تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسکن اجتماعی؛ از تبعات انگلیسی تا یک طرح کاغذی

عباس آخوندی که بعدا وزیر گردید، در ماه‌های منتهی به برپایی انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری انتقاداتی را متوجه مسکن مهر کرد. وی در ادامه مردادماه ۹۲ در مورد این طرح عنوان کرده بود؛ «پروژه‌های مسکن مهر با دو مساله بسیار بزرگ رو به رو می باشند؛ یکی تأسیسات و زیرساخت‌های آن و دیگری نحوه خدمات‌رسانی شهری. علاوه بر این مبحث تأمین مراجع مالی پروژه‌های نیمه‌تمام طرح مسکن مهر نیز یکی دیگر از مسائل آن هست. (اینجا )»پس از انتقادات وسیع به مسکن مهر توسط روحانی و یارانش، طرح مسکن اجتماعی به‌عنوان جایگزین طرح دولت نهم معرفی گردید.)»

طی ۵ سال موخر وعده تنها مورد مشخص و قابل ذکر طرح مسکن اجتماعی بوده هست؛ وزیر، معاون وزیر، مشاور و بعضی نمایندگان حمایت کننده دولت طی ۶۰ ماه موخر وعده‌های متعددی در مورد طرح ذکر شده داده‌اند که واکنش‌هایی را از بعضی نمایندگان پیشین و فعلی مجلس را به‌دنبال داشته‌ هست. بعضی از این وعده‌ها و انتقادات به عدم تحقق وعده‌ دولتی‌ها در مورد مسکن اجتماعی در ادامه می‌آید؛بهمن ۹۱- عباس آخوندی: مسکن اجتماعی بعد از جنگ جهانی دوم توسط بعضی کشورهای اروپایی ساخته گردید، اجرای این برنامه در بعضی کشورها مثل انگلستان بعد از ۶۰سال هنوز تبعات اجتماعی در پی دارد. بعضی از این وعده‌ها و انتقادات به عدم تحقق وعده‌ دولتی‌ها در مورد مسکن اجتماعی در ادامه می‌آید؛

آبان ماه ۹۲- عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی: تیم‌هایی را مامور ارزیابی جوانب اجرای طرح مسکن اجتماعی و استفاده از تجربیات جهانی این نوع مسکن‌سازی کرده‌ام.

۲۶ آبان ماه ۹۲- عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی: طبق طرح جامع مسکن هر ساله ۵۰ هزار واحد در قالب طرح مسکن اجتماعی باید برای ۱۶ درصد خانوارهای کشور (دهک دوم به پایین) ساخته گردد و زمین آن هم می‌تواند رایگان باشد.

۲۶ ۵ آذرماه ۹۲- هاشمی، مشاور وزیر راه  در امور معماری و شهرسازی: مسکن اجتماعی برای اشخاص تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد یا مثل آنان ساخته می گردد.

۵ زمین در این طرح به نرخ تمام شده دولتی می باشد. ۵آذر ۹۲- آخوندی، وزیر راه و شهرسازی گزارش کارکرد ۱۰۰ روزه این وزارتخانه در حوزه‌های حمل‌ونقل، مسکن و علاوه بر این برنامه‌های این بخش‌ها را به رئیس‌جمهوری عرضه کرد.

۵ مسکن اجتماعی یکی از برنامه‌های حوزه مسکن بود. ۲۲ آذر ۹۲- پژمان، مدیرعامل پیشین سازمان ملی زمین و مسکن:در داخل شهرها برای مسکن اجتماعی زمین تهاتر یا خریداری می‌شود و برای تعیین تعداد و پراکندگی دهک‌های واجد شرایط از مدل‌های علمی استفاده می‌کنیم.

۲۲ ۲۳ آذر ۹۲- خسروی، عضو پیشین کمیسیون عمران مجلس: دولت و وزارت راه و شهرسازی از جزئیات مسکن اجتماعی بی‌اطلاع می باشند.

۲۳ در مجموعه دولت آخوندی وزیر راه و شهرسازی یک چیزی می‌گوید، مشاور وزیر چیز دیگری می‌گوید، این در حالی هست که معاونت‌های وزارت راه هم چیز دیگری می‌گویند. ۵ اردیبهشت ۹۳- پژمان معاون پیشین وزیر راه و شهرسازی: طرح مسکن اجتماعی هفته آینده پایانی می گردد.

۵ ۸ شهریور ۹۴- واحدی، مدیرکل پیشین راه و شهرسازی استان تهران: بانک‌های عامل مسکن اجتماعی مشخص شدند.

۸ اول مهرماه ۹۴- چهاردولی عضو پیشین کمیسیون عمران مجلس: کلید مسکن اجتماعی در دست روحانی هست.

 8 آذر ۹۴-پژمان، مدیرعامل پیشین سازمان ملی زمین و مسکن: پولی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی نداریم.

 8 22 آذر ۹۴-پژمان معاون پیشین وزیر راه و شهرسازی: با توجه به تنگنای مالی دولت فعلا امیدی به اجرای طرح مسکن اجتماعی نیست.

