تاریخ ارسال : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نابازیگری باکلاس!

آ

بر همین اساس جام‌جم سراغ سینماگرانی که با کارکرد کارگاه‌های تعلیم بازیگری آشنا می باشند، رفت تا از کم و کیف و نحوه کارکرد این کارگاه‌ها و آموزشگاه‌ها جویا گردد.

ورود گزینشی هنرجویان در دانشگاه‌ها

دکتر حمید دهقان‌پور، قائم‌مقام انجمن مدرسان سینما و عضو هیات علمی دانشکده سینما و تئاتر بر این‌که دل بستن به آموزشگاه‌های نامعتبر سینمایی کاری عبث و بی فایده هست، تاکید می‌کند. او به جام‌جم می‌گوید: در کشور ما و در تمام دنیا علاقه‌مندان بسیاری دنبال کننده ورود به سینما می باشند. در دستاورد علاوه بر دانشگاه‌هایی مانند صدا و سیما، علمی ـ‌ کاربردی و سوره که هر ساله تعداد بسیاری دانشجو می‌پذیرند، وزارت ارشاد به آموزشگاه‌هایی برای آموزش‌های آزاد سینمایی مجوز داده که دانستن نکته هایی درخصوص این آموزشگاه‌ها ضروری هست.

دبیر انجمن دانش‌آموختگان هنر، ادامه می‌دهد: نخست این‌که چه کسانی در این آموزشگاه‌ها تعلیم می‌کنند (فارغ از این‌که اسم چه استادانی در آگهی‌های تبلیغاتی آموزشکده‌ها آمده!)، در هر مرحله تعلیمی (چه کوتاه‌مدت، چه بلندمدت) چه توصیف درسی برای تعلیم استادان تشریح شده، هزینه هر ترم ثبت‌نام در این آموزشگاه‌ها چقدر هست و این‌که آیا از سوی وزارت ارشاد هر ماهه فردی برای کنترل کارکرد این آموزشگاه‌ها حضور دارد؟ اینها از فاکتورهایی هست که ثابت می‌کند فضای آموزشگاه ذیربط متناسب با فضای آکادمیک (از دیدگاه نور، صدا، امکاناتی آموزشی‌و…)

البته در اینجا متذکر شوم که نمی‌توان تمام آموزشگاه‌های سینمایی را به یک چوب راند.

آموزشگاه‌ها مانند قبل نیست

غلامرضا آزادی، تهیه‌کننده و کارگردان سینما هم با اشاره به ضرورت تحصیلات آکادمیک برای ورود به بازیگری در گفت‌وگو با جام‌جم متذکر می‌شود: به باور من یادگیری هر فنی احتیاج به تحصیلات دانشگاهی دارد.

دانشگاه مراحل تعلیم از پیش مشخص شده‌ای دارد که کمتر آموزشگاهی به این شکل هست.

عواقب ناگوار و جبران‌ناپذیر

تهیه‌کننده «دره شاپرک‌ها»، «کاکلی» و،،، توضیح می‌دهد: البته در گذشته که دانشگاه‌های هنر خیلی کم بود، آموزشگاه‌ها و مدرسه ها بازیگری موفق شدند قسمت بسزایی در تربیت و رشد علاقه‌مندان این رشته دارا باشند و فارغ‌التحصیلان آن تاکنون که تاکنون هست از مالک نامان این عرصه‌اند، اما شرایط به گونه‌ای دیگر شده، در آموزشگاه‌های کنونی صدها نفر وارد می‌شوند و منحصرا تعداد انگشت‌شماری از آنان می‌توانند وارد بدنه سینما گردند. حمید اصغری‌تتماج، مدیر آموزشگاه هلیا فیلم که از ۱۸ سال پیش فعالیت خود را در راستای تعلیم به هنرجویان شروع کرده در گفت‌وگو با جام‌جم بر ضرورت مجوز داشتن موسسات تعلیمی تاکید می‌کند و می‌گوید: آموزشگاه‌های معتبر قطعا لازم هست از وزارت ارشاد مجوز کار داشته و خارج شدنی سال‌های قبلش در بدنه سینما و تئاتر فعال باشند. ورود به آموزشگاه‌های بدون مجوز پیامد ناگوار و بعضا غیر قابل جبرانی بهمراه خواهد داشت.

چنین آموزشگاه‌های نامعتبری از اسم استادان صاحب‌نام در آگهی هایشان استفاده می‌کنند و هنرجو به اعتماد همین نام‌ها در آنجا ثبت‌نام می‌کند و بعد استادان اسم برده را آنجا نمی‌بیند. او می‌افزاید: بازدهی یک آموزشگاه زیاد ارزشمند هست.

به چه سبب که آموزشگاه یا حتی دانشگاه منحصرا می‌تواند شرایط را برای بازیگر شدن فرد آماده کند و در این صورت اگر دانشجو دنبال کننده و مستعد نباشد قطعا نمی‌تواند به سینما ورود کند. پیشنهادم به علاقه‌مندان بازیگری این هست که در انتخاب آموزشگاه دقت لازم را انجام دهند و تنها مقهور اسم استادان معروف نشوند؛ چون آوازه فردی سبب بر سوادش نیست.

ساناز قنبری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78211

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.