تاریخ ارسال : ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نگاهی به کارهای و چالش های وزارت ورزش در سال ۹۶

به گزارش ایسنا، ورز ش ایران در سالی که گذشت روزهای خوب و بد زیادی را پشت سر گذاشت. وزارت ورزش و جوانان نیز در سال ۱۳۹۶ با چالش های زیادی رو به رو بود که من جمله آن میتوان به برپایی انتخابات فدراسیون های ورزشی و کمیته ملی المپیک، مبحث حضور بانوان در ورزشگاه ها، گرفتن میزبانی ها برای باشگاه های ایرانی در جام ملت های قاره آسیا و استعفای رسول خادم، اشاره نمود.

*باز شدن درب آزادی در مسابقات بسکتبال به روی خانواده ها

بحث حضور خانواده ها در ورزشگاه ها یکی از پررنگ ترین موضوعاتی که در سال های موخر در حاشیه رودادهای ورزشی مطرح شد. بعد از سختی های زیاد در نهایت درب سالن آزادی به روی خانواده ها در مسابقات بسکتبال باز شد و خانواده ها در فضایی شاد و به دور از  هرگونه تنش توانستند علاوه بر پشتیبانی از تیم ملی ساعت هایی را در کنار هم در شادی به سر برند.

باز شدن درب آزادی در مسابقات بسکتبال در حالی رخ داد که وزارت ورزش و جوانان در بحث حضور خانواده ها در مسابقات فوتبال همچنان در کوشش برای ایجاد زیر ساخت های مطلوب هست.

*مشکل میزبانی ایران از عربستان در فوتبال

یکی دیگر از چالش های پیش رو وزارت ورزش و جوانان سیاسی کاری و عدم حضور تیم عربستانی در ایران برای برپایی دیدارهای جام ملت های  قاره آسیا بوده هست به به صورتی که باشگاه های ایرانی توان ندارند در کشور خود میزبان تیم های عربستانی باشد و باید در کشور سوم این مسابقات برگزار گردد. قبل از حضور اینفانتینو در ایران، وزیر ورزش اعلام نمود در پی رایزنی با ریاست فیفا برای حل مشکل هستیم. این در حالی هست که فوتبال ایران در انتخاب کشور سوم برای بازی در زمین بی طرف هم با مشکلات زیادی درگیر بود. با این وجود بعد از رایزنی با مرد اول فوتبال جهان و تاکید ریاست جمهور بر حل مسائل ورزشی به دور از حاشیه های سیاسی امید می رود این مبحث هر چه فوری تر حل گردد.

*خروج پدرخوانده ها از ورزش

با تصویب قانون عدم به کارگیری بازنشستگان، ریاست چند دهه ای در بعضی از فدراسیون های ورزشی تمام شد و خوب ترین زمان برای اعتماد به مسئولان جوان فراهم شد. ناطق نوری، مصطفی میرسلیم و محمود مشحون بعد از چند دهه از ریاست فدراسیون های ورزشی بوکس، رهایی غریق و بسکتبال کنار رفتند و جای خود را به جوان تر ها دادند با این وجود همچنان جای تهی استفاده از مسئولان جوان زیادتر حس می گردد.

*آفت زدایی ورزش از  سرپرستان

یکی از نکات قوت و مثبت سلطانی فر در زمان حضور خودش در وزارت ورزش،  آفت زدایی ورزش کشور از مدیریت سرپرستی بود، وعده ای که بعد از روی کار آمدنش در وزارت ورزش داد و به آن نیز عمل کرد. به به صورتی که انتخابات فدراسیون های ورزشی با هر سختی تقریبا به موقع صورت گرفت تا در عمل دوران سرپرستی در فدراسیون ها شکل نگیرد. البته روند برپایی انتخابات، طولانی شدن فرآیند تائید صلاحیت ها و علاوه بر این حضور پرشمار کارمندان وزارت ورزش در انتخابات ریاست فدراسیون از با اهمیت ترین نقدها به روند انتخابات فدراسیون های ورزشی بود.

