تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نصیری: آوینی سینما را تأثیرگذارترین ابزار فرهنگی نمی دانست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، ، مهدی نصیری امشب در دومین جلسه تکریم سید شهیدان اهل قلم، شهید مرتضی آوینی، با مبحث «آوینی، متفکر دوران گذار» که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی در حرم مطهر برگزار گردید، گفت: ما در مورد فردی حرف می زنیم که سیری از ظلمات به نور داشته، فردی که ایمان و عقیده خود را با تحقیق پذیرفت.

زیادتر بخوانید:

لحظه شهادت سید مرتضی آوینی+فیلم ده نمکی: بعضی ها به نام آوینی و برضد اهدافش فیلم می سازند

وی با اشاره به سیر تغییر اندیشه شهید آوینی، گفته بود: در جوانی وارد عوالم روشنفکری در دانشگاه هنر و به مرور زمان دچار دگرگونی در اندیشه خود گردید و با انقلاب امام خمینی (ره) این دگرگونی وسیع تر و با برتری انقلاب اسلامی، تفکرات غرب گرایانه او کاملاً تغییر کرد.

مدیرمسئول و سردبیر اسبق روزنامه کیهان، شخصیت شهید آوینی را دارای دو وجه برشمرد و اضافه کرد: یکی هنرمندی وی و دیگری متفکر و حکیم بودن اوست، او در مقوله غرب شناسی حکیم بود؛ زیادی از خواص ما، هنوز توجه لازم به این وجه شخصیتی او را ندارند و تنها دید هنری به وی دارند.

نصیری دنبال کرد: ما مستندساز و هنرمند خوب داریم، اما متفکر زمان شناس و غرب شناس نداریم، در این زمینه بشدت خلأ وجود دارد؛ در روایات اسلامی سفارش به زمان شناسی شده ایم تا مورد حمله اشتباه های قرار نگیریم و اینکه حق شناسی ما کمال نمی یابد، الا اینکه گمراهی و باطل شناسی هم دارا باشیم.

وی با اشاره به معنای زمان شناسی، تصریح کرد: باید در هر دوره ای از زمانه، عاملان تأثیرگذار را در ابعاد متفاوت بشناسیم، به ویژه در روزگار ما که با تمدن غرب رو به رو هستیم، تمدنی که در همه جا نفوذ کرده و  روز به روز هم شتاب بیشتری می گیرد؛ در دوره ما ضلالت، مسلط هست و همه فرهنگ ها را اسیر خودش می کند، تجدد مدرنیسم و تمدن غرب هست.

مدیر مسئول انتشارات کتاب صبح با بیان عمق زمان شناسی آوینی، تصریح کرد: آوینی هم زمان شناس بود، هم تأثیرگذارترین مبحث زمان یعنی غرب را می شناخت؛ امروز دو آنالیز از زمانه داریم، یک صد سال موخر ما، از یک سو، زمانه ای تکامل یافته و رو به رشد هست لااقل در مقوله های مادی و معیشتی که در کتاب هایی در حوزه دلایل پیشرفت غرب و عقل ماندگی مسلمانان هم به آن پرداخته می شود؛ از طرف دیگر آنالیز داریم که رنسانس منشأ یک تمدن منحط بوده و انحطاط در این عصر را به وجود آورده که در اشعار اقبال لاهوری هم آن را شاهد هستیم، در کمال تأسف امروز زیادی از ما هنوز به همین دیدگاه ۷۰ سال پیش اقبال هم نرسیده ایم.

معاون سیاسی پیشین شورای سیاستگذاری امامان جمعه سراسر کشور متذکر گردید: اما دیدگاه آوینی به تحولات زمانه و تمدن غرب که مؤثرترین پارامتر دوران بود، چندین کانون کلیدی از دیدگاه این شهید بزرگوار داریم، در نگاه رایج غربی به عنوان آغاز تاریخ بشری با کودکی و جهالت ترسیم می شود؛ علاوه بر این بعد از مدرنیته اندیشه انکار خداوند غلبه یافت، تا قبل از آن مشرکان زیادی داشتیم، اما کافر و دهری مسلکان در اقلیت بودند، آوینی سیر تمدن را به آسمان مربوط نمی داند.

