تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۰۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مهربانی خیران؛ مرهم زخم های صعب العلاج در مجمع خیران تندرستی همدان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان،

محمدصادق صبا، مدیرعامل مجمع خیران تندرستی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به تعریف چگونگی ایجاد، اغراض و ماهیت این مجمع پرداخت و از سازوکارهای اعمالی آن صحبت اظهار کرد و به سؤالات ما جواب داد، تا مردم و خیران پس از آشنایی زیادتر با این نهاد هر چه زیادتر از سابق توانایی‌های خود را به اشتراک بگذارند تا این مجمع بتواند گره از کار انسان‌های زیادتری بگشاید.

مجمع خیران تندرستی چه طور ایجاد شده است؟

  نظر به ضرورت فراهم آوردن بستری شایسته برای تأمین بهداشت برای تمام و برطرف نیازهای بنیادی بهداشت، معالجه و تأمین تندرستی برای تمام، طبق اصول صریح قانون بنیادی جمهوری اسلامی ایران ایران و به منظور بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیران و تشویق و ترغیب انسان‌های توانگر، نیک‌اندیش و با کرامت در توسیع کارها بهداشت، معالجه و تعلیم دکتری جامعه، توسیع کمی و کیفی فرهنگ خیریه، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی جهت هدایت اصولی و ساماندهی کمک‌ها و مشارکت‌های از جانب مردم و خیران به طرف نیازها و اولویت‌های بنیادی، نظم دادن به فعالیت مؤسسات خیریه و جذب کمک‌های خیران و واگذاری کارها بهداشت و معالجه به مردم بصورت غیرانتفاعی و عام‌المنفعه و در راستای اعمالی شدن اصل ۴۴ قانون بنیادی و ماده ۱۰ قانون تشکیل وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم دکتری و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست‌های اعمالی دولت مبنی بر همکاری همگان در پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و تأکیدات مقام معظم رهبری بر واگذاری کارها تندرستی مردم  به مردم، در اسفند سال ۱۳۸۸ مجمع خیران تندرستی کشور در اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری ارگان سندهای و املاک کشور به ثبت رسید و فعالیت خود را رسماً آغاز کرد و متعاقب آن در اواخر سال ۱۳۸۹ مجمع خیران تندرستی استان همدان نیز تأسیس گردید.

اهداف تشکیل این مجمع را تعریف می‌فرمایید؟

مجمع خیران استان همدان با هدف فراهم آمدن امکان شناسایی و سازماندهی خیران تندرستی استان همدان و برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری درست از کمک‌ها، مشارکت‌های از جانب مردم و هدایت کمک‎ها به اولویت‌های استانی در حوزه تندرستی تشکیل گردیده هست.

اهم وظیفه ها مجمع خیران تندرستی استان همدان عبارت هست از:

۱- ۱- ایجاد، تکمیل، ترمیم، مجهز کردن و همیاری در کارها جایگاه ها بهداشتی و معالجهی استان همدان که مورد تأیید وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم دکتری می باشند.۲- ۳- ۴-

۵- ۵- کوشش در جهت شناسایی و برقرار کردن رابطه نظام‌مند با پزشکان خیر و مؤسسات خیر بهداشتی، معالجهی و دارویی به منظور همکاری و بهره‌گیری از توان و حجم آنها و همکاری آنها در راستای کارها بهداشتی، معالجهی در راستای تحقق اغراض مجمع. ۶- ۶- کوشش در جهت احیاء و پیشرفت فرهنگ و سنت اسلامی احسان و نیکوکاری و ترویج فرهنگ همکاری از جانب مردم در حوزه تندرستی و معالجه. ۷- ۷- کوشش در جهت شناسایی خیران داخل و بیرون از استان و بهره‌گیری از توان بالقوه آنها و تشکیل بانک اطلاعاتی خیران. ۸-همیاری در کارها مددکاری

ماهیت و کارکرد مجمع را چه اصولی تشکیل می‌دهد؟

آ ۸-همیاری در کارها مددکاریآرمان‌های مجمع خیران تندرستی استان همدان در راستای تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایران تدوین یافته و در بردارنده مجموعه‌ای از اغراض، استراتژی، سیاست‌ها و ساز و کارهایی است  که با دیدگاه‌های اسلامی و آدمی، برطرف نیازها و محرومیت‌های بهداشتی و تندرستیی جامعه با همکاری، تعاون و همیاری مردم نیکوکار مرتفع می‌سازد و جایگاه این موسسه مردم نهاد را در ایجاد توازن اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و اخلاقی تصریح می‌کند.

