تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

منحصرا به این یک ماده عمل کنید/ فراتر از یک استیضاح/ کدام تولید؟ کدام اشتغال؟

سرویس سیاست مشرق – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات کلیدی و بنیادی خود می‌پردازند؛ نظراتی که زیادتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آن را سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان نمود که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های متفاوت سیاسی را می‌خوانید:‌

*****************

فقط به این یک ماده عمل کنید

حسین شمسیان در کیهان درج کرد:

در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های متفاوت سیاسی را می‌خوانید:‌این روزها سخن از مقابله با فساد و بی‌عدالتی زیاد شنیده می‌شود. اشخاص و قوای متفاوت در این باره مسابقه گذاشته‌اند و می‌کوشند خود را پیشتاز عدالت نمایش دهند و همه چیز را به جمعیتی دیگر ذی ربط کنند!
مجلس دنبال تصویب قانون تازه هست، معاون اول رئیس‌جمهور حتی در سمینار سهام عدالت هم در حال شعار دادن بر علیه بی‌عدالتی هست! قوه قضائیه هم همزمان وثیقه می‌گیرد و غارتگران را شب عیدی راهی منزل می‌کند!

اشخاص و قوای متفاوت در این باره مسابقه گذاشته‌اند و می‌کوشند خود را پیشتاز عدالت نمایش دهند و همه چیز را به جمعیتی دیگر ذی ربط کنند! آیا برقرار کردن عدالت نیازمند سخنرانی، هیاهو و سمینار و… هست؟ رهبر معظم انقلاب سال ۹۳ در جواب به تقاضای پیام برای بالا بردن نظام تندرستی اداری مرقوم فرمودند: «نفس اهتمام آقایان به امر مقابله با فساد را تمجید می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولین سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و سازگاری و همفکری بین مسئولین امر وجود دارد، به چه سبب اقدام قاطع و بنیادی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور قابل درک رویت کنند. توقع من از آقایان محترم این هست که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیم های قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای دریافت کنند و اجرا کنند. »
» حقیقت این هست که اگر کسی اراده و اراده‌ای جدی برای برقرار کردن عدالت داشته باشد، جز زحمت کمر همت بستن و پاشنه کفش کشیدن، هیچ زحمت دیگری ندارد! نه اینکه قوانین هیچ عیبی ندارد، نه اینکه ساختارها هیچ مشکلی ندارند، اما همین مقررات کنونی و ساختار فعلی، می‌تواند همه آرزوی مردم در برقرار کردن عدالت را برآورده کند و نشان دهد که جمهوری اسلامی نه دچار فساد سیستماتیک هست و نه نا توان از مقابله با فساد.
اما همانگونه که گفته گردید، در مواردی پاس دادن اجرای عدالت به دیگران جای عمل به اجرای بدون اغماض آن را گرفته هست. در این مبحث هم هیچ فرقی بین این قوه و آن قوه نیست و همه به یک اندازه مسئول و به یک اندازه اهمال کارند!

برای اثبات این مدعا، مصادیق بسیاری در دست هست، اما از بین ده‌ها نمونه،کافی هست به این یکی توجه مخصوص بفرمایید:

۱- در این مبحث هم هیچ فرقی بین این قوه و آن قوه نیست و همه به یک اندازه مسئول و به یک اندازه اهمال کارند! ۱- طبق نص ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه «دولت مکلف هست طی سال اول اجرای قانون برنامه (یعنی همین سال ۹۶که رو به انتهاء است) نسبت به راه‌اندازی «سامانه ثبت حقوق و مزایا» اقدام نماید و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقام های، رؤسا، مسئولان کلیه دستگاه‌های اجرائی دربردارنده قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاه‌ها، شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی منسوب به دولت، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون بنیادی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و علاوه بر این دستگاه‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آنان لازمه ذکر یا تبیین اسم هست… مثل وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنعت های پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنعت های ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بندرهای و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه آنان، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و‌اشخاص حقوقی منسوب به آنان را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از اشخاص فوق مشخص گردد و «امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم» فراهم گردد.»

این قانون یکسال قبل یعنی اسفند سال ۹۵ به دولت روحانی ابلاغ گردید و تنها ۸ روز به انتهاء مهلت قانونی اجرای آن باقی مانده هست! اما تا به این لحظه هیچ کاری از سوی دولت برای این تکلیف قانونی با اهمیت صورت نگرفته هست!
۲- » 2- به چه سبب دولت حاضر نیست این ماده قانونی و این مصوبه لازم‌الاجرا را عملیاتی کنند!؟ رمز این استنکاف و اجتناب را باید در بخش دوم ماده دید آنجا که می‌گوید: «دستگاه‌های مشمول این ماده مکلفند حقوق، فوق‌‌العاده‌ها، هزینه‌ها، کمک‌هزینه‌ها، کارانه، پرداخت‌های غیرماهانه و مزایای ناخالص پرداختی ماهانه اعم از مستمر و غیرمستمر، نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی آن) و سایر مزایا به مقام های، رؤسا، مسئولان مبحث این ماده را از هر محل (از جمله اعتبارات خارج از شمول ،درآمدهای اختصاصی، اعتبارات متفرقه، اعتبارات کمک‌های رفاهی، اعتبارات بودجه عمومی و مراجع عمومی و علاوه بر این اعتبارات مبحث ماده (۲۱۷) قانون مالیات‌های مستقیم ، تبصره «1» ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده) قانون امور گمرکی و یا اعتبارات خاص متاثر از واگذاری و فروش شرکت‌ها در سازمان خصوصی‌سازی، اعتبارات ذی ربط به ردیفهای کمک به‌اشخاص حقیقی و حقوقی و سایر درآمدها و مورد ها مشابه) منحصراً در فیش حقوقی منعکس و پس از ثبت در سیستم فوق، پرداخت کنند، به نحوی که میزان هرگونه ناخالص پرداختی ماهانه به هر یک از اشخاص ذکر شده سریعا در سیستم اطلاعاتی هر دستگاه مشخص باشد.»

