تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسیحیت از اسلام خوب تر هست!/ عامل آشوب های تهران و مشهد، قالیباف بود

سرویس سیاست مشرق « «وبلاگ مشرق» خوانشی همه روزه در لابه لای خبر ها و مطالب رسانه های کشور است. ما در مورد این خوانش البته آنالیز ها و سابقه هایی را نیز در اختیار مخاطب های محترم می گذاریم. ۷:۳۰ ۷:۳۰ روزانه با بسته مخصوص خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

عامل آشوب های تهران و مشهد، قالیباف بود

هادی بهادری، از نمایندگان اصلاح طلب مجلس و عضو کمیسیون عمران جدیدا در قسمتی از یک اظهار کرد وگو با خبرگزاری ایلنا در اشاره به واقعه ی ابدی طرح تحقیق و تفحّص از شهرداری تهران؛ ادعا نموده است که این طرح به سبب انتخابات ۹۶ مکتوم مانده است.

او علاوه بر این می گوید: ما اعتقاد داریم حتی اگر طرح مبحث تفحص در آن مقطع خاص زمانی به صلاح نبوده، اکنون شرایط عوض شدن کرده و دیگر دلیلی برای ممانعت از انجام تفحص وجود ندارد.

بهادری افزوده است: سؤال ما از مخالفان تفحص این است که در شرایطی که قالیباف دیگر در شهرداری تهران مسیولیت ندارد، به چه سبب دوستان همچنان مخالف انجام تفحص می باشند که جواب شان این بود که انجام این تفحص در شرایط فعلی هم تتمه همان دعواهای سیاسی گذشته است.

عضو فراکسیون امید اصلاح طلبان می گوید:

««متاسفانه مردم هنوز جواب درخوری دریافت نکرده اند و سوالشان این است که چه رخدادی در این ارتباط افتاد. اساساً به چه سبب این مساله و احتمال بروز تخلفاتی در شهرداری تهران مطرح شد و به چه سبب ناگهان کنسل شد. اگر واقعاً تخلفی صورت گرفته، به چه سبب نباید برخورد شود و اگر تخلفی نیست، به چه سبب اذن بررسی داده نمی شود... حقیقت این است که همین طرح پرسش ها بی جواب به شورش، نارضایتی، اغتشاش و مسائل امنیتی مبدل می شود.»[۱]

*مشخص نیست به چه سبب جریانات مخالفت مدیریت جهادی و کارکرد محمدباقر قالیباف حتی هنوز «از مرده او نیز اجتناب می کنند» و با وجود اینکه قالیباف دیگر در هیچ سمت مدیریتی حضور ندارد اما وی را مانع اقدامات خود معرفی می کنند؟

فراکسیون امید اصلاح طلبان که در جریان انتخابات مجلس در اسفند ۹۴ ادعای برتری کرد و حتی به همین واسطه مردم شهرستان های کشور را نیز «عقب مانده سیاسی» جلوه داد (چون مثل تهران بصورت لیستی به اصلاح طلبان رأی نداده بودند!) اکنون از چه روست که ادعا می نماید قدرت به جریان انداختن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را ندارد!؟

آیا این ادعا در نزد مردم ایران پذیرفتنیست!؟

اگر واقعاً تخلفی صورت گرفته، به چه سبب نباید برخورد شود و اگر تخلفی نیست، به چه سبب اذن بررسی داده نمی شود.

مساله دیگر آنست که به گواه تمام کارشناسان کشور، بلوای موخر ثمره کارکرد اقتصادی دولت آقای روحانی و خواسته های سیاسی و اجرایی اصلاح طلبان بوده است…[۲]

لازم به اشاره است که جریان سیاسی خاص که هم اکنون و بعد از معلوم شدن علامت های فتنه اقتصادی در پی «ناکارآمدنمایی» اما شاهدیم که کسانی که خود مسئول شکل گیری «وضع موجود» می باشند انگشت اشاره را به سمت دیگران دراز می کنند و از این بیان می کنند که مسئول بلوای موخر شورای نگهبان است، قالیباف است، صدا و سیماست و غیره.

[۲] از نظام اسلامی است؛ کوشش دارد تا منصه های کارآمدی نظام را محو و به عاملان آن حمله نماید.

گزارش ۵۰۰ صفحه ای سراسر منفی نمای نجفی از کارکرد قالیباف در کنار اظهاراتی شبیه به آنچه که در بالا اشاره شد؛ قسمتی از همین پازل است.

