تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مکانیزم حذف یارانه در بودجه ۹۷ واضح نیست

رضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، ، با اشاره به رد بودجه ایده ای دولت توسط نمایندگان و ارزیابی دو مرتبه آن در کمیسیون تلفیق گفت: بودجه متناسب با توقع ها مردم در لایه‌های متفاوت نبود و با توجه به شرایط خاص اقتصادی جامعه، نمایندگان انتظار داشتند که دولت در لایحه ایده ای بتواند شرایط را برای رشد و شکوفایی اقتصادی و ایجاد رونق زیادتر مهیا کند.  

  وی گفت: لایحه بودجه که پیشنهاد شده بود نتوانست توقع ها نمایندگان در راستای رونق اقتصادی و اشتغال را برآورده کند و به همین سبب با مخالفت نمایندگان روبه‌رو گردید.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به دغدغه‌های نمایندگان در ارتباط با بودجه ایده ای اضافه کرد: بودجه شرکت‌های دولتی یکی از بحث‌های با اهمیت و دغدغه نمایندگان مجلس بود چراکه با وجود 622 هزار میلیارد تومان درآمد ایده ای در بودجه، نفع این شرکت‌ها منفی هست در حالی که با ارزیابی که انجام شده در مورد درآمد این شرکت‌ها نزدیک به 75 درصد ثروت کشور در اختیار شرکت‌های دولتی و شبه دولتی قرار دارد. 

 انصاری با بیان اینکه دارایی‌ای حدود هزار میلیارد دلار این کشور در اختیار این شرکت‌ها هست که بخش اعظمی در حوزه نفت و صنعت های منسوب به آن هست گفته بود: این پذیرفته نیست که ثروت شگرف کشور در اختیار این شرکت‌ها و  سودش نیز منفی باشد. 

  

  وی با بیان اینکه دارایی کشور به خوبی مدیریت نمی‌شود، تصریح نمود: در شرکت‌های دولتی حیف و میل‌هایی بسیاری انجام می‌شود که نمونه آن اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی کارمند شرکت نفت بود و این مسائل دغدغه نمایندگان هست. 

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بحث یارانه و هدفمندی آن نیز همچنان دغدغه نمایندگان هست، گفت: در مکانیزم اجرای تبصره ۱۴ بودجه ایده ای ۳۷ هزار میلیارد تومان لحاظ شده که از این میزان ۲۳ هزار میلیارد تومان به طور پرداخت مستقیم هست، با این کار قسمتی از جامعه حذف می‌شوند و یارانه به آنان تعلق نمی‌گیرد. 

 انصاری با بیان اینکه دغدغه نمایندگان این هست که مکانیزم حذف چه طور هست؟ گفت: شفاف نبودن این مبحث برای نمایندگان مساله هست چراکه تجربه نشان داده که هر جا دولت حذفی انجام داده چون سامانه اطلاعاتی قوی ندارد، افرادی حذف گردیدند که در طبقات محروم جامعه بودند. 

 وی با تاکید بر اینکه چگونگی اجرای حذف دغدغه نمایندگان هست، اضافه کرد: ما اعتقاد داریم که ثروتمندان جامعه نباید یارانه نگیرند ولی سامانه اطلاعاتی دقیق در کشور برای اجرای این مبحث وجود ندارد. 

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به مجال بسیار کم ارزیابی دو مرتبه لایحه بودجه عنوان نمود: ۷۲ ساعت، مجال بسیار کمی هست اما نماینده‌ها موظف هستند که ارزیابی را به گونه‌ای انجام دهند که رضایت نمایندگان برای بودجه اکتساب گردد. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85332

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.