می‌بینید که اجرای این بخش مترقی و بسیار با ارزش از ماده ۲۹ راه را بر پیدا گردیدن دو مرتبه حرام‌خواران و غارتگران بیت‌المال می‌بندد و اذن نمی‌دهد به تعبیر رهبر معظم انقلاب «قانون‌شکنان قانون‌دان» تحت عنوان های قانونی جیب مردم را بزنند و بقیه هم به تماشا بنشینند!
این هم که خوب هست اما به چه سبب دولت اقدام نمی‌کند!؟ دلیل این هست که یکسال قبل، سخنگوی دولت این جماعت را ذخیره نظام نامید و رئیس‌جمهور هم از حیثیت مسئولان نجومی دفاع نمود!

۳- » 3- خوب وقتی دولت به وظیفه‌اش عمل نمی‌کند،کار تعطیل هست و کسی هم نباید پیگیری کند!؟ قوای دیگر با توجه به عنایت مخصوص دولتمردان به حرام خواران نجومی‌بگیر، بدون مسیولیت شرعی و قانونی می باشند و فقط باید در سخنرانی‌ها و نشست ها انتقاد کنند و از در موعظه و اندرز وارد گردند!؟ اینکه کار من و شما مردم عادی کوچه و خیابان هست، آیا آنان با من و شما فرق ندارند و نمی‌توانند کاری کنند!؟ قانون بنیادی، به مقداری در این مبحث واضح هست که راه را بر همه روسای قوا برای همیشه بسته هست و جای پایین ترین عذر بهانه‌ای برای آنان نگذاشته هست.

   مجلس می‌تواند وزرا به رئیس‌جمهور را بخاطر عدم اجرای قوانین تذکر بدهد و چنانچه افاقه نکرد،آنان را مورد سوال و استیضاح قرار داده و در صورت قانع نشدن، از کار برکنار کند. یعنی مجلس با اختیارات قانونی که دارد،نه نیازمند تصویب قانونی جدید هست و نه نیازمند هیاهو و جنجال! کافی هست اجرای تنها یک ماده از قانون را مطالبه کند. به‌نظرتان آیا اختیارات ریاست ‌مجلس و نمایندگان آن برای الزام دولت به اجرای یک ماده از قانونی که خودشان تصویب کرده‌اند کافی نیست!؟ افزون بر این، دیوان محاسبه های هم حق نظارت گسترده ای بر مشی دولتمردان در حوزه‌های مشخص قانونی دارد ولی از این اهرم قانونی قوه مقننه هم برای رسیدگی به حال مردم استفاده نمی‌شود! آیا منفعت های فراکسیونی و شخصی بر منفعت های ملی ترجیح یافته هست!؟ البته نمی‌توان از آنان که وامدار «تَکرار می‌کنم» می باشند، انتظار داشت که به ثروت غیر شرعی باندهای بالاسری خودشان اعتراض کنند، اما همه از همین جنسند!؟
به‌نظرتان آیا اختیارات ریاست ‌مجلس و نمایندگان آن برای الزام دولت به اجرای یک ماده از قانونی که خودشان تصویب کرده‌اند کافی نیست!؟ افزون بر این، دیوان محاسبه های هم حق نظارت گسترده ای بر مشی دولتمردان در حوزه‌های مشخص قانونی دارد ولی از این اهرم قانونی قوه مقننه هم برای رسیدگی به حال مردم استفاده نمی‌شود! آیا منفعت های فراکسیونی و شخصی بر منفعت های ملی ترجیح یافته هست!؟ البته نمی‌توان از آنان که وامدار «تَکرار می‌کنم» می باشند، انتظار داشت که به ثروت غیر شرعی باندهای بالاسری خودشان اعتراض کنند، اما همه از همین جنسند!؟ قوه قضائیه هم نیازی به موعظه و تهدید و سخنرانی بر علیه مفسدان ندارد! قانون بنیادی بازوی ممتازی مثل سازمان بازرسی کل کشور را در اختیار آن قوه قرار داده تا به واسطه آن و به نص اصل۱۷۴ قانون بنیادی بر اجرای قانون نظارت کند و مانع انحراف دولت از مسیر قانون گردد. آیا این امکان کافی نیست و لازم هست مجادلات لفظی را ادامه داد؟!

۴- آیا این امکان کافی نیست و لازم هست مجادلات لفظی را ادامه داد؟! ۴- اما امکان دارد کسی پیدا گردد و دستاویز بیاورد که با تکیه بر اصول قانون بنیادی که به صورت کلی اختیارهایی برای قوای مقننه و قضائیه در نظر گرفته، نمی‌توان آنان را مورد مطالبه قرار داد و در این بی‌قانونی دولت شریکشان دانست. هرچند این سخن از اساس نادرست هست و از پایین ترین پشتوانه حقوقی بهره‌ای نمی‌برد، اما برای برطرف این شبهه احتمالی می‌توان به تبصره یک همین ماده ۲۹ مراجعه کرد تا به روشنی نمایش داد که قسمت قوه قضائیه و مجلس در عدم شفافیت حقوق و مزایای مسئولان در پیشگاه مردم،به هیچ وجه کمتر از دولت نیست. این تبصره را بخوانید:«کلیه‌اشخاص حقوقی مشمول این ماده مکلفند… اطلاعات ذی ربط به مقام های، رؤسا، مسئولان مبحث این ماده را به دیوان محاسبه های کشور و سازمان بازرسی کل کشور عرضه دهند. مستنکف از عرضه سندهای و اطلاعات مورد درخواست به انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه‌ماه تا یک‌سال به تشخیص مراجع قضائی محکوم می‌شود. دیوان محاسبه های کشور و سازمان بازرسی کل کشور مکلفند بر طبق وظیفه ها و اختیارات قانونی خود اطلاعات ذی ربط به پرداخت‌های ذکر شده را در اسرع وقت به منظور برگرداندن وجوه پرداخت شده رسیدگی نمایند و درصورتی‌که مبالغی برخلاف قوانین به اشخاص مبحث این ماده پرداخت شده باشد، کارهای قانونی لازم را به‌عمل آورند.»