گفت وگو هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ورود همه جانبه نهادهای قضایی، نظارتی و امنیتی به این رفتارها و اظهار نظر آنان در راستای عیار درستی یا نادرستی مدعیات اصلاح طلبان در مورد کارکرد آقای قالیباف، حقایق بزرگی را برای افکار عمومی مشخص خواهد کرد. [۳]

***

عکس العمل عارف به نمایندگی جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰

محمدرضا عارف، فعال اصلاح طلب و ریاست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی جدیدا در قسمتی از گفت و گو خود با روزنامه اعتماد و هنگامی که از او پرسیده می شود «احیانا طرحی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارید؟ ! » گفتنیست، مقام های قوه قضائیه پیش از این و در واقعه ی کذب «املاک نجومی» صراحتا بیان کردند که هیچ فساد سیستماتیکی در شهرداری تهران نبوده، سطح تخلف های ادعا شده هرگز نجومی نیست و همان چند تخلف رخ داده نیز ربطی به شخص شهردار تهران نداشته است. [۳] می گوید: ما قصد نداریم با شعار رای بخریم. ما توقع داریم جامعه طبق شناخت اشخاص، قدرت آنان، کارایی آنان و نقش آفرینی شان رای دهد. ممکن نیست. مطمئن باشید بنده هرگز حرکتی در مجلس با نگاه به آینده خودم، نخواهم کرد. ممکن نیست. البته این نکته را باید تاکید کنم بحث انتخابات ۱۴۰۰ بحثی زودرس است.

خبرنگار اعتماد در این لحظه به عارف می گوید: «اگر شما در جایگاه نماینده جریان اصلاحات باشید، چگونه؟ ! » این را خلاف وظیفه ها نمایندگی می دانم. انجام وظیفه نمایندگی و هدایت و سازگاری و انسجام بخشیدن به فراکسیون امید و فعال نگه داشتن همه نمایندگان این فراکسیون و رایزنی با آنان را مهمترین رسالت خود می دانم. اگر بخواهم جریان را نمایندگی کنم، همین کاری که الان می کنم را درست می دانم...[۴]

* البته این نکته را باید تاکید کنم بحث انتخابات ۱۴۰۰ بحثی زودرس است.

پیش از این و چند ماه قبل بود که محمد عطریانفر، از فعالین حزب کارگزاران سازندگی در قسمتی از گفت و گو خود با نشریه صدا بیان کرد:

« و او جواب می دهد: اگر بخواهم این کار را انجام دهم، دیگر نماینده این جریان نیستم. آن زمان اغراض خودم را نمایندگی می کنم. اگر بخواهم جریان را نمایندگی کنم، همین کاری که الان می کنم را درست می دانم. [۴] *چهره ها و رسانه های جریان سیاسی خاص، از پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ حتی، واگویه های خود در مورد انتخابات ۱۴۰۰ را شروع نمودند. «تصور ما بر این است که اگر در سال آینده بررسی و بررسی روشن تری از وضع کابینه نداشته باشیم، شرایطمان در سال ۱۴۰۰ دشوارتر هم خواهد شد. در چنین وضعیتی آقای جهانگیری یکی از مهمترین حجم ها است و باید روی آن تاکید کرد.»

محمدعلی ابطحی، مشاور پارلمانی ریاست دولت اصلاحات نیز طی اظهاراتی در اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ تصریح نمود:

از این حیث سفارش می شود که اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ دست کم از سال آینده در فکر و تفکر این باشند که گزینه قابل قبولشان را مطرح نمایند. البته شرایط زمان نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری مولفه های خاصی خواهد دارد که نمی شود از الان پیش بینی  و قضاون خاصی کرد.[۵]

فیض الله عرب سرخی هم اصلاح طلب دیگری است که زمانی در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا در جواب به این سؤال که «جریان اصلاحات برای انتخابات بعدی چه طرحی دارد؟» اظهار کرد:

گزینه ای که بتواند هم وجاهت ملی داشته باشد و هم از حجم شخصی بهره مند باشد. ضمن اینکه این شخص هم نقش و هم قدرت کافی برای ایجاد همکاری با حوزه های دیگر قدرت کشور را داشته باشد. قطعاً این اشخاص تکاپو و کوشش می نمایند که دیده گردند. اصلاح طلبان باید این گزینه را پیدا نمایند و برای آینده روی آن سرمایه گذاری کنند. [۶]

در ایام پیشاانتخابات ۹۶، این، عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات بود که طی اظهاراتی در کنگره حزب انجمن اصلاحات اظهار کرد: در چنین وضعیتی آقای جهانگیری یکی از مهمترین حجم ها است و باید روی آن تاکید کرد.

پیش از او نیز حمیدرضا جلایی پور در همان روزها در یک گفت و گو تصریح کرد: آقای جهانگیری در مناظره ها بسیار خوب ظاهر شد و اینکه اصلاح طلبان در سال ١۴٠٠ روی آقای جهانگیری حساب کنند، ایده بی ربطی نیست!»

