تاریخ ارسال : ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۵:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مشکلات آموزش و پرورش را با بودجه گره نزنید

جهانبخش محبی‌نیا درگفتگو با خبرنگار ضمن اشاره به کمبود بودجه دولت، اظهار کرد: بودجه آموزش و پرورش با توجه به اوضاع اقتصادی، موجودی خزانه و اختصاص نسبت درآمدهای ملی به هزینه‌های کشور خیلی مورد انتقاد نیست. 

او با اشاره به اینکه هرچقدر بتوانیم در حوزه آموزش و پرورش هزینه کنیم، ارزش دارد، اضافه کرد: مسئله دفاع، بهداشت و آموزش و پرورش به عنوان اولویت‌های سه گانه مطرح می‌شوند اما همیشه ذهن مسئولان برای حل مشکلات آن‌ها به سمت بودجه می‌رود.

محبی‌نیا اضافه کرد: در کنار بودجه باید به مولفه‌های دیگری چون مدیریت در امر آموزش و تربیت نیروهای اداری برای حرکت دادن به ماشین آموزش و پرورش مثل تربیت مدیرانی کاردان و معلمانی لایق از روزنه دانشگاه فرهنگیان توجه کرد. 

او معتقد است: ائمه جماعت، همه مسئولان و  ارگان‌ها باید همکاری و اقدامات لازم را برای حل مشکلات آموزش و پرورش انجام دهند و مشکلات این وزارت‌خانه را مشکلی همگانی بدانند. 

نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: هزینه‌های کشور اجازه اختصاص بودجه بیشتر به آموزش و پرورش را نمی‌دهد و اگر کسی بگوید بیش از این می‌شود صرفا ادعا کرده است. 

محبی‌نیا تاکید کرد: بودجه کل کشور از یک هزار تریلیون عبور کرده است. کسانی که می‌گویند بودجه آموزش و پرورش زیاد شود، پیشنهاد دهند که از کجا می‌شود هزینه‌هایی بدون ایجاد صدمه، کسر و به بودجه آموزش و پرورش اضافه کرد. 

او با اشاره به چند راهکار برای درآمدزایی در آموزش و پرورش، گفت: طرح تنظیم مقرارت مالی آموزش و پرورش به‌طوریکه منابع مالی غیر از بودجه اصلا هدر نرود و در آموزش و پرورش هزینه شود، یکی از این راهکارهاست.

محبی‌نیا ادامه داد: تغییر کاربری اراضی در دست آموزش و پرورش و استفاده چند منظوره از بعضی اراضی و اماکن غیرآموزشی، پیوند آموزش و پرورش با مسئله اوقاف، حمایت آستان قدس رضوی و سایر نهادها از این وزارت‌خانه از راهکارهایی است که می‌تواند به ایجاد منابع مالی کمک کند. 

نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان تاکید کرد که گره زدن مشکلات آموزش و پرورش با بودجه، آدرس غلط دادن برای حل آن‌ها است. بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش ربطی به بودجه ندارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68163

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.