تاریخ ارسال : ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مسیولیت مدیریت پسماندهای پزشکی با وزارت بهداشت هست

مسیولیت مدیریت پسماندهای پزشکی با وزارت بهداشت استمحمد حسین بازگیر ریاست محیط زیست شهر تهران در صحبت با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ با اشاره به مدیریت پسماندهای بیمارستانی اظهار کرد: طبق قانون مدیریت پسماند می‌توان به پنج گروه پسماند من جمله پسماندهای عادی، پزشکی، صنعتی و کشاورزی اشاره نمود.

بازگیر با اظهار اینکه پسماندهای اداری شبیه پسماندهای خانگی می باشند و ماهیت آلودگی ندارند، اظهار کرد: پسماندهای شبه خانگی رابطه ای با بخش درمانی ندارند و جایگاه ها درمانی لازم است آن‌ها را در کیسه‌های مشکی قرار و تحویل پیمانکاران دهند.

وی با اشاره به اینکه پسماندهای عفونی ماهیت آلودگی و میکروبی بالایی دارند، اضافه کرد: پسماندهای عفونی، بافت‌های لطمه دیده، خون و جراحت‌های حاصل از معالجه را دربردارنده می‌شوند که لازم است بر روی این چنین پسماندها اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد و در کیسه‌های زرد رنگ قرار داده گردند.

ریاست محیط زیست شهر تهران با اشاره به پسماندهای پرخطر در جایگاه ها درمانی، اظهار کرد: پسماندهای جایگاه ها درمانی که تیز و پیروز می باشند مثل سرنگ‌ها، تیغ‌ها و آمپول‌‌ها علاوه بر بار میکروبی بالایی که دارند، نیازمند مدیریت خاص می باشند.

وی در ادامه اضافه کرد: گروه دیگری از پسماندها، پسماندهای دارویی و شیمیایی می باشند که این بخش بخشی از مخصوص برنامه پسماندهای پزشکی شمرده می گردند و احتیاج به مدیریت مخصوص دارند.

بازگیر با اظهار اینکه جایگاه ها درمانی لازم است آموزش‌های لازم را در ارتباط با مدیریت پسماندهای پزشکی به پرسنل خود عرضه دهند، تأکید کرد: یک مرکز درمانی طبق قانون و آیین نامه‌های اجرایی و شیوه نامه‌های مصوب موظف هست تا آموزش‌های لازم را در راستای تفکیک پسماندهای پزشکی، لیبل گذاری(برچسب گذاری) و حفظ از زباله‌ها در بومی مناسب برای امحا را عرضه دهد.

ریاست محیط زیست شهر تهران تأکید کرد: طبق قانون مدیریت پسماند، مدیریت پسماندهای پزشکی با واحد تولید کننده هست و ناظر اولیه در این حوزه وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی و ناظر عالی این قانون سازمان مراقبت محیط زیست هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82318

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.