» می‌بینید که مرجع دریافت اطلاعات، صریحا دیوان محاسبه های (زیرمجموعه قوه مقننه) و سازمان بازرسی کل کشور (زیرمجموعه قوه قضائیه) معرفی شده‌اند. حالا سوال این هست؛ این دو دستگاه با اهمیت از اوائل سال ۹۶ داده‌های مد نظر ماده ۲۹ قانون برنامه ۵ ساله را دریافت کرده‌اند؟ حالا ریز دریافتی همه مسئولان از سال ۸۸ تاحالا در اختیار این دو دستگاه هست!؟ هیچ مقامی در دولت نبوده که وظیفه‌اش را در این مورد انجام نداده باشد!؟ اگر جواب منفی هست و معتقدید همه مقام های دولتی به ماده ۲۹ عمل کرده‌اند،نخست به این سوال جواب دهید که با این داده‌ها چه کرده‌اید و چه کسانی خلاف قانون پول گرفته‌اند و پس از آن این سوال را جواب گویید که وظیفه کلیدی دولت در ماده۲۹ یعنی ایجاد سیستم شفافیت برای اطلاع عموم مردم چه گردید!؟ آن هم انجام شده!؟ اگر انجام نشده، مسئولان کدام دستگاه دولتی بعنوان مستنکف از اجرای قانون، به انفصال از خدمت محکوم شده‌اند!؟
حالا سوال این هست؛ این دو دستگاه با اهمیت از اوائل سال ۹۶ داده‌های مد نظر ماده ۲۹ قانون برنامه ۵ ساله را دریافت کرده‌اند؟ حالا ریز دریافتی همه مسئولان از سال ۸۸ تاحالا در اختیار این دو دستگاه هست!؟ هیچ مقامی در دولت نبوده که وظیفه‌اش را در این مورد انجام نداده باشد!؟ اگر جواب منفی هست و معتقدید همه مقام های دولتی به ماده ۲۹ عمل کرده‌اند،نخست به این سوال جواب دهید که با این داده‌ها چه کرده‌اید و چه کسانی خلاف قانون پول گرفته‌اند و پس از آن این سوال را جواب گویید که وظیفه کلیدی دولت در ماده۲۹ یعنی ایجاد سیستم شفافیت برای اطلاع عموم مردم چه گردید!؟ آن هم انجام شده!؟ اگر انجام نشده، مسئولان کدام دستگاه دولتی بعنوان مستنکف از اجرای قانون، به انفصال از خدمت محکوم شده‌اند!؟ می‌بینید که مبحث روشن هست و جای طفره رفتن و دستاویز آوردن نیست.
»
از خدا بترسید، از خدا بترسید در مورد قرآن هرگز کسی به عمل کردن بدان بر شما سبقت جوید.»

سندروم فراموشی مدیریت ارزی

مهدی حسن زاده در خراسان درج کرد:

»روز گذشته دو مرتبه هم بازار ارز با فراز و فرود قابل ملاحظه ای همراه بود. بازار ارز در ماه‌های موخر با نوسان نرخ قابل ملاحظه ای رو به رو بوده هست و نرخ از محدوده ۳۸۰۰ طی حدود سه ماه به ۴۸۰۰ تومان رسید. پس از آن ورود نیروهای انتظامی و بازداشت وسیع دلالان باعث فروکش کردن نرخ دلار به محدوده ۴۴۷۰ تومان گردید، اما کوشش بانک مرکزی برای تثبیت نسبی نرخ دلار، با ناکامی رو به رو گردید و در عمل بجز دلاری که از سوی بانک مرکزی به صرافی‌های بانکی منتخب با همین نرخ عرضه می‌شد، دیگر معاملات بازار ارز با نرخ‌های ۴۷۵۰ تا ۴۸۰۰ تومان انجام می‌شد.

همین مسئله منتج به نحو گیری تقاضای سفته بازانه برای سودجویی از تفاوت نرخ حدود ۳۰۰ تومانی موجود در بازار گردید و صف طویلی از خریداران دلار بانکی تشکیل شد. این در حالی هست که مشخص بود بانک مرکزی با عرضه ارز ۴۴۷۰ تومانی اهتمام دارد تقاضاهای خردی مثل سفرهای بیگانه یا حواله ارز برای دانشجوهای ایرانی مقیم خارج را تامین کند، اما به صورت واضح کوشش ناکام برای ارزان فروشی دلار در حد ۳۰۰ تومان، به نحو گیری صفی طولانی تشکیل شده از دلالان و تقاضا کنندگان حقیقی منتج گردید و سر انجام بانک مرکزی را به تغییر در روند عرضه ارز مجبور کرد. تحولی که دربردارنده لزوم عرضه چند مدرک معتبر برای خرید ارز مسافرتی و افزایش نرخ دلار بانکی به حد نرخ دلار بازار آزاد بود.

اگر از مدیریت ناکارآمد حدود ۱۲ سال موخر در تعیین نرخ ارز و اشتباه تکراری دولت‌های احمدی نژاد و روحانی در تثبیت نرخ ارز علی رغم تورم بالا پس از آن مواجهه ناگزیر با جهش ارز بگذریم، همه این فعل و انفعال‌های یک ماه موخر بازار ارز نشان می‌دهد که مدیریت ارزی با سندروم فراموشی دست به گریبان هست. در شرایطی که تحریم‌های باقی مانده من جمله تحریم دلاری و تهدیدهای گاه و بی‌گاه ترامپ به سان شمشیری بالای سر اقتصاد ایران و بویژه نظام ارزی کشور معلق مانده هست، مدیریت ارزی همچنان با فراغ بال وظیفه خود را تامین همه نیازهای وارداتی می‌داند؛ من جمله ورود بیشتر از ۵۸ هزار خودروی بیگانه به ارزش ۱٫۵ ۵ میلیارد دلار در ۱۰ ماهه نخست سال کنونی تا دیگر وارداتی که به صورت ریز و درشت در بازار دیده می‌شود. حتی در برخورد با دلالان بازار ارز نیز دیرکرد قابل ملاحظه ای رخ داد و شاید مدیریت ارزی کشور امیدوار به برطرف تحریم دلاری یا گشایشی از سوی ترامپ بود که دلالان بازار ارز را رها کرده بود!

