تاریخ ارسال : ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۳:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسئول بد و خوب از دیدگاه امریکایی‌ها به چه معناست؛ ترفند دو‌قطبی‌های دروغین برای باز تولید فتنه

پس از فتنه ۸۸ یکی از مهم‌ترین زمینه‌های ایجاد چنین اتفاقی به وجود آمدن نوعی دو‌قطبی سیاسی در سطح کشور بود که خسارت‌های فراوانی برای نظام جمهوری اسلامی ایران پدید آورد.

شلمچه نیوز- مهدی‌ پورصفا؛ از آن زمان تاکنون ایجاد دو‌قطبی در فضای کشور به یکی از خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران در فعالیت‌های سیاسی تبدیل شده است و هر کجا که ظن به وجود آمدن چنین فضایی می‌رود، بلافاصله بالاترین مقام نظام در این باره هشدارهای لازم را می‌دهند.
از این‌رو  رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در سخنان خود بر ضرورت پرهیز از موضع‌گیری‌هایی که سبب ایجاد دو قطبی می‌شود، هشدار داده‌اند. البته این انذار تنها محدود به انتخابات‌ها و رقابت‌های سیاسی نیست، بلکه دامنه آن به منافع ملی و حتی مسئله برجام نیز کشیده شده است.  ایشان در دیدار اعضای هیئت دولت در شهریور سال ۹۳ در این باره می‌فرمایند: «جناح‌بندی‌های سیاسی اشکالی ندارد اما نباید جامعه را به دو قطب تبدیل کرد زیرا این کار موجب دلزدگی و خستگی مردم و شکننده شدن محیط جامعه می‌شود».
ایشان پس از آن نیز بارها و بارها به مسئله دو‌قطبی‌سازی در سطح جامعه پرداخته و به طرق گوناگون درباره خطرات آن انذار داده‌اند اما نکته اساسی این است که چه عاملی سبب حساسیت فوق‌العاده نظام روی این مسئله شده و دشمن از چه مسیری درصدد سوء‌استفاده از آن است.

نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران
شاید مهم‌ترین خطری که پیدایش هر فضای دو‌قطبی سیاسی برای یک جامعه پدید می‌آورد، قضاوت‌های کورکورانه و همچنین دور شدن از عقل و منطق سیاسی است. در شرایط دو‌قطبی نه امکان ارزیابی صحیح در عرصه سیاسی فراهم است و نه می‌توان نقاط قوت و ضعف طرف مقابل را به درستی ارزیابی کرد.  با دو‌قطبی شدن فضا هر حرفی از سوی رقیب سیاسی طرف مقابل ولو منطقی هم باشد، خطا به شما می‌رود و امکان کوچک‌ترین خود‌انتقادی در فضای عمومی مطرح نیست. با دو‌قطبی شدن فضا هر آن امکان این وجود دارد که با تهییج طرف بیگانه و حرکات احساسی گسل‌های درون جامعه فعال شده و زمینه موج‌سازی برای ایجاد فتنه فراهم شود.
‌ این دوقطبی‌سازی‌ها می‌تواند زمینه را برای محو شعارهای اصلی در درون جامعه فراهم کند. همان‌گونه که در فتنه سال ۸۸ شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» نیز شنیده است. از این رو است که تلاش برای جلوگیری از هر‌گونه دو قطبی‌سازی در جامعه جزو مهم‌ترین خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است.  طبیعی است که در چنین شرایطی دشمن نیز به دنبال سوء استفاده از چنین فضایی در داخل کشور است. دو‌قطبی‌سازی در فضای کشور می‌تواند زمینه را برای فعالیت دشمن فراهم کند. شاید مهم‌ترین سوء‌استفاده‌ای که دشمن از ایجاد فضای دو‌قطبی در داخل کشور می‌کند، به حاشیه راندن شعارهای اصیل نظام جمهوری اسلامی است.
همچنین سرخوردگی اجتماعی نیز می‌تواند از جمله معایب ایجاد دو‌قطبی در داخل جامعه باشد. آن زمان که جامعه احساس کند برآیند جریان‌های سیاسی موجود مضر است و سیاستمداران دچار دو‌قطبی‌گرایی افراطی هستند و همدیگر را خنثی می‌کنند، جریان‌های اجتماعی که نقش موتور محرکه جامعه را ایفا می‌کنند، به طور طبیعی دچار نوعی یأس و ناامیدی می‌شوند. دو‌قطبی‌سازی شاید در کوتاه‌مدت موجب مشارکت گسترده مردم به نفع جریان سیاسی خاص شود، اما در بلند‌مدت موجب سرخوردگی عمومی مردم و بی‌تفاوتی نسبت به مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی خواهد شد.  از همین رو است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر این نکته تأکید می‌کند که دشمن به دنبال دو‌قطبی‌سازی در داخل جامعه است و آن را توطئه دشمن بر‌می‌شمارند. ایشان در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی در اردیبهشت ماه امسال می‌فرمایند: ایجاد دو جریانی، دو‌فرقه‌ای و دو‌قطبی از ضربه‌های مهلکی است که دشمن به‌دنبال آن است.

