تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

معادله بازیگران اصلی خاورمیانه در سوریه

حشمت‌الله فلاحت پیشه؛ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در روزنامه ایران درج کرد: نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در شرایطی برگزار گردید که سوریه از لحاظ میدانی عملاً وارد دوران ثبات شده هست.

سه کشور که پس از موفقیت‌های میدانی در ایجاد ثبات در سوریه، گفت‌وگوها حول حل سیاسی بحران سوریه را ادامه می‌دهند با مطالبه کشورهایی روبه‌رو هستند که می‌خواهند در روند دیپلماتیک حل بحران سوریه مالک نقش باشند که این نقش حتماً منفی می باشد.

بنابراین ایران و روسیه اهتمام کردند حضور بازیگران دیگر در گفت‌وگوهای جاری فراتر از ترکیه نشود.

ترکیه هم که به عللی دعوت شده تا پیش از این، بازیگری دوگانه در ازای سوریه بوده هست.

آنچه در روند نشست کنونی در مورد سوریه باید موردنظر سه کشور قرار گیرد آن هست که مردم سوریه نقش کلیدی را در آینده سیاسی این کشور رقم بزنند. این گفتگوها باید به گونه‌ای هدایت گردد که خروجی آن ایجاد ثبات در سوریه و ایجاد یک ساختار سیاسی دموکراتیک و قابل دفاع در این کشور باشد. ضمن آنکه شرایطی باید شکل گیرد تا طبق آن، تغییرات سوریه به داخل این کشور محدود گردد و بحران‌هایش دیگر به بحران‌های منطقه‌ای مبدل نشود. این کشور اهتمام می‌کند پیش از اینکه ثبات سیاسی و امنیتی در سوریه شکل گیرد قسمتی از راهبردهای امنیتی خود را در این کشور پیش ببرد.

نتیجه آن استمرار بی ثباتی در سوریه و ادامه تغییرات بحران ساز هست. در چنین موقعیتی ایران و روسیه در نشست موخر که به میزبانی ترکیه برگزار شده بر محدودسازی نقش‌آفرینی ترکیه تاکید می کردند. اینک جهانیان شاهد اتفاق هایی در عفرین سوریه هستند که بر علیه مردم کرد این کشور صورت می‌گیرد که ایران نمی‌تواند به آن بی تفاوت باشد و روسیه هم قطعاً در این ارتباط موضع خواهد داشت. اگر این سه کشور خوب عمل نکنند و راهبرد مبتنی بر ثبات را در سوریه که پیش از این در حوزه میدانی به درنهایت رسید، در حوزه سیاسی و دیپلماتیک هم به نتیجه نرسانند آن وقت امکان دخالت های منفی بیرونی فراهم خواهد گردید.

ضمن آنکه باید توجه داشت که به هر حال گروه‌های تروریستی که عامل کشورهای بیرونی و مرتجع هستند، هنوز دیپلماسی و ثبات را قبول ندارند، باید از روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه دور نگه داشته گردند. اما همه بازیگرهایی که نقش ثبات ساز را در سوریه ایفا می‌کنند می‌توانند در آنجا حضور دارا باشند.

در حقیقت حضور کشورهایی مثل امریکا و فرانسه در صحنه گفتگوها سیاسی سوریه منحصرا حقیقت را پیچیده‌تر می‌کند. در گذشته آنان راهبردهای منفی را راهبری کردند به این شکل که در پی سرنگونی دولت مستقر سوریه بوده‌اند و الان هم سیاست‌شان زیادتر مبتنی بر پشتیبانی از معارضان سوریه ای هست تا خود سوریه و حتی به اسم امنیت در اسرائیل حاضر هستند در سوریه ناامنی ایجاد کنند بنابراین اعتقاد دارم فراتر از تعارفات دیپلماتیک باید با حقیقت روبه‌رو گردید و مانع از آن گردید که حضور بازیگران دیگر بی‌ثباتی را برای سوریه نهادینه کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94690

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.