تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نوسان نرخ طلا وسکه تحت تاثیر نرخ دلار/ ادامه حراج سکه در جهت تعادل بازار

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، نرخ طلا و سکه مدتی هست که با روند صعودی قیمت‌ها در بازار داخلی و بازار جهانی مواجه بوده هست.

در نوسانات موخر نرخ طلا و سکه عاملان زیادی تاثیر گذار بوده که با اهمیت ترین سبب در این روز‌ها را می‌توان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و علاوه بر این افزایش نرخ جهانی طلا دانست.

در روز‌های موخر نرخ دلار با روند صعودی خود تا نزدیکی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان پیش رفت و از این بازار، طلا و سکه عقب نماند به طوریکه در روز چهارشنبه تا حدود ۱۴ هزار تومان به نرخ سکه افزوده گردید.

میزان: نرخ طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت با توجه به افزایش نرخ دلار تا نزدیکی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان چه تغییراتی داشته هست؟

کشتی رأی های: نرخ جهانی طلا در هفته موخر چهارمین هفته متوالی هست که در حال صعود بوده و بازار ما زیادتر ناشی از نرخ دلار بوده و افزایش نرخ آن در هفته‌های موخر موجب شده تا طلا و سکه در بازار داخلی زیادتر از این روند صعودی تحت تاثیر قرار گیرد.در چند روز خستین هفته‌ای که گذشت نرخ جهانی طلا با کمی افزایش مواجه گردید و نرخ دلار با ثبات نسبی همراه بود که همین عاملان موجب گردید عوض شدن چندانی بروی نرخ طلا و سکه حاکم نباشد، اما در روز چهارشنبه افزایش نرخ جهانی طلا و رشد نرخ دلار موجب گردید تا نرخ سکه تا ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده و به بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صعود نماید

میزان: باتوجه به حراج سکه در هفته‌های موخر به چه سبب نرخ سکه همچنان روند صعودی خود را محافظت کرده هست؟

کشتی رأی های: در چند روز خستین هفته‌ای که گذشت نرخ جهانی طلا با کمی افزایش مواجه گردید و نرخ دلار با ثبات نسبی همراه بود که همین عاملان موجب گردید عوض شدن چندانی بروی نرخ طلا و سکه حاکم نباشد، اما در روز چهارشنبه افزایش نرخ جهانی طلا و رشد نرخ دلار موجب گردید تا نرخ سکه تا ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده و به بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صعود نماید حراج سکه بازار داخلی را تعدیل می‌کند و موجب نابود شدن حباب می‌شود و این امر دلیلی بر کاهش نرخ سکه نیست و از سویی نرخ طلا و سکه باتوجه به نرخ جهانی اونس طلا عوض شدن می‌کند به به صورتی که نرخ سکه در حراجی هم به نرخ روز محاسبه و به فروش می‌رسد و نمی‌توان دارایی و ذخیره طلای کشور را به نرخ پایین‌تر از نرخ‌های جهانی به حراج گذاشت.

میزان: روند نرخ گذاری سکه در حراجی بر چه بنیادی تعیین می‌شود؟

کشتی رأی های: حراج سکه تابع قانون هست به این طریق که باید نرخ بازار را مد نظر داشته باشند و کمی پایین‌تر ازآن نرخ بفروشند و این امر موجب تعادل نرخ سکه در بازار داخلی می‌شود و نمی‌تواند به عنوان اهرمی برای کاهش نرخ سکه در بازار مطرح گردد.

میزان: آیا درحال حاضر در حراجی سکه قطعه‌های کوچکتری، چون نیم سکه و ربع سکه ارائه می‌شود؟

کشتی رأی های: در حال حاضر نیم سکه در حراجی ارائه می‌شود، اما هنوز ربع سکه راهی در این حراجی پیدا نکرده هست.

میزان: آیا برنامه‌ای برای ارائه ربع سکه وجود دارد؟

کشتی رأی های:

میزان: روز‌های آینده بازار طلا و سکه را چگونه حدس می‌کنید؟

کشتی رأی های: نمی‌توان بازار طلا و سکه را برای روز‌های آتی حدس کرد، چون نرخ طلا و مسئله های سیاسی قابل حدس نیست و فاکتور‌های زیادی در این بازار تاثیر گذار می باشد.

میزان:میزان درخواست ها برای خرید طلا و سکه در بازار داخلی را چگونه بررسی می‌کنید؟

کشتی رأی های: بازار طلا در حال حاضر با یک رکود همراه هست، چون طلا جزء اقلامی هست که در سبد خانوار وجود ندارد با رکود حاکم بر بازار و کاهش سطح درامد‌ها، این بازار نیز تحت تاثیر قرار گرفته و با توجه به افزایش نرخ در این روزها درخواست ها بشدت کاهش یافته هست.

میزان: به نظر شما واگذاری سکه و حراجی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

کشتی رأی های:

میزان: چه تضمینی وجود دارد که بعد از اتمام حراجی و واگذاری سکه مجدداً حباب قیمتی به بازار بازنگردد؟

کشتی رأی های: وقتی که بازار بعد از واگذاری سکه‌ها به تعادل برسد و افزایش تقاضایی وجود نداشته باشد دلیلی برای به هم زدن تعادل وجود ندارد و حبابی هم در بازار شکل نخواهد گرفت.

میزان: به نظر شما طلا فروشی‌ها از رشد نرخ سکه در بازار استقبال می‌کنند و این افزایش نرخ را دلیلی برای افزایش سرمایه خود تلقی می‌کنند؟

کشتی رأی های: طلا فروش‌ها نه از افزایش نرخ خرسند می‌شود و نه از کاهش نرخ دلخور، چون سرمایه آن‌ها به طور واحد سکه و واحد طلا هست.

با این تفاسیر روند نرخ طلا و سکه در این روز‌ها تحت تاثیر نرخ دلار با نوسان زیادی مواجه بوده هست به به صورتی که در بعضی روز‌ها نوسانات بیشتر از ۱۵ هزار تومان هم در بازار سکه امامی و بهار آزادی مواجه بوده ایم.

علی رغم حراج سکه در جهت تعادل قیمت‌ها در بازار این روز‌ها بازهم روند صعودی ادامه دار بوده و این درحالی هست که ریاست کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران نیز حراج سکه را اهرمی برای کاهش نرخ سکه نمی‌داند و تنها آن را راهی برای از بین بردن حباب سکه در بازار داخلی اعلام می‌کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83921

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.