تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

معمای یک تصویر سلفی سه نفره در پاریس

نامه نیوز: محمد بن سلمان که می گردد اکنون از او به عنوان مرد اول عربستان یاد نمود بعد از عزیمت دو هفته ای به آمریکا به فرانسه رفت تا دور سفرهای تبلیغاتی خود را تکمیل کرده باشد. او روز سه شنبه مهیمان شام ماکرون ریاست جمهور امریکا بود. میز شام ماکرون و بن سلمان اما نفر سومی نیز داشت.

در این مهمانی «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان هم حاضر بود و دیدار سه جانبه ای میان سران سه کشور شکل گرفته بود. در این دیدار هیأت های رسمی در دو دولت فرانسه و عربستان نیز حضور داشته اند.

فرانسه بازیگری هست که در بین دو کشور عربستان و لبنان نقش زیادی بازی کرده هست. در روزهای حصر حریری در عربستان و تنشهای پیش آمده در مسائل داخلی عربستان، سر انجام این فرانسه بود که توانست با فشار بسیار خارج شدن حریری از عربستان و بازگشت دو مرتبه به قدرت را موجب گردد. به نظر می آید در این عزیمت نیز، ترمیم این ارتباطات شکننده در دستور کار بوده هست.

معمای یک تصویر سلفی سه نفره

تصویر سلفی سه نفره حریری در اینستاگرام او در حالی منتشر گردیده هست که بن سلمان دستش را روی شانه ماکرون انداخته و لبخند می زند. اما نتیجه عزیمت بن سلمان به قشنگی لبخندهای ثبت شده در این تصویر نیست. گفته می گردد رسانه های عربی با تیتر «سفر سرد» از حضور بن سلمان در فرانسه یاد نمودند.

روزنامه الاخبار در مطلبی با عنوان “انتهاء عزیمت سرد به فرانسه: اختلاف بر سر ایران و قراردادهای به دیرکرد افتاده” روزنامه الاخبار در مطلبی با عنوان “انتهاء عزیمت سرد به فرانسه: اختلاف بر سر ایران و قراردادهای به دیرکرد افتاده” درج کرد: بن سلمان عزیمت خود به فرانسه را با امضای تعداد محدودی قرار داد به اتمام رساند که این حاکی ادامه سردی ارتباطات دو کشور در پرتو رویکرد کلی مخالف با سیاست‌های این شاهزاده سعودی هست.

شکست گفتگوها بر علیه برنامه اتمی ایران

به نوشته این روزنامه فضای سرد بر عزیمت بن سلمان به پاریس حاکم بود و به گفته یک مرجع نزدیک به دولت سعودی، بن سلمان در آنجا گفتگوها دشواری داشت که کانون آن بر پرونده هسته‌ای معطوف بود اما این گفتگوها نتوانست فرانسوی‌ها را به دیدگاه بن سلمان متقاعد کند، نظری که همچنان مبتنی بر تکرار دیدگاه دونالد ترامپ ریاست جمهور آمریکا در ازای توافق هسته‌ای هست.

علاوه بر این این روزنامه در مطلب دیگری با اشاره به عزیمت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به فرانسه درج کرد: باج‌خواهی بن‌سلمان از فرانسوی‌ها: سرمایه‌گذاری مقابل تحریم ایران. بر خلاف عزیمت بن‌سلمان به آمریکا ، عزیمت او به فرانسه با تنش همراه هست، زیرا وی با لحنی توأم با باج‌خواهی کوشش کرد اعلام نماید در صورت پافشاری فرانسه بر همکاری تجاری با ایران، پاریس از سرمایه‌گذاری‌های طرح سرشناس به “چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۳۰ ” بر خلاف عزیمت بن‌سلمان به آمریکا ، عزیمت او به فرانسه با تنش همراه هست، زیرا وی با لحنی توأم با باج‌خواهی کوشش کرد اعلام نماید در صورت پافشاری فرانسه بر همکاری تجاری با ایران، پاریس از سرمایه‌گذاری‌های طرح سرشناس به “چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۳۰ ” محروم خواهد ماند.

