تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نگاهی به فروردین ملتهبِ اهواز

روزنامه اعتماد درج کرد: دومین روز از شروع سال ٩٧ یک برنامه تلویزیونی موجب گردید تا جنوب غربی ایران چند روز ملتهب را پشت سر بگذارد. ماجرا از آنجا شروع گردید که در یکی از میان‌‌برنامه‌های برنامه نوروزی «کلاه قرمزی» کودکی، عروسک‌هایی که لباس اقوام متفاوت ایرانی را بر تن دارند روی نقشه ایران انتصاب می‌کند اما وقتی نوبت به خوزستان می‌رسد یک عروسک با لباس بختیاری روی تابلو قرار داده می‌شود و خبری از پوشش عربی نیست.

روز چهارم فروردین عباس کعبی، ‌نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با ارسال نامه‌ای به علی عسگری، رییس سازمان صدا و سیما خواستار عذرخواهی از طایفه عرب گردید.

ککعبی در این نامه توضیح داد که «شبکه دو سیما، در به نمایش گذاشتن میان برنامه‌ای از پراکندگی قومیت‌ها در نقشه ایران و حذف نشان‌گذاری مردم ولایتمدار و انقلابی عرب ‌خوزستان در نقشه ایران اسلامی، قلب این مردم شریف را جریحه‌دار نمود و همچنین در مسابقه‌ای جواب صحیح را این گزینه قرار داده‌اند که: اکثریت آبادانی‌ها بوشهری می باشند! انتظار آن هست که جنابعالی و عاملان ساخت آن میان برنامه و آن مسابقه از این مردم دست کم عذرخواهی رسمی نمایید و عملا جبران گذشته گردد و این میان‌برنامه با نشانه و هویت مردم عرب اصلاح گردد.»

او همچنین در خطبه‌های نمازجمعه این شهر نیز به ماجرای رخ داده اشاره کرد و اظهار کرد «هر چند مردم عرب خوزستان حق داشتند در این زمینه دلخور گردند اما مردم نسبت به فتنه و توطئه‌های دشمن مواظب باشند.»

»این نامه البته به فروکش ناراحتی مردم خوزستان به دلیل آنچه «عرب‌ستیزی» تعبیر و توصیف کردند، کمکی نکرد. آنان در روز هشتم فروردین در خیابان گلستان اهواز، مقابل مرکز صداوسیما تجمعی اعتراضی به راه انداختند. تجمعی که تا دو روز پس از ان ادامه داشت. خواست آنان تنها به رسمیت شناختن قومیت‌شان از سوی رسانه ملی بود.

علی ساری، نماینده اهواز همچنین در گفت‌وگویی با برنا از پیگیری قضایی این مبحث اطلاع داد و اظهار کرد نمایندگان مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در حال گفت‌وگو با علی عسگری، رییس سازمان صدا وسیما می باشند تا این مسئله را حل‌وفصل کنند.

البته تنها صدا و سیما نبود که اعتراض مردم عرب جنوب غربی ایران را برانگیخت. چندی پیش در دی ماه، ارتباطات عمومی جشنواره فیلم فجر در راستای معرفی آثار شرکت‌کننده در این رقابت سینمایی، برای نخستین‌بار تیزر ۳ دقیقه از فیلم «لاتاری» ساخته محمد حسین مهدویان با مبحث «ترانزیت و قاچاق بانوان ایرانی به کشورهای عربی» را پخش کرد که این پیش نمایش هم حواشی زیادی در فضای مجازی در پی و تفسیر و تصویری از ستیز قومیتی بهمراه داشت. تبعیضی که اغلب در رسانه ملی نه فقط از سوی طایفه عرب بلکه از سوی باقی اقوام در برهه‌های زمانی متفاوت موجب بروز مشکلات امینتی شده هست.

به هر روی این اولین‌بار نیست که یک برنامه تلویزیونی حوادثی امنیتی را در پی دارد. دی ماه ٩۵ هم پخش سریال سرزمین کهن ساخته کمال تبریزی اعتراضاتی را در پی داشت.

دیالوگ‌ها یی در این فیلم پس از پخش چند قسمت کوتاه به توهین و تحریف تاریخ ایل بختیاری توصیف و تعبیر گردید و به اعتراضاتی در استان‌های اصفهان، خوزستان، ‌چهارمحال و بختیاری و لرستان انجامید. پس از آن با وسیع شدن این اعتراضات ادامه پخش آن متوقف گردید.

اعتراضات ٨۴

اعتراض برای وسعت جنوب غربی ایران مسبوق به پیشینه هست. یکی یکی از مهم‌ترین اعتراضات در این منطقه به سال ٨۴ باز می‌گردد. همان زمان که دو مرتبه هم اهواز فروردین ملتهبی را پشت سر گذاشت.

٢۶ ٢۶ فروردین در پی انتشار عکسی از یک نامه به تاریخ سال ٧٧ وابسته به محمدعلی ابطحی، رییس دفتر رییس‌جمهوری اصلاحات، تجمع‌های اعتراضی شکل گرفت. نامه‌ای خطاب به رییس سازمان برنامه و بودجه که مضمون آن تغییر بافت جمعیتی عرب‌های این منطقه بود.

اگر چه این نامه از سوی محمد علی ابطحی جعلی توصیف گردید اما اعتراض‌ها از اهواز شروع و پس از آن به شهرهای دیگر تسری یافت. اعتراضاتی که دو مرتبه هم تنها به این نامه اختصاص نداشت به چه سبب که در شعارها نارضایتی از بسیاری مورد ها منطقه‌ای به چشم می‌خورد.

آبان ماه همان سال، دو سال بعد پس از این تجمعات و پس از برگزاری نماز عید فطر و اواخر دی تا اوایل بهمن سال ٩٠ سالگردهایی برای آسیب‌دیدگان در این تجمع‌های اعتراضی برگزار گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94680

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.