وی با اشاره به اندیشه اسلامی در چگونگی شکل گیری تمدن بشری، عنوان نمود: اعتقاد داریم که بشریت با حضرت آدم آغاز گردید و وی به علم اسما خداوند مجهز بودند و تمامی علوم لازم بشری را دارا بودند و همین نقطه آغاز تمدن گردید، پس جهالت و عصر حجری وجود نداشته هست.

نصیری در تأیید این اندیشه، اضافه کرد: تا دوران پیشرفته یعنی ۲۰۰ سال پیش که عصر ماشین نام گرفت، نوسانات تمدنی بسیار اندک هست، کشاورزی و تأمین سایر نیازهای بشری از اوایل خلقت تا آن زمان تحولات کمی داشته هست.

معاون فرهنگی پیشین دفتر نمایندگی رهبر ایران در کشور امارات با طرح این سوال که به چه سبب در تمدن پیشرفته به عقل بریده از وحی، اصالت داده می شود؟ چنین جواب داد: این یک انحراف از مسیر تمدنی پیامبران هست، اگر این پیشرفت ها در مسیر تمدن صحیح بود، پیامبران آن را به ما می دادند، انبیای الهی این تمدن را در مدار مصلحت بشر نمی دانستند و بحران های امروز را می دیدند؛ آوینی سیر خطی تمدن بشری را رد می نماید و تجربی بودن تمدن را نیز، او تمدن را دریافتی از پیامبران می داند.

وی با اشاره به بخش دیگری از تفکرات شهید آوینی، گفت: به گفته شهید آوینی، انبیای ما علم را برای تفسیر عالم می خواستند، اما فرانسیس بیکن می گوید که علم را باید برای تغییر عالم بخواهیم؛ شهید آوینی گفت: «علم متمرکز به قدرت نیست لکن متمرکز به خشیت هست؛ غرب در پی قدرت طلبی»، اهتمام بر ریاضیات و بعضی علوم دیگر برای تأمین کادرهای لازم برای توسعه یافتگی خود را دارد».

وی اضافه کرد: شهید آوینی می گوید که این امکانات جهت دار می باشند و اقتضایی دارند که آدم را اسیر خودشان می کنند؛ شهید آوینی، تمدن جدید فاستوسی می قرائت کرد! فاستوس یک شخصیت یونان باستان بود که قدرت بی انتهاء می خواسته و شیطان به وی می گوید برای چنین قدرتی باید روحش را به شیطان به فروش برساند و این مثالی کامل برای تمدن افسارگسیخته پیشرفته هست.

مدیرمسئول پیشین روزنامه کیهان با اشاره به اینکه شهید آوینی، سینما را تأثیرگذارترین وسیله فرهنگی نمی دانست، اضافه کرد: وی اظهار می کرد که اگر سینما خوب ترین وسیله بود، پیامبران با دوربین مبعوث می شدند؛ بشر جدید در تقابل زمین و آسمان، زمین را انتخاب نموده و در تقابل آدم و خدا، طرف خودش را گرفته؛ این بار جاهلیت تئوریزه شده و عصر خرافه گرایی آغاز شده هست.

سردبیر اسبق روزنامه کیهان در انتهاء یادآور گردید: سید شهیدان اهل قلم، سقوط تمدن غرب را قریب الوقوع می دانست و این را طبق سنت های الهی در قرآن کریم اظهار می کرد، در قرآن آمده که وقتی زمین زینت خود را برگرفت و چشم نواز گردید و اهل زمین خیال کردند که اکنون مسلط بر آن شده اند، در این شرایط اوج ثروت و قدرت بشر، فاز سقوط آنان و عذاب الهی خواهد رسید؛ انقلاب اسلامی در دید آوینی، فاز گذاری از تمدن غرب به انقلاب مهدی (عج) هست و خود انقلاب اسلامی را منشأ دگرگونی در اذهان بشری می داند تا روزی که ظهور اتفاق می افتد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95278

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.