حتی در برخورد با دلالان بازار ارز نیز دیرکرد قابل ملاحظه ای رخ داد و شاید مدیریت ارزی کشور امیدوار به برطرف تحریم دلاری یا گشایشی از سوی ترامپ بود که دلالان بازار ارز را رها کرده بود!بهر صورت تماما مشخص هست که بازار ارز با استعداد تنش بوده و هست. عاملان بنیادین از تفاوت تورم داخلی و بیگانه به عنوان عامل کلیدی رشد نرخ ارز، تا روند رشد ۲۶ درصدی نقدینگی در دی سال کنونی به نسبت دی ۹۵ به عنوان موتور محرک افزایش نرخ ارز و سر انجام تلاش‌های آمریکا برای بستن مسیرهای ورود ارز به کشورمان، نشان می‌دهد که نباید به کارهای مقطعی دل بست و نباید به محض آرامش موقتی باراز ارز، این بازار را رها نمود و به هر تقاضای غیرضروری ارز جواب داد. گرچه حدس می‌شود که نیمه نخست سال آینده، بنا به علل فصلی، بازار ارز روند تقریبا آرامی را تجربه کند، اما از هم حالا باید در انتظار التهاب نسبی بازار ارز در نیمه دوم سال آینده بود و کوشش کرد تا عاملان کلیدی و زمینه ساز التهاب بازار ارز را به دست کم رساند. بویژه در راستای تلاش‌های دولت ترامپ  برای بستن مسیرهای ورود ارز به ایران، ضروری هست که همه ابزارها کشور من جمله دستگاه دیپلماسی در کنار بانک مرکزی در پی گشودن مسیرهای بسته شده یا گشایش مسیرهای جدید برای نقل و جابه جایی ارز باشند.

فراتر از یک استیضاح

در سرمقاله "وطن امروز" آمده هست:

مسئله استیضاح هر وزیر از هر دولت و در هر کدام از ادوار مجلس شورای اسلامی به خودی خود مساله‌ای با اهمیت و مؤثر در روند تحولات کشور بوده و می باشد و از همین رو کمتر استیضاحی را در سال‌های پس از انقلاب اسلامی می‌توان یافت که بدون اهمیت در روند تحولات زمانه خود در کشور بوده باشد اما آنچه این امر پراهمیت را گاهی مبدل به امری اهم می‌کند، جایگاه و موقعیت وزیر استیضاح شونده و نسبت آن با شرایط و موقعیت زمانی استیضاح هست. با در نظر داشتن این امر می‌توان با یقینی نسبی اقرار کرد مسئله استیضاح ۳ وزیر دولت در شرایط فعلی کشور می‌تواند مهم‌ترین مقوله مؤثر بر شرایط نامطلوب موجود باشد. اهمیت این امر خود نه به یک دلیل واحد که به مجموعه‌ای از علل تعیین‌کننده بازمی‌گردد.

الف- پس از شکل‌گیری و گسترش امواج اعتراض های مردمی با غلبه مسئله معیشت و نسبت‌سنجی میان وزرای مورد استیضاح واقع شده و آسیب‌دیدگان جدی شرایط موخر، با این مسئله رو به رو می‌شویم که وزرای یادشده عمده فعالیت‌شان پیرامون ۳ محور «راه و مسکن»، «کار و کارگران» و «کشاورزان» تشریح می‌شود و این دربردارنده ۳ مسئله پررنگ در خیز اعتراضات بحق مردمی می‌شود. ناخشنودی و انتقادات وسیع نسبت به کارکرد اقتصادی دولت، دیگر امری محدود به جریانات منتقد دولت نیست و در بخش عمده‌ای از هواداران دولت نیز این مسئله مکررا تکرار شده هست.

ب- فارغ از مسئله ناکارآمدی وزرایی که کارشان به استیضاح دست یافته هست جامعه در اسرع وقت نیازمند دیدن موجی از تغییر رویه دولتمردی در سطوح بالاست و در این امر «مجلس شورای اسلامی» به عنوان قوه‌ای که بیشترین جنبه نظارتی را بر امور اجرایی کشور دارد می‌تواند پیشگامی خوب باشد. خبر ها متعددی که این روزها از به کار افتادن لابی‌های دولتمردان برای رهایی وزرای استیضاح شده شنیده می‌شود بیشتر از هر چیز در حال مبدل کردن این فرضیه ناخوشایند به یقین هست که وزرایی مثل وزیر راه‌وشهرسازی که در صورت رای نیاوردن استیضاحش برای بار سوم از این مهلکه جان سالم به در می‌برد، دارای مصونیتی بر پایه لابی در قوه مقننه می باشند. امتیاز دادن‌های وزارتی به نمایندگان استیضاح‌کننده، برپایی جلساتی با ابزارها دولتی برای منصرف کردن مخالفان از دادن رای عدم اعتماد به وزرا و مواردی از این دست می‌تواند مانع و سدی محکم برابر احتیاج جامعه به تماشای شکل‌گیری موجی از تحولات باشد. جامعه‌ای که معوقات چندین ماهه (در مواردی بیشتر از یک‌سال) کارگران، وضعیت تاسف‌برانگیز کشاورزان، تحویل ندادن مسکن مهرهای صدها هزار خانوار چشم انتظار، انواع حوادث هوایی، دریایی و جاده‌ای و… را در مدتی کوتاه دیده و در سوی دیگر این روزها خبر ها متعددی را مبنی بر لابی برای رهایی مسؤولان این امور رویت می‌کند، قطع به یقین در صورت ندیدن روزنه‌ای از تغییر ـ در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن ـ ناامید می‌شود.

