تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

منحصرا به این یک ماده عمل کنید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،  این روزها سخن از مقابله با فساد و بی‌عدالتی زیاد شنیده می‌شود. اشخاص و قوای متفاوت در این باره مسابقه گذاشته‌اند و می‌کوشند خود را پیشتاز عدالت نمایش دهند و همه چیز را به جمعیتی دیگر ذی ربط کنند!
مجلس دنبال تصویب قانون تازه هست، معاون اول رئیس‌جمهور حتی در سمینار سهام عدالت هم در حال شعار دادن بر علیه بی‌عدالتی هست! قوه قضائیه هم همزمان وثیقه می‌گیرد و غارتگران را شب عیدی راهی منزل می‌کند!
اشخاص و قوای متفاوت در این باره مسابقه گذاشته‌اند و می‌کوشند خود را پیشتاز عدالت نمایش دهند و همه چیز را به جمعیتی دیگر ذی ربط کنند! آیا برقرار کردن عدالت نیازمند سخنرانی، هیاهو و سمینار و… هست؟ رهبر معظم انقلاب سال ۹۳ در جواب به تقاضای پیام برای بالا بردن نظام تندرستی اداری مرقوم فرمودند: «نفس تأکید آقایان به امر مقابله با فساد را تمجید می‌کنم، بلکه این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضع برای شما مسئولین سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و سازگاری و همفکری بین مسئولین امر وجود دارد، به چه سبب اقدام قاطع و بنیادی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور قابل درک رویت کنند. توقع من از آقایان محترم این هست که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیم های قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای دریافت کنند و اجرا کنند. »
» حقیقت این هست که اگر کسی اراده و اراده‌ای جدی برای برقرار کردن عدالت داشته باشد، جز زحمت کمر همت بستن و پاشنه کفش کشیدن، هیچ زحمت دیگری ندارد! نه اینکه قوانین هیچ عیبی ندارد، نه اینکه ساختارها هیچ مشکلی ندارند، اما همین مقررات کنونی و ساختار فعلی، می‌تواند همه آرزوی مردم در برقرار کردن عدالت را برآورده کند و نشان دهد که جمهوری اسلامی نه دچار فساد سیستماتیک هست و نه نا توان از مقابله با فساد.
اما همانگونه که گفته گردید، در مواردی پاس دادن اجرای عدالت به دیگران جای عمل به اجرای بدون اغماض آن را گرفته هست. در این مبحث هم هیچ فرقی بین این قوه و آن قوه نیست و همه به یک اندازه مسئول و به یک اندازه اهمال کارند!
برای اثبات این ادعا، مصادیق بسیاری در دست هست، اما از بین ده‌ها نمونه،کافی هست به این یکی توجه مخصوص بفرمایید:
۱- در این مبحث هم هیچ فرقی بین این قوه و آن قوه نیست و همه به یک اندازه مسئول و به یک اندازه اهمال کارند! ۱- طبق نص ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه «دولت مکلف هست طی سال اول اجرای قانون برنامه (یعنی همین سال ۹۶که رو به انتهاء است) نسبت به راه‌اندازی «سامانه ثبت حقوق و مزایا» اقدام نماید و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقام های، رؤسا، مسئولان کلیه دستگاه‌های اجرائی دربردارنده قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاه‌ها، شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی منسوب به دولت، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون بنیادی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و علاوه بر این دستگاه‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آنان لازمه ذکر یا تبیین اسم هست… مثل وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنعت های پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنعت های ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بندرهای و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه آنان، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و‌اشخاص حقوقی منسوب به آنان را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از اشخاص فوق مشخص گردد و «امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم» فراهم گردد.»
این قانون یکسال قبل یعنی اسفند سال ۹۵ به دولت روحانی ابلاغ گردید و تنها ۸ روز به انتهاء مهلت قانونی اجرای آن باقی مانده هست! اما تا به این لحظه هیچ کاری از سوی دولت برای این تکلیف قانونی با اهمیت صورت نگرفته هست!
۲- » 2- به چه سبب دولت حاضر نیست این ماده قانونی و این مصوبه لازم‌الاجرا را عملیاتی کنند!؟ رمز این استنکاف و اجتناب را باید در بخش دوم ماده دید آنجا که می‌گوید: «دستگاه‌های مشمول این ماده مکلفند حقوق، فوق‌‌العاده‌ها، هزینه‌ها، کمک‌هزینه‌ها، کارانه، پرداخت‌های غیرماهانه و مزایای ناخالص پرداختی ماهانه اعم از مستمر و غیرمستمر، نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی آن) و سایر مزایا به مقام های، رؤسا، مسئولان مبحث این ماده را از هر محل (از جمله اعتبارات خارج از شمول ،درآمدهای اختصاصی، اعتبارات متفرقه، اعتبارات کمک‌های رفاهی، اعتبارات بودجه عمومی و مراجع عمومی و علاوه بر این اعتبارات مبحث ماده (۲۱۷) قانون مالیات‌های مستقیم ، تبصره «1» ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده) قانون امور گمرکی و یا اعتبارات خاص متاثر از واگذاری و فروش شرکت‌ها در سازمان خصوصی‌سازی، اعتبارات ذی ربط به ردیفهای کمک به‌اشخاص واقعی و حقوقی و سایر درآمدها و مورد ها مشابه) منحصراً در فیش حقوقی منعکس و پس از ثبت در سیستم فوق، پرداخت کنند، به نحوی که میزان هرگونه ناخالص پرداختی ماهانه به هر یک از اشخاص ذکر شده سریعا در سیستم اطلاعاتی هر دستگاه مشخص باشد.»
