تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مشکلات جدی مراجع درآمدی بودجه ۹۷ چیست؟

مشکلات جدی مراجع درآمدی بودجه 97 چیست؟به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه فضای سایبری خبرگزاری میزان، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۷ مبنی بر قطع یارانه نقدی بخش عمده‌ای از دهک‌ها اظهار کرد: دولت با تدوین این طرح در لایحه مدعی هست با حذف اکثر از ۳۰ میلیون نفر از جمعیت یارانه بگیران مراجع مالی حاصل از آن صرف اموری مثل فقر مطلق – تندرستی جامعه – یارانه نان و خرید تضمینی گندم خواهد گردید.

وی در جواب به این سئوال آیا مجلس در مجموع با قطع یارانه نقدی قبول کننده هست، و این که کدام دهک‌ها حذف خواهند گردید، اضافه کرد: ما از دولت توقع داریم برپایه قانون هدفمندی یارانه‌ها تنها نسبت به حذف یارانه پردرآمد‌ها اقدام کرده و به نحوی عمل کند نیازمندان به دریافت یارانه در پروسه حذف قرار نگیرند.

پور ابراهیمی در جواب این سوال که دولت به صورت مشخص با چه معیاری تبصره حذف یارانه نقدی را در بودجه گنجانده و اساس تفکیک نیازمند از غیر نیازمند چیست، اظهار کرد: قاعدتا برای حدف دهک‌ها از قانون هدفمندی یارانه‌ها لازم هست یک شاخصی وجود داشته باشد، اما دولت در این بخش بودجه به کلیات پرداخته و هیچ معیاری برای این مبحث را به مجلس ارایه نکرده هست.

وی در ارتباط با این مبحث که در نهایت بدون تعیین شاخص نمی‌توان یارانه مردم را قطع کرد، اضافه کرد: موافقت مجلس در مقوله قطع یارانه نقدی تنها به خانوار‌هایی مرتبط می‌شود که درآمد آن‌ها فراتر از میزان متوسط درآمد کشوری هست یعنی پردرآمدها؛ بنابراین توقع می‌رود در سال آینده هم توده نیازمند کشور همچنان جزء دریافت کنندگان یارانه قرار گیرند.

رییس کمیسیون اقتصادی در مورد این که آیا به فرض قانونی شدن عدم پرداخت یارانه به مردم، اغراض دولت از محل حذف بودجه ذکر شده در کاهش فقر و سایر مورد ها پژوهشگر خواهد گردید، اظهار کرد: در کل مجلس به مراجع درآمدی که دولت برای خود از محل حذف یارانه‌ها در بودجه حدس کرده اشکالات جدی را وارد می‌داند. از این رو اعتقاد داریم قسمتی از منابعی که متاثر از حذف دهک هایعنی ثروتمندان حاصل می‌شود لازم هست به حوزه تولید- اشتغال و سرمایه گذاری در صنعت اختصاص یابد که البته دولت برای سال آینده در این زمینه هم توجه‌ای نداشته هست.

وی در این مورد اضافه کرد: برپایه بررسی‌ها آنچه از لایحه ایده ای متصور می‌شود، تخصیص مراجع به دست آمده از بودجه قطع یارانه‌ها به ریشه کن کردن فقر مطلق، منحصرا و منحصرا خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می باشند که رقمی در حدود ۶ میلیون نفر را در کشور دربردارنده می‌شود. از سویی دولت قطعی کرده از محل حذف دهک‌ها افزایش ارزش ۷ هزار میلیارد تومانی کمیته امداد و سازمان بهزیستی در جهت برطرف فقر مطلق را لازم هست تهیه کند که این مبحث ریسک پذیری بالایی دارد و ما نمی‌دانیم آیا بعد از اقدام فوق اصلا این مراجع قابل وصول باشد یا خیر؟! از سویی به صورت اساسی دولت مکلف به تهیه این چنین اعتبارات از قبل بوده و نباید از محل یارانه‌ها برای خود ردیف بودجه تعیین می‌کرد و این مساله چیز تازه‌ای نیست.

پورابراهیمی با نگاهی به دیگر ابعاد لایحه بودجه و تحولات احتمالی در برنامه هدفمندی یارانه‌ها عنوان داشت: پیشتر دولت برای پرداخت یارانه نان و خرید تضمینی گندم یک ردیف بودجه مجزا تخصیص می‌داد، اما الان اکتساب درآمد این دو حوزه را به قطع یارانه مردم منوط کرده هست. با این کار تنها انتقالی ردیف بودجه را می بینیم وانگهی مطالبه جدی ما نمایندگان از دولت این بود که در کل قانون هدفمندی را اصلاح کند که متاسفانه این ارزشمند در لایحه ۹۷ پژوهشگر نشد.

وی در جواب به این سئوال که راهکار مجلس برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم در بودجه و بطور کلی اصلاح معایب لایحه دولت چیست، ابراز داشت: در جلساتی که با نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق داشتیم و داریم قرار شده با مساعدت هم و در نهایت در صحن علنی مجلس معایب بودجه به مخصوص در حوزه هدفمندی یارانه‌ها مورد اصلاح قرار گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس حول این مطلب که آیا رقم ثابت ۴۵ هزار تومان در صورت ادامه پرداخت یارانه به جامعه برای سال آینده افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: برای اشخاص تحت پوشش نهاد‌های حمایتی ما در سال ۹۶ رقم‌های افزایشی را در تا حد ۳ برابر به منظور مساعدت به این خانوار‌ها لحاظ کردیم بنابراین فکر می‌کنیم به ابزار برنامه ششم توسعه پوشش خوبی به آن‌ها تعلق دادیم و برای اشخاص غیر تحت پوشش هم رقم ۴۵ هزار تومان تا انتهاء سال ثابت خواهد ماند.

پورابراهیمی اضافه کرد: بنظر نمی‌رسد مبلغ فعلی یارانه برای سال آینده عوض گردد. آنچه که دولت بعضا از افزایش یارانه نقدی آن‌ها حرف به میان می‌آورد خانوار‌هایی می باشند که برای تحت پوشش قرار گرفتن کمیته امداد و بهزیستی ثبت اسم کرده اند و در حال حاضر پشت در پشتیبانی دستگاه‌های ذکر شده در انتظار باقی مانده اند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دولت مراجع پرداخت یارانه و افزایش مبلغ آن به خانوار‌هایی که هنوز تحت پوشش نیستند را با حذف ۳۰ میلیون نفر از چرخه قانون هدفمندی گره زده هست. اگر دولت امکان تهیه این مراجع از حذف یارانه‌ها را پیدا نکند که برای ما نیز جای تردید دارد و اصلا کل مساله با ابهام روبه روبه می‌شود که البته همه این مسایل در کمیسیون‌های ذیربط مورد ارزیابی دقیق قرار خواهد گرفت.   مرجع:جام جم  


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81286

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.