ج- یکی از مهم‌ترین مسائل قابل تامل در نسبت‌سنجی میان دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی نبود عکسی روشن از جایگاه ممتاز مجلس هست به عنوان عصاره ملت که در راس امور هست. دولتمردان چه نسبت به مجلس پیشین، چه در نسبت با مجلس مستقر به طور مستمر اهتمام کرده‌اند قدرت اثرگذاری آن را به گونه ای فرمایشی و نمایشی تقلیل دهند. مخفی‌کاری در باب معاهدات و توافقات بین‌المللی، پافشاری بر انتخاب وزرایی که بدیل آنان از مجلس رای اعتماد نگرفته‌اند و… نمونه‌هایی از این دست کارهای دولت فعلی بوده هست. لابی‌های وسیع انجام شده در باب استیضاح پیش رو و… نیز همگی بیانگر از آن هست که دولت هنوز به جای پاسخگویی و برطرف ابهام مجلس نسبت به وزیرانش اهتمام می‌کند با شیوه‌هایی خارج از عرف این مسئله را حل نماید. در این میان طبیعی جلوه می‌کند که استیضاح پیش رو می‌تواند آزمونی با اهمیت و تعیین‌کننده جهت نمایش استقلال نماینده های مردم در بهارستان باشد؛ نمایشی که مطمئنا جلوه آن می‌تواند روزنه‌ای از امید را برای مردم نمایان کند.

د- غیرقابل انکار هست که در هر دولتی مجموعه‌ای از وزرا بیشتر از سایرین، نماینده و جلوه‌ای عینی از مشی مطلوب دولت موجود می باشند. عباس آخوندی و رویکرد عدالت‌ستیز او می‌تواند نمونه‌ای کامل از مشی کلی دولت نولیبرال روحانی باشد و همین مسئله وی را مبدل به وزیری حیثیتی برای دولت کرده هست. ظرفیت انبوه تلفات و سوانح جاده‌ای به‌رغم ولخرجی‌های بی‌سابقه او در این زمینه و وضعیت نابسامان مسکن به عنوان حیاتی‌ترین احتیاج بشری هر خانوار و عدم تحویل مسکن مهرهای نیمه‌تمام به متقاضیان‌شان از مهم‌ترین جلوه‌های اعتراض‌آمیز در دولت روحانی بوده هست. مسئله آخوندی و ایستادن برابر مشی لوکس او می‌تواند مشابه سرعت‌گیری باشد که بخش عمده‌ای از تندروی‌های دولت را مهار نماید. آخوندی چه در مشی فردی و چه در قامت سیاست‌گذار، نماد اشرافیت دولت شمرده می‌شود. او حتی با لابی‌های وسیع و شیوه برخورد معترضانه‌اش نسبت به مجلس بابت استیضاحش نیز جلوه‌ای از این مسئله را برابر نماینده های مردم به نمایش گذاشت. ایستادن برابر فشار لابی‌ها و مجبور کردن او به پاسخگویی بابت مدیریت سوال‌بر‌انگیزش می‌تواند گامی رو به جلو از سوی مجلس و عاملی بازدارنده برای مشی نادرست دولت روحانی باشد.

مجموعا می‌توان استیضاح پیش رو را از مهم‌ترین استیضاح‌های تاریخ انقلاب دانست که چه از نظر اشخاص استیضاح شونده و چه از نظر موقعیت فعلی جامعه ایرانی می‌تواند تعیین‌کنندگی‌ حداکثری داشته باشد. در روزهایی که مطرح نشدن طرح «اعاده اموال غیر شرعی مسؤولان» با مداخله هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خیلی از امیدها را برای شروع روندی نو ناامید کرد، فائق آمدن بر گستره لابی‌های شکل گرفته و مجبور کردن وزرای استیضاح شده به پاسخگویی در باب کارکرد نامطلوب‌شان می‌تواند علاوه بر استقلال مجلس نشان‌دهنده شنیده شدن صدای اقشار محروم در قلب تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی باشد؛ امیدی که می‌تواند به باقی امور نیز تعمیم یابد، به همین جهت استیضاح پیش رو تنها محدود به استیضاح ۳ وزیر نمی‌شود، لکن در سطحی کلان‌تر جلوه و نمادی از تصمیم مهم‌ترین رکن نظارتی کشور برای تغییر رویه‌ای مساعد هست، به همین خاطر می‌توان استیضاح پیش‌ رو را آزمونی برای امیدبخشی به میلیون‌ها نفر از مردم‌مان که در ماه‌های موخر اعتراضات بحقی داشته‌اند، دانست.

کدام تولید؟ کدام اشتغال؟

محمدجواد اخوان در جوان درج کرد:

نامگذاری سال ۱۳۹۶ به عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، اولویت کلیدی و جهت‌گیری کلان کشور در سال جاری را – که آخرین روزهایش را سپری می‌کنیم- معین نمود. از طرفی مطالبات عمومی جامعه نیز دقیقاً به همین دو رکن اقتصادی متمرکز بود و حالا که سال «تولید و اشتغال» در حال انتهاء هست، بررسی از میزان تحقق شعار و جهتگیری سال ضروری هست.

در مورد حوزه «تولید ملی» که محور کلیدی پیشرفت اقتصادی کشور را شکل می‌دهد باید اظهار کرد هرچند حوزه تولید صنعتی و کشاورزی از دیرباز با چالش‌ها و موانع زیادی رو به رو بوده هست اما در سال های موخر دستخوش رکودی عمیق شده که استمرار این رکود روز به روز حال تولید ملی را خراب تر و وضعیت آن را ناگوارتر می‌کند. اثرگذاری روشن استمرار و تعمیق رکود در حوزه تولید را می‌توان در دیگر بخش‌های اقتصاد کشور ندید، چنانکه نیروی کار و سرمایه انسانی بشدت از این رکود متدثر شده و تعطیلی کارگاه و کارخانه باعث افزایش بیکاران و یا تعویق متعدد دستمزد کارگران می‌شود. همین امر باعث کوچک‌تر شدن سفره خانوار ایرانی و کاهش رفاه عمومی و قدرت خرید مردم گردیده هست.

