تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مساجد در راستای سازی ظهور امام زمان(عج) چه نقشی دارند؟

مساجد در راستای سازی ظهور امام زمان(عج) چه نقشی دارند؟به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ مسجد از نگاهى خانه خداست[۱] و از نگاهى دیگر، مجلس و جایگاه پیام آوران بزرگ الهى و خانه همه تقوا پیشگان است که «المساجد المجالس الآنبیاء [۲] » «المساجد بیوت المتقین. [۳]..»

«»مسجد مربوط به ذات پاکى است که سرچشمه تمامى عظمتها و بزرگی هاست. «و ان المساجد لله[۴]…»ساختن، تعمیر کردن و آبادان نگاه داشتن این جایگاه فرخنده، افزون بر آنکه نشان ایمان به شمار آمده، تنها در قلمرو صلاحیت مؤمنین خداجوى قرار گرفته است[۵].

لزوم کوشش براى آبادانى و رونق این جایگاه ملکوتی تا بدانجاست که یکى از رازهاى تعریف فریضه «جهاد» پاسدارى از این پرستشگاه پر عظمت در مقابل یورش حکام خود کامه و ستمگر است[۶].

تاریخ مسجد با تاریخ دین گره خورده است، مخصوصاً دین اسلام، که از آغاز بعثت نبى مکرم (ص) حرکت ها و ارتباط فعالیت ها از مسجد انجام شده است که مسجد بعنوان پایگاه عبادت و یاد خداوند متعال و بعنوان پایگاه جهاد فکرى و آموزش و تعلم معارف اسلامى و علاوه بر این بعنوان پایگاه تجمع نیروهاى رزمنده و اعزام آنان به جبهه و جهاد و مرکز اتحاد مسلمین و نمایش روح اتحاد و یکپارچگى به دشمنان اسلام مورد استفاده قرار گرفته است. و در هر عصر و زمانى نقش خودش را در این راستا خوب ایفا کرده است. و اکنون در عصر غیبت، در مسجد با وجود اینکه همه وظیفه ها ذکر شده را برای دین اسلام انجام می­گیرد یک وظیفه با اهمیت دیگرى هم دارد، شکل و صورت می­ گیرد که آن همان نقش مسجد در راستای ­سازى حضور امام زمان (عج) است، که مؤمنین در این محور مقدس روزانه با حضور در آن و به پا داشتن فریضه نماز در صفوفى با نظم، پیوستگى و همبستگى خود را به نمایش می ­گذارند و جامعه اسلامى را براى ظهور ولى عصر (عج) آماده می ­کنند و از این راه امیدهاى واهى دشمنان پیدا و مخفی جامعه اسلامى را به یأس و نومیدى می­ کشانند، در این مساجد با خطرها و آفت هایى که اسلام و امت واحد اسلامی را تهدید می­ کند، آشنا می ­شوند، و برای رویارویى با این خطرها چاره­اى نو می ­جویند، تا زمینه ظهور امام زمان (عج) را مهیا کنند. 

زیادتر بخوانید: خصوصیات یاران امام زمان(عج) از نگاه امیرالمومنین(ع)

فصل اول کلیات
الف) معناى مسجد
 مسجد واژه ­اى عربى از ماده «سجد» می ­باشد که نام مکان به معنای محل سجده است. زیرا سجده فرد اعلى و اکمل عبادت به شمار می­ رود، و نهایت خضوع در مقابل خالق هستى است[۷]. مسجد خانه دوم هر مسلمان است. و تعلق به معبود دارد و خانه خداست.

اهمیت مسجد در شریعت مقدس بر کسى پوشیده نیست و مثل کعبه حرم است. و جنگ و قتال در آن حرام و احترامش بر همگان لازم است، مسلمین نیز این فرمان را از روح دیانت اسلام فهمیده ­اند و زیادتر از هر چیز و هر جاى دیگر به عمران و آبادانى و توسعه مسجد اهتمام می­ ورزند، و به شکوه و عظمت آن می ­اندیشند که وجود مساجد مستحکم و شکوهمند در سرزمینهاى اسلامى سبب بر این مطلب است، بعد از انقلاب اسلامى مساجد اهمیت دیگرى اهمیت بیشترى یافت و فعالیتهاى سیاسی، اجتماعى بخصوص نظامى در مسجد تشکیل شد و مردم از مسجد نهضت را آغاز کردند و از آنجا انقلاب به ثمر رسید.

قبل از انقلاب مسجد محل تجمع نیروهاى مردمی گشت و جنگ به ادامه انقلاب بقاء بخشیدند و جنگ را اداره نمودند و پشتیبانى کردند، امام خمینى (ره) نیز در این خصوص فرمودند مساجد سنگر است سنگرها را حفظ کنید[۸].

ب) ظهور امام زمان (عج)
ظهور یعنى ظاهر شدن امام زمان (عج) از پس پرده غیبت تا جهان را مملو از عدل و داد کند. چنانچه از نا عدالتی و جور پر شده است. منشأ ظهور امام زمان (عج) ظهور یک آدم کامل و الهى در همه ادیان به صورت اعم و در اسلام به صورت اخص از چنان اهتمام و اهمیتى بهره مند است، که حتى مفتیان در مورد حجاز در مورد منکر مهدویت حکم ارتداد را جارى می­ کنند، بنابراین تنها مشکلى که وجود دارد معرفى یک شخص خاص می ­باشد که شیعه با تکیه به ادله و سندهای بسیاراین با اهمیت را انجام داده است. اما آنچه که بعد از اثبات وجود حیات و نسبت آن حضرت حائز اهمیت است، اغراض و اعمال آن وجود مقدس دوران ظهور است. مخصوصاً در عصر ظهور مسجد چه نقشى در ارتباط با ظهور دارند، که از روایات و احادیث در این خصوص استفاده می ­شود.

