تاریخ ارسال : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نرخ گذاری “دارو” و “امکانات پزشکی” در اختیار بازار نیست/نگرانی بابت دوا نداریم

دکتر کیانوش جهانپور در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد نوسانات موخر بازار ارز و تاثیر آن بر حوزه دوا و امکانات پزشکی، اظهار کرد: در حالتیکه مردم با مواردی مبنی بر نایاب بودن یا کم بودن دوا رو به رو گردیدند و یا اگر حس کردند داروخانه ای داروی مورد نظرشان را در اختیارشان قرار نمی دهد، با سیستم تلفنی ۱۹۰ که در سراسر کشور پاسخگوست، ارتباط دریافت کنند.

وی با بیان اینکه نرخ گذاری در حوزه دوا و زیادی از اقلام و امکانات پزشکی سوژه ای نیست که در اختیار بازار باشد، اضافه کرد: از گذشته هم فرایند بر این بوده که سازمان غذا و دوا از طریق کمیسیون نرخ گذاری نسبت به تعیین نرخ دوا اقدام کرده و کلیه مورد ها نرخ گذاری در حیطه اختیارات این سازمان هست.

جهانپور با بیان اینکه به هر حال در کشور ما نظام دارویی ژنریک مستقر هست و در نتیجه اسم علمی و ژنریک دوا برای ما با اهمیت هست، دنبال کرد: بر این اساس سازمان غذا و دوا موظف به تامین برندی خاص از داروی خاصی و از سازنده خاصی نیست، لکن موظف هست داروی مورد احتیاج را طبق اسم ژنریک آن تامین کند. حال امکان دارد پزشک برای بیمارش دارویی با برندی خاص تجویز کند، اما نوع ژنریک و همانند داخلی آن در بازار وجود داشته باشد. به هر حال سازمان غذا و دوا مکلف به تامین داروی خاص از برند خاصی نیست، لکن ما مکلفیم هر دارویی را با استانداردهای کیفی مناسب چه از طریق تولیدکننده داخل و چه از طریق تولیدکننده بیگانه تامین کنیم.

کم بودن دارویی نداریم

سخنگوی سازمان غذا و دوا با بیان اینکه گاها این مبحث شبهه هایی مبنی بر عدم وجود یا کم بودن دوا در بازار را ایجاد می کند، درحالیکه کمبودی نداریم، اظهار کرد: از سویی داروهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، در هفته ها یا ماه های گذشته از طریق واردات یا تولیدات داخلی تامین شده اند و اگر تغییری در بازار ارز یا هر بازار مالی دیگری در کشور ایجاد گردد، روی آنان مؤثر نیست. جهانپور با تاکید بر اینکه سیستم مانیتوریگ سازمان غذا و دوا دائما بازار دارویی کشور را کاوش می کند، اضافه کرد: بر همین اساس از پیش از زمان بروز مورد ها کم بودن یک دوا، آن را از طریق تولیدکننده داخلی یا از طریق واردات تامین کرده و در اختیار شرکت های پخش قرار می دهد تا شاهد کم بودن نباشیم.

کاوش مداوم بازار دارویی کشور

در نتیجه این مبحث که اگر امروز نرخ ارز تغییر کرد، فردا دوا در بازار دچار کم بودن می گردد، درست نیست و چنین مشکلی در کشور وجود ندارد. وی دنبال کرد: در نتیجه در حوزه نرخ گذاری دوا اتفاق تازه ای در کشور نیفتاده هست.

نرخ گذاری فرآیندی مستمر هست که به طور مستمر در طول سال در کمیسیون نرخ گذاری سازمان غذا و دوا و با هدف منطقی سازی نرخ ها انجام می گردید. هر کسی در تامین دارویش مشکل دارد، جهت گرفتن مشاوره، راهنمایی و یافتن روش پیدا کردن دارویش با سیستم ۱۹۰ ارتباط بگیرد.

اگر مشکل دارویی دارید با “۱۹۰” ارتباط بگیرید جبران مابه التفاوت نرخ ارز دوا از سوی دولت

باید توجه کرد که از میان بیشتر از ۲۵۰۰ قلم دارویی که در بازار دارویی کشور موجود هست، در سال های موخر و به ویژه پس از اجرای طرح دگرگونی نظام سلامت، هیچ وقت بیشتر از ۶۰ تا ۶۵ قلم کم بودن دارویی آن هم به طور مقطعی نداشته ایم. در حال حاضر هیچ اتفاق تازه ای رخ نداده و همه چیز بازار دوا فرایند عادی خود را طی می کند. تولید و واردات هم سرجای خود بوده و مشکلی در حوزه دوا وجود ندارد. وی با بیان اینکه در حوزه دارویی کشور نگرانی برای آینده نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر داروخانه ها فاکتورهای دارویی صادر می کنند.

نرخ گذاری امکانات پزشکی در اختیار سازمان غذا و داروست

در حوزه امکانات پزشکی هم شرایط مانندی حاکم هست و نرخ گذاری بر طبق تفویضی که از پیش از سوی دولت به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دوا انجام شده، انجام خواهد گردید و در حوزه اختیارات کمیسیون ذی ربط در سازمان غذا و دوا هست. جهانپور با بیان اینکه در حوزه امکانات پزشکی هم کم بودن یا گزارش خاصی نداشته ایم، اظهار کرد: باید توجه کرد که همه دوا ها و امکانات پزشکی از قبل حدس و وارد چرخه توزیع می گردند.

باید توجه کرد که  در سازمان غذا و دوا سیستمی وجود دارد که زنجیره توزیع، موجودی دوا را از انبار تولیدکننده و شرکت پخش تا محل ارائه پایانی کاوش می کند و زمانی که موجودی از حدی پایین تر باشد، از طریق شرکت های داخلی یا وارداتی پیش از بروز مورد ها کم بودن، انجام می گردد و داروی مورد احتیاج را تامین می کند. حال اگر در مورد ها عادی باشد دوا را از طریق شرکت های عادی و به طور ثبتی تامین کرده و در  مورد ها خاص هم دارواز طریق شرکت های واردکننده فوریتی تامین می گردد تا پیش از بروز کم بودن در زنجیره تامین گردد. در نتیجه ما هیچ مورد خاص غیرعادی کم بودن در حوزه دوا نداریم و فرایند مثل پیشین هست.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96197

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.