از طرفی وجود معضلاتی مثل وارادات (خصوصاً کالاهای مصرفی دارای مشابه داخلی) و قاچاق، بیشتر از گذشته به تولید عارضه رسانده هست.
هرقدر وضعیت تولید روی زمین، مزرعه و کارخانه ناگوار هست، وضعیت روی سندهای به گونه‌ای دیگر هست و مسئولین از آمارهای متفاوتی سخن می‌رانند. مکررا این جمله تکرار می‌شود که «از رکود گذر کرده ایم» و حتی اخیراً مدعا شده هست که تنها قسمتی که تا سال پیش رکود اقتصادی بر آن حاکم بود، بخش «مسکن و ساختمان» هست که اخیراً رکود در آن نیز انتهاء یافته هست. روشن نیست که این گفته‌ها طبق راهبرد «حرف درمانی» و «ایجاد شوک‌های روانی امیدوار کننده در بازار» هست یا واقعاً پژوهش ها آماری بعضی دستگاه‌های ذی‌ربط این ارقام را نشان می‌دهد. اگر حالت اول صحیح باشد، به مسئول محترمی که گمان می‌کند با خبر ها بی مبنا می‌تواند امیدواری ایجاد کند، باید اظهار کرد این تاکتیک چندان کارا نیست و اتفاقاً باعث کاهش اعتماد عمومی به آمارهای ملی می‌شود. اگر این چنین تحلیل‌ها مبتنی بر آمارها و داده‌های مصداقی هست، به مسئولین تألیف کننده این آمارها باید یادآور شد تا مدل‌های تألیف و آنالیز داده ها را مورد بازبینی و مداقه زیادتر قرار دهند، چراکه عرضه داده‌های نادرست به مسئولین اجرایی عالی، نوعی ایجاد اشتباه محاسباتی و به زیان مصالح کشور هست.

محور دیگر شعار سال «اشتغال» هست که با توجه به جمعیت انبوه بیکاران خصوصا دانش آموختگان دانشگاهی‌ انتظار می‌رفت که گام‌های موثری در کاهش جمعیت بیکاران برداشته گردد. همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در اوائل سال فرمودند، پایه کلیدی ایجاد اشتغال پایدار در رونق تولید هست و اگر دولت برای رونق تولید گام‌های بلندی بر می‌داشت، اثرها مثبت آن در حوزه اشتغال نیز رویت می‌شد. با این وجود عدم علاج جدی وضعیت تولید و استمرار و تعمیق تولید، نه فقط باعث حل معضل بیکاری نشد، لکن به جمعیت بیکاران نیز اضافه کرد و کار را پیچیده تر کرد. البته اینجا نیز مثل حوزه تولید، مسئولین دولتی مکررا از ارقام و ارقامی می‌گویند که بیانگر از ایجاد شغل در کشور هست. در این مورد چند نکته قابل ذکر هست:

۱- در این مورد چند نکته قابل ذکر هست: ۱- به رغم آنکه سیاست کلان کشور بر مبنای اشتغال در بخش تولید بود، عملاً بعضی دستگاه‌های اجرایی اولویت را بر پایه تولید شغل در بخش خدمات قرار دادند که می‌دانیم زیادی از شغل ها موجود در این بخش بدون جنبه مولد بودن هست و نیز در مسیر اشتغال «پایدار» تشریح نمی‌گردد.

۲- ۲- قانون برنامه ششم بر لزوم برنامه ریزی برای ایجاد یک میلیون شغل در سال اهتمام نموده بود و ریاست جمهور و معاون اول وی نیز در کوران رقابت‌های انتخاباتی همین میزان شغل را به مردم قول دادند که حالا بایستی بررسی گردد آیا این وعده تحقق یافته و اگر کسی مدعی تحقق هست، داده‌های مدعای خود را به مردم عرضه دهد.

۳- ۳- مرتباً در رسانه از ایجاد عده ای شغل در اکتساب وکارهای مبتنی بر فضای سایبری خبر داده می‌شود. اولاً همگی می‌دانیم که قسمتی از این اکتساب و کارها اصطلاحاً خانگی تلقی شده و بدون پروانه رسمی و یا ثبت شده در مرجعی مشخص هست، پس این آمارهای مدعایی در مورد این شغل ها بر چه بنیادی مدعا می‌گردد؟ ثانیاً به نظر می‌رسد در آمارهایی که در مورد این شغل ها عرضه می‌شود، مغالطه بزرگی اتفاق می‌افتد و آن اینکه همه افرادی را که در ذیل این اکتساب و کارهای مبتنی بر فضای سایبری در حال فعالیت می باشند به عنوان شاغل جدید محاسبه می‌کنند. آیا راننده‌ای که تا روز گذشته آزادانه در خیابان‌ها مسافربری و از این راه امرار معاش می‌کرد و حالا چندماهی هست در قالب «اپلیکیشین‌های تاکسی اینترنتی» جذب مسافر می‌کند، به واقع شغل تازه ای یافته هست؟ اگر دهها هزار راننده تاکسی‌ اینترنتی را که قبل تر نیز از راه جابه‌جایی مسافر -ولو به صورت سنتی- ارتزاق می‌کردند، از آمارهای مدعایی ایجاد شغل ها مجازی کم کنیم واقعاً فضای سایبری چندنفر را شاغل کرده هست؟ ثالثاً حتی اگر آمارهای مدعایی برای اشتغال مجازی صحت داشته باشد، به واقع قسمت حقیقی حمایت‌های دولتی از این اکتساب و کارها چقدر هست؟ اگر از فیلترنکردن تلگرام و … که مرتباً به رخ کشیده می‌شود، بگذریم کدام اکتساب کار خرد مبتنی بر فضای سایبری مورد حمایت‌های مرسوم دولتی از اشتغال مثل تسهیلات ارزان نرخ بانکی، آسان سازی صادر کردن مجوز و … قرار گرفته هست؟

