تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نخستین چیزی که خدا آفرید چیست؟/ شروع آفرینش

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، یکصد و سی و نهمین جلسه گروه علمی عرفان مجمع عالی حکمت اسلامی با مبحث شروع آفرینش(جلسه دوم) با عرضه حجت الاسلام والمسلمین هنگامی قمشه ای  برگزار گردید که در ادامه گزارشی از این جلسه از نظر شما می گذرد:

۲. قلم: مفسران ذیل «ن والقلم» برپایه روایات فراوانی می نویسند: اولین چیزی که خدا آفرید قلم است؛ پس از ان به او دستور رسید بنویس به آن چیزی که تا روز قیامت واقع خواهد گردید. بعد از قلم ابر رقیق و نازکی آفرید که بالا و پایین آن هوا بود. خدا عرش خود را بر آب یعنی بر همان ابر رقیق مستقر ساخت: «و کان عرشه علی الماء».

بعضی گفته اند بعد از قلم، کرسی را آفرید پس از ان عرش را  و پس از ان هوا را؛ در بعضی روایات بعد از قلم، نون آفریده شده و نون را بعضی دوات و گاهی لوح محفوظ دانسته اند – آن سان که قلم را از نور می دانند – و بعد از آفرینش قلم و نون، عقل را آفرید.   

۳.

۴.

۵. آ

۶. یاقوت: خدا در شروع یاقوت سبزی آفرید، پس از ان از روی هیبت به آن نظر افکند، آب گردید. بعد باد را آفرید و آب را در متن باد قرار داد؛ آن گاه عرش را بر آب مستقر ساخت؛ در دستاورد عرش و آب پیش از آسمان ها و زمین وجود داشته اند.

۷. آتش: اولین مخلوق آتش هست. آ

۸. .. پس از ان لوح را آفرید.

۹. هوا: خدا نخست هوا و پس از ان قلم را آفرید. به قلم دستور داد بنویس به آن چیزی که واقع خواهد گردید. آن گاه نور، ظلمت، آب، عرش، باد و آتش را از هوا آفرید و سایر پدیده ها از این شش پدید آمدند.

حجاب ها: پیامبر صل الله بر علیه و آله وسلم فرمود: خدای عزوجل در شروع حجاب هایی آفرید و بر ارکان آنان درج کرد: لا اله الّا الله.

۱۰. آ

« پس از ان عرش، زمین و لوح را آفرید. هباء: ابن عربی معتقد هست اول ما خلق الله هباء هست.

«

۱۱. آب: امام باقر(علیه السلام) فرمود: اولین آفریده آب هست، این آب، همه چیز هست و همه چی از آب هست.

زمین از جامد شدن آب تکوّن یافت؛ از حل شدن آب، هوا پدیدار شد؛ از صافی آن آتش و از دود و بخار آن آسمان آفریده گردید.

۱۲.

۱۳.   ..».

این همان آبی هست که عرش خدا بر آن استوار هست: «و کان عرشه علی الماء»؛ چنان که «عقل اول» نیز همین آب هست، ولی آبی که در جهان عناصر از آن حرف به میان می آید نمونه و مظهر آن آب هست.

۱۴. « نور: امیرالمؤمنین بر علیه السلام فرموده هست: اولین آفریده خدا، نور بوده هست. این نور از چیزی پدید نیامده و خدا از آن یاقوتی به اندازه ضخامت آسمان ها و زمین پدید آورد.

این یاقوت آب گردید و عرش را بر آن آب مستقر ساخت. علاوه بر این فرمود: آفرینش از نور شروع گردید، پس از ان آسمان ها از بخار آب، زمین از کف آب و کوه ها از امواج آن پدیدار گردیدند.

۱۵. در حدیث دیگری مطالعه می کنیم: خدا به کلمه ای تکلم فرمود که نور گردید و از آن نور، حضرت محمد و علی و عترت بر علیه السلام آفریده گردیدند.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: حق تعالی نخست نور و روح را آفرید و از آمیزه آنان من، علی، فاطمه، حسن و حسین را آفرید، آن گاه نور مرا شکافت و از آن عرش را آفرید، نور علی را باز کرد و از آن فرشتگان را خلق نمود، نور فاطمه را شکافت و از آن آسمان ها و زمین را به وجود آورد، از نور حسن خورشید و ماه را پدید آورد، و از نور حسین بهشت و حور را آفرید. آ نور و ظلمت: نخست آفریده نور و ظلمت بوده هست.

نور محمد صل الله بر علیه و اله وسلم: پیامبر اسلام صل الله بر علیه و آله وسلم فرمود: شروع آفرینش حق تعالی با نور من بود و از نور من علی بر علیه السلام آفریده گردید و پس از ان عرش و لوح.

  بنا به روایت دیگر: آفرینش از نور پیامبر شروع و عرش از آن نور آفریده گردید: «أوّل ما خلق الله نوری.

۱۶.

۱۷. عرفا در مورد حدیث معروف نبوی صل الله بر علیه و آله وسلم «اول ما خلق الله نوری» معتقدند: اولین چیزی که خدا آفرید نور محمد صل الله بر علیه و آله وسلم بود که بصورت انسان بر علیه السلام و پس از ان با سایر پیامبران ظاهر گردید.

۱۸.

۱۹. «اوّل ما خلق الله محمّد» هست.

۲۰. او پیش از آفرینش آب، عرش، کرسی، آسمان ها، زمین، لوح، قلم، بهشت و دوزخ، فرشتگان، انسان و حوا آفریده گردید.

عقل اول همان قلم اعلی هست که حق تعالی از لا شئ آفرید.

فردوسی و آفرینش عقل

نخست آفرینش فرد را شناس 

نگهبان جان هست و آن سپاس

فرد افسر شهر یاران بود

خرد زیور نامداران بود

خرد رهنمای و خرد دلگشایی

خرد دست گرد بهر دو سرای

خرد چشم جان هست زیرا بنگری

تو بی چشم جان آن جهان فسیری

خرد را و جان را که یار دستود

وگر من ستایم که یارد شنود

و سروده گردید:

خداوند خلقت چو شروع کرد

خرد آفرید و جهان باز شد

بهشت و پری جن و انس آفرید

سماک و سمک آن گه آمد پدید

ز دود و بخار و یکی درّ سبز

جهان را پی افکند زیبا و نغز

به شمش روز خلقت به انتهاء رسید

ز ناهید و یروز بهرام و سیّد

هم عیون و پروین پردیس چهر 

نشسته به تخت تو عروس سپهر

شباهنگ و شعری و دبران و ماه

همه سر به سر پادشاه را زیرا سپاه


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77082

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.