از محورهای دیگر اظهار کرد و گوهای بن سلمان با مقام های فرانسوی بحث ایران و “نفوذ ایران در منطقه” از محورهای دیگر اظهار کرد و گوهای بن سلمان با مقام های فرانسوی بحث ایران و “نفوذ ایران در منطقه” بود، سوژه ای که عربستان برای اصطلاحا مهار آن خود را به آب و آتش می‌زند تا جایی که ولیعهد این کشور در سفرهای خود به آمریکا و انگلستان و فرانسه این مبحث را در صدر اظهار کرد وگوهای خود قرار داد اما برای اینکه چقدر در این کار موفق بوده هست باید به نتیجه های حاصل از این سفرها من جمله عزیمت به پاریس مراجعه گردد.

در این باره ارزش چند نکته قابل یادآوری هست؛

اشتباه بن سلمان این هست که نگاه تفکیک شده ای به ارتباطات خود با بازیگران متفاوت ندارد. او می اندیشد همان روند و مسیری که با امریکا و ترامپ نتیجه می دهد، همان درباره دیگر کشورها مخصوصا اروپایی نیز پاسخ می دهد. مساله این هست که اروپایی ها با امریکایی در فرهنگ و تاریخ و مسائل از این دست و علاوه بر این در نگرش به مسائل متفاوت من جمله ارتباطات بین المللی متمایز می باشند. مخصوصا حضور ترامپ با روحیات مختص به خود و نگاه کاسب کارانه او این تفاوت را فاحش تر کرده هست.

اروپایی ها از این لحاظ نگاه بلندمدت تری دارند و مشی محافظه کارانه همراه با احتیاط و روشهای گام به گام را زیادتر می پسندند و ارتباط با آنان نیازمند صبر و وسواس خاص و علاوه بر این در نظر گرفتن حساسیت هایی هست که آنان به طور فردی و گروهی در قالب اتحادیه اروپا به آن پایبند می باشند.

به همین علت بن سلمان توان ندارد درباره اغراض از پیش تعیین شده خود در ارتباط با قراردادها و مسائل دو طرفه و علاوه بر این مسائل بین المللی به مثل آنچه در امریکا برایش بوده، موفق بیرون بیاید.

فرانسه توان ندارد بدون در نظر گرفتن فشار گروههای حقوق بشری که اعتراضات زیادی نسبت به عزیمت بن سلمان به فرانسه در ارتباط با کارهای سعودی ها در یمن داشتند، همه آنچه عربستان قصد دارد را عملی کند.

علاوه بر این مبحث ایران و توافق اتمی آن با قدرتهای بزرگ نیز سوژه ای هست که در این میان چالش برانگیز هست. عربستان که از اوائل گفتگوها فشارها و کارهای زیادی شکل داد تا این توافق به نتیجه برسد، حال در صدد هست تا آنچانکه ترامپ خواهان از بین بردن آن هست، از ارتباط خود با اروپایی ها برای ناکام گذاشتن آن بهره ببرد.

همین مبحث اشتباه دیگر بن سلمان هست. اروپایی ها خود ارتباطات وسیع ای با ایران دارند و همچنان خواستار محافظت و گسترش این ارتباطات با ایران در سایه محافظت و ادامه برجام می باشند. هر چند فرانسه با گرفتن نقش پلیس بد هم در گفتگوها و هم در دوره ترامپ کوشش کرده هست خود را با ترامپ هماهنگ نشان دهد، و اظهارات ترامپ را در ارتباط با برنامه های موشکی و حضور منطقه ای ایران را تایید کند، اما همچنان حمایت کننده اصل مبحث و برهم نخوردن نظم گذشته هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95701

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.