ج) تاریخچه بحث
تا کنون بحثهاى زیادى در مورد زندگینامه وجود مقدس امام زمان (عج) شده و در مورد عصر ظهور کتابهای زیادى نوشته شده است و در مورد عصر غیبت و وظیفه ها امت اسلام و مخصوصاً شیعیان کتابهایى نوشته ­اند، اما در مورد اینکه مسجد در عصر ظهور چه نقشى دارد بحثى نشده است. و در مورد مسجد و اهمیت آن کتابهایى نوشته­ اند اما در این مبحث بحث و تحقیقى رویت نکرده ­ایم.

فصل دوم مسجد و مؤمنین

الف) مسجد مکان تربیت نیروهاى مؤمن و مخلص

در این عصر ظهور، چون فتنه­ ها فراوان می­ گردد، فساد جهانگیر می ­شود تمامی مکانها در اثر این فتنه­ ها و فسادها، آلوده می ­شوند، و کمتر مکن سالم در دنیا پیدا می­ گردد. که محیط سالم داشته باشد.

  تنها مکانى که نسبت به سایر محیط ­ها سالم می­ ماند، محیط مقدس مسجد است. که از فتنه­ ها و فسادها دور مانده است. و اگر کسى بخواهد در این عصر دین خود را حفظ نماید و ایمان خود را تقویت نماید و به درجه یقین برساند به عقیده من این در مسجد میسر است و زمینه حرکت در مسیر دین در مسجد فراهم است.

از طریق مسجد می ­شود راه هاى اطاعت خدا را شناخت و با زندگى رسول خدا (ص) و امامن اطهار (ع) آشنا شوید. تا آدم زندگى خود را رنگ و بوى اهل بیت بدهد.

مؤمن مخلص به کسی بیان می کنند که کارهایش براى جلب رضایت خدا و رسول خدا باشد و از خدا و رسولش و جانشینان بر حق وی اطاعت کرده باشد. رفتن به مسجد آدم را به این مقام راهنمایى می ­کند و در اثر مداومت رفتن به مسجد آدم به درجه عالى اخلاص و ایمان می ­رسد و حتماً این فرد از افرادى است که زمینه­ ساز ظهور امام زمان (عج) می­باشد، چون در مسجد تربیت یافته ­اند. روایات هم اشاره به این مطلب دارند.

قال رسول الله (ص) «ولامسى الى المسجد طاعه الله و طاعه الرسوله و من اطاع الله و رسوله ادخله الجنه مع الصدیقین و الشهداء و کان فى الجنه رفیق داود بر علیه السلام و له مثل ثواب داود بر علیه السلام[۹]»

پس این محیط مسجد است که اثر تربیتى خاص دارد و آدم را به مقام صدیقین و شهدا می ­رساند و کسى که به این مقام برسد آن همان متقین و مخلصین می باشند که این اشخاص در آخر الزمان می باشند که زمینه ظهور امام زمان (عج) را فراهم و خودشان را براى جنگ با کفار در رکاب امام زمان (عج) آماده می ­کنند.

ب) مسجد و نیروهاى مخلص و محبین اهل بیت (ع)
از صدر اسلام تاحالا افرادى کناررهبران دین بوده ­اند که از درجه اخلاص از همه مردم جامعه بالاتر و خوب ترین اشخاص باایمان نسبت به خدا و دین و از لحاظ یقین با فضیلت­ترین مردم بودند، وقتى ما تاریخ دین مقدس اسلام را مطالعه می­کنیم بیشتر پیروان حضرت رسول خدا (ص) و امامان معصوم (ع) از چنین ویژگى بهره مند بودند. تا اینکه در تاریخ زنده مانده ­اند همچنانکه اهل بیت زنده می باشند. و اگر هم حرکتى رسول خدا (ص) و حضرت على (ع) به قصد تغییر و دگرگونی در جامعه انجام داده و موفق شده با وجود چنین نیروهاى مخلص بوده است.
که مخلصانه در خدمت حجت خدا در روى زمین، زمان خودشان بودند و مثل آنان هم اسمشان در تاریخ بشریت زنده مانده است، و این سیر نشان دهنده این است که در عصر ظهور هم این گونه افرادى می باشند که زمینه ظهور حجت خداى زمان خودشان را فراهم خواهند کرد. اینها همان افرادى می باشند که رسول خدا (ص) در یک حدیث فرمودند:
«احسن الناس ایماناً وافضلهم یقیناً طایفه یکون فى الآخر النهان لم یلحق التى و غابت عنهم حجتهم و امنو بسواء من البیاض»
« اینها همان افرادى می باشند که رسول خدا (ص) در یک حدیث فرمودند:«بهترین مردم از لحاظ ایمان و با فضیلت­ ترین مردم از لحاظ یقین قومى می باشند که در آخر الزمان می ­آیند و پیامبرى را ندیده ­اند و حجت و امام آنان از وی غایب است اما به سیاهى روى کاغذ ایمان می­ آورند و عمل می ­کنند. قرآن هر چه گفته جامع عمل می­ پوشانند و احادیث هر چه فرمان داده ­اند زندگیشان را به گفته احادیث تنظیم می­ کنند.

