تاریخ ارسال : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسئولین ورزش از حوادث تلخ عبرت آموزی کنند

شلمچه نیوز-  شعبان وفایی نژاد؛ بنده زمانیکه در بحث هشدار به آلوده شدن جامعه ورزشی در استفاده از مواد نیروزا یا دوپینگ ورزش ما را تهدید می کند ، مطالبی را از نظر مخاطبین گرانمایه گذراندم بسیاری از دوستان معترض بودند که بنده با نگاه منفی به ورزش می نگرم اما به یاد دارم چندی قبل در اواسط بازی یکی از بازیکنان از حال رفت و بیهوش شد ، بلافاصله پزشک بر بالین او حاضر شد در اولین گام گفت: مصرف بیش از حد مواد نیروزا و مکمل های غذایی و غیرکاشناسی شده باعث این بیهوشی است اگر چند لحظه دیرتر به مراکز درمانی می آمد سرنوشت او را باید در مجلس ختم تعریف می کردیم .

این موضوع را که من نوشتم در رابطه با همین شهر ساری بود در بین تیم های ساروی ها این مسئله بعضاً به چشم می خورد که در همین راستا اکثر تیم های ورزشی ، قهرمانان و ورزشکاران اسیر چنین برنامه سازی های غیراصولی هستند و ارمغان آن مرگ چندین قهرمان بلند آوازه در پی تزریق مواد نیروزا و مصرف انواع مکمل های غذایی در ورزش قهرمانی است و متأسفانه هیچ مقام مسئولی در مبارزه با دوپینگ احساس مسئولیت نمی کند.

نگارنده اشاره به این موضوع دارد که دوپینگ علاوه بر تخلف ورزشی، یک تقلب اجتماعی بزرگ و عامل بزهکاری در جامعه به حساب می آید. بر کسی پوشیده نیست که فرد دوپینگی به لحاظ اخلاقی و بهداشتی بر روی خانواده و جامعه تاثیر منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل جرایم و موارد برخورد با حرکت غیر اخلاقی و ورزشی دوپینگ در حیطه کار قانون گذاران دولت ها قرار داده شده است و برای آنکه مبارزه با دوپینگ در منشور کاری تمام دولت های جهان دنبال می شود، یونسکو آن را به صورت یک برنامه لازم الاجرا به تمام کشور ما معرفی کرده است. طوری که اگر کشوری تا پایان سال ۲۰۰۸ میلادی نسبت به امضای کدوادا کوتاهی کند از حضور در میادین بین المللی محروم خواهد شد. موفقیت ایران در امر مبارزه با دوپینگ افتخاری بزرگ برای ورزش کشورمان محسوب می شود. اما این افتخار زمانی ماندگار خواهد بود که آمار ارائه شده به حداقل ممکن برسد. این امر میسر نمی شود جزء با ادامه حرکت فدراسیون هایی که در این زمینه فعال بوده اند و همچنین آغاز به کار سایر فدراسیون های ورزشی.

صاحب قلم به مدد ۳۰ سال تجربه حضور در عرصه ورزش خاطر نشان می سازد ساخت و تولید مکمل های غذایی مانند تولید دارو نیست و شرایط بهداشتی و کنترل کیفی ای که برای تولید دارو اعمال می شود، در تولید این مکمل ها تفاوت دارد در نتیجه امکان آلودگی در آنها بسیار زیاد است. وقتی ساخت مکمل های غذایی را یک شرکت غیردارویی و شرکت تولیدکننده مواد غذایی و مکمل های غذایی بر عهده داشته باشد، احتمال آلودگی بیشتر خواهد بود. یاد آوری می شود اگر مصرف مکمل های مجاز ویتامین با مشاوره با پزشک یا متخصص تغذیه باشد، مصرف آنها مشکلی ندارد و ورزشکاران چه در سطح قهرمانی و چه در سطح همگانی می توانند با مشورت پزشک، ویتامین هایی نظیر امگا ۳، ویتامین E، Bکمپلکس، B۱۲، B۶ یا کپسول های مولتی ویتامین، فارماتون و… را که وزارت بهداشت تایید کرده است، مصرف کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15340

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.