تاریخ ارسال : ۰۴ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

موکول شدن بررسی لایحه جامع انتخابات به سال بعد

بررسی لایحه جامع انتخابات بعد از انتخابات 96محمدجواد کولیوند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: مجلس هم اکنون درحال بررسی لایحه برنامه ششم توسعه است و بعد از آن نیز لایحه بودجه ۹۶ در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.وی گفت: از طرفی سیاست های کلی انتخابات در ۱۸ ماده از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شده است و باید این سیاست ها نیز در لایحه جامع انتخابات گنجانده شود.این نماینده مجلس افزود: جلسه ای با وزیر کشور داشتیم و در آن جلسه مطرح شد که لایحه جامع انتخابات مشتمل بر ۱۶۶ ماده به دولت فرستاده شده و تا ۱۲۰ ماده آن نیز تصویب شده است ولی ما منتظر ارسال لایحه جامع انتخابات به مجلس هستیم.کولیوند گفت: لایحه جامع انتخابات به انتخابات سال آینده نمی رسد و اگر روزشمار انتخابات شروع شود تغییر در قوانین انتخابات به آسانی میسر نخواهد بود.انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ۹۶ همزمان با انتخابات شوراها برگزار خواهد شد.
برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراها در ۱۱ هزار صندوق
عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از توافق این هیئت با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراها در ۱۱ هزار صندوق خبر داد.
وی در ادامه تصریح کرد؛ در انتخابات ۹۶ شوراها حدود ۶۲ هزار صندوق وجود دارد که از این تعداد در ۱۱ هزار صندوق به صورت الکترونیکی اخذ رای صورت خواهد گرفت.
کلیوند گفت: نظارت بر انتخابات شوراها برعهده هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها خواهد بود که این هیئت را مجلس شورای اسلامی و در صحن علنی انتخاب کرده است بنابراین شورای نگهبان در بحث نظارت بر انتخابات شوراها نقشی ندارد.
عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تصریح کرد: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با وزارت کشور که مجری انتخابات شوراهاست به توافق رسید یک ششم از اخذ رای انتخابات شوراها یعنی حدود ۱۱ هزار صندوق به صورت الکترونیکی انجام شود.
وی افزود: در تهران حدود ۴۵ هزار صندوق اخذ رای برای انتخابات شوراها وجود دارد و این به معنا نیست که بگوییم در تهران انتخابات الکترونیکی خواهد بود بلکه اخذ رای الکترونیکی در انتخابات شوراها برعهده وزارت کشور قرار داده شده است تا صندوق های مورد نظر را انتخاب کند و به تایید هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات برساند.
انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار خواهد شد.

انتخابات شهرداران همچنان برعهده شوراهاست
رئیس کمیسیون شوراهای مجلس گفت: انتخاب شهرداران طبق روال گذشته بر عهده شوراهاست.
محمدجواد کولیوند در ادامه افزود: درباره چگونگی انتخاب شهرداران سه پیشنهاد وجود داشت؛ نخست آنکه توسط شوراها انتخاب شوند، دوم آنکه وزارت کشور به نیابت از حکومت آنها را انتخاب کند و سوم اینکه شهرداران توسط مردم انتخاب شوند.
وی تصریح کرد: اگر بنا بود که شهرداران توسط مردم انتخاب شوند باید انتخابات جدیدی به چهار انتخابات فعلی اضافه می شد که شورای نگهبان اعلام کرد ظرفیت انتخابات پر است.
این نماینده مجلس گفت: از طرف دیگر اگر مردم شهرداران را انتخاب می کردند زمانی که شهرداران به هر دلیلی شرایط خود را از دست می دادند باید مجددا انتخابات دیگری برگزار می شد تا مجددا شهرداران انتخاب شوند.
رئیس کمیسیون شوراها افزود: در طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها، موضوع انتخاب شهرداران لحاظ نشده است و طبق روال گذشته شهرداران توسط شوراها انتخابات خواهند شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35131

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.