تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نباید اذن بدهیم برجام را ابزار ی فشار کنند

/به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از khamenei.ir، بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات بسیجیان – ۳ آذر ۱۳۹۵ – به قرار زیر هست:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

عطر روحیّه‌ی بسیجی فضا را انباشته هست.

سخن هم با شما عزیزان بسیجی -جوانها، پسرها، دخترها- زیاد هست. بنده امروز چند نکته را درباره بسیج عرض خواهم کرد بلکه قبلاً به مناسبت ایّام و به مناسبت این راه‌پیمایی عظیم و باشکوه که حقیقتاً یک پدیده‌ی عظیم تاریخی هست، یک جمله‌ای عرض بکنیم. اکنون مبارزات قبلی به جای خود محفوظ امّا حضور از جانب مردم و توسیع از جانب مردم در طول یک سال، یک سال و نیم در یک کشور گستردهی مانند کشور ما انجام گرفت. بنابراین امام آن‌وقت -آن‌طور که به ما اطّلاع دادند- فرموده بودند این انقلاب پیروز خواهد گردید، زیرا نشانه‌ی حضور دست نیرومند الهی هست. یک زمان دیگری هم به خود من وی فرمودند، اظهار کردند من در طول این انقلاب یک دست قدرتی را همواره پشت این سیر عظیم از جانب مردم دیدم؛ حرکتهای‌ از جانب مردم این‌جوری هست. خب، بنابراین کار، کار بزرگی است؛ پدیده، پدیده‌ی عظیمی هست. من اوّلاً به افرادی که موفّق گردیدند و رفتند، خوشامد عرض میکنم و قبول الهی را برای کارشان درخواست میکنم و غبطه‌ی خودم را نسبت به کار آنان -که ما محروم بودیم، آنان موفّق شدند- عرض میکنم.

اگر شکر کردیم میماند، اگر شکر نکردیم گرفته میشود. اگر ملّت ایران شکر انقلاب را نکرده بود، انقلاب میرفت؛ کمااینکه در برخی جاهای دیگر دنیا انقلاب گردید، بلد نبودند شکر کنند، انقلاب از دستشان رفت؛ نه‌فقط انقلاب را از دست دادند، [بلکه] بیست سال، سی سال هم عقب افتادند. ملّت ایران شکرگزاری کردند. شکرگزاری منحصرا به این نیست که آدم بگوید «الهی شکر» یا سجده‌ی شکر بکند، شکرگزاری به این هست که آدم به لوازم این نعمت عمل کند؛ ملّت ایران عمل کرد. نمیخواهم بگویم تک‌تک مردم ایران این کار را کردند بلکه یک جمع عظیمی، یک اکثریّت قابل توجّهی این‌جوری عمل کردند، خداوندی متعال [هم] جواب داد؛ انقلاب را برایشان محافظت کرده.

امروز انقلاب از روز اوّلی که پیروز گردید، قوی‌تر، پُرقدرت‌تر و برای آینده قادر بر برنامه‌ریزی زیادتر هست. این حادثه‌ی راه‌پیمایی را شکر کنید.

در همه‌ی‌ کارها زندگانی ضروری هست این را دنبال کرد؛ این میشود شکر.

اکنون در دنیا اهتمام میکنند که نگذارند این نورافکن قوی دیده بشود، بلکه نمیتوانند، دیده خواهد شد؛ اهتمام میکنند دیده نشود یا تحریفش کنند، [امّا] هیچ‌کدام به محلی نمیرسد؛ هنگامی ادامه دادید سیر را، ناچار، واقعیت خود را معلوم خواهد کرد. یک مطلب اصلیِ امروز من درباره‌ی بسیج هست. بسیج یکی از آن پدیده‌های شگفت‌آور دوران انقلاب بود؛ امام بزرگوار از طرف پروردگار ملهَم(۳) گردید به اینکه این اقدام را بکند؛ بسیج بیست میلیونی که وی اعلان کردند و ارگان بسیج که تشکیل گردید، خیلی کار بزرگی بود. اصلاً مفهومی این کار چه بود؟ مفهومی این کار این بود که خداوندی متعال به امام بزرگوار این آموزش را داد، این الهام را کرد که فرجام انقلاب را بسپرد دست جوانها؛ نه‌فقط جوانهای آن روز. نه اینکه من از سخنانی که این جوانهای عزیزمان اینجا کردند این را الهام بگیرم؛ نه، من اطّلاع دارم، من مرتبطم با جوانها. روحیّه‌ی امروز جوانهای ما همان روحیّه‌ی جوانهای آن‌وقت است؛ با این تفاوت که آنان آن‌وقت در وسط کوره‌ی انقلاب بودند، امروز آن [شرایط] نیست، درعین‌حال آن روحیّه هست. تفاوت دیگر اینکه بصیرت و آگاهی و تجربه‌ای که جوانهای ما امروز دارند، آن روز وجود نداشت؛ یعنی ما پیش رفته‌ایم.

