تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ممکن هست روند دولت تا ابد از تاریخ ایران حذف گردد/ فدریکا موگرینی به دنبال تحقق آرزوی ابوبکر البغدادی!

سرویس سیاست مشرق « ۷:۳۰ ۷:۳۰ روزانه با بسته مخصوص خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

فدریکا موگرینی به دنبال تحقق آرزوی ابوبکر البغدادی!

خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جدیدا در مورد بازسازی سوریه اظهارنظر کرده است.

او در اطلاعیه ای خواستار تشخیص پیش شرط برای حضور کشورهای غربی در بازسازی سوریه شد.

موگرینی تاکید کرده هست که «»[۱]

* او در اطلاعیه ای خواستار تشخیص پیش شرط برای حضور کشورهای غربی در بازسازی سوریه گردید.

مقوله ای که طی ۷ سال گذشته به کرّات و با واسطه و بی واسطه به مردم سوریه تعارف گردید اما آنها گزینه «مقاومت»

مقوله ای که طی ۷ سال گذشته به کرّات و با واسطه و بی واسطه به مردم سوریه تعارف گردید اما آنها گزینه را انتخاب کردند.

انتخابی که البته به شکست اکثر از ۸۰ کشور غربی و عربی حمایت کننده تروریست های سوریه انجامید و گذار سوریه از آشفتگی بزرگ را علت گردید.

هم مردم سوریه و هم پشتیبانان سوریه من جمله ایران اسلامی و روسیه لازم هست بدانند که تکرار تجربه بوسنی و هرزگوین و پیمان صلح دیتون در سوریه به منزله از دست رفتن دستاوردهای جبهه پایداری و ۷ سال پایمردی در برابر حمله وسیع تروریست ها و اکثر از ۸۰ حکومت حمایت کننده آنها هست.

مساله «هرزگوینیزاسیون سوریه» از چند پارسال مورد اشاره بعضی محافل آنالیزی در داخل کشور نیز قرار گرفته بود.

***

ترکان: دولت در حال حل مشکلات غیر بزرگ است؛ چاره های سخت آسیب ها دارد

اکبر ترکان، مشاور ریاست جمهور و دبیر شورایعالی منطقه های آزاد روز دوشنبه گذشته طی یادداشتی در روزنامه آرمان امروز با عنوان «راه حل های سخت، آسیب ها دارد» درج کرد:

« حالا همان سناریو و همان خدعه و نیرنگ در مورد سوریه در حال تکرار هست و مردم و حکومت سوریه هم لازم هست بدانند که در این گذرگاه، خودِ آنها می باشند که بایستی یک تصمیم عقل مدارانه دریافت کنند… هر یک از این چاره ها را انتخاب کنیم، لازم هست عوارضش را هم تحمل کنیم و چون در حال حاضر همه اتفاق دیدگاه ندارند و بعضا نظرات با هم زاویه هم دارند که این به مفهومی آن هست که با هم اتفاق دیدگاه ندارند، بنابراین باعث می شود که تصمیم گیری های ارزشمند فعلا بلااقدام بماند.»

او علاوه بر این گفته هست: اما هر یک از چاره ها، چاره های دشواری می باشند که آسیب ها دارند که عوارضش برای تعداد ای ناگوار است. بنابراین تصمیم گیری سخت هست و برای اینکه این تصمیم گیری سخت اتفاق بیافتد، نیازمند به یک اتفاق دیدگاه کلی در سطح کشور هستیم نه اینکه یکی تصمیم بگیرد و دیگری به جای پشتیبانی از تصمیم، تصمیم را هُو بکند.

ترکان می افزاید:

« هست که چاره های ناشناخته ای هم ندارد، ولی تصمیم گیری های خشنی را می طلبد. پس دولت در حال حل مشکلات غیر بزرگ است.»[۲]

* هر یک از این چاره ها را انتخاب کنیم، لازم هست عوارضش را هم تحمل کنیم و چون در حال حاضر همه اتفاق دیدگاه ندارند و بعضا نظرات با هم زاویه هم دارند که این به مفهومی آن هست که با هم اتفاق دیدگاه ندارند، بنابراین باعث می شود که تصمیم گیری های ارزشمند فعلا بلااقدام بماند.

اما هر یک از چاره ها، چاره های دشواری می باشند که آسیب ها دارند که عوارضش برای تعداد ای ناگوار هست.

بنابراین تصمیم گیری سخت هست و برای اینکه این تصمیم گیری سخت اتفاق بیافتد، نیازمند به یک اتفاق دیدگاه کلی در سطح کشور هستیم نه اینکه یکی تصمیم بگیرد و دیگری به جای پشتیبانی از تصمیم، تصمیم را هُو بکند.

«به این خاطر این تصمیم های ارزشمند باقی مانده اند و موقعیتی نیست که دولت وارد این تصمیم گیری های سخت و سنگین گردند.

مانند تصمیم گیری در مورد نرخ انرژی، تصمیم گیری در مورد نفع و آسیب ها گمرکی یا تصمیم گیری در مورد نرخ ارز که تصمیم گیری های سادهی نیستند و برای این تصمیم های سخت شرایط آماده نیست، بنابراین دولت وارد اینها نشده و مشکلات بزرگ سر جای خودشان باقی مانده اند.

