تاریخ ارسال : ۰۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نشست علمی «عزاداری برای امام حسین(ع) در افغانستان، پیشینه، فرصت ها و تهدیدها» برگزار شد

مبلغان همان راهی را بپیمایند که حضرت امام خمینی(ره) علمدار آن بوده و اکنون نیز در سیره نایب بر حقش، حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) دنبال می شود.

 

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه علمی مدرسه شهابیه، «حجت الاسلام دکتر عبدالمجید ناصری»، در نشست علمی «عزاداری برای امام حسین(ع) در افغانستان، پیشینه، فرصت ها و تهدیدها»، که به همت گروه معارف مدرسه مبارکه شهابیه جامعه المصطفی در نمازخانه آن برگزار شد، با اشاره به پیشینه تاریخی افغانستان، اظهار نمود: “خراسان”، “سیستان و خراسان” و “زابلستان”، نام هایی است که در منابع کهن تاریخی به پیشینه افغانستان نهاده شده است.

وی افزود: برخلاف اطلاع رسانی رسمی در افغانستان که دال بر جمعیت ۲۰ درصدی شیعیان این کشور است، شیعیان افغانسان ۳۰ درصد از جمعیت و دومین مذهب رسمی بزرگ این کشور را تشکیل می دهند.

دبیر پژوهش گروه تاریخ مجتمع آموزش عالی فقه، پیشینه عزاداری در افغانستان را در قرن نخست دانست و ادامه داد: با مطالعه منابع تاریخی عزاداری در افغانستان، سوگواری سنتی و ریشه دار محبان اهل بیت(علیهم السلام) افغانستان را درمی یابیم که تنها با همراهی سینه زنی و برسرزنی حاضران همراه می شد و فارغ از هرگونه استفاده از وسایلی مانند طبل، قمه و زنجیرهای تیغه دار برگزار می گشت.

وی، با اشاره به حضور حاکمان وقت افغانستان و همراهی و شرکت آنها در عزاداری شیعیان، اضافه ساخت: متأسفانه در سال های اخیر ترویج مشکوک انحرافاتی مانند قمه زنی، حنابندان و برافراشتن حجله حضرت قاسم(ع) و آذین بستن به ذوالجناح به فرهنگ ناب عزاداری در افغانستان تزریق شده که نشان از برنامه ریزی سازماندهی شده علیه آن دارد.

حجت الاسلام ناصری کمبود امنیت، ضعف مبلغان دینی و ضعف مدیران مساجد را از دیگر عوامل انحرافات در عزاداری ها برشمرد و تأکید کرد: مبلغان، باید به مسأله وحدت نگاه ویژه ای داشته باشند و با استفاده از منابع مشترک و پرهیز از طرح مباحث تفرقه انگیز در عزاداری ها همان راهی را بپیمایند که حضرت امام خمینی(ره) علمدار آن بوده و اکنون نیز در سیره نایب بر حقش، حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) دنبال می شود.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76460

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.