داریوش قنبری هم بر «رئیس جمهورساز شدن روحانی» تأکید کرده و ابراهیم اصغرزاده، دیگر فعال ستادی اصلاح طلب است که زمانی در یک گفت و گو با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ بیان کرد: گمان من این است، اگر کاندیداتوری آقای جهانگیری حتمی است باید از دولت جدا گردد و فاصله بگیرد شرایط بهتری برای رای آوردن خواهد داشت. [۷]

شایان ذکر است که اظهار کرد وگوی روزنامه اعتماد با عارف در مورد کاندیداتوری اش به نمایندگی از اصلاح طلبان در سال ۱۴۰۰ در حالی است که بعضی دیگری از نحله های جریان چپ صراحتا مخالف این امر می باشند و اعتبارزدایی از عارف البته شرایط زمان نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری مولفه های خاصی خواهد دارد که نمی شود از الان پیش بینی  و قضاون خاصی کرد.

در همین راستا روزنامه آرمان جدیدا در مطلبی با عنوان «فراکسیون امید، ناامید از عارف» درج کرد:

اصلاحات یک جریان سیاسی است که بخش کلیدی جامعه را در برمی گیرد. عده ای از اشخاص آن معروف که حرفشان زیادتر شنیده می شود کسانی نیز کمتر معروف می باشند که طبیعتاً حرفشان کمتر دیده می شود. قطعاً این اشخاص تکاپو و کوشش می نمایند که دیده گردند… گمان بر این بود که او توان دارد با ریاست بر فراکسیون امید در مسیر تحقق خواست اصلاح طلبان گام های بنیادی بردارد و از طرف دیگر با ریاست او بر این فراکسیون تاحدودی از دلگیری اش برای شکست در ریاست مجلس کم خواهد شد اما گذشت زمان نمایش داد آقای عارف در این جایگاه هم آنچنان که مورد انتظار است قوی عمل نکرده است.[۸]

سال ۱۴۰۰ مثل سال های ۹۶ و ۹۲ اصلاح طلبان نامزدی خواهند داشت و اگر هم اذن ندادند قطعاً نامزدی خواهند یافت که از آن پشتیبانی نمایند.

***

تأکید تئوریسین اصلاح طلب بر توقف رشد اسلام و نابود شدن جامعیت آن در برابر رشد مسیحیت

مسیحیت از اسلام خوب تر است!

« [۶] باید مسیری برویم که مسیر ۹۲ و ۹۴ را در ۹۶ ادامه دهیم و برای ۹۸ و ۱۴۰۰ برنامه ریزی کنیم. از اکنون حدس می زنیم اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ در شرایطی توان دارند موفق باشند و ثبات اجتماعی را حفظ نمایند و اعتمادبنفس خود را بالا ببرند که دستاوردهای چهار سال دوم دولت روحانی برای مردم نتیجه قابل درک بهمراه داشته باشد. [۷] و خراب کردن وی را در دستور کار دارند. کلام هم وقتی فلسفی شد دچار مشکل می شود بدین معنی که شما وقتی در متن مقدس چیزی را خواهید دید که می خواهید آن را با فلسفه سازگار کنید اذن نمی دهید متن مقدس حرفش را بزند و از سوی یگر متون مقدس هم سرشار از ناسازگاری می شود.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایبنا، وی تأکید ی نماید: با توجه به جمع بندی ها در مورد کارکرد فراکسیون امید بعضی تحولات در هیات رئیسه این فراکسیون لازم به نظر می آید. مولفان کتاب حاضر بر این نکته تصریح کردند که در غرب الهیات مسیحی رشد کرد چون فلسفه و الهیات هر دو روش و مبحث خود را به صورت مستقل ادامه دهند.

ملکیان با بیان اینکه الهی دانان در جهان اسلام از ۶ مسئولیتی که باید انجام دهند تنها به دفاع از الهیات پرداختند، اظهار کرد: این مبحث باعث شد که رشد معنوی اسلام متوقف شود چون که الهیات اسلامی تنها روی این مبحث معطوف شده بود که بگوید آن چه ما می گوییم حق است و به امور دیگر کاری نداشت.

به گفته این فعال اصلاح طلب، نویسندگان کتاب حاضر اعتقاد دارند پتانسیل معنویت اسلام به سبب ظهور کلام و فقه نابود شد چون هر دو رشته ظاهرگرا بودند و به درون فرد مومن کاری نداشتند.

محمدرضا عارف با سیاست سکوت نتوانست چندان گامی بلندی در راستای تحقق توقع ها اصلاح طلبان و آنهایی باشد که با امید تحقق خواست ملت به فهرست امید رأی دادند. این جامعیت در جهان اسلام نابود شد.[۹]

* به اقرار بعضی انتخابات هیات رئیسه فراکسیون امید زودتر از موعد قطعی که به احتمال زیاد شهریورماه سال آینده است برگزار شود.