در راه  نیل به اغراض شما چه موانع و مشکلاتی وجود دارد؟

منابع پولی مجمع صرفاً از کمک‌های از جانب مردم تأمین می‌شود که با دقت به فاصله  زیاد وضعیت موجود با وضعیت خوب این مراجع ناکافی هست که در این راستا  ارائه مجمع و اغراض و فعالیت‌های آن می‌تواند به پیشرفت مراجع از مسیر کمک‌های خیران و نیکوکاران  قویتر کردن شود.

مهمترین و اولین مشکل پیش روی مجمع برای انجام خدمات شایسته را چه می‌دانید؟

شاید زیادتر مشکل مجمع، شناسایی خیران و نیکوکاران عمده که برخورداری تمکن پولی ضروری هستند؛ باشد، که تا هم حالا شادروان حاج محمدعلی فرشچیان از این زمره بوده و بنیاد فرشچیان راهش را ادامه می‌دهد. از سویی متقاعد کردن خیران نیز برای همکاری با مجمع خیران سلامت  با ارزش هست تا در حوزه تندرستی همکاری کنند.

دامنه فعالیت‌های مجمع را تعریف می‌کنید؟‌ ‎

  دامنه فعالیت‌های مبحث تندرستی زیاد متنوع هست که علیرغم اینکه نیروهای مجمع از اشخاص بازنشسته ادارات می باشند که از تجربیات ارزنده‌ای هم برخوردارند و بصورت افتخاری همکاری می‌کنند، لیکن احتیاج به همکاری گسترده‌تری از آحاد جامعه بوده و مشکلات جانبی این مورد هم  با مراجع محدود حال حاضر جوابگو نیست. 

در حال حاضر با اهمیت ترین نیازهای استان که ضروری هست خیران ورود کنند در چه مباحثی چکیده می‌شود؟

آیا مجمع در حوزه پیشگیری و فرهنگ‌سازی نیز ورود دارد؟

به عبارتی می‌توان اظهار کرد مشکلات بنیادی و زیربنایی این‌ها می باشند و اگر آحاد جامعه از ابتدا با پیشگیری‌های به‌موقع  از بروز مشکلات جلوگیری نکنند، دیگر خدمات دولتی و حتی خیران و نیکوکاران نیز نمی‌تواند مشکلات را بصورت بنیادی حل نمایند.

از همین رو مجمع خیران تندرستی در راستای تعلیم و پیشگیری کارهای تاثیرگذاری انجام داده به طوری که در قالب مساجد، حسینیه‌ها، ادارات، تکایا و غیره جمعیت بسیاری را با خود نگهدارىی در برابر کانسر برست(سرطان سینه بانوان)، پیشگیری از دیابت و سایر بیماری‌های شایع تعلیم داده و گروهی از کودک ها در مجمع آموزش‌دیده و برای همسالان خود بصورت چهره به چهره (آموزش همسال به همسال)، نقاشی، سرود و غیره فعالیت می‌کنند.

چند مثال از عملکردهای مجمع خیران تندرستی را اظهار می‌فرمایید؟

مجمع خیران تندرستی در سطح استان همدان خدمات و عملکردهایی داشته که در این مجمل نمی‌گنجد ولی بعنوان مثال می‌توان به  بازسازی بیمارستان سینا، بیمارستان اعصاب و روان، ایجاد بیمارستان فوق مهارتی قلب و عروق از طریق شادروان  حاج محمدعلی فرشچیان. آ آغاز ایجاد خوابگاه تندرستی (۱۱۰واحدی) برای دانشجویان متأهل تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم دکتری همدان با همت بنیاد فرشچیان آغاز عملیات عمرانی ۸۰  واحد بعدی از خوابگاه تندرستی با همکاری خیران استان(اساتید، خیران وسایر نیکوکاران محلی) تا فاز شناژ و بتن ریزی، ساخت درمانگاه دره مرادبیگ از طریق دکتر محمود فرشچیان متخصص پوست.

در شهرستان‌های تابعه استان نیز پروژه‌های با ارزشی از طریق خیران شهرستانها انجام شده که گزارش آنها و سایر فعالیت‌های شهرستان همدان نیز در کارکرد جامع مجمع خیران تندرستی استان همدان جمع‌آوری می‌شود.

         


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75475

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.