قرار گرفته هست؟ اگر نیک بنگریم در سالی که به عنوان «تولید و اشتغال» نامگذاری گردید، دست‌های تولید همچنان تهی ماند و لکن خالی‌تر گردید و کارنامه اشتغال نمره قابل قبولی نمی‌نگرفت. البته احتمالاً بعضی به سخن درمانی و یا آماردرمانی ادامه خواهند داد و یا از آن بدتر شاهد جنجال‌‌های بیهوده‌ای در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور می باشیم تا کسی نپرسد کدام تولید، رونق و کدام اشتغال تحقق یافته هست؟

استیضاح؛ وسیله نظارت یا اهرم قدرت

احمد خرم در روزنامه ایران درج کرد:

البته احتمالاً بعضی به سخن درمانی و یا آماردرمانی ادامه خواهند داد و یا از آن بدتر شاهد جنجال‌‌های بیهوده‌ای در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور می باشیم تا کسی نپرسد کدام تولید، رونق و کدام اشتغال تحقق یافته هست؟ استیضاح در کشور ما در کمال تأسف ماهیت خود را از دست داده هست. این حق قانونی قرار بود ابزاری برای نظارت باشد اما حالا مبدل به اهرمی برای کارهای دیگر و من جمله امتیازطلبی شده هست. قاطبه استیضاح‌ها در سال‌های موخر به جای اینکه استیضاح عملکردی باشند و با شاخص‌های فنی انجام گردند، زیادتر جنبه‌ای سیاسی دارد که به همین سبب هم چندان ملاک‌ها و شاخص‌های فنی را نمی‌توان در آن دید. مناسبات ما در دهه‌های موخر به سمتی رفته که استیضاح‌ها تحت اثرگذاری عاملان شخصی، منطقه‌ای یا جناحی انجام می‌گیرند. عموماً هم این چنین هست که خواسته‌های نمایندگانی از سوی وزرا اجابت نمی‌شود و همین کافی هست تا جمع‌آوری برای طرح استیضاح آن وزیر شروع گردد. مهم‌تر اینکه باید اقرار کنیم بیشتر قریب به اتفاق این دست خواسته‌ها و مطالبات به هیچ عنوان دارای مبنای کارشناسی و فنی نیستند.

بلایی که به سر پروژه‌های عمرانی کشور آمده تا حد زیادی متاثر از همین نوع درخواست‌هایی هست که با فشار نمایندگان اجابت شده‌اند. هم حالا مبلغ مورد احتیاج برای اتمام پروژه‌های عمرانی کشور حدود ۶۴۰ هزار میلیارد تومان هست و علاوه بر این چیزی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان هم از مراجع کشور تاحالا خرج همین پروژه‌ها شده تا درصدی از رشد را تجربه نمایند. به عبارتی تنها در این حوزه چیزی حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از مراجع کشور به طرح‌هایی سرازیر شده یا می‌شود که زیادتر متأثر از درخواست‌های وکیلان مجلس می باشند تا پژوهش ها کارشناسی. در حقیقت قسمتی از نمایندگان به این دست پروژه‌ها نه به چشم وسیله توسعه منطقی و متوازن کشور، لکن به نحو وسیله‌ای برای ضمانت رأی دوره‌های متفاوت انتخابات نگاه می‌کنند.

اما اگر بخواهیم سه استیضاح موخر را آسیب‌شناسی کنیم باید مورد ها دیگری را هم مورد اشاره قرار دهیم؛ یکی اینکه به چه سبب پس از ۷ ماه از رأی اعتماد به کابینه، احتیاج به استیضاح وزرا احساس می‌شود. آن هم وزرایی که مجلس نمی‌تواند بگوید شناختی از آنان نداشته هست. از همین منظر می‌توان برای این استیضاح سه گمانه را مطرح کرد؛ گمانه اول اینکه نمایندگان از این وزرا شناختی نداشته‌اند و حالا پس از ۷ ماه به شناخت رسیده‌اند که با توجه به وزارت همین اشخاص از سال ۹۲ ،گمانه‌ای رد شده هست.

گمانه دوم اینکه آنان در ۷ ماه پیش برخلاف مسیر چهار پارسال و جهت‌گیری‌های دولت حرکت کرده و کارکرد آنان تأثیرات منفی به بار آورده هست. به نحو مشهودی چنین مدعایی نیازمند عرضه علل و مستندات قوی و فنی هست که در طرح امضا شده برای استیضاح دیده نمی‌شود. و سر انجام گمانه سوم اینکه پشتوانه این دست استیضاح‌ها باید بروز مفاسد مالی، اقتصادی و اداری باشد که این هم نیازمند عرضه مستندات کافی و محکم توسط استیضاح‌کنندگان هست. در حالتی که استیضاح کنندگان برای مورد ها دوم و سوم عللی نداشته باشند، قضاوت در مورد اینکه این استیضاح‌ها بر پایه مسئله های سیاسی و مطالبات شخصی و منطقه‌ای استوار شده هست، کار دشواری نخواهد بود. در شرایط فعلی که شرایط برای زندگی مردم مقداری سخت شده و فشارهای داخلی و بیگانه بر کشور افزایش یافته، گروکشی از دولت به واسطه استیضاح‌هایی بر پایه مسئله های سیاسی و مطالبات غیر ملی، بدترین نوع عکس العمل به مشکلات مردم هست که نه فقط گره‌ای از کار آنان باز نمی‌کند لکن بار دیگری بر بار مشکلات کشور خواهد اضافه کرد. چنانچه قبلاً هم تصمیم های غیرکارشناسی و سیاسی تبعات زیادی برای کشور ایجاد نموده هست.

