تاریخ ارسال : ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۴۷ 3 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

معرفی کتاب سعدی شناسی

” مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس”  کتابی است  که با نگاهی نوبه ابعاد زندگی سعدی شیرازی، بزرگترین سخنور و شاعر قرن هفتم می پردازد . این کتاب تألیف استاد سیدرمضان طالب نژاد است.
به گزارش شلمچه نیوز ، در آخرین روزهای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب که از تاریخ ۱۵ الی ۲۵ اردیبهشت ۹۵ در شهر جدید آفتاب واقع در ابتدای اتوبان تهران- قم بر گزار شد، در یکی از غرفه ها،سیدرمضان طالب نژاد، مولف کتاب “مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس” را ملاقات کرده و با او به گفتگو نشستیم. طالب نژاد که دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است  و هم اکنون در دانشکده امام جعفر صادق(ع) بابل تدریس می کند، کتاب دریچه ادب فارسی را  نیزدر کارنامه ادبی خود دارد.

photo_2016-06-04_20-58-00

کتاب “مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس” در چهار فصل  ۱- نگاهی به اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران سعدی ،۲- اندیشه ها و باورهای سعدی ، ۳- انسان شناسی سعدی و ۴- گروه های اجتماعی دوران سعدینوشته شده است.

خواننده در این کتاب ابعاد مختلف زندگی سعدی شیرازی را با نگاهی متفاوت از آنچه تاکنون خوانده است خواهد یافت.

 

images
سیدرمضان طالب نژاد درباره دلایل انتخاب کتاب سعدی شناسی برای نگارش به خبرنگار ما گفت: در زمان دانشجویی علاقه زیادی به آثار سعدی داشتم به همین جهت پایان نامه کارشناسی ارشدم رااز گلستان و بوستان سعدی برگزیدم و این باعث گردید تا بیش ازچهل مقاله و کتاب رادرباره سعدی مطالعه کنم وحتی در زمینه سعدی با بنیاد سعدی شناسی شیراز ارتباط بر قرار کردم و آنها نیز مجموعه ای از مقالات و کتاب هایی رادر این زمینه برای من ارسال نمودند.
بنده معتقدم یکی از ویژگی های بارز کلام سعدی سهل و ممتنع بودنش است ؛یعنی در حقیقت سخنانش ،غیر ممکن و بی همتا است  و نمی شود اثری مانند او بیابیم؛ هر کسی در هر زاویه ای از زندگی، می توانداز آثار سعدی بهره مند شود؛چراکه سعدی در همه زمینه ها کار کرد چه در زمینه دین، عرفان، و چه در زمینه اجتماع.
بنده درتالیف این کتاب،با اساتید زیادی از جمله: مظاهر مصفا،نوید بازرگان و مهدی ماحوزی ،مشورت های زیادی داشتم و این باعث گردید نگاه من نسبت به سعدی عمیق تر و تخصصی تر شود و در واقع اجتماع سعدی را در قرن هفتم ببینم که نگاه و اندیشه او راجع به مردم چیست؟ اوضاع سیاسی اجتماعی قرن ۶ و ۷ را مطالعه کردم و نگاه سعدی به انسان شناسی و شخصیت های آن زمان را نیزبررسی کردم.

در نهایت دریافتم که سعدی با حکایت شیرین خودبه همه مردم توجه داشت ومن هم سعی کردم مطالعه این کتاب برای همگان قابل فهم باشد یعنی یک مهندس و یا یک معلم و روحانی، بلکه همه مردم بتوانند از این کتاب، بهره مند شوند.

طالب نژاد ضمن اشاره به مشورت با اساتید زیادی از جمله  مظاهر مصفا، بازرگان و دکتر ماحوزی  عنوان کرد: این مشورت ها باعث شد نگاه من نسبت به سعدی عمیق تر و تخصصی تر شده و بفهمم نگاه و اندیشه اونسبت به مردم زمانش چگونه بوده است؟

نویسنده کتاب ” مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس” معتقد است که سعدی با حکایات شیرین خود همه مردم را می دیدهو به قشر خاصی توجه نداشته است .اوضمن اشاره به سعدی آخرالزمان کلام ویرا برای هر دوره ای قابل استفاده دانسته و خود نیزسعی کرده است کتاب” مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس” را طوری به نگارش درآورد که مطالعه آن برای همگان قابل فهم باشد .یعنی یک مهندس و یا یک معلم و روحانی ومردم عادی ، همگی بتوانند از این کتاب بهره مند شوند.

