تاریخ ارسال : ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نقش دستگاههای اجرایی در توسعه صنعت گردشگری شهری

شلمچه نیوز-  جواد طالبی خارکشی؛ امروزه گردشگری به صورت یکی از مهمترین نیروهای محرکه توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان درآمده است. در رونق این صنعت علاوه بر طبیعت زیبا و متنوع، آداب و رسوم، پشینه تاریخی و فرهنگ کشورها عوامل مهمی همچون افزایش اوقات فراغت و افزایش درآمد خانوارها بیش‌از نیازهای زندگی آنان دخالت داشته است اهمیت صنعت گردشگری امروزه به حدی است که به عنوان بزرگ ترین صنعت خدماتی جهان درآمده و سالانه میلیون ها نفر گردشگر در سرتاسر جهان با انگیزه های گوناگون در حال جابجایی و سفر می باشند و مهمترین فضاهایی که در میان مقصد های گوناگون مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرند شهرها می باشند. فضاهای شهری از دیرباز جذاب ترین فضاها را تشکیل می داده اند زیرا که شهرها از پیشرفته ترین و کامل ترین قرارگاه های انسان محسوب می شوند و در بردارنده مراکز مهم اقتصادی، علمی، تفریحی، پزشکی و غیره هستند و افزون بر این ها از جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز برخوردارند.

۰۲۳۱

جایگاه سازمانهای محلی در امر توسعه گردشگری بسیار مهم است، عملکرد هریک از بخشهای مختلف این سازمانها در پیشرفت امور مربوط به فعالیت‌های توریسم شهری مؤثر می‌باشد و شهرداری‌ها به عنوان سازمانی مردمی با مسئولیت مدیریت خدمات شهری، نقش کلیدی در توسعه صنعت توریسم شهری ایفا می‌نماید. شهرداری‌ها به سبب مردمی بودن و در راستای مدیریت وارائه خدمات مناسب شهری، نقشی بسزا و مؤثر در امر توسعه توریسم و ایجاد و گسترش اماکن توریستی وفعالیت‌های وابسته به آن دارد
با نگاهی به شرح وظایف شهرداری‌ها می‌توان دریافت که در بندهای ۱، ۲، ۲۵، ۲۶ و ۲۷ از ماده ۵۵ وظایفی در شهرداری‌ها مشخص شده است که می‌تواند کمک شایانی در راستای توسعه توریسم باشد و بدون شک با توجه به برخورداری شهرداری‌ها و اهرم مدیریت شهری، این امر قطعاً محقق خواهد شد. از طرف دیگر بند ۲۲ ماده ۵۵ شهرداری‌ها، تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان‌های عمومی شهر و مساجد و… را به صورت مستقیم یکی از وظایف شهرداری‌ها اعلام می‌دارد. بنابراین شهرداری‌ تا حدودی و با اندکی اغراق مؤثرترین واحد در امر ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، ترویج و توسعه آن می‌تواند باشد . ایجاد فضاهای شهری بر اساس فعالیت‌های جدید و تأکید بر توسعه فعالیت‌های گردشگری و ایجاد جاذبه های بیشتر‌ برای ماندگاری مسافران همراه با توسعه هسته‌های کار و فعالیت با هدف توسعه موزون شهر و پیوند کار و سکونت در تمام منطقه شهری و ایجاد یک نظام چند هسته‌ای، انعکاس تجربه‌ها و درس‌های نظری و عملی است که از کلان‌شهرها و شهرهای جهان می‌توان آموخت و به کار گرفت. ایجاد و توسعه انواع مراکز اقامتی مدرن، فضاهای تفریحی و سرگرمی، فضاهای خرید بزرگ شهری، موزه ها و مراکز فرهنگی و هنری بویژه فرهنگ و هنر بومی با هدف توسعه گردشگری موجب بهره مند شدن ساکنین شهروگردشگران شهری از این خدمات خواهد بود نگارنده این مقال در جمله پایانی این دیدگاه معتقد است تا زمانی که همه دستگاه‌ها با نگاه فرا حوزه‌ای دست به دست هم نداده و در بخش‌های مختلف مدیریت معقول و منطقی به انجام نرسد، ما نمی‌توانیم روند توسعه‌ای پایدار در صنعت توریسم متصور باشیم .


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=291

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.