تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مضرات استفاده بی رویه اکسید روی چیست؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، این عنصر در همه بافت ­های بدن به سر می برد و کم بودن آن دلیل اختلال در سامانه دفاعی و آنتی اکسیدانی بدن می ­شود. اکسید روی رایج­ ترین ترکیب روی است؛ زیرا بالاترین غلظت عنصر روی را در خود دارد و برخورداری کارکرد چندگانه هست.

در سال­ های موخر و با توسعه نانوتکنولوژی، بکارگیری از نانواکسید روی جایگزین روی شده هست.

در انتهاء این مرحله، میزان ۲ تمایلی ­لیتر خون از قلب موش ها گرفته گردید و فاکتورهای اکسیدانی و آنتی ­اکسیدانی آن سنجش گردید.

دستاورد های حاصله از این پژوهش ارائه داد که هر چه غلظت اکسید روی دریافتی در بدن موش زیادتر باشد، اکسیدان زیادتری در بدن این جانور تولید می شود و آن را زیادتر مبتلا تنش می کند.

برپایه این دستاورد های که در مجله علمی «پژوهان» منسوب به دانشگاه علوم دکتری و خدمات بهداشتی، معالجهی همدان انتشار یافته شده، بسیار شدن تنش اکسیداسیونی در بدن موش ها تا حدی منتج به ترشح آنزیم های آنتی اکسیدان نظیر سوپر اکسید دیسموتاز و گلوتاتیون پراکسیداز می شود، اما این تصویر العمل دفاعی، در غلظت های بالای روی بسیار قوی نیست.

طبق داده ­های حاصله از این تست، حجم آنتی ­اکسیدانی کل، همراه با بسیار شدن غلظت اکسید روی در همه گروه ­ها کم شدن پیداکرده هست. همچنین، تحولات آنزیم ­های کبدی ALT و AST در گروه ­های استفاده کننده دوزهای متمایز اکسید روی به طور چشمگیری معنادار شده اند که نشان دهنده لطمه کبدی هست.

منبع تندرستی نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75126

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.