تاریخ ارسال : ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نارضایتی ۷۳ درصد ایرانی‌ها: برجام وضعیت اقتصادی ما را تغییر نداد

با گذشت بیش از یک‌سال از توافق ایران و ۱+۵، نظرسنجی‌های انجام شده در غرب از نارضایتی مردم ایران از برجام حکایت دارد.

به گزارش شلمچه نیوز، بر اساس نظرسنجی جدید مؤسسه ایران‌پل، بیش از ۷۳ درصد از ایرانی‌ها معتقدند که وضعیت اقتصادی آنها پس از برجام بهبود نیافته است. خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی نوشت موانعی که امریکا ایجاد می‌کند امیدهای برجام را کمرنگ کرده است. معاون وزیرخارجه ایران گفت که تعهدات امریکا در برجام بیش از آن چیزی است که انجام داده است. همزمان ۳۵ سناتور امریکا در نامه‌ای به اوباما خواستار شدت بخشیدن تحریم‌های ضدایرانی شده‌اند.

امروز یک‌سال از توافق ایران و ۱+۵ گذشت و به رغم اجرای تعهدات از سوی ایران اما غرب در عمل به تعهداتش بد عهدی کرده است و اظهارات مقامات ایرانی و نظرسنجی های انجام شده مهر تأییدی براین مسئله است. مؤسسه ایران‌پل، مستقر در کانادا، اقدام به برگزاری یک نظرسنجی از ۱۰۰۷ ایرانی از تاریخ ۱۷ تا ۲۷ ژوئن کرده که به روش تلفنی انجام شده است. به نوشته المانیتور، این نظرسنجی نشان می‌دهد انتظار ایرانیان از توافق هسته‌ای موسوم به برجام بالا بوده و افکار عمومی ایران نتوانسته است موانعی را که ایران پس از این توافق نیز در زمینه جلب سرمایه خارجی و اتصال مجدد به اقتصاد جهانی با آنها مواجه بوده را درک کند.  یکی از یافته‌های این نظرسنجی آن است که درک مردم ایران نسبت به واقعیت برجام بهبود یافته است. یک سال پیش، ۲/۶۲ درصد از ایرانی‌ها تصور می‌کردند که برجام تمام تحریم‌های امریکا علیه ایران را رفع می‌کند اما اکنون تنها ۴/۲۳ درصد چنین تصوری دارند. همچنین بر اساس این نظرسنجی بالغ بر ۷۲ درصد از ایرانیان به پایبندی امریکا به تعهداتش ذیل برجام یا اصلاً اطمینان ندارند یا اطمینان کمی دارند. این در حالی است که یک‌سال قبل، رقم مزبور ۴۱ درصد بود.  این نظرسنجی درحالی است که مقامات ایرانی بارها گفته‌اند که امریکا در عمل به تعهداتش بدعهدی کرده است و عدم تمایل شرکت‌های خارجی به حضور در بازار ایران بیانگر این موضوع است.  مجید تخت روانچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، روز سه‌شنبه تعهدات امریکا در برجام را خیلی بیشتر از آن چیزی خواند که تا کنون انجام داده است و گفت: «هنوز به توافق کامل با بانک‌های بزرگ نرسیده‌ایم و طرف‌های مقابل و امریکا باید این فضا را بشکنند.» شرکت‌های خارجی بر این باورند که باتوجه به وجود اعمال سیاست‌های سختگیرانه علیه ایران از سوی امریکا، امکان ایجاد رابطه تجاری با ایران بسیار سخت است و به رغم سفر مقامات اقتصادی اروپا به ایران پس از لغو تحریم‌ها هنوز تلاش‌های جدی برای حضور فعالانه در بازار ایران انجام نشده است. یکی دیگر از آمار مهمی که از نظرسنجی جدید ایران‌پل برآمده، این است که ۷/۷۳ درصد از ایرانیان اذعان دارند وضعیت زندگی آنها پس از برجام بهبود نیافته است.

امریکا همچنان مانع اصلی اجرای برجام
در ادامه تحلیل‌های رسانه‌ها درباره بدعهدی امریکا به تعهدات برجامی خود، خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که واشنگتن همچنان سد راه رفع تحریم‌های ایران است. این رسانه غربی ادامه داد: «یک سال پیش توافق تاریخی با قدرت‌های جهانی سبب ایجاد شوق و شعف در میان ایرانی‌هایی شد که در آرزوی پایان انزوا و مشقت اقتصادی بودند اما منتقدان می‌گویند موانع و سدراه‌های امریکا سبب تلخ کامی در مسیر این امیدها شده است.» یک دیپلمات اروپایی که نخواست نام و هویتش فاش شود، به این رسانه غربی گفته است: «ایران، کار مربوط به خود (در برجام) را انجام داده است. مانع و سد راه ایجاد شده، از سوی امریکایی‌هاست.» باتوجه به اقدامات مخربانه امریکا میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های خارجی به ایران بازگردانده نشده است و حتی نزدیک به ۲ میلیارد دلار از این دارایی ها توسط امریکا غارت شده است.

۳۵سناتور امریکایی دنبال تشدید تحریم‌ها
به رغم عمل کردن ایران به تعهدات خود در برجام مقامات امریکایی همچنان در مسیر اجرای برجام کارشکنی می کنند. ۳۵ سناتور امریکا روز سه‌شنبه در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور خواستار شدت بخشیدن تحریم‌های ضدایرانی شده‌اند. در این نامه از اوباما خواسته شده تضمین کند که تحریم‌های وضع‌ شده علیه ایران به بهانه فعالیت‌های غیرهسته‌ای، تقویت می‌شوند.  همچنین به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، مک کارنی، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا قرار است روز ۱۴ ژوئیه یک سال پس از حصول توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ سه طرح ضدایرانی را برای رأی‌‌گیری قانونگذاران ارائه کند که در صورت تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را در پی خواهد داشت. این طرح‌ها همچنین در صورت به تصویب رسیدن مانع از دسترسی بانک‌ها و دولت ایران به دلار امریکا و به‌علاوه مانع از خرید آب سنگین از ایران توسط واشنگتن خواهند شد. نمایندگان کنگره در یک‌سال گذشته بارها با ادعای تهدیدات منطقه‌ای ایران طرح‌هایی را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران تصویب کرده‌اند.   در مقابل، نخبگان امریکا نظر مخالف با نمایندگان کنگره نسبت به ایران دارند. به گزارش پولیتیکو، ۷۵ نفر از سیاستمداران، دیپلمات‌ها، فرماندهان نظامی و دانشگاهیان امریکا از اوباما خواستند تا روابط نزدیک‌تری با ایران برقرار کند. در بخشی از این نامه آمده است: «امریکا باید سیاست‌هایی را در پیش گیرد که به افزایش احتمال همکاری با ایران منجر شده، رویارویی را کاهش دهد و بر اقدام‌های ایران در منطقه تأثیر بگذارد. به دلیل بلاتکلیفی سیاسی سال پیش رو در هر دو کشور، فرصت‌های سنجش آمادگی ایران برای همکاری مستقیم با امریکا محدود است ولی ارتباط با ایران باید از جمله اهداف درازمدت دولت امریکا باشد.»

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20523

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.