تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نمکی که نباید بگندد

با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی، سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد و بر اساس مصوبات شورایعالی انقلاب سازمانهای مشابه قبلی منحل شدند. با تصویب قانون اساسی ایران بر مبنای جمهوری اسلامی، تشکیل سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یک نهاد پایدار در اصل ۱۷۴ قانون اساسی تثبیت شد از این رو جایگاه سازمان بازرسی در کشورمان بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

 

به گزارش شلمچه نیوز، در حالی که در ماه های گذشته اخبار زیادی در خصوص تخلفات اداری به واسطه گزارش های سازمان بازرسی کل کشور از دستگاه های مختلف در رسانه ها منتشر شده است به عنوان مثال اخبار مرتبط با حقوق های نجومی و واگذاری املاک به مدیران برخی از شهرداریها از گزارش سازمان بازرسی از این نهاد ها به دست آمده است که می تواند نشان دهنده نقش پر رنگ سازمان بازرسی کل کشور در اعلام تخلفات اداری باشد اما از سوی دیگرمی توان سوال کرد که آیا  این سازمان نمی تواند با نظارت و بازرسی بیشتر جلوی بروز تخلفات اداری را بگیرد؟

 

اگر این نهاد بتواند به وظیفه اداری و شرعی خود در نظارت بر عملکرد دستگاهها و مدیران به خوبی عمل نماید ریشه فساد در بسیاری از دستگاههای اجرایی و اداری خشکانده و مدیران دیگر هیچگاه در انجام تخلفات آشکار مالی و اداری ، حاشیه امنیتی برای خود احساس نمی کنند.

 

انتظار می رود سازمان بازرسی با قدرت و شجاعت جلوی متخلفین و مفسدین و اختلاس گران را بگیرد و نشود خدایی ناخواسته مسیر فعالیت نظارتی به گونه ای ترسیم شود که عوامل این سازمان استراتژیکی در کشور خودشان مدافعان فساد و فحشا و مختلسین در ادارات و سازمان ها شوند.

 

افزایش‌ تعداد محکومیت‌های کیفری، محکومیت‌های اداری، مقابله با سوء جریان‌ها در معاملات که به لغو، تجدید و فسخ آنها منجر شده، وصول طلب‌ها، مقابله با سوء جریان‌های مالی که به جلوگیری از تضییع اموال و استرداد وجوه انجامیده و جلوگیری از تخریب، تصرف و تغییر کاربری اراضی دولتی و خلع ید و رفع تصرف، بخشی از آماری هستند که از یک سـو، نگرانی‌هایی را در خصوص روند ارقام و آمار فساد اداری به وجود می‌آورند، اما از دیگر سوی، حکایتی از تلاش‌های ریزبینانه و متکی به شواهد و اسناد کارکنان این سازمان در مسیری است که مقام معظم رهبری (دام ظله‌العالی) به مناسبت‌های مختلف، آن را تلاش برای اصلاح امور و ایجاد جامعه‌ای سالم و عاری از فساد خوانده‌اند.

 

اما موضوع به همین مرحله ختم نمی شود و خاستگاه مردم کشورمان از مسئولین و ارکان سازمان اینست که با رویکرد صبح ها پرسنل و مدیران سازمان بازرسی و بعدازظهرها مشاور ارشد مدیران ایفای وظیفه نکنند تا بعدها کاشف به عمل نیاید که از بستگان همین مسئولین سازمان بازرسی در ادارات مربوط جذب به کار شده اند…


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84681

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.