادآور شد: صدای ناله‌های حجاج پس از فاجعه منا از «العطش» بلند بود، حجاج به یاد عطش ابی‌عبدالله (ع) «یاحسین» می‌گفتند، حجاج پس از بازگشت از مکه می‌گفتند شرطه‌ها مقابل ما روی ماشین بودند و ما را تماشا می‌کردند ولی به ما کمک نمی‌کردند و حتی آب هم دست ما نمی‌دادند، از آب هم مضایقه کردند.

وی تصریح کرد: گفته می‌شود بسیاری از جانباختگان به خاطر عطش جانشان را از دست دادند، آیا برای عربستان مقدور نبود که به حجاج آب بدهد؛ موضوع فاجعه منا به این سادگی‌ها خاتمه نمی‌یابد و باید مسئولان آل‌سعود به سؤالات فراوان در این زمینه پاسخ دهند، خیال نکنند با بازگرداندن جنازه‌ها به کشورهایشان مسئله خاتمه می‌یابد.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: حجاج و شاهدان عینی می‌گفتند حتی زخمی‌ها را همراه با جنازه‌ها به کانتینرها می‌ریختند،‌ موضوع فاجعه منا باید از ریشه حل شود، اولاً باید عاملین این جنایت شناسایی شوند که چه کسانی بودند، باید عاملین این جنایت در محاکم صالحه مجازات شوند، مهمتر از همه این است که برای مدیریت حج باید فکری شود، نمی‌شود جمعیت عظیمی وارد عربستان شوند و مسئولان آل‌سعود این گونه با حجاج برخورد کنند.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه باید مدیریت حج تغییر کند، تأکید کرد: حکام سعودی ثابت کردند که لیاقت ندارند، هر سال شاهد این ضایعات در رمی جمرات هستیم، هر سال عده‌ای در رمی جمرات جان می‌دهند، آیا مسئولان آل‌سعود نمی‌توانند موسم حج را مدیریت کنند و تدابیر لازم را در این زمینه بیندیشند؟ اگر نمی‌توانید از سایر کشورهای اسلامی مشورت بگیرید.

وی خاطرنشان کرد: آماری دادند که ۴۷۰۰ نفر از حجاج در فاجعه منا جان باختند، از ایران حدود ۴۷۰ نفر ایرانی جان خود را در فاجعه منا از دست دادند؛ تمام مسائل و فجایع موسم حج نه از دید کشورهای اسلامی پنهان است و نه از دید ایران، مسئولان آل‌سعود از هشدار رهبر معظم انقلاب بترسند.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=1948

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.