ج) نیروهاى مؤمن و مخلص زمینه سازان ظهور
نیروهای مخلص و مؤمن وقتى زندگیشان را طبق دستورات قرآن و فرمایش معصومین تنظیم کردند، اینها جامعه را در سایه خودسازى و روش دیگرسازى متوجه حقایق احکام متعالیه اسلام خواهند کرد و چون نخستین صفت متقین بنا بر فرموده قرآن ایمان به غیبت است،
«»
» چون نخستین صفت متقین ایمان به غیبت، یعنى ایمان به جهان عالم غیب که وسیع ­تر از این جهان است، یکى از مصداقهاى غیب و زندگى وجود مقدس امام زمان (عج) است که از اول با غیب گره خورده است تمامى مراحل و لحظه های زندگى مبارک وی با غیب آمیخته است. تا اینکه به غیبت صغرى و غیبت کبرى می ­رسد، پس یکى از شرایط متقى بودن باید ایمان به امام غایب داشت و این امام را شناخت و جامعه را براى آمدن این امام غایب از نظرها، آماده کرد و این کارها را منحصرا متقین و مخلصین می­ توانند انجام بدهند. انشاءالله این مؤمنین مخلص زمینه ظهور امام زمان غایب از نظر را فراهم خواهند ساخت و با مردم جهان با ایجاد امید در دلهایشان آن را امیدوار به ظهور حضرت حجه (عج) خواهند کرد.

فصل سوم مسجد و ابزارها حلال

الف) امام زمان (عج) پذیرنده ابزارها حلال
آنچه از روایات بدست می ­آید امکاناتى که از ما به امام زمان (عج) می ­رسد و خواهد رسید باید از پول حلال و پاک و طاهر باشد و در آخر الزمان و بعد از ظهور آنچه از زندگى ما و ابزارها ما پاک و طاهر است امام زمان (عج) قبول خواهد کرد و آنچه آلوده به حرام باشد مورد قبول وی قرار نخواهد گرفت، این طبق فرمایش وجود مقدس امام زمان (عج) است که فرمودند:
«و اما ما وصلتنا به فلا قبول عندنا مگر لما طاب و طهر[۱۱]…»
« اما آنچه را به ما رسانده ­اى نزد ما پذیرنده نیست مگر آنچه که پاک و پاکیزه است»

ب)مردم مسجد را با مال حلال می­ سازند
بنابر روایت بالا تنها انفاق ها و بخشش هایى مورد پذیرش قرار می­گیرد که از راه حق بدست آمده و در راه حق نیز استفاده گردد در نتیجه در مورد اموالى که براى خرید زمین مسجد و یا تهیه دیگر لوازم و ابزارها آن استفاده می ­شود مؤمنین بایستی ضمن پرهیز از استفاده پول و اموالى که دیگران به گونه ­اى در آن داراى حق می ­باشند سعى کنند بخششها و انفاقهاى خود به مسجد را از محل اموال حلال و طیب قرار دهند، زیرا مسجد محور عبادت و بندگى مؤمنین شمرده می ­شود و این بنیان الهی بایستى از آغاز تا انتهاء با اموال حلال و طیب و بر پایه استوار تقوى پی­ریزى و تکمیل و تعمیر گردد. و این حدیث هم دلالت بر این دارد که ساختن مسجدى ثواب دارد که با پول حلال ساخته گردد
. قال رسول الله (ص) «من بنى الله مسجداً یعبد الله فیه من مال حلال بنى الله له بیتاً فی الجنه من در و یاقوت[۱۲]»

« و این حدیث هم دلالت بر این دارد که ساختن مسجدى ثواب دارد که با پول حلال ساخته گردد. قال رسول الله (ص) «من بنى الله مسجداً یعبد الله فیه من مال حلال بنى الله له بیتاً فی الجنه من در و یاقوت[۱۲]»«هر کسى که از مال حلال مسجدى را بسازد که خداوند در آن عبادت گردد خداى تعالى در بهشت خانه ­اى از در و یاقوت برایش می­ سازند» پس مساجد باید از مال حلال ساخته گردد. بیشتر مساجد از پول براى ساختن آنان استفاده می ­کنند به دلیل اینکه اولاً مردم در ساختن مسجد اهتمام می­ کنند که از عقیده پاک خود که این خانه خداست، استفاده نمایند و سعى می­ کنند با این عقیده در ساختن مسجد شریک گردند. ثانیاً در نتیجه پول حلال خود را براى ساختن مسجد می ­دهند.

