تاریخ ارسال : ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نفع مالی پشت پرده شرکت های تولیدکننده دوا

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، طاهره چنگیز ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که جدیدا توسط وزیر بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی به این سمت منصوب گردید، با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم

ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حول بیمه سلامت، بحث امنیت بیمارستان‌های اصفهان، کم بودن پرستار در بیمارستان‌های اصفهان و ابعاد متفاوت طرح دگرگونی سلامت، کم بودن دوا با خبرنگاران به گفت‌وگو نشست.

در ادامه بخش سوم و انتهایی گفت‌وگوی تفصیلی تسنیم را با ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌‌خوانید:

تسنیم: زیادی از مریض ها مبتلا به سرطان و یا بیماری‌های خاص برای دریافت دوا با مشکل رو به رو می باشند برای این دسته اشخاص چه برنامه‌هایی مدنظر داشته شده هست؟

طاهره چنگیز:  بیماران خاص دوا ها و مشکلات خاص خودشان را دارد دوا های این قبیل بیماری‌ها به گونه‌ای هست که اثر قسمتی ۱۰۰ درصدی ندارد مردم محتمل هست این را ندانند. رشته تحصیلی‌ام فارماکولوژی هست و از دوا ها سررشته دارم.

برای این دوا ها نرمال آزمایشگاهی که باید دوا ها طی کند و مجوز ورود به بازار بگیرد نسبت به سایر دوا ها پایین‌تر بوده و سخت‌گیر کمتری صورت می‌گیرد؛ با این استدلال که دوا برای کسی هست که زندگی‌اش در حال خطر هست .

معالجه از طریق دوا های ام اس قطعی نیست، این را استانداردهای سازمان قضا و دوا آمریکا نیز می‌گوید، اما به سبب اینکه فشار روانی زیادی به خانواده‌ها وارد می‌شود آن‌ها راهی ندارند در نتیجه دوا را آزمون می‌کنند. این فشار روانی به مقداری هست که خانواده برای خرید دوا اقدام به فروش خانه خود می‌کند .

این دوا ها خاص و تحت پوشش کم بوده برای همین گران می باشند زیرا سرشکنی تحقیق و مطالعه و ساخت هزینه بالا می‌رود دوا اثر قسمتی آن معلوم نیست. دولت هم مساعدت می‌کند اما مصیبت اینجا هست که خیلی وقت‌ها پشت تبلیغی که برای این دوا ها می‌شود سود شرکت تولید کننده هست و به سود مردم نیست. در حال حاضر سازمان قضا و دوا به سمت افزایش هزینه اثر قسمتی وارد گردیده تا اگر دارویی هزنیه اثر قسمتی آن اثبات نشده اعلام نماید.

تسنیم:توزیع دوا های مریض ها خاص طبق معمول در همه‌ی بیمارستان‌ها و یا داروخانه‌ها صورت نمی‌گیرد و تنها در چند بیمارستان هست، این نحوه توزیع مناسب هست؟

طاهره چنگیز:  نمی‌توان توزیع دوا های خاص را در همه داروخانه‌ها قرار داد؛ زیرا چرخه تولید و توزیع آن‌ها باید کنترل شده باشد بعضی کارهای انجام شده تا مردم برای دریافت دوا راحت‌تر باشند.

قبل از این داروی خاص تنها در شهرهای بزرگ بود اما اکنون توزیع به گونه‌ای هست که در شهرهای دیگر مثل نجف آباد، شاهین شهر و یا داران اگر مریض خاصی پرونده داشته باشد دوا را به داروخانه یا مرکز بهداشت می‌فرستند.

تسنیم: تولید دوا های ایرانی چقدر براساس استانداردهای معین شده هست؟

طاهره چنگیز: در تولید دوا های ایرانی استانداردها مراعات می‌شود و تمام تست‌های یک دوا که برای دریافت مجوز باید طی کند را سپری کرده اما تجربه در این باره نیز وجود دارد، بعضی از متخصص ها اعلام کنند از دارویی نتیجه نگرفته ابتدا باید دید طبق چه مطالعه‌ای بوده و آن را به سازمان غذا و دوا منعکس کنند.

تسنیم: مدتی قبل خبری منتشز شد مبنی بر اینکه به سبب عدم هزینه اثربخشی بعضی از دوا ها، از فهرست بیمه تامین اجتماعی خارج می‌شوند. درست هست؟

طاهره چنگیز:

تسنیم: گفته شده که دانشگاه علوم پزشکی برای تعریف با کم بودن جسد رو به رو هست، درست هست؟ چه طور این کم بودن جبران می‌شود؟

طاهره چنگیز: درست هست، زیادتر دانشکده‌های علوم پزشکی با آن رو به رو می باشند و به دشواری یک جسد را پیدا می‌کنند تا روی آن تعریف انجام دهند .

در تهران و شهرهای شمالی این فرهنگ در حال جا افتادن هست اما در اصفهان تاحالا نبوده. در این صورت فرد وصیت می‌کند بعد از مرگ جسدش در اختیار دانشکده علوم پزشکی قرار داده می‌شود و بعد از تعریف متوفی را دفن می‌کنند.

تسنیم: در حال حاضر امکانات بیمارستانی چقدر بالا بردن پیدا کرده هست؟

طاهره چنگیز: 

تسنیم: درباره پیشبرد اخلاق حرفه‌ای در بین پزشکان چه اقداماتی انجام شده هست؟

طاهره چنگیز: اخلاق حرفه‌ای را باید دانست و تمرین کرد تا آموخته شود، تعلیم اخلاق حرفه‌ای  در دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام هست اینکه فرد بداند چه کاری اخلاقی و چه کاری اخلاقی نیست؛ خیلی از پزشک‌ها کاری را انجام می‌دهند اما نفس کار را نمی‌دانند.

مردم باید درخواست منطقی داشته باشد؛ گاهی وقت‌ها مریض سرما خورده احتیاج به دوا ندارد اما درخواست دوا می‌کند یا اگر پزشک دوا ننویسد می‌گوید هزینه ویزیت را پس بدهید گمان می‌کند اگر پزشک دوا و یا آمپول ننویسد ویزیتش حلال نیست.

تسنیم: در مورد اهدای عضو بفرمایید، آیا این فرهنگ در میان مردم جا افتاده هست؟

طاهره چنگیز:

تسنیم: مدتی هست که خبر درباره خطای پزشکی در اصفهان نشنیده‌ایم آیا تاحالا اشتباهی رخ نداده یا رسانه‌ها به آن نپرداخته‌اند؟

طاهره چنگیز: بنیان کار این هست که هیچ پزشکی نمی‌خواهد کارش بد باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83036

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.