تاریخ ارسال : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نرخ بنزین در سال ۹۷ افزایش نمی یابد

نرخ بنزین در سال 97 افزایش نمی‌یابدعلی عسگر ظاهری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در مورد آخرین تغییرات نرخ بنزین، اظهار کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوهفته دیگر در صحن علنی مجلس آخرین تغییرهای بودجه‌بندی سال آینده را اعلام می‌کنند و با توجه به دیدگاه نمایندگان نسبت به این مبحث، احتمال حذف افزایش نرخ حامل‌های انرژی بسیار فراوان هست.

ظاهری دنبال کرد: نرخ بنزین سال‌های زیادی بدون تغییر مانده، از این‌رو دولت طرح افزایش نرخ بنزین  برای محافظت عدالت و علاوه بر این تأمین مراجع کشور مطرح نمود، اما تا این فاز کمیسیون تلفیق و انرژی مخالفت خود را نسبت به این طرح ایده ای اعلام نمودند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کمیسیون تلفیق و انرژی نرخ بنزین را مناسب دانسته و پیشنهاد بر ثبات در همین نرخ را در مجلس  مطرح کردند، اما سرنوشت قطعی این مبحث تنها به تصمیم این ۲ کمیسیون برنمی‌گردد و باید در انتظار تصمیم دیگر نمایندگان بود.

وی تصریح کرد: : با توجه به جلساتی که تاحالا در صحن مجلس مطرح و مورد مذاکره قرار گرفت، بعید می‌دانم افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی دارا باشیم و نظر دیگر نمایندگان اراده ای را برای این مبحث  در سال آینده نشان نمی‌دهد.

ظاهری در مورد رونق دو مرتبه کارت سوخت‌ها، اظهار کرد: بیشتر اعضای کمیسیون انرژی با راه‌اندازی دو مرتبه کارت‌های سوخت قبول کننده هستند، چون که این نوع کارت مزایای بی‌شماری دارد و به دولت امکان حساب و کتاب امور ذی ربط به سوخت و حامل‌ها را  به طور جامع می‌دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کارت‌های سوخت علت واضح سازی امور ذی ربط به حامل‌های انرژی می‌شود و از آنجا که شفافیت یکی از با اهمیت ترین لازمه‌های توسعه اقتصاد کشور در این برهه زمانی به شمار می رود، وجود این کارت‌ها کمک شایانی به واضح ‌سازی می‌کند.

وی مطرح نمود: کارت‌های سوخت به صورت اتوماتیک اطلاعاتی مبنی بر میزان استفاده و توزیع را در اختیار مسئولین قرار می‌دهد، پس حضور این کارت‌ها می‌تواند باعث نظارت بالقوه مسئولان شود و در نتیجه تخلف و فسادها را به دست کم ممکن می‌رساند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: البته احتمال رونق و رایج شدن پیدا کردن کارت‌های سوخت رابطه ای با گرانی بنزین و دو نرخی شدن آن ندارد و این کارت تنها می‌تواند کمکی در نظارت‌های صحیح باشد.

وی در جواب به این سؤال که با مخالف مجلس در مورد گرانی بنزین، مراجع از چه طریقی تأمین می شود؟ اظهار کرد: ایران حجم و مراجع زیادی دارد که امکان رزمایش بر روی آنان وجود دارد، به همین سبب محدودیتی در جایگزینی مراجع برای سال آینده وجود ندارد.

ظاهری گفته بود: برآوردهایی از محل فروش قدری از اجناس تحت اختیار سازمان اموال تملیکی شده هست و حالا بحث‌هایی مبنی بر کفایت درآمد حاصل از آن و یا افزایش محل‌های دیگر برای جبران این جایگزینی مطرح هست.

وی در مورد راه‌های ایده ای به مجلس برای تأمین مراجع، اظهار کرد: فروش اجناس سازمان اموال تملیکی یکی از راه‌های جایگزین برای طرح راه‌های نوین و تأمین مراجع هست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفته بود: من مطمئن هستم، نمایندگان مجلس رأی به گرانی نرخ بنزین نمی‌دهند، البته گفته‌های ذکر شده در حد اما و اگر  هست و به صورت قطع نمی‌توان بر جو حاکم در شرایط فعلی تکیه کرد، در نتیجه باید در انتظار تصمیم پایانی مجلس بود.

ظاهری اظهار کرد: گاهی قسمتی از تمام مراجع درنظر گرفته شده، بازدهی مناسب و طبق پیش‌بینی‌های دولت ندارد، پس اجرای طرح‌ها سر انجام قطعی هست؛ اما میزان تحقق برنامه‌ها بستگی به شرایط درونی و بیرونی سال آینده کشور دارد.

وی اظهار کرد: گاهی مثل تجربه سال‌های گذشته کشور، نرخ جهانی نفت، گاز و دیگر مراجع افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه شاهد تأمین مراجع صد در صدی و علاوه بر این اضافی درآمدها هستیم، اما شرایط جوی آینده قابل پیش‌بینی نیست.

ظاهری اضافه کرد: شیوه برنامه‌ریزی‌ها برای تحقق مراجع اهمیت والایی دارد، به طوریکه اگر اغراض قابل دستیابی باشد می‌توان به آینده کشور امیدوار بود و اگربرنامه‌ریزی‌ها و نتیجه های ترسیمی نسبت به  سال گذشته با فاصله زیادی تدوین شود، نمی شود امیدی به تحقق کامل مراجع داشت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: درآمدهای حاصل از محل اخذ مالیات‌ها به صورت تقریبی، کامل می‌شود، اما بازار فروش منابعی مثل بازار نفت و پتروشیمی قابل پیش‌بینی نیست و درآمد حاصل از این بازار به صورت کامل تحقق پیدا نمی‌کند و میزان درآمد پیش‌بینی شده مطابق برنامه‌ریزی‌ها پژوهشگر نمی‌شود.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85487

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.