فضای غبار‌آلود برای دشمن
با چنین مختصاتی دشمن نیز به دنبال تولید این فضا و ایجاد مرزبندی‌های گسترده به خصوص در فضای سیاسی است تا بدین وسیله امکان عملیاتی شدن برنامه خود را در فضای غبار‌آلود آن فراهم آورد.  شاید یکی از جدی‌ترین ترفندهای دشمن در این باره تلاش برای تقسیم سیاستمداران نظام جمهوری سلامی در قالب میانه‌رو یا تندرو است. این رویه که عملاً پس از توافق هسته‌ای وین به شدت تقویت شده است، درصدد تقسیم کردن فضای سیاسی ایران در قالب دو جناح طرفدار امریکا، غرب و بازار آزاد و جناحی طرفدار خفقان و روابط بسته با دنیا است. امریکایی‌ها بارها در اظهار نظرهای رسمی خود بر این نکته تأکید کرده‌اند که امید آنها به جناح معتدل در داخل حکومت ایران است.
از جمله این اظهار نظرها سخنان جان برنان، رئیس سازمان سیا در مقابل سنای امریکاست که به صراحت به این نکته اشاره کرد. برنان در سخنان خود به صراحت گفت: ایران هنوز توسط دولت امریکا، به خاطر کارهایی که انجام داده، حامی اصلی تروریسم دولتی شناسایی می‌شود، بنابراین آنها، هم بخشی از مشکل هستند و هم من امیدوارم با افزایش نفوذ و قدرت‌‌گیری برخی از عناصر مدرن‌تر در داخل دولت ایران و (دولت) رئیس‌جمهور روحانی، شاهد این باشیم که ایران به سمت پیوستن دوباره به جامعه ملل حرکت و به وظایف و تعهداتش عمل کند.
در طول ماه‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری نیز بارها بر این نکته تأکید می‌شد که پیروزی سیاستمداران میانه رو در ایران می‌تواند زمینه ساز یک تحول بزرگ در انتخابات ایران شود. تحولی که در نهایت روشن نشد مقصد آن کجاست. حال سؤال اینجاست که آیا امریکایی‌ها خود این تقسیم بندی جعلی را قبول دارند یا نه.

مسئولان خوب و بد از نگاه امریکایی‌ها
شاید یکی از صریح‌ترین اظهار نظرها در این باره سخنان وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد امریکا پس از پایان مذاکرات اتمی است. وی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری کرونیکل و در پاسخ به سؤالی درباره به قدرت رسیدن سیاستمداران میانه رو در ایران می‌گوید: «در ایران تندرو هست و تندروی تندرو. روحانی میانه‌رو نیست، او یک تندرو است.» البته وی بعدها سعی کرد که تا حدودی بتواند پاسخ خود را اصلاح کند و روحانی را یک سیاستمدار میانه‌رو نامید که توافق هسته‌ای را امکان‌پذیر کرد.  رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار اخیر دانشجویان به این مسئله اشاره کردند و فرمودند: شاید امروز سیاست‌های امریکا این‌گونه اقتضا کند که بخواهد میان مسئولان نظام اسلامی تفکیک قائل شود و آنها را به مسئولان خوب و بد تقسیم کند، اما امریکایی‌ها اگر توانایی پیدا کنند، همان مسئولان به‌اصطلاح خوب نیز از نظر آنها بد خواهند شد.

ضرورت مرزبندی روشن‌تر با دشمن
با چنین مختصاتی شاید بتوان این نکته را درک کرد که اساساً تقسیم‌بندی مسئولان به میانه‌رو و غیر‌میانه‌رو یک ترفند سیاسی است که نباید به دام آن افتاد. با این حال در طرف مقابل نیز مسئولان داخلی نیز می‌توانند با مرزبندی صحیح نقشه امریکایی‌ها را برای ایجاد دو قطبی در داخل کشور به هم بزنند. ایجاد فضای دو قطبی خطری است که می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری بعدی سر برآورد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20030

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.