در این میان اما تعجب از آنست که افرادی به پشتیبانی از محتوای این کتاب می پردازند و بر کیفیت خوب تر آیین پیشااسلامی ترسایی بر اسلام ناب تأکید می نمایند!

اساس سخنان ملکیان که فی الجمله مدعی توقف رشد معنوی اسلامی و خوب تر بودن آیین مسیحیت شده؛ بر این مبنا استوار است که الهیات نمی بایسته وارد فلسفه شود!

گمان بر این بود که او توان دارد با ریاست بر فراکسیون امید در مسیر تحقق خواست اصلاح طلبان گام های بنیادی بردارد و از طرف دیگر با ریاست او بر این فراکسیون تاحدودی از دلگیری اش برای شکست در ریاست مجلس کم خواهد شد اما گذشت زمان نمایش داد آقای عارف در این جایگاه هم آنچنان که مورد انتظار است قوی عمل نکرده است. (برخی احزاب اصلاح طلب نیز واقعه ی اشاره پسر عارف به «ژن خوب» را یک ذنب لایغفر در جریان شکل گیری انتقادات وسیع بر علیه اصلاح طلبان می دانند.)

و ثانیاً عقلی که در ساحت وحی زانو نزند؛ چگونه قصد دارد در روال تفلسف به تمام سؤالات پیرامونی جواب دهد در حالی که خود را از آفریننده اش یعنی خداوند متعال منقطع ساخته و در فراخنای جهان راه حقیقت را بازنمی شناسد!؟

فی الواقع جواب دادن به سؤالات، آنهنگام مفید فایده است که راه را بر حقیقت باز کند و الا سؤالی که راهی به حقیقت نداشته باشد؛ خود پاسخش بجز ارضاء نفس به چه کار می آید؟

«مصطفی ملکیان» از تئوریسین های اصلاح طلب چند روز پیش در نشست معرفی و بررسی کتاب «فلسفه تفکر دینی» طی اظهاراتی با انتقاد از اینکه الهیات اسلامی با فلسفه آمیخته شده بیان کرد: این در حالی است که در الهیات مسیحی چنین مساله ای رخ نداده است.

فلسفه منحصرا تابع عقل خودبنیاد است و خلط الهیات با فلسفه باعث می شود عقلی بدن فلسفه از دست برود…

از طرف دیگر وقتی فرد می بیند که چیزی در الهیات با فلسفه ناسازگار است باید خودسانسوری کند. [۱۰]

او که در فتنه سال ۸۸ در پشتیبانی از جنبش سبز، میان اغتشاشگران نیز حضور یافته است، در مقطعی در مورد «مردم» اظهار کرده بود: کلام هم وقتی فلسفی شد دچار مشکل می شود بدین معنی که شما وقتی در متن مقدس چیزی را خواهید دید که می خواهید آن را با فلسفه سازگار کنید اذن نمی دهید متن مقدس حرفش را بزند و از سوی یگر متون مقدس هم سرشار از ناسازگاری می شود. [۱۱]

این شخص که از مناظره در مورد رأی های خود نیز طفره می رود؛ علاوه بر این زمانی در دهه ۷۰ بیان کرد: «اینکه در جهان اسلام بیان کردند فلسفه ما باید الهیاتی شود و الهیاتی ما فلسفی جلوی رشد هر دو علم را گرفتند. ملکیان علاوه بر این تصریح می کند: الهیات اسلامی تکه تکه شده و به فقه، کلام و تفسیر قرآن تقسیم شد در حالیکه الهیات مسیحی یکپارچه بود و جامعیت داشت. این جامعیت در جهان اسلام نابود شد… *کتاب مذکور اثر دو کشیک کاتولیک است و به قیاس الهیات مسیحی و الهیات اسلامی می پردازد… این در حالی است که اولاً عقل و الهیات جدای از یکدیگر نبوده اند و حکمای یونان نیز بنا بر سندهای تاریخی و تأکید مستندی که گذشتگانی مثل ابوریحان بیرونی و چهره های معاصری مثل حضرت آیت الله جوادی آملی دارند؛ موحّد بوده اند و نگاه ارسطویی هرگز جدا از الهیات نبوده است.[۱۲]

(ضمن اینکه فرض بر صدمه بر این سندهای هم الهیات توانسته ساحت های تازه ای را در برابر فلسفه ایجاد کند. [۱۳]

***

۱_http://tnews.ir/news/f290103778325.html

2_http://fna.ir/a3aawc

3_http://www.Javann.ir/819424

4_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3694050

5_ mshrgh.ir/806945

6_ mshrgh.ir/740097

7_ mshrgh.ir/740097

8_ mshrgh.ir/821948

9_ http://ibna.ir/fa/doc/report/256556

10_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940820000358

11_ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13940405000740

12_http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940820000358

13_ mshrgh.ir/809937


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83931

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.