تاریخ ارسال : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مطهری: ما که توان نداریم از اطلاعات سپاه توضیح بخواهیم

روزنامه شهروند: نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی که در طول سال‌های حصر ازجمله نمایندگانی بوده که پیگیری جدی این مسأله را برعهده داشته، در تازه‌ترین سخنان خود گفته که مسئولین قضائی و امنیتی وعده برطرف حصر را تا پایان‌ سال‌جاری داده‌اند. آن‌گونه که علی مطهری درحاشیه جلسه علنی صبح روز گذشته مجلس در جمع خبرنگاران در مورد مبحث حصر از قول نهادهای امنیتی و قضائی گفته، شرط برطرف حصر مشروط به عدم رسانه‌ای شده هست.

این سخنان البته مسبوق به پیشینه هست؛ قبل از این نیز، غلامرضا حیدری و مصطفی کواکبیان دوتن از اعضای کمیته برطرف حصر فراکسیون امید در این‌باره گفت وگو کرده ‌بودند و اهتمام بر رسانه‌ای‌نشدن این مبحث داشتند. سوژه ای که آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی ریاست دستگاه قضا در اولین جلسه کمیته برطرف حصر فراکسیون امید هم گوشزد کرده بود.

پس از این نشست ها بود که خبر دیدارهای محصورین با بعضی شخصیت‌های سیاسی و حزبی مطرح گردید و علاوه بر این دیدار خانوادگی آنان از سر گرفته گردید؛ علاوه بر دیدار فرزندان محصورین با آنان، دیدار علی دوستی از اعضای حزب اعتماد ملی، مجتبی ذالنور نماینده اصولگرای مجلس دهم با مهدی کروبی را زیادی از نمایندگان مجلس و محمدرضا عباسی‌فر عضو حقوقدان شورای نگهبان ازجمله نشانه‌هایی برای برطرف حصر بررسی کردند.

در این میان اما روایت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی از مسأله حصر، مسأله مهمی را به ذهن متبادر می‌کرد؛ علی شمخانی در نشست خبری خود که در نمایشگاه مطبوعات سال کنونی برگزار گردید، واژه «حصر» را قبول نکرد و اظهار کرد که «آنها هر کسی را که عزم کنند، می‌توانند ببینند، واژه حصر واژه درستی نیست؛ این آقایان موردنظر شما در حصر نیستند.» » در کنار اینها محمدرضا تابش، عضو شورای‌عالی محیط‌زیست نیز قبل از این در مورد گشایش‌های انجام‌شده در مورد حصر حرف بیان کرد.

روز گذشته قاسم میرزایی‌نکو، یکی دیگر از اعضای فراکسیون امید نیز ابراز امیدواری می‌کند که تا پایان‌ سال برطرف حصر انجام می‌شود. وی در گفت‌وگو با فرارو اظهار کرده که «ان‌شاءالله این اتفاق رقم بخورد. این نماینده مجلس از وجود محدودیت‌ها برای خانواده محصورین ابراز بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که «تا آن‌جا که می‌دانم، دختر‌ها و داماد‌های آقای موسوی و خانم رهنورد به محل حصر رفت‌وآمد دارند.»

روی قول‌هایی که داده‌اند، حساب می‌کنیم

»نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفته که مسئولین قضائی و امنیتی وعده برطرف حصر تا پایان‌ سال را داده‌اند. علی مطهری در حاشیه جلسه علنی صبح روز گذشته (شنبه) مجلس در جمع خبرنگاران در جواب به سوالی در مورد مبحث حصر، اظهار کرد: «به ما قول‌هایی دادند و گفته‌اند فراوان در رسانه‌ها اظهارنظر نکنیم و در برابر، آنان در پی این می باشند که تا پایان‌ سال به این مبحث خاتمه بدهند. »

»وی اضافه کرد: «تاکنونی اقداماتی در مورد حصر انجام‌شده، ملاقات‌هایی صورت گرفته ولی باید در انتظار باشیم البته در مورد آقای موسوی ملاقات اقوام راحت‌تر انجام گردید و کارهایی انجام شد ولی در مورد آقای کروبی گشایش بیشتری انجام گردید.» » نایب‌رئیس مجلس علاوه بر این یادآور گردید: «هنوز مسئولانی که این مبحث به آنان ذی ربط هست، اظهارنظری نداشته‌اند اما اشخاص غیرمسئول حرف‌هایی برخلاف این تصمیم زده‌اند؛ اما چون مسئولین حرف روشنی نزده‌اند، ما روی قول‌هایی که داده‌اند، حساب می‌کنیم تا نگاه کنیم آیا این اتفاق تا انتهاء ‌سال رخ می‌دهد یا نه؟ در غیراین صورت اعتراضات‌مان را آغاز می‌کنیم.»

