تاریخ ارسال : ۰۶ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نگاهی به نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در آذربایجان شرقی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی  با وجود روشهای نوین برای  دفع پسماندهای بیمارستانی در بسیاری از مناطق نگاهی به نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در آذربایجان شرقیکشور دفع این پسماندهای خطرناک همچنان به روش سنتی و از طریق دفن صورت می‌گیرد. دفن پسماندهای بیمارستانی ،علاوه بر آلودگی‌ های زیست محیطی و آبهای زیرزمینی ، خطر گسترش برخی از بیماریها را در مناطق مختلف کشور از جمله آذربایجان شرقی افزایش داده است .ساعی مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی می گوید:با توجه به اخذ گزارشهای رسمی و کتبی و مردمی تاکنون جلساتی  درباره نحوه جمع آوری و دفن اصولی زباله های بیمارستانی با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز،دادگستری، محیط زیست و شهرداری کلانشهر تبریز برگزار کرده است.
 ساعی می افزاید: هدف اصلی از این نشستها  قانع کردن مدیران بهداشتی و محیط زیست و هم چنین شهرداریها برای معدوم سازی پسماندها به ویژه امحاح اصولی زباله های بیمارستانی بود..
وی خاطرنشان می کند:دزباله های بیمارستانی باید هرروز در بیمارستانها و مراکز درمانی ، دولتی و خصوصی  با اسلوب خاص بهداشتی جمع اوری  و ضدعفونی شده و به وسیله خودروهای سرپوشیده شهرداری به مرکز دفن زباله ها منتقل وبه صورت اصولی امحا شود.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اذربایجان شرقی  دراین باره می گوید: براساس ماده ۱۳ قانون پیشگیری از وقوع جرم مخلوط کردن پسماندهای پزشکی و بیمارستانی با سایر پسمانده ها ممنوع است.
رضا مسعودی فر می افزاید : با توجه به اصل ۵۰ قانون اساسی و قانون مدیریت پسماندها خلع قانونی در زمینه جمع اوری و دفن اصولی زباله ها وجود ندارد.
به گفته وی :نا اشنایی یا بی اعتنایی دستگاههای زیربط و مراکز بهداشتی و درمانی تولید کننده پسماندهای بیمارستانی به تکالیف قانونی خود موجب  اجرای نشدن صحیح این قانون شده است.
مسعوی فر خاطرنشان می کند: براساس ماده ۷ قانون مدیریت پسماندها ، مدیریت هر نوع پسماند صنعتی  ،بیمارستانی و شیمیایی که جزو پسماندههای ویژه اند برعهده خود تولید کنندگان است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اذربایجان شرقی می گوید: روزانه بیش از ۱۱ هزار کیلوگرم زباله عفونی بیمارستانی در تبریز تولید می شود و در این میان به سازمان نظام پزشکی تبریز ابلاغ شده که بیمارستانها اصول جمع اوری ، دفن و امحا زباله های بیمارستانی را جدی بگیرند.
وی تصریح می کند:  دادگستری اذربایجانشرقی با متخلفان قانون مدیریت پسماندها اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی برخورد جدی و قاطع خواهد کرد.
نگاهی به نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در آذربایجان شرقیمدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز  به خطرات زیست محیطی و اثار سوء اجرا نشدن طرح  تفکیک  از مبدا زباله ها و دفن غیر اصولی پسماندهای شهری و بیمارستان هشدار می دهد.
قاسمی می گوید: در اکثر شهرستانهای استان مدیریت نشدن  صحیح  پسماندها موجب  الودگی منابع اب و خاک و اسیب های غیر قابل جبران به محیط زیست شده است.
وی می افزاید: علاوه برمشکل دفع زباله های بیمارستانی متاسفانه تنها ۵۰ درصد فاضلاب های استان تسویه و مابقی وارد مسیرها و رودخانه ها شده و الودگی منابع آب و خاک شده است.
 معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست هم می گوید: اداره کل حفاظت محیط زیست استان از لحاظ قانونی ناظر عالی در دفن پسمانده های پزشکی است.
عبدلی خاطرنشان می کند : تمامی بیمارستانهای کلانشهر تبریز از لحاظ مدیریت پسماند پزشکی پایش شده است و سایر مراکز درمانی اعم از کلینک ها و ازمایشگاهای خصوصی و دولتی نیز بازرسی و پایش خواهند شد.
