تاریخ ارسال : ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۵۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نشست فوق العاده شورای امنیت درباره کره شمالی

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای بررسی تنش‌ها پیرامون آزمایش هسته‌ای کره شمالی تشکیل جلسه داد.

به گزارش شلمچه نیوز، خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه در خبری فوری از سازمان ملل متحد از نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره کره شمالی خبر داد.
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست فوق العاده شورای امنیت درباره اقدام کره شمالی در آزمایش بمب هیدروژنی گفت: توافق‌های ما با کره شمالی شکست خورد.
او گفت: برنامه هسته‌ای کره شمالی خطرناکتر از هر زمان دیگری شده است. در اجرای قطعنامه‌ها درباره کره شمالی مشکل وجود دارد.
هیلی افزود: زمان تصمیمات ناقص از طرف شورای امنیت گذشته است و باید این شورا تصمیمات قاطعانه‌ای در برابر کره شمالی اتخاذ کند. شیوه‌ای که سازمان ملل در تعامل با کره شمالی در پیش گرفت، نتیجه بخش نبود.
او گفت :« دیگر بس است ، رویکرد شورای امنیت در قبال کره شمالی موثر نبوده است.»
نماینده چین در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست فوق العاده شورای امنیت درباره اقدام کره شمالی در آزمایش بمب هیدروژنی گفت: با آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی به شدت مخالفیم و آن را محکوم می کنیم. این اقدام ثبات منطقه را متزلزل می‌کند.
نماینده چین در سازمان ملل از کره شمالی خواست به اقداماتی که اشتباه است و باعث وخیم تر شدن اوضاع می شود و در جهت منافع آنها نیست، پایان دهد و به گفتگو بازگردد.
سفیر چین در سازمان ملل همچنین از همه طرف‌های دخیل در بحران کره شمالی خواست پیشنهاد چین و روسیه را درمورد « توقف » ( توقف آزمایش های موشکی کره شمالی و در عین حال توقف رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی ) با جدیت بررسی کنند و به آن پاسخ دهند.
جفری فلتمن، مسئول امور سیاسی سازمان ملل  در سخنرانی خود در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل درباره اقدام کره شمالی در آزمایش بمب هیدروژنی گفت: آزمایش هسته ای کره شمالی نقض قوانین بین المللی است.

فلتمن افزود: قدرت بمب هسته‌ای که کره شمالی آزمایش کرد، هزار برابر بمب هیروشیما بود.
مسئول امور سیاسی سازمان ملل متحد روز دوشنبه پس از ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی گفت: آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل امیدوار است شورای امنیت همچنان متحد باقی بماند و اقدام متناسب را در قبال کره شمالی انجام دهد.
فرانسوا دولاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست فوق العاده شورای امنیت گفت: از جامعه جهانی می‌خواهیم روشی قاطع را که متناسب با خطرات این موضوع باشد، اتخاذ کند، زیرا همه ما در معرض تهدید هستیم.
او افزود: خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی و اجرای تحریم‌های کنونی به شکلی قاطعانه و سخت هستیم.
دولاتر همچنین گفت: کره شمالی باید به معاهده ممنوعیت سلاح هسته‌ای بپیوندد.
واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد آزمایش هسته ای جدید کره شمالی گفت :« صلح در منطقه با خطری جدی روبرو است».
سفیر روسیه در سازمان ملل افزود: راه حل های نظامی نمی تواند مشکلات در شبه جزیره کره را حل کند. او با تاکید بر حفظ آرامش ، خودداری از هرگونه اقدامی را خواستار شد که می تواند به تنش ها دامن بزند.
متیو رایکرافت، سفیر انگلیس در سازمان ملل در این نشست گفت آزمایش انفجاری هسته‌ای روز گذشته کره شمالی یکی از بزرگترین آزمایش‌های از این دست در این کشور بوده است.
او گفت شورای امنیت باید آزمایش هسته‌ای اخیر و تمامی برنامه موشکی کره شمالی را محکوم کند. ما باید همچنان در مسیر اعمال تحریم‌ها پیش برویم و همان طور که دبیر کل سازمان ملل گفت، جبهه ای متحد را تشکیل بدهیم.
رایکرافت همچنین اقدام کره شمالی را شرایطی بسیار خطرناک و بی ثبات کننده خواند و افزود: باید اجرایی شدن تحریم های موجود را تسریع ببخشیم و نسبت به تصویب قطعنامه ای جدید و موثر  تلاش کنیم.
نشست فوق العاده شورای امنیت درباره کره شمالی در حالی به پایان رسید که این شورا قرار است  درباره قطعنامه تحریمی جدید علیه کره شمالی رأی‌گیری کند.
نیکی هیلی اعلام کرد آمریکا قطعنامه‌ تحریمی جدیدی علیه کره شمالی میان اعضا توزیع خواهد کرد که دوشنبه هفته آینده درباره آن رأی‌گیری خواهد شد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=63573

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.