ج) مساجدى که به دست امام زمان (عج) می ­رسند
ثالثاً با رضایت کامل و بدون هیچ گونه فشارى این پول را پرداخت می ­کند و رابعاً بدون توقع این پول را پرداخت می ­کند و امید به ثواب از جانب خدا دارد پس بیشتر مساجد با پول حلال ساخته می ­شوند.
بیشتر مساجد به دست مبارک امام زمان (عج) می­رسند چون مسجد اولاً تنها مکانى است که کاربرد آن عوض نمی ­شود و منحصرا براى عبادت خداوند ساخته شده و همیشه هم در این راستا مورد استفاده قرار می­ گیرد وثانیاً کارهایى که براى تقریب به خدا و از روى اخلاص صورت گیرد باقى خواهند ماند و آثارى که با اخلاص ساخته گردد و بنا نهاده گردد ماندگار می باشند به دست مبارک مالک الامر در این دنیا خواهند رسید. قال رسول الله (ص ) «من بنى لله مسجداً لا یرید به ریاء و لا سمعه بنى الله له بیتاً فى الجنه [۱۳]»

« مسجد یکى از بناهای با اهمیت است که اگر با اخلاص ساخته گردد به دست امام زمان (عج) خواهد رسید، آن بنا در حکومت امام زمان (عج) بخشی از مراکزى می­ باشند که براى مردم عرضه خدمت و مردم از آنان استفاده می­ کنند، به علت این در روایات ما اهتمام شده است که باید مساجد را با اخلاص و نیت پاک ساخت.

فصل چهارم ارتباط مسجد با حکومت اسلامى

قال رسول الله (ص ) «من بنى لله مسجداً لا یرید به ریاء و لا سمعه بنى الله له بیتاً فى الجنه [۱۳]»«هر کسی براى خدا مسجدى را بسازد و آن را براى ریا و خودنمایى به کار دوئل خداى تعالى در بهشت خانه ­ای براى او بنا می­کند» بنابر فرمایش­هاى روایت بناى مسجد ثواب خانه بهشت دارد، که از روى اخلاص ساخته گردد، پس مسجدى که از روى اخلاص بنا شده­اند بدست وی خواهد رسید و امام زمان (عج) آن مساجد را آباد خواهند کرد تا مردم از آن مساجد برای عبادت خدا و رسیدگى به امور دینى و دنیایى استفاده خواهند کرد. مسجد به عنوان یک نهاد سیاسى پر تحرک در جامعه اسلامى مطرح است، در آغاز حکومت سیاسى دین اسلام و ابقاء آن حکومت اسلامى مسجد نقش مهمى ایفا کرده است مایه­ های سیاسى با مساجد آمیخته است.

الف) آغاز حکومت اسلامى و اداره آن از مسجد
آن آدم که احکام و مقررات دینى با آمیزه ­هاى سیاسى همراه با همزاد است، جایگاه ها اداره حکومت اسلامى در زمان حضور پیامبر (ص) در مدینه، مسجد می ­باشد و از مسجد حکومت تازه تأسیس اداره می­ گردد، در این راستا سیره اهل بیت را مطالعه کرده و ارتباط مسجد با حکومت را می­ آوریم.

وقتى سیره و زندگى پیامبر اسلام را بررسى می­کنیم، در زمان سالهاى آغازین مبعث پیامبر از مسجدالحرام به عنوان یک سنگر تبلیغى و ارتباطى در راستاى پیشبرد رسالت خود استفاده می ­کرد، با وجود اینکه قریش و کفار برای وی سخت می ­گرفتند، اما هر وقت مجال می­ یافتند در مسجدالحرام مذاکراتى را با برخى از هیئتها انجام می ­دادند[۱۴]. بعد از هجرت رسول خدا (ص) به مدینه و با ورود وی به مدینه بى درنگ مسجدالنبى بنا گشت و قلب فعالیتهای تبلیغى و فرهنگى و اجتماعى و سیاسى مسلمین گردید، این نهاد مقدس در واقع براى حیات سیاسی و اجتماعى و پیدایش تشکل سالمى در جامعه آنروز مثل قلبى تپنده بود، قضاوت و رسیدگى به دعاوى توسط پیامبر اسلام در مسجد صورت می­ گرفت، مذاکرات و مذاکرات سیاسى حضرت با اشخاص و هیئتهاى اعزامى از قبائل و طوایف گوناگون در مسجد انجام می­ گرفت و پیمان بیعت با تازه مسلمین در مسجد منعقد می­ گشت[۱۵].

ب) مسجد مرکز فعالیتهاى حضرت على (ع)
این برنامه در صدر اسلام باعث شد تا مسجد به عنوان مظهر ابهت سیاسى حکومت اسلامى مطرح گردد به گونه ­اى که می­ توان از مسجد به عنوان با اهمیت ترین نهاد حکومتى پیامبر (ص) یاد نمود. از عمر بن خطاب نقل شده که در زمان خلافت خود گفته است
«لا یفتین احد فى المسجد و علن حاضر»

بعد از رحلت رسول خدا (ص) با وجود اینکه حضرت على (ع) را نگذاشتند در صحنه جامعه، دین را هدایت نماید اما با این وجود ظواهر تاریخى نشان می ­دهد که آن حضرت در دوران بیست و پنج ساله سکوت و برکنارى از خلافت ظاهرى براى بجاى آوردن نماز در مسجد حضور می ­یافتند و در مورد ها لازم به پرسشهاى علمى مسلمین جواب می­ اظهار کردند. از عمر بن خطاب نقل شده که در زمان خلافت خود گفته استاین حرف و گفتار دیگر از خود حضرت امیرالمؤمنین (ع) نشان می­دهد، که وی در دوران حکومت خلفاء ستمگر مسجد را خالى نکرده و ملحق شده برای پاسخگویى به مشکلات قضایى در مسجد حضور می ­یافته ­اند.