الزامات استیضاح

حسن سبحانی در شرق درج کرد:

بررسی وضعیت یک وزیر در جلسه استیضاح با بررسی وضعیت همان وزیر در جلسه رأی اعتماد، تماما متمایز هست. به این مفهوم که در فاز رأی اعتماد، هدف اکتساب اطمینان از کارایی گزینه معرفی‌شده برای تصدی وزارت هست. امروز که استیضاح سه وزیر کابینه دوازدهم شروع می‌شود، انتظار می‌رود نمایندگان به اهمیت تجربه حدود پنج‌ساله سه وزیر توجه کافی دارا باشند. واضح هست انصاف و مستند‌کردن مبحث مطرح‌شده در طرح استیضاح با حقیقت و از آن مهم‌تر، در‌نظر‌گرفتن تناسب بین وظیفه ها و اختیارات وزیر با ابزارها و محدودیت‌های حال حاضر کشور، می‌تواند اشخاص را به بررسی منصفانه نزدیک کند.

برای نگارنده با تجربه نمایندگی سه دوره مجلس، این نکته اهمیت دارد که در جریان استیضاح، تجربه متراکم یک وزیر در دوران وزارت به‌عنوان یک عامل کلیدی موردنظر قرار گیرد. اگر به احتمال زیاد استیضاح رأی بیاورد، گزینه‌های احتمالی که از سوی دولت به مجلس معرفی می‌شوند، می‌توانند در مجال باقی‌مانده از عمر دولت، به این تجربه متراکم دست یابند؟ ما در دنیای نسبیت زندگی می‌کنیم و عدالت و انصاف حکم می‌کند مصالح کشور بیشتر از هر زمان دیگری در مقطع فعلی از سوی نمایندگان مورد مداقه قرار گیرد. انتظار از هیئت‌رئیسه نیز این بود که هنگام پذیرش نامه استیضاح‌کنندگان، محورهای آن را با وظیفه ها وزیر -که در قانون وظیفه ها وزارتخانه اشاره شده- مطابقت دهند.

یعنی به‌نوعی پالایش در محورهای استیضاح مبادرت ورزند. با‌این‌حال نباید از مجال استیضاح برای وزرا نیز گذر کرد. اگر این اهرم نظارتی، با رعایت آداب، رسوم و الزامات کارشناسی به کار گرفته گردد، می‌تواند ظرفیتی برای بیان مشکلات وزرا و البته طرح دیدگاه‌های نمایندگان ایجاد کند. با‌این‌حال به‌عنوان یک معلم اقتصاد پیشنهاد می‌کنم نمایندگان بین دو عامل تفکیک قائل گردند؛ عاملان کلان اقتصادی که فراتر از اختیارات وزیر هست و وظیفه ها مشترک وزیران که در قانون بنیادی به آنان اشاره شده هست. مکررا شنیده‌ایم که وضعیت اقتصادی کشور در نقطه مطلوب واقع نیست.

در‌عین‌حال که نمی‌توان نقش وزرا در شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی را نادیده گرفت؛ اما سیاست‌های پولی، مالی، رفاه و تأمین اجتماعی و سیاست بیگانه، گاها در فضای بیرون سازمانی برای یک وزارتخانه قرار گرفته و تابع تصمیم های کلان ساختار تصمیم‌سازی کشور می باشند. با توجه به اینکه نشست ها استیضاح بیشتر از نشست ها عادی مجلس از سوی افکار عمومی و زیادی از اقشار جامعه دنبال می‌شود، امید دارم تلقی شخصی‌بودن نیت‌های یک نماینده در استیضاح وزیر وجود نداشته باشد. آرزو می‌کنم نمایندگان مجلس، سطح کار قوه مقننه را بسیار فراتر از مسائل شخصی و محلی نگاه کنند و از این جایگاه برای معیت توأم با نظارت بر مسئولان اجرائی در راستای توسعه همه‌جانبه و عمل به سیاست‌های کلان و برنامه‌های پنج‌ساله توسعه استفاده نمایند.

نگرانی و احساس آن

در سرمقاله "صبح نو" آمده هست:

در ماه‌های موخر نمونه‌های کوچکی از توطئه‌های دشمن در خیابان‌های پایتخت یا بعضی دیگر از شهرهای کشور دیده گردید که همگی به لطف الهی نتوانست ابعادی فراگیر و بحران زا به وجود آورد. با این همه، منطبق شدن این توطئه‌ها برای افزایش فشارهای اقتصادی از سوی بیگانگان و اثرگذاری آن بر زندگی مردم، به کمک فضاسازی وسیع رسانه‌های ضدانقلاب و منسوب، گهگاه به نظر می‌رسید که نگرانی‌هایی در میان افکار عمومی ایجاد شده و بیشتر از آن که منطبق با شرایط حقیقی باشد، منعکس کننده «احساس» نگرانی هست تا خود امر واقع. امر واقع چیزی جز این نیست که ایران قدرت خود را در کامیابی محور مقاومت در سراسر خاورمیانه (از سوریه گرفته تا یمن) به منصه ظهور رساند و این در تناقض و تضاد کامل با منفعت های نظام سلطه به رهبری آمریکا و دو عامل اجرایی و مالی‌اش یعنی محور سعودی-صهیونی قرار دارد.

در چنین شرایطی واضح نیست که آنان به فکر چاره بوده و مبالغی را هزینه نمایند تا این محور نیرومند را در درون به خود مشغول سازند؟ از خرابکاری‌های تروریستی در نقاط مرکزی و  تحریک شکاف‌های عقیدتی و قومیتی گرفته تا اعمال فشار بر تغییر سیاست بیگانه کشور.

توسعه دادن این نوع بررسی محیط می‌تواند کمک شایانی به کاهش احساس نگرانی داشته باشد و این وظیفه‌ای هست بر عهده فرهیختگان و رسانه‌ها.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91559

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.