تاریخ ارسال : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نوروز در روستای بادگیرهای کهنسال/زیباترین غروب خلیج فارس در لافت

خبرگزاری مهر – گروه استانها، آرتا دخت زاهدی؛ اگر مسافر قشم هستید قطعا یک روز خود را در روستای لافت سپری کنید تا با جغرافیای لافت و بادگیرهایی که با ترکیب آب، باد و خاک شکل گرفته هست آشنا گردید. بادگیرهای منحصر به فردی که آوازه آن در تمام ایران و یاشاید جهان پیچیده هست. بادگیرهای لافت در کنار دریا و نور آفتاب در همان نگاه اول شما را عاشق خود می کند.

لافت روستایی ست که در شمال جزیره قشم بنا شده هست که معماری بادگیرهای آن امضای ناخدایان و معماران چیره دست این بندر پر راز و راز هست. یکی از معماران به اسم بادگیرهای منحصر به فرد و زیبای بندر لافت استاد حاج یحیی استاد احمد (یحیی سفاری) و استاد احمد صالح ابراهیم (صالح سفاری) هست.

خاک مرجانی جزیره هم در دل خانه ها و بادگیرها به کار رفته تا زیبایی حضور طبیعت را در این روستای گرم اقلیم تکمیل کند. از تمام اینها که بگذریم این روستا مردمانی دارد که غروب ها در ساحل روستا سخن های زیادی برای مسافران دارند و پای گفت وگو های ناخدایان قدیمی اش هزار و یک شبی زیبا از سفرهای دور و دراز در ذهن نقش می بندد.

روستای ساحلی لافت هنوز هم خانه دریانوردانی هست که گرچه بازنشسته شده اند اما همچنان با لنج هایشان به ماهیگیری می روند و دل در گرو دریایی دارند که رزق و روزیشان را تامین می کند. اسکله لافت دیدنی های زیادی دارد مخصوصا اگر از منطقه های غیر ساحلی به قشم عزیمت کرده باشید و چشمتان به قایق و لنج آشنا نباشد. چهره طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان های بلند همراه با زیبایی خیره کننده دریا و جنگل «حرا» برای هر گردشگری جذاب و قابل ملاحظه هست.

این روستا در شمال غربی جزیره قشم و نزدیکترین فاصله را با سرزمین اصلی(بندر پهل) دارد. با اهمیت نیست از سمت بندرعباس آمده باشید و یا از قشم شما توان دارید با یک تاکسی خود را به بندر لافت برسانید و از زیبایی های سنتی این بندر زیبا لذت ببرید.

لافت در گذشته به مدت طولانی مرکز جزیره قشم بوده و ایامی هم اسم تمام جزیره، لافت بوده هست. مردان لافت از گذشته تا روزگاران نه چندان دور با لنج های بادبانی عزیمت های دور در اقیانوس می رفتند و با کشورهای آفریقایی و هند تجارت می کردند به شکلی که هنوز می باشند پیرمردان که بر زبان های هندی، سواحلی، عربی، انگلیسی سیطره کامل دارند و این مردان نقش بسزایی در گسترش اسلام در شبه قاره هند داشتند. علاوه بر این اشخاص زیادی در بندر لافت می باشند که در کشور هند به علت ازدواج پدرانشان در آنجا خواهر و برادر دارند.

بندر لافت از جاذبه های گردشگری زیادی بهره مند هست که میتوان به بادگیرهای زیبا، آب انبار سنتی، مسجدهای زیبا، خانه های قدیمی، کارگاه های ساخت لنج و دیدنی هایی مثل قلعه نادری، درخت احتیاج و کشتی سیمانی اشاره نمود.

بادگیرها: به روستا که برسید بادگیر ها بیشتر از هر چیز دیگری توجه تان را جلب خواهد کرد. روستایی که بادگیرهایش معماری منحصر به فردی را در کنار دریا درست کرده اند.اگر با دقت به این بادگیرها نگاه کنید متوجه می شوید که بادگیرهای لافت به سبب نقش و نگارهای خاص و الگوی خلاقانه ای که در ساخت دارد مثل پلاک هر خانه می باشند و مردم از روی بادگیرها خانه های همدیگر را به سادگی تشخیص میدهند.

قلعه نادری:

آب انبارها: در کنار قلعه نادری حلقه های چاه ابی قرار دارند که مردم سالها قبل در دل سنگ های محوطه حفر کرده اند اب باران به گودال محل چاه ها هدایت می شودو برای مدتی طولانی تقریبا سالم و خنک در ان باقی می ماند اگر به انجا بروید شاید مردمی را نگاه کنید که مشغول برداشتن اب از این چاه های قدیمی می باشند جالب هست بدانید که مردم لافت بیان می کنند در قدیم این چاه ها به تعداد روزهای سال کبیسه ۳۶۶ روز حلقه بوده و مردم در روزانه از سال از یکی از انها استفاده می کرده اند.

کشتی سیمانی: بر ساحل زیبای این روستا یک سکو ساخته شده که رویش یک کشتی سیمانی با بادبان های حقیقی قرار دارد زیادی از گردشگران غروب خود را روی آن می گذرانند و شما هم میتوانید همان جا در کنار یک کشتی بزرگ هم لافت را تماشا کنید و هم برای تشخیص بزرگترین بادگیر لافت با هم مسابقه بدهید.

برای شناخت مردم روستا باید با آنان نشست و برخواست کنید و خوب تر از همه هم ناخدایان و مردان دریا می باشند که داستان های جالبی برای بازگو کردن دارند. مردان قدیمی که همه لباس های سنتی سفید بر تن دارند اگر فصل پاییز و زمستان مهمان لافت باشید قطعا چند مراسم عروسی هم می بینید.

تمام خانه ها حیاط مرکزی و بادگیر دارند خانه ها هر چند سال یک بار به شیوه های سنتی مرمت شده و در نتیجه به نحو اولیه خود باقی مانده اند و به همین خاطر پیش بینی زدن قدمت آنها دشوار هست اغراض کلیدی معماری لافت مبارزه با شرایط طاقت فرسای اقلیمی و نیز محافظت اعتبار های مذهبی خانواده هست.

سیمای عمومی روستا در بافت قدیم و جدید هست. در بافت قدیم سیمای عمومی لافت منظره ای اخرایی رنگ با بافتی فشرده و کوچه های کم عرض دارد که عناصر شاخص عمودی بادگیرها در آن جلب توجه می کنند دراین بافت مساجد سفید رنگ که زیادتر  مناره دارند خودنمایی می کنند اما در بافت جدید همان سیمای رایج شهری دیده می گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92124

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.