البتّه مفهومی اینکه ما میگوییم محافظت انقلاب و پاسداشت انقلاب را امام به جوانها داد، این نیست که غیر جوانها مأموریّت ندارند؛ به چه سبب، این مأموریّت تمام است؛ از پیرمرد هشتادساله و بالاتر از هشتاد‌ساله تا نوجوان، از مرد تا خانم، از نابغه تا غیر نابغه و مجموع آحاد ملّت و کشور مأموریّت دارند انقلابشان را محافظت کنند؛ این وظیفه‌ی همه‌ی ما است؛ امّا جوان پیش‌ران هست، موتور سیر هست. بنابراین امروز، شما جوانهایی که امام را ندیده‌اید بیننده امامید، امام با شما سخن زده هست، امام با شما سخن کرده هست.

یک نکته‌ی دیگر این هست که قطعاً سیر بسیجی در کشور ما پیروز هست. شرط اصلی‌ای که این برتری دارد این هست که همه‌ی ما -جوانها و غیر جوانها- تقوا را و حُسن عمل را برای خودمان یک وظیفه بدانیم.

لشکر را جمع کردند و پشت‌ سر اینها راه افتادند؛ اکنون چقدر فاصله شده من نمیدانم، شاید یک‌روز یا دو روز یا کمتر یا زیادتر فاصله شده که این لشکر راه افتاده هست. اصحاب موسی از دور نگاه کردند که وای! لشکر فرعون دارد می‌آید؛ دستپاچه گردیدند. [(۷)

بنده چند سرفصل را درباره بسیج عرض میکنم.

یکی این هست که بسیج صرفاً یک سیر احساسی نیست، بسیج متّکی هست به دانستن و فهمیدن، متّکی هست به بصیرت. واقعیّت بسیج هم همین هست و در این جهت ضروری هست پیش برود. یک عدّه‌ای اوّل انقلاب جزو کسانی بودند که پرشور با انقلاب همراه بودند امّا از روی احساس؛ از روی عمق درک مذهبی نبود. نتیجه این گردید که با جلسه و برخاست با برخی آدمهایی که زاویه‌ی با انقلاب داشتند، اینها هم با انقلاب زاویه‌دار گردیدند -خاصیّت زاویه هم این هست که اوّل خیلی محدود آغاز میشود، [امّا] هرچه آدم خط را پیش برود، این فاصله زیادتر میشود، دهنه وسیع‌تر میشود- گردیدند مقابل انقلاب. بسیج همراه با بصیرت هست.

دوّم؛ بسیج جناحی نیست؛ یکی از دو جناح سیاسی، یا سه جناح سیاسی، یا چهار جناح سیاسیِ داخل کشور نیست. بسیج لشکر انقلاب هست، بسیج مال انقلاب هست. اگر دوگانگی‌ای وجود برخوردار باشد، دوگانگی انقلابی و ضدّ انقلابی هست -حتّی [فرد] غیر انقلابی هم قابل کشش هست، قابل جذب است؛ بنده معتقد به جذب حدّاکثری‌ام، البتّه با روشهای خودش، نه اینکه اکنون هر کاری بکنیم به‌عنوان جذب حدّاکثری- انقلاب و ضدّ انقلاب. هر جناحی، هر فردی، هر آدمی که انقلاب را پذیرفته هست، در خدمت انقلاب هست، دنبال انقلاب هست، بسیج طرف‌دار او هم هست.