بعد از آنکه حضرت على (ع) خلافت ظاهرى را بر دست گرفت، در آغاز از مردم در مسجد بیعت گرفت، وقتى مردم براى بیعت به خانه حضرت حمله آورده بودند، وی به آنان فرمودند «اکنون که این کار قرار است صورت بگیرد باید در مسجد و پیش مردم باشد زیرا بیعت با من نباید مخفیانه انجام شود[۱۶]». مردم حرف حضرت را قبول کردند و همه با هم به مسجد رفتند و با حضرت در مسجد بیعت کردند[۱۷]. حضرت على (ع) در مدینه و پس از ان در کوفه در سطح وسیعتری از مسجد به عنوان مرکز تبلیغ معارف اسلامى و روشنگرى مردم بهره می­بردند، حتى کارهاى قضاوت و امور جنگ و بعضى امور حکومتى را در مسجد انجام می دادند، آن حضرت مکررا در مسجد مدینه و کوفه و گاه نیز در مسجد بصره به وعظ و سخنرانى پرداختند.

ج) مسجد و ظهور امام زمان (عج)
بسیارى از خطبه ­هاى آن حضرت که اینکه در دسترس ما قرار دارد، در مسجد کوفه یا مسجدالنبى ایراد شده است[۱۸]. «چنانچه نگاه کردیم آغاز و ادامه حکومت اسلامى در زمان رسول خدا از مسجد بوده و علاوه بر این وصى بر حقش حضرت على (ع) در مسجد حکومت را تشکیل داد و اداره حکومت هم از مسجد بوده، در این راستا آشکار است که آغاز حکومت جهانى حضرت مهدى (عج) از مسجد می باشد. «بعضى روایات مؤید آن است که حضرت حجه (عج) در آغاز کار با اندکى از یاران ظهور می­کند و از مسجدالحرام ظهورش آغاز می­ شود[۱۹]». در این زمینه از امام باقر (ع) منقول است که فرمودند «همانا قائم ما از راه کوه ذى طوبى با ۳۱۳ مرد به عدد رزمندگان جنگ بدر می­ آید تا اینکه به حجر الاسود تکیه داده و پرچم پیامبر (ص) را می­افرازد[۲۰]». در نتیجه روایت آغاز نهضت جهانى حضرت مهدى (عج) از مسجدالحرام است. و از آنجا به دنیا پیام خواهد داد، و ندای ملکوتى انا المهدى را به گوش جهانیان خواهد رساند.

د) مسجد و اداره حکومت امام زمان (عج)
و برای فتح جهان از مسجد آغاز خواهد کرد.

آنچه از روایات به دست می ­آید حضرت مهدى (عج) اداره حکومت را از طریق مسجد کوفه ادامه خواهد داد، و مرکز حکومت خود را مسجد کوفه قرار خواهد داد، و آن مسجد را آباد کرده و مثل جدش على بن ابیطالب (ع) بر مردم از مسجد کوفه حکومت عادلانه خود را آغاز خواهد کرد. آنچه از روایات بدست می­آید بعد از ورود به عراق، امام زمان (عج) به کوفه و نجف و کربلا وارد گردیده و انتخاب کوفه به عنوان پایتخت و پایگاه خود و ساختن مسجد جمعه جهانى در نزدیکى کوفه که بر طبق روایات داراى هزار در می ­باشد اقدام خواهد کرد[۲۱].

از امام صادق (ع) منقول است که فرمودند «زمانیکه قائم ما قیام نماید زمین به نور الهى روشن و درخشان می­گردد، به گونه­ ای که مردم از پرتو خورشید بی ­نیاز می ­شود و عمر مردان در زمان حکومت او چنان طولانى می­شود که براى هر مرد هزار فرزند متولد گردد، که در آنان دختر نباشد، وى در نجف مسجدى می­ سازد. که داراى هزار در است و خانه­ هاى کوفه به نهر کربلا و به حیره متصل گردد تا جائى که اگر کسى در روز جمعه در حالیکه بر آستری چابک و لاغر سوار و آهنگ آن دیار نماید، تا نماز جمعه را فهم کند موفق نمی ­شود[۲۲]». اینکه در نجف مسجدى بسازد که داراى هزار در است، نشانه عظمت و آبادى مسجد کوفه را می ­رساند و حمله مردم و سرعت سبقت گرفتن مردم براى رفتن به نماز جمعه پشت امام را فرازهاى دیگر روایت می­ رساند که انسانها هر چقدر فوری بروند تا خود رابه نماز جمعه برساند، می­ بیند که از آنان هم افرادى جلوتر آمده ­اند و مسجد را پر کرده ­اند و امکان دارد ذکر هزار در کنار هم از پهنه و گستردگى مسجد باشد و از این مرکز دنیاى جهان تشیع را رهبرى خواهد کرد[۲۳].

ه) مساجد و حکومت امام زمان (عج)
و علاوه بر این کوفه آن قدر گسترش می ­یابد تا به کربلا و حدود آبهاى کربلا خواهد رسید و کربلا هم مرکز تردد مؤمنین خواهد گردید و تمامى مساجد دیگر دنیا را آباد و محل اداره حکومت قرار خواهد داد. از حرکت امام زمان (عج) آشکار است که در محل اداره حکومت به سیره پیامبر (ص) و جدش على بن ابى طالب (ع) عمل خواهد کرد.