آقای ترکان لازم هست توضیح دهد که به چه علت در روزگاری که ریاست جمهور روحانی وعده «لغو تمام تحریم ها»، «حل مشکلات در ۱۰۰ روز»، «حل مشکل آب خوردن به واسطه برجام» و «ایجاد یک میلیون حرفه در سال» را می داد؛ این سخن ها را نگفت و ننوشت؟!

جالب هست که اکبر ترکان در قسمتی از یادداشت ذکر شده و در اشاره به برجام نیز نوشته هست: »[۲] *طبیعیست که هر کشور، هر نظام حکومتی و هر اقتصادی در جای جای دنیا گاهی وادار به اخذ تصمیم های سخت، گران تر کردن بعضی اقلام و یا تحمل بعضی مشکلات هست. بنابراین آن حرکت های بین المللی ما در حدی که مورد انتظارمان بوده، پرتحرک نیست و کند است!

و توضیح هم نمی دهد که حالا به چه علت بابت آنهمه امیدهای بیجا و اعتماد به غرب از مردم عذرخواهی نمی کند؟

مردم شوروی در دوران پیشا صنعتی شدن این کشور، مشکلات عدیده ای را تحمل کردند.

***

ناصری: محتمل هست روند دولت تا ابد از تاریخ ایران حذف شود

عبدالله ناصری، فعال اصلاح طلب و عضو شورایعالی مشورتی اصلاح طلبان، روز دوشنبه گذشته طی یادداشتی در روزنامه اعتماد درج کرد: به این نکته دقت کنید که این گفتمان اصلاح طلبی بوده که روندی را به اسم طرفداران دولت یا اعتدالیون که یک روش هست، کنار خود گذاشته است. اصولگرایان میانه رو را هم در عین حال که هویت اصولگرایی خود را محافظت کرده اند، در نگاه مردم کنار اصلاح طلبان قرار داده است.

او در ادامه تبیین می کند:

«اگر روند اعتدالی و طرفداران دولت که در حزب اعتدال و پیشرفت تجسم پیدا کرده اند و پشت سر آقای روحانی می باشند، مصالح سنجی نکنند و منفعت های ملی را در دیدگاه نگیرند، تا ابد از تاریخ سیاسی ایران حذف خواهند شد.»[۳]

*بدون هیچ تعارف و یا شبههی بایستی اشاره نمود که مساله «عبور اصلاح طلبان از روحانی»

آ

شاید برای مخاطب های محترم جذاب باشد که چندی قبل در یک عنوان کرد وگوی ویدئویی موقعی که از احمد شیرزاد (از فعالان اصلاح طلب) که مدعی بود ما اصلاح طلبان معیت منتقدانه با روحانی داشته ایم؛ پرسیده گردید که منحصرا یک خورده گیری خود از آقای روحانی در دوران دولت یازدهم را اسم ببرید؛ نتوانست و اینطور عنوان کرد که فعلا چیزی در ذهنم نیست!

اما چیزی که تعجب آور و در تاریخ هم کمیاب هست امید بستن بیجای مقام های یک دولت به دشمن کلیدی خود، کدخدا نامیدن او و نشان دادن در باغ سبز توافق با این کدخدا به مردم هست.

به این معنی که اگر هم خورده گیریی هست بخاطر مردم است!

بنابراین آن حرکت های بین المللی ما در حدی که مورد انتظارمان بوده، پرتحرک نیست و کند است! مساله ارزشمند دیگری که در اشاره به زمزمه ترکان برای «تصمیمات سخت»، خود را به ذهن متبادر می کند این هست که مردم ایران هرگز از بولشویک های شوروی و از کوبایی ها و ایرلندی ها کمتر نیستند و با تصمیم های نظام حکومتی همراه می باشند.

نکته آنجاست که علی رغم این عدم دگرگونی و آهنگ یکنواخت اما اصلاح طلبان در دولت اول می بیان کردند ما فدائیان دولت و ضمانت آقای روحانی هستیم[۴] اما در دولت دوم به ناگاه از «تغییر روحانی»، «چرخش به راست ریاست جمهور» و حتی «احتمال حذف اعتدالیون از صحنه تاریخ» سخن می زنند!

اما چیزی که کام همه را تلخ کرده، خرج های چند ده میلیونی دولت برای منحصرا یک روز مسافرت کاری، حقوق های نجومی، با کفش راه رفتن معاون اول دولت روی فرش های مردم و اهتمام فلان مقام دولتی بر شیشلیک خوری هست.

به این معنی که دولت محترم بایستی این تدبیر را دارا باشد که برای ثبت یک خاطره نیکو در ذهن مردم ایران و همراه کردن خود با آنها در تصمیم های دشوار و دشوارتر؛ دست کشیدن از اقداماتی لوکس و بالانشینی در برابر مردم یک لزوم هست. چون آنها ضمانت روحانی بودند!

***

۱_http://fna.ir/a2nrvv

2_http://www.armandaily.ir/fa/news/main/205938

3_http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3670965

4_https://www.isna.ir/news/96021206977/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77637

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.