یعنی این‌جور نیست که ما در جناحهای داخل کشور، بسیج را جزو این جناح یا آن جناح یا آن جناح [سوم] یا آن جناح [چهارم] بدانیم؛ نخیر، خود بسیج یک روند هست، یک شطّ عظیم جاری هست به طرف اغراض انقلاب. نکته‌ی دیگر؛ در بسیج هم‌افزایی ضروری هست. یعنی بایستی قشرهای متفاوت مردم در بسیج حضور داشته باشند؛ همین بسیج اقشار. این گستره‌ی بسیج به‌صورت افقی هست. البتّه شرطش این هست که اینها با همدیگر سازگاری بکنند. بنابراین بسیج خطّ افقی دارد -این یک- از سویی بسیج نیاز دارد به مجموعه‌های اندیشه‌ورز، به هدایت عمومی. این هدایت -که بعد درباره‌ی این زیادتر سخن عرض خواهم کرد- یک خطّ عمودی هست که اکنون نقش این خطّ عمودی چیست، [بعد] عرض میکنم. هم خطّ افقی در بسیج هست، هم خطّ عمودی در بسیج هست.

هم خطّ عمودی دارد، هم خطّ افقی دارد؛ هرکدام بنحوی برای تشکیل بسیج یک امر ضروریی هست. نکته‌ی بعدی این هست که بسیج تحقّق مردم‌سالاری مذهبی هست. ما که میگوییم مردم‌سالاری مذهبی یا مردم‌سالاری اسلامی، برخی خیال میکنند این مردم‌سالاری منحصرا پای صندوق رأی و انتخابات است؛ آن [تنها] یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری مذهبی هست. مردم‌سالاری یعنی طبق دین و طبق اسلام، سالارِ زندگیِ جامعه، خود مردمند؛ مردم‌سالاری یعنی این؛ این مفهومی مردم‌سالاری اسلامی هست. بسیج در همه‌ی عرصه‌ها مظهر مردم‌سالاری مذهبی و مردم‌سالاری اسلامی هست. اگرچنانچه بسیج وارد اقتصاد بشود، اقتصاد میشود مردم‌سالار؛ همین که آقایان اینجا هم اکنون اظهار کردند و کاملاً صحیح هست.

این اقتصاد پایداریی که ما عرض کردیم، اگر بتواند از قوّت و قدرت بسیج بکارگیری کند، میشود اقتصاد پایداریی مردم‌سالار؛ در علم همین‌جور هست، در پیشرفتهای گوناگون اجتماعی همین‌جور هست، در سیاست همین‌جور است؛ مظهر مردم‌سالاری مذهبی، بسیج هست. « ما هیئتهای اندیشه‌ورز ضروری داریم. لایه‌های گوناگون بسیج زیاد هست.

علاوه‌ی بر این، هیئت اندیشه‌ورز در بالاترین سطوح بسیج که برای کلّ مجموعه‌ی بسیج بنشینند خط‌نگاری کنند، راهبردنگاری کنند -اینجا هم من مایل نیستم تلقی استراتژیست را به کار ببرم؛ راهبردنگار، راهبرداندیش- ضروری داریم. ما راهبرداندیشانی را ضروری داریم که بنشینند و کارشان منحصرا این باشد؛ این از مهم‌ترین کارها هست. این ضروری هست، اینها کارهایی هست که ضروری هست انجام دریافت کند. هنگامی ما اینها را انجام دادیم، آن‌وقت شما در هر نقطه‌ای از مجموعه‌ی عظیم بسیج که مشغول کار هستید -در حلقه‌ی صالحین باشد، در راهیان نور باشد، در دبیرستان باشد، در دانشگاه باشد، در محدوده کارگری باشد، در مسجد باشد- هرجا که شما در زمینه‌ی بسیج مشغول کار هستید و میدانید که یک عضو فعّال هستید از یک مجموعه‌ی خردمند و هدف‌دار که دارد سیر میکند و پیش میرود، این احساس در شما به وجود می‌آ‌ید.