هرجا مسجدى است آباد و مرکز اداره حکومت آن محل قرار خواهد داد. بنا بر گفته بعضى روایات ظاهرمی­ گردد که امام زمان (عج) بعد از کوفه به طرف قدس حرکت خواهد کرد، بعد از فتح قدس و شکست دادن یهود، مسجد بیت المقدس را از نو خواهد ساخت. روایتى که در مورد بناى قدس توسط امام مهدى (عج) آمده که از معصومین (ع) است می­ فرماید «خلیفه­ اى از بنى هاشم فرود می ­آید که زمین را از عدل و داد پر می­ کند و عبارت بیت المقدس را بگونه ­ای می ­سازد که همانندش ساخته نگردیده باشد[۲۴]». اینکه زمین را از عدل و داد پر می­کند این براى همه روشن است که تمامى ظالمین مخصوصاً یهودی هاى هیونیزم که غده سرطانى نا عدالتی و ناعدالتى در جهان می باشند بدست توانای نیرومند امام زمان (عج) از بین خواهند رفت. و جهان آرامش را توأم با عدالت خواهد دید و اینکه در قسمتى از روایت آمده عمارت بیت المقدس را بگونه ­اى می ­سازد که همانندش ساخته نگردیده باشد. این مسجد شگرف را احیاء خواهد کرد. و از چنگال دژخیمان رهایی خواهد داد و آباد کرد و اداره حکومت را از این مسجد ادامه خواهد داد.

فصل پنجم مسجد در عصر ظهور

الف) اهل مسجد ایمن از بلاها
و از اینجا آشکار است تمامى مساجد دنیا که با اهمیت می باشند آباد خواهد کرد و آنان را براى استفاده مردم چنانچه در عصر رسول خدا (ص) و عصر حضرت على (ع) بودند آماده خواهد کرد، و امور مردم را از این مکانها رسیدگی خواهد کرد. وی می­فرمایند
«اذا نزلت العاهات و الافات عوفى اهل المسجد[۲۵]»

«با توجه به انحرافات در دین افکار شیطانى که در آخرالزمان در جوامع اسلامى شیوع پیدا می­ کند و در اثر هجوم فرهنگى مردم به فساد و انحرافات کشیده می­ گردند و باعث نزول بلاها و گرفتاریها و مشکلاتى در جامعه می­ گردد بنا بر فرمایش حضرت رسول اکرم (ص) اهل مسجد در امانند. وی می­فرمایند«هنگامى که مشکلات و بلاها (براى اهل زمین) نازل می گردد اهل مساجد درامانند». با توجه به این حدیث اهل مسجد از انحرافات در امان می باشند و افکار شیطانى در آنان اثر نخواهد کرد. و هجوم فرهنگى را جواب داده و خودشان را رهایی خواهند داد. و از فساد و انحرافات در امان می باشند.

به علت همین دچار بلاها و گرفتاریها و مشکلات که در آخرالزمان پیش می ­آید نخواهند گردید. احادیث ما بیان کننده همین مبحث می باشند
. قال رسول الله (ص) «الغدو و الدواج الى المساجد من الجهاد فى سبیل الله[۲۶]»

«انواع بلاها چون مقابله با نفس جهاد اکبر است در آخرالزمان مؤمنین باید شب و روز در جهاد اکبر باشند تا از انحرافات و تهاجمات فرهنگى در امان بمانند، این جهاد با رفتن به مسجد انجام می­ گیرد، آدم با رفتن به مسجد می ­تواند جهاد اکبر را به شکل احسن انجام دهد. احادیث ما بیان کننده همین مبحث می باشند.

ب) مسجد و منتظران ظهور
قال رسول الله (ص) «الغدو و الدواج الى المساجد من الجهاد فى سبیل الله[۲۶]»«شب و روز به سوی مسجد شتافتن از اقسام جهاد کردن در راه خداست». به همین سبب پیامبر اکرم (ص) می­ فرمایند
«ان المومن مجلسه مسجده [۲۷] »

«همانا مجلس مؤمن مسجد است» مؤمن با نشستن در مسجد ایمان خود را تقویت می­ کند تا به حد اعلاء ایمان می ­رساند در جاى دیگر رسول مکرم اسلام (ص) در مورد شخص متقى می ­فرمایند
«المسجد بیت کل تقى[۲۸]»

