تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نقش و حضور چهره ها در کنار زلزله زدگان

ارسیا تقوا در وب سایت سینما سینما درج کرد: طی چند روز موخر که مردم ایران در ماتمِ زلزله ی کرمانشاه می باشند مثال های بسیاری از مساعدت های چهره های شاخصه را شاهدیم.ازدعوت به ارسال وسایل مورد نیازاولیه ،جمع آوری مساعدت های از جانب مردم و ارائه شماره حساب تا حضورمستقیم در منطقه های لطمه دیده.این شور بی حد و حساب به راستی شگفتی انگیز هست.    در مقیاسی وسیعتردنیاهم مثال های بسیاری از حضور چهره هایِ معروف در کنار مردمِ فاجعه دیده و بلاکشیده در آشفتگی های متفاوت چون سیل،طوفان و زلزله به علت دارد.در این جا مروری خواهیم داشت بر قسمتی از حضور شخصیت های سرشناس در کنار از جانب مردم که روزهای دشواری را به سبب فاجعه پشت سر گذاشته اند و در انتهاء اهتمام می کنیم به این پرسش پاسخ بدهیم که در موقع بلایا موثرترین مسیر های مساعدت رسانی کدام است؟
در این جا مروری خواهیم داشت بر قسمتی از حضور شخصیت های سرشناس در کنار از جانب مردم که روزهای دشواری را به سبب فاجعه پشت سر گذاشته اند و در انتهاء اهتمام می کنیم به این پرسش پاسخ بدهیم که در موقع بلایا موثرترین مسیر های مساعدت رسانی کدام است؟تا سال های ۱۹۶۰ مردم جهان عکسی گنگ ، دور و محو از فاجعه در جاهای دیگر جهان داشتند؛مردم تنها خبر ها حوادث نزدیک به خود آن هم چند زمان بعد را می شنیدند .  در این اشتیاقِ جدید شکل گرفته شاهدحضور چهره های معروف در کنار فاجعه زدگان هم بودیم.  حضور این افرادِ شاخصه در کنار شرایط سخت دقت زیادتر عموم را به همراه داشت. معیت جکی چان در زلزله سی چوان چین در سال ۲۰۰۸ در زیاد شدن مساعدت های از جانب مردم و حضور جایگاه ها و سازمان ها به این نقطه لطمه دیده از جهان موثر بود. علاوه بر حضور مستقیم در صحنه بعضی از هنرمندان اهتمام کردند که به موقع دشواری ها با برپایی برنامه هایی چون تله تان مخاطبانشان را به پرداخت مساعدت های پولی تشویق کنند.  افکار عمومی به چهره ها و رفتارشان نه تنها روی صحنه،پرده سینما یا زمین مسابقه دقت می کنند که هر سخن و سیر و حضور اجتماعی آن ها را نیز دنبال می کنند.

در زلزله اخیراستان کرمانشاه خبر ها مساعدت هایی که تا هم حالا انتشار یافته شده شگفت انگیز بوده هست. این ظرفیت از یاری رسانی شاید حتی از بسیاری مثال هایی که در جهان دیده ایم هم شگفتی انگیز تر باشد؛اما از انجایی که مطالعه ها در تمام جایِ جهان بر اداره در آشفتگی و بلایا تاکید دارند و معتقد هستند که سیر های عمومی برای مؤثری زیادتر احتیاج هست که در قالبِ ادارهی هوشمند ویک پارچه عمل کنند نمی دانیم که به چه علت در کشور ما و به موقع فاجعه های ملی سیر ها کسی می شود.    در این آشفته بازار هر فرد و گروهی انگیزه ی متولی بودن در مساعدت رسانی پیدا می کند. به دنبال طوفان های موخر ایالات متحده خوب ترین روش مساعدت رسانی پرداخت مساعدت های پولی به جایگاه ها معتبر از پیش موجود ارائه گردید. ولی در کشور ما روش های مساعدت رسانی کمتر نقدی و از آن مهمتر جدا جدا هست.در جهان که موثرترین مساعدت های افرادِ سرشناس در قالب سازمان هایی چون صلیب سرخ و جایگاه ها مردم نهادشناخته شده دیگر هست، روش مساعدت های ما قدری متمایز به نظر نمی رسد؟! گویا ما هلال احمر نداریم!یا ستاد آشفتگی کشک است!
در جهان که موثرترین مساعدت های افرادِ سرشناس در قالب سازمان هایی چون صلیب سرخ و جایگاه ها مردم نهادشناخته شده دیگر هست، روش مساعدت های ما قدری متمایز به نظر نمی رسد؟! گویا ما هلال احمر نداریم!یا ستاد آشفتگی کشک است!مطالعه ها نشان داده بیشترین و پرفایده ترین مساعدت ها آن هایی بوده که از مسیر سازمان هایی که از قبل وجود داشته انجام شده هست و نه سازمان هایی که یک شبه و خلق الساعه پیدا شده اند؛ ولی در کشور ما اشخاص شاخصهی را شاهد هستیم که مساعدت های خود را به هر مسیری به جز مجاری معروف ی رسمیِ قبلی واریز و پرداخت می کنند. زمانی که چهره ای چون شکیرا” بنیاد پاهای برهنه” را در کشورش کلمبیا مسیر انداخت دیگر چهره ها اهتمام نکردند بگویند:” تو کار خودت را بکن ما هم مسیر خودمان را می رویم”.بلکه بقیه هم اگر قرار بود مساعدتی به کودکانی نیازمندِ ایالات متحدهی جنوبی بکنند از مسیر همین سازمان انجام می دادند و هر فرد و چهره ای یک شماره حساب ارائه نکرد.در این صورت دوباره کاری کم می شود.کمک ها طبق تقاضاهای واقعی ارایه خواهد گردید.
به دنبال هر فاجعهی هم چون زلزله مجموعه ای از واکنش های روانی شکل می گیرد.چندی نمی گذرد که فاجعه زدگان در می یابند که ضروری هست زندگانی خود را دوباره شروع کنند.

آ


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75179

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.