در بسیج این‌جوری نیست که منحصرا از مرکز بگویند بگو؛ نه، مانند این هست که هر عضوی خودش یک مغزی برخوردار باشد که با آن مغز کلیدی که در سر هست هماهنگ باشد -که این سازگاری البتّه راه‌هایی دارد- یک‌چنین حالتی به وجود خواهد آمد.

اینها ضروری است؛ اینها چیزهایی هست که برای توسعه بسیج و برای تکامل و ثمردهی هرچه زیادتر این شجره‌ی طیّبه ضروری هست.(۹) خب اینهایی که ما عرض کردیم خطوط کلّی است؛ آنالیزی و ذهنی هم نیست.

همه‌ی این چیزهایی که عرض کردم ناظر به عمل هست، ناظر به واقعیّت است؛ هرکدام از اینها توصیف و تفصیل هم دارد -همین‌طور که قبلاً عرض شد- هرکدام از اینها، رویّه‌سازی و برنامه‌سازی هم ضروری دارد که اینها به عهده‌ی شماها هست، به عهده‌ی مدیران است؛ ضروری هست بنشینند این کارها را انجام بدهند؛ اینها خطوط کلّی ناظر به عمل هست، ناظر به واقع هست که ضروری هست مورد توجّه قرار دریافت کند. یک نقطه‌ی حاشیه‌ای هم اینجا عرض بکنیم -که در بیانات این دوستان هم بعضاً بود- و آن این هست که بسیجِ الگوسازی بود؛ بسیجِ احداث الگو بود. بنده هم اکنون شاید حدود یک سال یا زیادتر هست که درمورد نفوذ دارم سخن میکنم.

یکی [دیگر] از راه‌هایی که دشمنها دنبال میکنند، احداث خطوط موازی است؛ حریف صحیح کردن برای بسیج؛ از این کارها هم میکنند. بنده نمیخواهم اکنون وارد جزئیّات بشوم امّا من می‌شناسم، اطّلاع دارم، شاید برخی از شما هم اطّلاع برخوردار باشید که همین هم اکنون دارند برای بسیج، برای جوانهای کشور، برای همانهایی که من اظهار کردم «افسران نبرد نرم»، رقیب‌سازی میکنند.

اینها مسائل مهمّی هست. خب، اگر این سرفصل‌هایی که عرض کردیم، مورد توجّه قرار دریافت کند -البتّه حرفهای دیگری هم هست که اکنون دیگر فرصت نیست عرض بکنیم- آن‌وقت بسیج این قدرت را خواهد داشت که در اصلی‌ترین عرصه‌های جامعه به‌صورت پُرقدرت ظاهر بشود و اثر بگذارد؛ هم در عرصه‌ی علم، هم در عرصه‌ی فرهنگ، هم در عرصه‌ی اقتصاد، هم در عرصه‌ی خدمت‌رسانی؛ در همه‌ی این عرصه‌ها بسیج میتواند به‌عنوان یک نیروی پُرقدرت و مؤثر [ظاهر شود].(۱۰) هنگامی میگویند بسیج بی‌ترمز هست، یعنی همین. (۱۰) به عبارت دیگر، بسیج میتواند دستگاه‌های مسئول را، هم در جهت‌دهی، هم در هدف‌گذاری، هم در عمل یاری بدهد. یعنی ما هنگامی درمورد بسیج سخن میکنیم و این مطالب را میگوییم و توانایی‌های بسیج را میگوییم، نمیخواهیم برای قوّه‌ی مجریّه یک حریف بتراشیم؛ نخیر، قوّه‌ی مجریّه وظیفه های دارد، مسئولیّتهایی دارد که ضروری هست آنان را انجام بدهد، وظیفه‌اش هست، امّا بسیج میتواند مساعدت کند به قوّه‌ی مجریّه برای جهت‌دهی صحیح، برای جلوگیری از اشتباه و انحرافِ در طریق. میتواند به‌عنوان مکمّل عمل کند، میتواند به‌عنوان امیدبخش عمل کند.

برخی از دستگاه‌های دولتی در برخی از زمینه‌ها مبتلا ناامیدی میشوند و میگویند: نمیشود! چطور نمیشود؟ این‌همه کارهای بزرگ انجام گرفت، نمیشود یعنی چه؟ میگویند: نمیشود! بسیج وقتی‌که جلو افتاد، هنگامی این نیروی جوان و پیش‌ران، سیر صحیح خودش را دنبال کرد، آن آدم ناامید و افسرده هم بانشاط میشود و امیدوار میشود.