« با توجه به این روایت ما دو نوع جهاد داریم، جهاد اصغر و جهاد اکبر، جهاد اصغر همان جنگ با کفار و دشمنان خارجى است، اما جهاد اکبر جهاد و مقابله با نفس اماره است و چون در آخرالزمان فتنه ­ها از زمین و آسمان می ­بارد و انواع هجمه­ های شیطانى براى فریب آدم و انواع خواهشهای نفسانى در جامعه رایج شدن پیدا می­ کند و هر کس بخواهد از این گرفتاریها در امان بماند، باید جهاد اکبر انجام دهد، بنابر روایت براى این جهاد خوب ترین جا و ابزار مسجد است که آدم در این زمان با رفتن به مسجد از این هجمه­ ها و فریب هاى شیطانى و خواهش هاى نفسانى ایمن خواهد ماند. در بیشتر مساجد اشخاص مؤمن به خدا و با تقوى جمع می ­شوند چون راه به دست آوردن ایمان را در مسجد می­ یابند و کسى هم اگر بخواهد با تقوى و متقى باشد باید در مسجد به این مقام برسد. وی در روز جمعه آمادگى خودشان را به نمایش می­گذارند، چون روز جمعه مؤمنین او غسل می­ کنند تا از گناهان ظاهرى خود را پاک کنند و آماده عبادت دسته جمعى بزرگى می­شوند که به تن خود لباس تقوى کرده ­اند براى اقامه نماز جمعه در مصلى جمع می­ گردند و همگى با هم به درگاه خداوند دست توبه و استغفار بلند می کنند و از خدا طلب تعجیل در فرج و ظهور آقا را می­ کنند، براى اینکه آغاز ظهور امام زمان (عج) روز جمعه است و صبح شنبه بنابر روایات صدای ملکوتى امام به گوش همه خواهد رسید، پس این مؤمنین که در نماز جمعه شرکت کرده بودند آمادگى خود را براى لبیک گویى اعلام می ­کنند چون «نماز جمعه میعادگاه عاشقان است[۲۹]»
به همین سبب پیامبر اکرم (ص) می­ فرمایند«مسجد خانه هر پرهیزگارى است» آدم هر چقدر با مسجد انس گیرد از دنیاى فانى دور شده پس به خدا نزدیک می­شود. در روایتى امام جعفر صادق (ع) از جدش رسول الله نقل کرده ­اند که
قال رسول الله (ص) «اف لکل مسلم لا یفرغ نفسه فى کل جمعه لامر دینه فیتعاهده و یسال عن دینه[۳۰]»

« با تقوا می­ گردد، بیشتر انسانهاى مؤمن و مخلص و با تقوا و پرهیزگار از سربازان مخلص امام زمان می باشند که در مسجد پرورش یافته­ اند و در دل مسجد به درجه اخلاص رسیده­ اند، در صدف مسجد گوهر وجود را حفظ و پرورش داده­ اند و به درجه اخلاص رسانده­ اند که آنان از لشکر مخلص امام زمان (عج) می باشند.

نتیجه
در انتظار ظهور امام زمان (عج) شدن از خوب ترین عبادتها به حساب می­آید
. قال رسول الله (ص) «افضل العباده انتظار الفرج[۳۱]»
وی در روز جمعه آمادگى خودشان را به نمایش می­گذارند، چون روز جمعه مؤمنین او غسل می­ کنند تا از گناهان ظاهرى خود را پاک کنند و آماده عبادت دسته جمعى بزرگى می­شوند که به تن خود لباس تقوى کرده ­اند براى اقامه نماز جمعه در مصلى جمع می­ گردند و همگى با هم به درگاه خداوند دست توبه و استغفار بلند می کنند و از خدا طلب تعجیل در فرج و ظهور آقا را می­ کنند، براى اینکه آغاز ظهور امام زمان (عج) روز جمعه است و صبح شنبه بنابر روایات صدای ملکوتى امام به گوش همه خواهد رسید، پس این مؤمنین که در نماز جمعه شرکت کرده بودند آمادگى خود را براى لبیک گویى اعلام می ­کنند چون «نماز جمعه میعادگاه عاشقان است[۲۹]» وعده ظهور حجت خواهد رسید و در روز جمعه مؤمنین عهدى جدید با خدا براى پشتیبانی از دین می­ بندند. در روایتى امام جعفر صادق (ع) از جدش رسول الله نقل کرده ­اند که«اف بر هر مسلمانی که در هر جمعه خود را براى کار دینش فارغ نمی ­سازد، تا با آن تجدید عهد کند و در مورد آن سوال نماید» اینکه تجدید عهد کند که در روایت آمده منظور تجدید عهد با خدا که ما در دین تو ثابت قدم و آماده ایم تا به حجت تو لبیک گوییم. مثل کسى است که در راه دین شب و روز جهاد کرده است چون از وجود مقدس امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند جدم حضرت على (ع) فرمودند
«المنتظر لامرنا کالمتشحط بدمه فى سبیل الله[۳۲]»

« قال رسول الله (ص) «افضل العباده انتظار الفرج[۳۱]» خوب ترین عبادتها انتظار فرج است و محل عبادت هم مسجد است پس در مسجد هم باید در انتظار امام زمان (عج) بشویم. نوعى عبادت انجام داده ­ایم و هر کس در عصر ظهور چنین زندگى داشته باشد. مثل کسى است که در راه دین شب و روز جهاد کرده است چون از وجود مقدس امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند جدم حضرت على (ع) فرمودند«کسى که در انتظار امر ما باشد مثل کسى است که در راه خدا در خون خود غلتیده است» پس منتظران واقعى کسانى می باشند که هر آن آماده شهادت در راه دین می باشند پس همان مؤمنین و متقین می باشند که در مسجد تربیت یافته ­اند و خودشان را به این مقام رساندند چون مخلصین و مؤمنین لبیک گوى امام زمان (عج) می باشند. لشکر مخلص خدا امام زمان را یارى می ­کنند. نخستین نیروهایى که وجود مقدس امام زمان (عج) را یارى می­ کنند و به وی لبیک می­گویند نیروهاى مخلص و مؤمنین می باشند از روایات چنین بدست می­آید که اول مخلصین درگاه الهى به امام لبیک می­ گویند و بعد از آنان مؤمنین می باشند که به امام لبیک گویند. روایت است از وجود مقدس امام صادق (ع) که فرمودند بعد از اینکه در بین رکن و مقام می ­ایستد و به آواز بلند صدا می ­زند، اى جماعت نقبا واى خاصان و آنانکه خداوند شما را قبل از ظهور براى من ذخیره کرده است از صمیم دل و اطاعت کامل نزد من آیید».