۲۲ ۲۱ دی ۹۴- ربیعی، وزیر تعاون: در قالب طرح مسکن اجتماعی در ۵ فاز و در هر فاز ۵ هزار واحد ساخته می گردد.

۲۱ ۲۲ دی ۹۴- بذرپاش، عضو هیئت رئیسه مجلس نهم: مسکن اجتماعی شبیه یک شوخی هست.

۲۲ شنیده‌ایم قرار هست ۲۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان بهزیستی برای مسکن اجتماعی پول بدهند تا ۵۰ هزار واحد مسکن ساخته گردد و ۱۰ ساله در اختیار نیازمندان قرار بگیرد و پس از ان ۱۰ سال نیازمند بعدی در این واحدها ساکن گردد.

۲۶ ۵ سال از عمر دولت می‌گذرد اما هنوز طرح مسکن اجتماعی به جمع‌بندی پایانی نرسیده هست.۵  19 آذر ۹۵- مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی: هفته آینده مبحث مسکن اجتماعی پایانی و به هیئت دولت ارسال می گردد.

۱۹ ۹ بهمن ۹۵- حق‌شناس، معاون بنیاد مسکن: در برنامه ششم توسعه در قالب طرح مسکن اجتماعی باید  570 هزار واحد ساخته گردد.

۹  ساخت ۷۰ هزار مسکن اجتماعی در سا جاری مستلزم مشخص گردیدن بانک‌های عامل از سوی بانک مرکزی و تعیین و تصویب مساعدت یارانه توسط سازمان برنامه هست. 29 بهمن ۹۵- چگنی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی: از واحدهای بدون تقاضاکننده مسکن مهر در طرح مسکن اجتماعی  استفاده می‌شود.

۲۹ ۱ فروردین ۹۶- تابش، رییس بنیاد مسکن: ساخت ۱۰۰ هزار مسکن اجتماعی برای اقشار کم‌آمد شروع گردید.

۱ ۱۲ تیرماه ۹۶- تابش، رییس بنیاد مسکن: دولت و بانک مرکزی تأمین اعتبارات مسکن اجتماعی را پایبندی داده‌اند.

۱۲   مراجع مورد احتیاج مسکن اجتماعی هم دربردارنده ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۶۰ میلیارد تومان مساعدت بلاعوض و ۳۰۰ میلیارد تومان مابه‌التفاوت نفع سال اول هست.  26 مرداد ۹۶- صادقی نماینده مجلس دهم: آخوندی به مسکن اجتماعی برای جایگزین مسکن مهر توجهی نکرده هست.

۲۶ مسکن اجتماعی که در اوائل دولت یازدهم به‌عنوان یک جایگزین و آلترناتیو برای مسکن مهر مطرح گردید اما کارهای عملی در این زمینه ندیده‌ایم در حالتی که آقای وزیر هم گزارش کارکرد در مسکن اجتماعی را منحصرا در حد تصویب آن در هیئت وزیران عرضه کرده هست. مهر ۹۶-حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن: نام های شهرها برای تحویل زمین مسکن اجتماعی به سازمان ملی زمین و مسکن عرضه گردید.

  تسهیلات سال جاری برای اجرای ۱۰۰ هزار مسکن اجتماعی ۲۴۰۰ میلیارد تومان هست که باید به حساب بنیاد مسکن واریز گردد. ۱۸ مهر ۹۶- عباس آخوندی: سازمان ملی زمین و مسکن موظف هست تا اراضی مورد احتیاج برای اجرای طرح مسکن اجتماعی را در مناطقی که وزارت راه زمین دارد را تامین کند.

۱۸ در اجرای این طرح  صف تازه ای از تقاضا کنندگان ایجاد نمی توان، لکن با مساعدت به بنیاد مسکن، کمیته امداد و سازمان تامین اجتماعی شرایطی ایجاد می گردد تا این اشخاص سرپناهی برای خود ایجاد کنند. ۲۴ مهر ۹۶- حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن: طرح مسکن اجتماعی در تمام استان‌های کشور اجرا می گردد.

۲۴   استان ها طبق شاخص نرخ کرایه و میزان کم بودن مسکن درجه بندی شده اند و بر این اساس ۱۰۰ هزار واحد در قالب ۷ برنامه که دارای مسکن اجتماعی و حمایتی می باشند، ساخته می گردد.  29 آبان ماه ۹۶- آخوندی: برای اشخاص کم‌درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را عرضه کرده بود که به‌علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

۲۹ ۶ آذر ۹۶- عظیمیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن: در قالب ساخت مسکن اجتماعی، زمین برای ساخت ۵۰۰۰۰ مسکن برای محرومان تحت‌پوشش کمیته امداد در کشور واگذار می‌شود.

۶ ۲۹ آبان ماه ۹۶- آخوندی: وزارت راه و شهرسازی برای اشخاص کم‌درآمد، طرح مسکن اجتماعی را عرضه کرده بود که به‌علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

۲۹ دیماه ۹۶- مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی: مراجع مالی طرح مسکن اجتماعی تامین نشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82941

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.