وی می افزاید: به چهار بیمارستان بزرگ شهر تبریز در خصوص جمع آوری و دفن اصولی زباله های بیمارستانی تذکر لازم به صورت کتبی صادر شده  است و درصورت مشاهده تخلف با تشکیل پرونده بیمارستانها ،آزمایشگاهها و کلینکیک های که قانون را مراعات نکند  با تشکیل پرونده قضایی به محاکم مربوطه معرفی خواهندشد.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز معتقد است : اجرا نشدن طرح تفکیک زباله های بیمارستانی چالش های زیست محیطی را در استان افزایش داده است.
پور مهدی می گوید: با استفاده از فن آوری های نوین می توان به جمع آوری و امحاء جدا گانه زباله های بیمارستانی اقدام کرد و ضمن جلوگیری از آلودگی محیط می توان ارزش افزوده قابل ملاحظه ای از این زباله ها به دست اورد.
فرماندارتبریز نیز ضرورت دفع زباله های بیمارستانی و نخاله های ساختمانی که امروزه به یک معضل عمومی تبدیل شده است یاد آور می شود و می گوید : با تشکیل کارگروه پسماند مدیریت استان تلاش می شود معضل جمع اوری و امحا اصولی نخاله های ساختمانی و زباله های بیمارستانی رفع شود.
قاسمعلی عمرانی محقق سامانه های  مدیریتی بیمارستانی نیز می گوید : در اکثر بیمارستانها طیف وسیعی از زباله تولید می شود که بخشی از این زباله ها مربوط به قسمتهای  اداری و اشپزخانه ها یا همان زباله زائد خانگی است  در حالی که زباله های ناشی از اتاق عملنگاهی به نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در آذربایجان شرقی کاملا عفونی بوده و جز مواد زائد خطرناک به حساب می آید.
به گفته وی در بیشتر بیمارستانهای مدرن جهان زباله های مخاطره امیز ، در درون مخازن وایبر گلاس با ابعاد مختلف جمع آوری و نگهداری می شوند و با خودروهای ضدعفونی و پوشش دار در مراکز خصوصی امحا می شوند.
عمرانی می افزاید: در بیمارستانها مواد زائد پاتولوژیک شامل بافت ها و نمونه برداری یا کالبد شکافی اعضای بدن انسان وجود دارد که بسیار بیماری زاست و علاوه بر آن مواد زائد شیمیایی حاصله از آزمایشگاه ها  سرطان زاست .
محقق سامانه های  مدیریتی بیمارستانی همچنین می گوید : مواد زائد عفونی و هم چنین مواد زائد رادیوکتیو که در پرتو درمانی ها و عکس برداری های بیمارستانی ایجاد می شود می تواند در صورت نشت و  دفع نشدن  اصولی مشکلات زیادی را از لحاظ تهدید  سلامت مردم به بار اورد.
اصغری مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری کلانشهر تبریز هم در گفتگو با خبرنگار صداو سیما می گوید : روزانه هزارو  150 تن زباله در شهر تبریز تولید می شود و این سازمان مسئول جمع اوری ، نظارت بر دفن اصولی پسماند های ساختمانی ،صنعتی ،کشاورزی و بیمارستانی است..
وی  می افزاید: شهرداری کلانشهر تبریز سالانه برای جمع اوری و دفن زباله های شهری ۱۴۰۰ میلیارد ریال هزینه می کند.
به گفته وی یکی از معضلاتی که سازمانهای مدیریت پسماند های شهرداری تبریز با آن دست و پنجه نرم می کند تولید زباله های بیمارستانی و مشکل جمع اوری ، ضدعفونی و دفن این زباله هاست.
اصغری خاطرنشان می کند: امسال با تشکیل کارگروه پسماند در استانداری آذربایجان شرقی دستگاههای محیط زیست،دادگستری،شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی به طور جدی وارد قضیه شده اند و تلاش می کنیم تا ۱۵ تن زباله های تولیدی بیمارستانی با اصول علمی ضدعفونی و امحا شود.
نگاهی به نحوه جمع آوری و دفن پسماندهای پزشکی در آذربایجان شرقیوی می گوید : تلاش می شود با همکاری مدیران بیمارستانها زباله های تولیدی در این مراکز  با استفاده از کارشناسان خود بیمارستانها پس از جمع آوری و تفکیک  با خودروهای سرپوشیده به مراکز امحا اصلی منتقل شوند.
 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری کلانشهر تبریز  خاطرنشان می کند : همه بیمارستانها موظف هستند با تفکیک زباله های بیمارستانی خود علاوه بر ضد عفونی کردن آنها  و بسته بندی مناسب با استفاده از خودروهای مجهز شهرداری به دفن آنها اقدام کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35397

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.