صداى مبارک آن حضرت در شرق و غرب عالم به آنان می ­رسد، بعضى از آنان در محراب به عبادت مشغول و بعضى در رختخواب خود می ­باشند، به همین یک صدا همه آواز مبارک وی را می ­شنوند و دعوتش را اجابت کرده رو به مکه می ­آورند، زمانى بس اندک بقدر بر هم زدن چشم همه آنان پیش او در بین رکن و مقام حاضر شوند…. نورى از آن نور که از مکه می ­تابد، به خانه­ های مؤمنین تابش نماید، دلهاى آنان به تابش آن نور خوشحال می­ گردد اما شب متوجه ظهور نمی­ گردند اما صبح که گردید خودشان در حالیکه پیش روى او ایستاده ­اند می­ بینند[۳۳]. اولاً نیروهاى مخلص که از مسجد و تربیت یافتگان مسجد می باشند و مؤمنین هم که از اشخاص با نظم مسجدى می باشند به آن وقت از سایه عبادت دست یافته اند و روایت گویاى آن استکه انسانهاى اهل مسجد مؤمن به خداى متعال می ­باشند.

لیست مراجع
در حدیث دیگر از رسول خدا (ص) آمده «هنگامیکه نگاه کردید مردى بر تردد به مسجد مداومت می­ کند وى را مؤمن بدانید، خداى متعال می ­فرماید تنها آن کسانی که ایمان به خداوند دارند مساجد خدا را آباد می ­کنند[۳۴].
داستانها و حکایتهاى مسجد، نیشابورى غلامرضا، چاپ دوم ۱۲۷۷، انتشارات سید جمال الدین اسدآبادى
سیمای مسجد، نوبهار رحیم، چاپ دوم، پاییز ۷۶
نقش مسجد در جامعه اسلامی، محرمی، غلامحسین، چاپ اول ۱۳۷۹، انتشارات یمین
عصر ظهور، کورانى علی، مترجم عباس جلالی، چاپ دوم زمستان ۶۹، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامى
بحارالانوار، مجلس محمد تقی، انتشارات چاپخانه اسلامى (تهران)
نهایت الدین و تمام النعمه، محمد ابن بابویه قمی، دارالکتب الاسلامیه
قصایل و آثار مسجد در احادیث و قرآن، عزیزى عباس، چاپ اول ۷۶، انتشارات

پی درج کرد:
[۱]سوره نور، آیه ۳۶
[۲]مستدرک الوسائل، ج ۳، ص ۳۶۳، باب ۳
[۳]همان، ص ۳۶۲
[۴]سوره ص، آیه ۱۸
[۵]سوره توبه، آیه ۱۸
[۶]سوره حج، آیه ۴۰
[۷]محرمی، غلامحسن، نقش مسجد در جامعه اسلامى
[۸]صحیفه نور
[۹]مستدرک الوسائل، ج ۳، ص ۳۶۸
[۱۰]سوره بقره، آیه ۳
[۱۱]بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۸۸
[۱۲]کنز العامال، ج ۷، ص ۶۵۴
[۱۳]کنزالعمال، ج ۷، ص ۶۵۵
[۱۴]سیماى مسجد، ص ۲۱۸
[۱۵]سیماى مسجد، ص ۲۱۸
[۱۶]تاریخ طبرسی، ج ۶، ص ۲۲۳۸
[۱۷]داستانها و حکایتهاى مسجد، ص ۱۲۹
[۱۸]سیماى مسجد، ص ۱۴۲
[۱۹]عصر ظهور، على کورانی، ص ۲۱۵
[۲۰]بحار، ج ۵۲، ص ۳۰۶
[۲۱]عصر ظهور، على کورانى
[۲۲]بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۲۲۰
[۲۳]کتاب عصر ظهور، على کورانی، ص ۱۳۱۲
[۲۴]همان مرجع، ص ۱۳۴۰
[۲۵]مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۲۶
[۲۶]کنزالعمال، ج ۷، ص ۶۴۸
[۲۷]وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۵۰۹
[۲۸]شهاب الاخبار، ص ۲۳
[۲۹]حضرت امام خمینى (ره)
[۳۰]کافی، ج ۱، ص ۴، جامع الاحادیث شیعه، ج ۱، ص ۵۹، الحکم الزهره، ص ۲۹۵
[۳۱]کمال الدین و تمام النعمه، ج ۱، ص ۲۷۱
[۳۲]منتخب الاثر، ص ۴۹۶
[۳۳]بحار، ج ۱۳، ص ۱۹۰
[۳۴]مستدرک الوسائل، ج ۳، ص ۳۶۲، باب ۳، روایت ۱۸

مرجع : الشیعه


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95715

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.