تاریخ ارسال : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۵:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

معضل بنگاه‌داری بانکها خود به خود حل نمی‌شود/ تک نرخی کردن ارز دستوری نیست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در ماههای اخیر موضوع بحران موسسات پولی غیر مجاز به کانون توجه مردم و رسانه ها تبدیل شده است.  کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز یکی از فعالترین کمیسیونهای مجلس در زمینه رسیدگی به چالشهای اخیر موسسات غیر مجاز بوده است. از سوی دیگر مسئولان پولی کشور اخیرا به دنبال اصلاح نظام بانکی هستند، مسائلی همچون تک نرخی کردن ارز، پرداخت بدهی بانکها، ادغام بانکهای ضعیف از جمله اهداف در دست اقدام مسئولان بانک مرکزی است. بر همین اساس برای بررسی بیشتر این موضوعات با سید حسن حسینی شاهرودی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشستیم.

تسنیم: اخیرا در برخی محافل شائبه ورشکستگی تعدادی از بانکها به گوش میرسد، آیا این موضوع در سیستم بانکی ایران امکان پذیر است؟

حسینی: عملکرد سیستم بانکی کشور با مشکلاتی روبرو است اما این دلیلی بر ورشکستگی کلی سیستم بانکی کشور نیست.در سالهای گذشته عملکرد برخی از موسسات مالی و اعتباری با مشکلاتی روبرو بوده اما تعداد این موسسات به نسبت تعداد بانک های موجود در کل کشور بسیار کم است. ممکن است برخی از بانک ها با زیان هایی در عملکرد مالی سالانه خود روبرو باشند اما این زیان سالانه و ضعف در عملکرد سیستم بانکی به معنی ورشکستگی تمامی بانکها نیست. همچنین بانکهای تحت نظارت بانک مرکزی، از پشتوانه حمایتی بانک مرکزی برخوردار هستند به دلیل اینکه نزد این بانک دارای سپرده قانونی هستند.

برخی از دشمنان قصد دارند برای نظام بانکی کشور مشکل ایجاد کنند و در این راستا حتی عنوان می کنند به دلیل تحریمها، مردم در بانک سپرده گذاری نکنند این در حالی است که در اوج تحریم ها مشکلی برای سپرده های مردم نزد بانک ها ایجاد نشد. مردم به شایعات در خصوص ورشکستگی بانک ها توجه نکنند البته موضوع ارتقای عملکرد سیستم بانکی و رفع مشکلات پیگری خواهد شد.

تسنیم: به هر حال بانکهای کشور امروز با مشکلاتی مواجه هستند، بانک مرکزی چه اقدامی برای آن انجام داده است؟

حسینی: امروز یکی از مشکلات و معضلات بانکها موضوع بنگاه داری آنهاست.  بانک مرکزی برای کاهش بنگاه داری بانکها از ۴


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55623

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.