تاریخ ارسال : ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۱:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان اعلام شد؛ صلاحیت «سید حسن» تایید نشد

نتایج نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعلام شد.

به گزارش شلمچه نیوز، سه‌شنبه‌شب بررسی شکایات از داوطلبان مجلس خبرگان در شورای نگهبان به پایان رسید و امروز نتیجه نهایی به داوطلبان اعلام شد.

شورای نگهبان صلاحیت سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را تایید نکرد.
«ایلنا» با اعلام این خبر، نوشت: در جلسات مختلف رسیدگی به اعتراض نامزدهای انتخابات خبرگان، بار دیگر صلاحیت سیدحسن خمینی بررسی شد و مجدداً شورای نگهبان، رأی به عدم احراز صلاحیت وی داد.پیش از این سیدحسن خمینی در مورد امکان اعتراض در مهلت قانونی اعلام شده، گفته بود: بر حسب قانون امکان اعتراض وجود دارد، ولی جداً معتقدم که در این میان نکته نامعلوم و مبهمی وجود ندارد و بنده هم فردی ناشناخته نیستم که اعضای محترم با بررسی مجدد بتوانند هویت و یا سندی را به دست آورند، لذا تلقی اینجانب آن نیست که شکایت مسیری جدید را بگشاید و لذا بر آن باورم که اگر آقایان نتوانستند از شهادت مراجع و علما و درس‌ها و نوشته‌ها به احراز برسند، بعید است بتوانند در آینده نیز به چنین مهمی دست یابند؛ اما تنها با توجه به درخواست عمومی مردم و برخی بزرگان حوزه و سیاست به این امر اقدام می‌کنم.

شورای نگهبان علت عدم احراز صلاحیت سیدحسن خمینی را خودداری وی برای حضور در امتحان علمی عنوان کرده بود؛ امری که توسط نوه بنیانگذار امام خلاف واقع عنوان شد.

نوه امام راحل در این مورد گفته بود: شایعاتی مطرح شد که از اینجانب برای مصاحبه‌های علمی – جدای از امتحان معهود – دعوت شده است که لازم است به اطلاع عموم برسانم که این مطلب کاملاً خلاف واقع است و هیچ‌گاه هیچ‌کس به هیچ نوع از اینجانب جهت مذاکره یا مصاحبه یا طریقه‌ای که به کشف علمیت بیانجامد دعوت نکرده است.

در حالی شرکت نکردن نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در امتحان اجتهاد دلیل این رد صلاحیت عنوان می‌شود که تعداد دیگری از نامزدهای حضور در این انتخابات بدون شرکت در امتحان صلاحیتشان تایید شده است.

علاوه بر آن ده‌ها مرجع و عالم و فقیه به اجتهاد نوه بنیانگذار انقلاب شهادت داده‌ و صلاحیت سیدحسن خمینی را محرز دانسته‌ بودند.

یادگار امام در این باره تصریح کرده بود: اینکه بعضی از حضرت آقایان محترم فقهای شورای نگهبان نتوانستند از شهادت علمای اعلام که بر بسیاری از ایشان سمت استادی دارند و اساتید معظم که قوام حوزه علمیه به آنهاست و از نوشته‌ها و کتاب‌های اینجانب، صلاحیت علمی را احراز کنند حداقل برای من و بسیاری دیگر جای تعجب دارد.

سیدحسن خمینی در پاسخ به برخی انتقادها و اتفاقات اخیر، با تاکید بر مردمی بودن نظام در کنار دینی بودن آن، شرط تحقق این امر را باز بودن امکان رقابت‌های غیرسازمان‌یافته اعلام و تصریح کرده بود: هیچ رفتاری نباید این تلقی را ایجاد کند که رقابت در جمهوری اسلامی با سختی مواجه است و نهادهای دموکراتیک این نظام از جمله مجلس خبرگان که ثمره خون پاک شهیدان است، خدای نکرده با شائبه بسته بودن رقابت در درون خانواده انقلاب مواجه است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=11131

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.