تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نتایج شتاب زدگی در بررسی برجام

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از پایگاه ۵۹۸ به نقل از روزنامه رسالت، رهبر معظم انقلاب  اخیرا  در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش با اشاره به قضایای مذاکرات هسته‌ای، تاکید فرمودند: “در این مذاکرات بحث های فراوانی راجع به تحریم ها شد اما اکنون در کنگره آمریکا، مسئله تمدید تحریم ها را مطرح می‌کنند و مدعی هستند که اینها، تحریم نیست، بلکه تمدید است.”شروع کردن یک تحریم” با “دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش” فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است.”

ایشان بروز این مشکلات را ناشی از عجله در انجام کار خواندند و افزودند: “وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزیی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ سلبی در آن کار می‌شود، بنابراین باید مراقب بود که کارها متین، محکم و با شتاب مناسب انجام شود.”

در خصوص سخنان رهبر معظم انقلاب نکاتی وجود دارد که باید نسبت به آن توجه نمود: نخست اینکه مقامات آمریکایی نمی توانند تمدید دوباره تحریم ها علیه ایران را موضوعی طبیعی و عادی جلوه دهند! بدون شک در صورتی که تحریم های ده ساله ایالات متحده آمریکا علیه ایران تمدید شود( چه در دو ماه آتی و چه در دوران ترامپ رئیس جمهور بعدی آمریکا) مصداق عینی نقض توافق هسته ای محسوب می شود. بدیهی است که در این صورت جمهوری اسلامی ایران حق پاسخگویی و مواجهه با بدعهدی ایالات متحده آمریکا را خواهد داشت.

نکته بعدی در این خصوص، به تعجیل در امضای توافق هسته ای میان ایران و اعضای ۱+۵ باز
می گردد. در روز یک شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ و در حالی که هنوز بررسی توافق هسته ای در کشورمان ادامه داشت، روزنامه رسالت در سرمقاله ای تحت عنوان ” به کجا چنین شتابان” در خصوص برخورد و واکنش احساسی نسبت به توافق هسته ای و عدم بررسی دقیق آن هشدار داد. در بخشی از آن سرمقاله آمده بود:

“شتاب” بر سر تایید صد درصدی متن برجام نقطه آسیب مواجهه حقوقی، راهبردی و سیاسی ما نسبت به این پدیده محسوب می شود. در آن سوی مرزها، هر روز شاهد تنش و جنجال نمایندگان و سناتورهای  کنگره و کاخ سفید بر سر تک تک مفاد ،ضمایم و تبصره های برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ هستیم….. بسیاری از متغیرها نیز باید در این معادله دخیل گردد تا در نهایت بتوان تصویری برگرفته از استراتژی ها و اصول ثابت و خدشه ناپذیر سیاست خارجی کشورمان را در قبال برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ترسیم کرد. بدیهی است که در چنین معادله چند وجهی و همه جانبه ای  “شتابزدگی” و “مواجهه احساسی” مذموم بوده و  کمترین جایگاهی نخواهند داشت.”

هم اکنون شاهد هستیم که ایالات متحده آمریکا هم در زمینه رفع تحریمها و هم در زمینه وضع تحریمهای جدید و تمدید تحریمهای قبلی در صدد سوء استفاده از خلاء های موجود در برجام بر آمده است. به عبارت بهتر، آمریکا نه تنها در قبال برجام بدعهدی می کند، بلکه در صدد است در نقاط ضعف برجام نیز در راستای منافع خود استفاده کند. این رفتارهای ایالات متحده آمریکا وبدعهدی های واشنگتن در دوران پسابرجام از همان لحظه توافق هسته ای قابل پیش بینی بود.

آنچه مسلم است اینکه لازم است لااقل در برهه زمانی فعلی، با واکنشی قاطعانه در برابر بدعهدی های ایالات متحده آمریکا و سوء استفاده این کشور از نقاط ضعف برجام، مانع از تشدید وقاحت کاخ سفید و کنگره در قبال توافق هسته ای شویم. در این خصوص لازم است دولت و مجلس شورای اسلامی هر دو فعال و قاطع باشند. قرار گرفتن در موضع انفعال ، آن هم در برابر کشوری مانند آمریکا که به نقض بارزترین قواعد حقوقی جاری در نظام بین الملل شهرت دارد آفتی بزرگ محسوب می شود. هم اکنون  زمان آن رسیده است تا احتمال نقض برجام از سوی ایالات متحده آمریکا را بالاتر از هر زمان دیگری در نظر گرفته و در مقابل نقض عهد واشنگتن پاسخ دندان شکن و قاطعانه ای را در نظر بگیریم.پاسخی که هم دموکراتها و هم جمهوری خواهان بدعهد را برای همیشه پشیمان سازد. وظیفه دولت و مجلس شورای اسلامی در این خصوص بسیار سنگین است….


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31905

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.