گفتنی است طالب نژاد کتاب ” مردم شناسی سعدی و سعدی مردم شناس” رادراواخر سال ۱۳۹۱ به پایان رسانده و خرداد ۱۳۹۲ باتیراژ ۱۰۰۰ جلد به چاپ رسانده است .

طالب نژاد در پاسخ به این سوال که کتاب برای شما درآمدی هم داشت و اصلا از تألیف کتاب راضی بودید، گفت:
بندهاین کتاب را اواخر سال ۱۳۹۱ به پایان رساندم و درخرداد ۹۲ باتیراژ ۱۰۰۰ جلد به چاپ رسید، قیمت این کتاب ۲۰۸ صفحه ای ۸۵۰۰۰ ریال می باشد ،درصورتیکه هرجلد بیش از ۷۰۰۰۰ ریال برای من هزینه داشته ولی بنده  اصلا برای کسب درآمد ،کتاب را تهیه نکردم و آنچه برای من مهم است آثاری است که می توانم ارائه دهم.

وی همچنین درباره اینکه چرا کتابخوانی در جامعه پایین آمده است و چه باید کرد تا فرهنگ کتابخوانی رواج پیدا کند به خبرنگار ما گفت: اینکه چرا کتابخوانی در بین جامعه پایین آمده است عوامل زیادی دارد از جمله اینکه برخی ازکتاب های امروزی مطالبشان خشک و بیکاربردهستند و سنخیت با جامعه امروزی را هم ندارند، کتاب های امروزی باید خواسته های مردم راببینند. آثارامروزبایدزنده،پویا و به درد اجتماع بخورند.
من یک نسخه از کتاب مردم شناسی سعدی و سعدی شناسی مردم را به ریاست محترم صندوق قرض الحسنه توسعه شمال حاج آقا شهیری، اهدا کردم ایشان پس از مطالعه دستور دادند که کتاب تهیه شود ودر بین کارمندان به صورت رایگان توزیع گردد تا تمام کارمندان ازاین کتاب بهره مند شوند.
این یکی از ایده های خوبی است که به فراخور ادارات و سازمان ها، مسئوولین ذی ربط، کتابی را تهیه کنند و در بین کارمندان توزیع نمایند وحتی بهتر است از محتوای کتاب مسابقه ای برگزار کنند ؛شایداین هم نوعی تشویق برای کتابخوانی باشد.

طالب نژاد همچنین در مورد تأثیر نمایشگاه کتاب درجامعه گفت: قطعابرگزاری نمایشگاه کتاب بسیار تأثیر گذار است ؛اما بنده معتقدم نمایشگاه دیگر فقط آثار آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان در شهریورهرسال برگزار گرددتا دانش آموزان ودانشجویان قبل از آغازسال تحصیلی،از کتاب های آموزشی ودانشگاهی بهره مند شوند؛ یعنی این نمایشگاه در واقع تخصصی باشد ونمایشگاه اردیبهشت ماه  هم برای  آثارعمومی  برگزارشود؛ شما الان در نمایشگاه مشاهده می کنید که چقدر شلوغ است و برای کسانی که از شهرستان ها می آیندبخاطر شلوغی نمایشگاه فرصت بسیار کم است تاازهمه غرفه ها بازدید کنند.

انتهای پیام/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=18167

برچسب ها:
, , , , , , , ,


 • ناشناس ۱۳۹۵-۰۴-۲۷ - ۱۹:۴۹ - پاسخ دادن

  سلام و درود خدمت شما در ارزوی توفیق الهی.مشتاق حمایت از نویسندگانی همچون شما هستم

 • عارف زارع ۱۳۹۵-۰۴-۲۷ - ۱۹:۵۰ - پاسخ دادن

  مشتاق حمایت از شما هستیم .

 • عارف زارع ۱۳۹۵-۰۴-۲۷ - ۱۹:۵۲ - پاسخ دادن

  لطفا در اینده نه چندان دور دوباره سعی در نوشتن این چنین کتاب هایی بکنید هر چند که انتقاداتی از ان شده ولی تشویق و تمجید ان بیشتر بوده است

 • دیدگاه شما

  معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.