جوان بسیجی محتمل هست یک‌وقتی، در یک برهه‌ای مبتلا بیم بشود، یا در یک مسئله‌ی خاصّی مبتلا شبهه بشود، امّا مبتلا بن‌بست نمیشود؛ برای خاطر اینکه عناصر هدایتگر و قدرت‌آفرین و راهنما در بسیج آن‌قدر هست که بتواند همه‌ی این محل ها ضعف را رفع کند یا مبدل کند به محل ها قوّت. آ آمارهایی هست، کارهایی هست، کارهایی انجام گرفته، منتها ضروری هست در صحنه‌ی عمل نتیجه‌اش دیده بشود؛ آن چیزی که ارزشمند هست این هست که آماری که ما میدهیم، نتیجه‌اش در عمل دیده بشود. من اوّل سال هم اظهار کردم که بایستی جوری عمل بکنیم که هنگامی آخر سال گردید، بتوانیم لیست بدهیم، بگوییم این کارها را انجام دادیم، این هم نشانه‌هایش در عمل و در واقعیّت جامعه؛ این‌جور نباشد که صرفاً گزارش باشد.

بسیج میتواند در تحقّق این مقصود نقش ایفا کند. البتّه این دولتی که بنا هست بیاید که تاکنون نیامده؛ اکنون او هندوانه‌ی دربسته هست و نمیدانیم اکنون داخل آن چه در می‌آید، امّا همین دولتی که هم اکنون وجود دارد -همین دولت کنونی در آمریکا- دارند برخلاف آن چیزی که تعهّد کردند و تصمیم‌گیری مشترک کردند و مدیران به ما آن‌وقت اظهار کردند، عمل میکنند.

مدیران به ما اظهار کردند که ما این کار را انجام میدهیم، این اقدام را میکنیم برای اینکه فشارهای تحریم برداشته بشود؛ اکنون علاوه بر اینکه آن کاری را که آن‌وقت قول دادند بکنند و بنا بود همان روز اوّل انجام دریافت کند و تا هشت و نُه ماه تاکنون به‌طور تمام انجام نگرفته و ناقص هست -که مدیران ما این را صریحاً اظهار میکنند؛ آنهایی که خودشان دست‌اندرکار بودند این را صریحاً اظهار کردند و اظهار میکنند- [انجام ندادند]، این را باز وسیله‌ای قرار بدهند برای فشارهای مجدّد به جمهوری اسلامی؛ نه، جمهوری اسلامی ایران با اتّکاء به قدرت الهی و با باور کردن قدرت حضور مردم، از هیچ قدرتی در دنیا هراس ندارد.(۱۲)

والسّلام علیکم و رحمه‌الله

۱) (۱۲) پروردگارا! هدایت و دست‌گیری خودت را بر این جوانها و بر همه‌ی جوانهای کشور و همه‌ی ملّت گرامی ما روزبه‌روز افزایش بده.
۲) بحارالانوار، ج ۹۱، ص ۱۴۹ (با ناچیزی تفاوت)
۳) الهام شدن
۴) سوره‌ی نحل، آیه‌ی ۱۲۸
۵) سوره‌ی طه، آیه ۴۶
۶) سوره‌ی شعرا، آیه‌ی ۶۱
۷) سوره‌ی شعرا، آیه‌ی ۶۲
۸) ۱) در اوائل این ملاقات -که به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین (۱۳۵۸/۹/۵) برگزار شد- سرلشکر پاسدار محمّدعلی جعفری (فرمانده کلّ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) و سرتیپ پاسدار محمّدرضا نقدی (رئیس ارگان بسیج مستضعفین) گزارشهایی عرضه کردند و علاوه بر این سه تن از حاضران به‌عنوان نماینده‌ی بسیجیان دیدگاه‌های خود را اظهار کردند.
۹) .. …»
۱۰) خنده‌ی حضّار
۱۱) سوره‌ی شعرا، قسمتی از آیه‌ی ۶۱
۱۲) »


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75961

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.