تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نماز در خانواده ا در حال فراموشی است

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ یکی از نیازهای ثابت همگانی تغییرناپذیر و نسخ ناپذیر که زمان، توان تاثیرگذاری در آن را ندارد؛ موضوع عبادت و پرستش است. پرستش حالتی است که در آن انسان از ناحیه باطنی خود به حقیقتی که او را آفریده و خود را در قبضه قدرت او می بیند و خود را نیازمند و محتاج او می داند؛ توجه می کند. این حالت در واقع سیری است از خلق به سوی خالق.

حضرت آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران و امام جمعه شهرستان ساری با اشاره به اینکه نماز خانواده ها در حال فراموشی است ، اظهار داشت : این بزرگترین خیانت به مردم است ؛ صاحب قلم این گزارش ضمن احترام به دیدگاه این روحانی وارسته که نگرانی همه نیروهای مذهبی و ارزشی در مازندران و البته سایر نقاط کشور است ، اشاره به این موضوع دارد که پس این همه مراسم تجلیل از مسئولین ادارات / سازمان ها و نهادها در ترویج فرهنگ اقامه نماز به چه دلیل است ؟ آیا آقایان تنها در ادارات به دنبال ترویج فرهنگ اقامه نماز هستند ؟ آیا نماز هم ابزاری اداری و سازمانی شده ؟ چرا حسینیه ها و مساجد تهی از صفوف نمازگزاران است ؟ حتی شرکت ضعیف مردم در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه را نیز باید قابل تأمل دانست ؛ باید قبول کرد که حتی ۲ درصد مردم شهرها در مراسم نماز جمعه برخی از مراکز استان ها شرکت نمی کنند ؛ بسیاری از مسئولین تنها در هفته هایی که به نام ادارات آنهاست در این مراسم حضور به هم می رسانند و در برخی موارد دیده می شود برخی از ادارات و سازمان ها نماز را به عنوان ابزار تبلیغاتی مورد استفاده سوء قرار می دهند ؛ مراسم قرائت قرآن شب های قدر را در پارک ها به صورت مختلط دختر و پسر برگزار می کنند و در برابر این اقدامات نابخردانه تنها شاهد سکوت مسئولین هستیم ؛ براستی مسئولین مرتبط با این موضوع با خالی شدن مساجد و اماکن مذهبی از حضور نوجوانان و جوانان چه پاسخی به شهدا و خانواده های معظم آنها و البته نظام مقدس کشورمان خواهند داد ؛ مگر غیر از این است که نماز به عنوان ستون دین هیچگاه نباید کوچک و سبک شمرده شود ، آیا واقعاً در این بحث ما به توفیق لازم دست پیدا کرده ایم ؟

پرواضح است که فریضه نماز نه تنها بر تمامی اهل ایمان واجب است بلکه لزوم دقت نظر به جزئیات آن، افراد را در یک حیطه مقدسی از احکام تبیین شده و (مقرر گردیده) قرار می دهد که بالطبع آنان را به صورتی ویژه و بنیادین از خطا و گناه (در مقیاس های مختلف) باز می دارد. نگارنده با اقتباس از فرمایشات گهربار امام راحل(ره) که در همین ارتباط فرموده اند: در اسلام از نماز هیچ فریضه ای بالاتر نیست. چطور نماز را این قدر سستی می کنید در آن؟ از نماز همه این مسائل پیدا می شود. شما پروند ه هایی که در دادگستری ها در جاهای دیگر، دادگاه ها هست بروید ببینید. از نمازخوان ها ببینید پرونده هست آنجا از بی نمازها پرونده هست، نماز پشتوانه ملت است. سیدالشهداء در همان ظهر عاشورا که جنگ بود و آن جنگ بزرگ بود و همه در معرض خطر بودند وقتی که یکی از اصحاب گفت که ظهر شده است، فرمود که «یاد من آوردید نماز را و خدا تو را از نمازگزاران حساب کند» و ایستاد در همان جانماز خواند… نماز یک کارخانه انسان سازی است. ما با ذکر خدا، با اسم خدا پیش برویم و نماز بالاترین ذکر خداست ، این گزارش تحلیلی را بیش از آنکه تنها یک دیدگاه باشد ، به عنوان هشداری جدی به مسئولین متذکر می شود که در بحث ترویج فرهنگ اقامه نماز آنطوریکه باید کوشا نیستند و ما باید با توجه به تهاجم فرهنگ غرب که در خانواده ها رسوخ پیدا کرده ، این مهم را بیش از پیش جدی گرفته و برنامه ریزی عملیاتی نه در حد حرف و شعار را برای آن اتخاذ نمائیم. باشد که در این راه به توفیق لازم دست یابیم.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9455

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.