می‌بینید که اجرای این بخش مترقی و بسیار با ارزش از ماده ۲۹ راه را بر پیدا گردیدن دو مرتبه حرام‌خواران و غارتگران بیت‌المال می‌بندد و اذن نمی‌دهد به تعبیر رهبر معظم انقلاب «قانون‌شکنان قانون‌دان» تحت عنوان های قانونی جیب مردم را بزنند و بقیه هم به تماشا بنشینند!
این هم که خوب هست اما به چه سبب دولت اقدام نمی‌کند!؟ دلیل این هست که یکسال قبل، سخنگوی دولت این جماعت را ذخیره نظام نامید و رئیس‌جمهور هم از حیثیت مسئولان نجومی دفاع نمود!
۳- » 3- خوب وقتی دولت به وظیفه‌اش عمل نمی‌کند،کار تعطیل هست و کسی هم نباید پیگیری کند!؟ قوای دیگر با توجه به عنایت مخصوص دولتمردان به حرام خواران نجومی‌بگیر، بدون مسیولیت شرعی و قانونی می باشند و منحصرا باید در سخنرانی‌ها و نشست ها انتقاد کنند و از در موعظه و اندرز وارد گردند!؟ اینکه کار من و شما مردم عادی کوچه و خیابان هست، آیا آنان با من و شما فرق ندارند و نمی‌توانند کاری کنند!؟ قانون بنیادی، به مقداری در این مبحث واضح هست که راه را بر همه روسای قوا برای همیشه بسته هست و جای پایین ترین عذر بهانه‌ای برای آنان نگذاشته هست.
   مجلس می‌تواند وزرا به رئیس‌جمهور را بخاطر عدم اجرای قوانین تذکر بدهد و چنانچه افاقه نکرد،آنان را مورد سوال و استیضاح قرار داده و در صورت قانع نشدن، از کار برکنار کند. یعنی مجلس با اختیارات قانونی که دارد،نه نیازمند تصویب قانونی جدید هست و نه نیازمند هیاهو و جنجال! کافی هست اجرای تنها یک ماده از قانون را مطالبه کند. به‌نظرتان آیا اختیارات ریاست ‌مجلس و نمایندگان آن برای الزام دولت به اجرای یک ماده از قانونی که خودشان تصویب کرده‌اند کافی نیست!؟ افزون بر این، دیوان محاسبه های هم حق نظارت گسترده ای بر مشی دولتمردان در حوزه‌های مشخص قانونی دارد ولی از این اهرم قانونی قوه مقننه هم برای رسیدگی به حال مردم استفاده نمی‌شود! آیا منفعت های فراکسیونی و شخصی بر منفعت های ملی ترجیح یافته هست!؟ البته نمی‌توان از آنان که وامدار «تَکرار می‌کنم» می باشند، انتظار داشت که به ثروت غیر شرعی باندهای بالاسری خودشان اعتراض کنند، اما همه از همین جنسند!؟
به‌نظرتان آیا اختیارات ریاست ‌مجلس و نمایندگان آن برای الزام دولت به اجرای یک ماده از قانونی که خودشان تصویب کرده‌اند کافی نیست!؟ افزون بر این، دیوان محاسبه های هم حق نظارت گسترده ای بر مشی دولتمردان در حوزه‌های مشخص قانونی دارد ولی از این اهرم قانونی قوه مقننه هم برای رسیدگی به حال مردم استفاده نمی‌شود! آیا منفعت های فراکسیونی و شخصی بر منفعت های ملی ترجیح یافته هست!؟ البته نمی‌توان از آنان که وامدار «تَکرار می‌کنم» می باشند، انتظار داشت که به ثروت غیر شرعی باندهای بالاسری خودشان اعتراض کنند، اما همه از همین جنسند!؟ قوه قضائیه هم نیازی به موعظه و تهدید و سخنرانی بر علیه مفسدان ندارد! قانون بنیادی بازوی ممتازی مثل سازمان بازرسی کل کشور را در اختیار آن قوه قرار داده تا به واسطه آن و به نص اصل۱۷۴ قانون بنیادی بر اجرای قانون نظارت کند و مانع انحراف دولت از مسیر قانون گردد. آیا این امکان کافی نیست و لازم هست مجادلات لفظی را ادامه داد؟!