»مطهری افزود: «این قول در مذاکره و ملاقات‌ها طرح شده و مسئولین امنیتی و قضائی هم آن را گفته‌اند که ما در انتظار کارهای آنان هستیم.» » وی افزود: «من به شخصه اعتقاد دارم اگر محصورین اشتباهی هم کرده‌اند، هفت‌سال حصر خانگی واقعا مجازات قابل ملاحظه ای هست و کافی هست.»

اطلاعات در مورد سیدامامی ناقص هست

»نایب‌رئیس مجلس علاوه بر این در حاشیه جلسه علنی صبح روز گذشته به ارایه توضیح هایی در مورد فوت کاووس سیدامامی پرداخت و در آن از وزارت اطلاعات به‌عنوان نهاد رسمی و پاسخگو در امر اتهامات وارده- جاسوسی- گلایه کرد. مطهری اقرار داشت که تاحالا آنچه در این خصوص گفته شده «اطلاعات ناقصی» هست و اهتمام کرده که وزارت اطلاعات باید در این خصوص توضیح دهد و «سکوت» این نهاد امنیتی را «کار درستی ندانست.» » این نماینده مجلس با ضروری‌خواندن پاسخگویی از وزارت اطلاعات این ادله را پیش کشیده که «ما که نمی‌توانیم از اطلاعات سپاه توضیح بخواهیم.»

سکوت وزارت اطلاعات کار درستی نیست

»نایب‌رئیس مجلس در جواب به سؤال دیگری در مورد فوت کاووس سیدامامی با بیان این‌که «اطلاعات ناقصی در این‌باره وجود دارد»، اظهار کرد: «نهاد رسمی که پاسخگوی مجلس هست، وزارت اطلاعات هست و ما می‌توانیم از آن به‌طور رسمی و غیررسمی توضیح بخواهیم، آنان باید در این‌باره توضیح بدهند، ما که نمی‌توانیم از اطلاعات سپاه توضیح بخواهیم. وزارت اطلاعات تاحالا یک کلمه هم در این‌باره گفت وگو نکرده و این خوب نیست.

ضمن این‌که رسیدگی به مسأله جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات هست و آنان باید در این‌باره حرف بزنند. این‌که ساکت باشند، کار درستی نیست.» »

»مطهری در مورد سخنان دادستان تهران و مستند صداوسیما در مورد سیدامامی، اظهار کرد: «بهتر بود پس از اثبات گناه این بحث‌ها مطرح می‌شد.» اگر کسی از من سؤال کند که آیا قانع شدم، می‌گویم هنوز نه و در پی اطلاعات بیشتری هستم.» نمایندگان هم در پی این مبحث می باشند، تذکر کتبی به وزرای اطلاعات و دادگستری دادند و بحث‌هایی هم در مورد طرح سؤال وجود داشت.»

طرح مبحث رفراندوم چه ضرورتی داشت؟
»مطهری روز گذشته به یکی از موضوعاتی که از چند روز گذشته در بین محافل و چهره‌های سیاسی بازخورد داشته هست، هم پرداخت؛ طرح مبحث رفراندوم که از سوی رئیس‌جمهوری مطرح گردید و اکنون نایب‌رئیس مجلس در مورد آن می‌گوید: «من نفهمیدم در شرایط فعلی چه ضرورتی بود که این مبحث را مطرح نمودند.

» » او در انتهاء اظهار کرد: «‌راجع به مباحث با اهمیت اگر دوسوم مجلس رأی بدهند و رهبری تأیید کند، این امکان وجود دارد ولی فعلا ضرورتی برای رفراندوم نیست و در نهایت این راهی هست که قانون بنیادی برای ما باز کرده اما این‌که امروز این کار لازم باشد، برای من روشن نیست.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88235

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.