۴- آیا این امکان کافی نیست و لازم هست مجادلات لفظی را ادامه داد؟! ۴- اما امکان دارد کسی پیدا گردد و دستاویز بیاورد که با تکیه بر اصول قانون بنیادی که به صورت کلی اختیارهایی برای قوای مقننه و قضائیه در نظر گرفته، نمی‌توان آنان را مورد مطالبه قرار داد و در این بی‌قانونی دولت شریکشان دانست. هرچند این سخن از اساس نادرست هست و از پایین ترین پشتوانه حقوقی بهره‌ای نمی‌برد، اما برای برطرف این شبهه احتمالی می‌توان به تبصره یک همین ماده ۲۹ مراجعه کرد تا به روشنی نمایش داد که قسمت قوه قضائیه و مجلس در عدم شفافیت حقوق و مزایای مسئولان در پیشگاه مردم،به هیچ وجه کمتر از دولت نیست. این تبصره را بخوانید:«کلیه‌اشخاص حقوقی مشمول این ماده مکلفند… اطلاعات ذی ربط به مقام های، رؤسا، مسئولان مبحث این ماده را به دیوان محاسبه های کشور و سازمان بازرسی کل کشور عرضه دهند. مستنکف از عرضه سندهای و اطلاعات مورد درخواست به انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه‌ماه تا یک‌سال به تشخیص مراجع قضائی محکوم می‌شود. دیوان محاسبه های کشور و سازمان بازرسی کل کشور مکلفند بر طبق وظیفه ها و اختیارات قانونی خود اطلاعات ذی ربط به پرداخت‌های ذکر شده را در اسرع وقت به منظور برگرداندن وجوه پرداخت شده رسیدگی نمایند و درصورتی‌که مبالغی برخلاف قوانین به اشخاص مبحث این ماده پرداخت شده باشد، کارهای قانونی لازم را به‌عمل آورند.»
» می‌بینید که مرجع دریافت اطلاعات، صریحا دیوان محاسبه های (زیرمجموعه قوه مقننه) و سازمان بازرسی کل کشور (زیرمجموعه قوه قضائیه) معرفی شده‌اند. حالا سوال این هست؛ این دو دستگاه با اهمیت از اوائل سال ۹۶ داده‌های مد نظر ماده ۲۹ قانون برنامه ۵ ساله را دریافت کرده‌اند؟ حالا ریز دریافتی همه مسئولان از سال ۸۸ تاحالا در اختیار این دو دستگاه هست!؟ هیچ مقامی در دولت نبوده که وظیفه‌اش را در این مورد انجام نداده باشد!؟ اگر جواب منفی هست و معتقدید همه مقام های دولتی به ماده ۲۹ عمل کرده‌اند،نخست به این سوال جواب دهید که با این داده‌ها چه کرده‌اید و چه کسانی خلاف قانون پول گرفته‌اند و پس از آن این سوال را جواب گویید که وظیفه کلیدی دولت در ماده۲۹ یعنی ایجاد سیستم شفافیت برای اطلاع عموم مردم چه گردید!؟ آن هم انجام شده!؟ اگر انجام نشده، مسئولان کدام دستگاه دولتی بعنوان مستنکف از اجرای قانون، به انفصال از خدمت محکوم شده‌اند!؟
حالا سوال این هست؛ این دو دستگاه با اهمیت از اوائل سال ۹۶ داده‌های مد نظر ماده ۲۹ قانون برنامه ۵ ساله را دریافت کرده‌اند؟ حالا ریز دریافتی همه مسئولان از سال ۸۸ تاحالا در اختیار این دو دستگاه هست!؟ هیچ مقامی در دولت نبوده که وظیفه‌اش را در این مورد انجام نداده باشد!؟ اگر جواب منفی هست و معتقدید همه مقام های دولتی به ماده ۲۹ عمل کرده‌اند،نخست به این سوال جواب دهید که با این داده‌ها چه کرده‌اید و چه کسانی خلاف قانون پول گرفته‌اند و پس از آن این سوال را جواب گویید که وظیفه کلیدی دولت در ماده۲۹ یعنی ایجاد سیستم شفافیت برای اطلاع عموم مردم چه گردید!؟ آن هم انجام شده!؟ اگر انجام نشده، مسئولان کدام دستگاه دولتی بعنوان مستنکف از اجرای قانون، به انفصال از خدمت محکوم شده‌اند!؟ می‌بینید که مبحث روشن هست و جای طفره رفتن و دستاویز آوردن نیست.
مقتدا و پیشوای بلندمرتبه ما، امام علی علیه‌السلام فرمودند: «العدل، اوسع الاشیاء فی‌التواصف واضیقها فی التناصف. عدل در مقام شرح وسیع‌ترین و در مقام عمل، تنگ‌ترین و دشوار‌ترین هست.»
» هرگز روزی برسد که مشمول اخطار آن امام همام شویم که فرمود: «الله الله فی القرآن لا یسبقکم بالعمل به غیرکم. از خدا بترسید، از خدا بترسید در مورد قرآن هرگز کسی به عمل کردن بدان بر شما سبقت جوید.»

یادداشت کیهان/ حسین شمسیان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91541

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.