*موضوع تعلیق، کناره گیری و آینده کشتی

بعد از حاشیه هایی که کشتی علیرضا کریمی داشت و باخت مصلحتی او برای ممانعت از مقابله با ورزشکار رژیم اسرائیلی، کشتی ایران از سوی محافل بین المللی تحت فشار زیادی جای گرفت و تا پای تعلیق پیش رفت اما حضور موثر رسول خادم در هیات رئیسه فیلا این خطر را از سر ورزش ایران گذراند. با این وجود خادم و جمعی از اهالی کشتی نسبت به تعیین تکلیف مبحث عدم مقابله با ورزشکاران رژیم اسرائیلی و یا عدم شرکت در مسابقات رسمی سوال هایی را طرح کردند. عکس العمل مسئولین به ویژه وزارتی ها اما نتوانست این حاشیه های را جمع کند تا کار به استعفای خادم از ریاست فدراسیون کشتی کشید. اکنون باید دید در حالی مجمع با این کناره گیری مخالفت نموده و در عمل فدراسیون توسط نائب ریاست اداره می گردد چه آینده ای منتظر کشتی ایران هست.

*پیگیری خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس

یکی از با اهمیت ترین اغراض وزارت ورزش در دولت تدبیر و امید پیگیری بحث خصوصی سازی اماکن و مجموعه های ورزشی بود. در این راستا مکررا بحث خصوصی سازی دو باشگاه پرطرفدار و البته پرهزینه استقلال و پرسپولیس مطرح شد اما در انتهاء سال ۱۳۹۶ همچنان این مبحث حل نشده باقی ماند.

*اهتمام به پشتیبانی از ورزش های پایه و پرمدال

با توجه به در پیش بودن بازی های آسیایی در سال نو یکی زا برنامه وزارت ورزش و جوانان پشتیبانی از رشته های پایه و پرمدال در سال ۱۳۹۶ بود. به به صورتی که جلساتی به صورت با نظم با حضور شخص وزیر و روسای فدراسیون های ورزشی ذی ربط برگزار شد. با این وجود صرف توجه وزارت به ورزش های پایه که از مقبولیت افکار عمومی هم بهره مند نیستند، در نوع خود حائز اهمیت هست.

*تلاش در جهت اصلاح یک قانون

اصل ۴۴ قانون در مورد خصوصی سازی تاثیرات مثبت و منفی زیادی در ورزش داشت. از کاهش هزینه های جاری دولت در بحث مدیریت اماکن ورزشی تا خراب کردن این اماکن توسط بخش خصوصی با اهمیت ترین مواردی هست که در این میان طرح می گردد. اما یکی از کلیدی ترین چالش ها در سال های گذشته در اختیار نداشتن این اماکن توسط فدراسیون ها و هیات های استانی و اختصاص آنان به بخش خصوصی بود که در عمل اذن فعالیت تیم های حرفه ای را نمی داد. وزارت ورزش در سال ۹۶ کوشش کرد تا با استناد به قوانین موجود برای هیات های ورزشی تبصره ای قائل گردد تا اماکن ورزشی در استان ها با نرخ کارشناسی در اختیار هیات های فعال قرار بگیرد.

* کاهش۳۰۰ میلیاردی بودجه عمرانی ورزش ایران

بودجه عمرانی وزارت ورزش در سال بازی های آسیایی ۲۰ درصد کاهش داشته و بودجه کمیته ملی المیپک اما ۱۱ درصد رشد داشته هست. بودجه مدنظر داشته شده برای وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک رشد چشمگیری نداشته هست. هرچند علی رغم این که ورزش ایران سال پرکاری را پیش رو دارد اما بودجه مدنظر داشته شده برای وزارت ورزش نسبت سال ۱۳۹۶ کاهش ۲۰ درصدی داشته هست و در بخش بودجه عمرانی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه ورزش کسرشده هست.

این اتفاق در حالی رخ داده که ورزش ایران بازی های آسیایی ۲۰۱۸ و المپیک نوجوانان را پیش رو دارد، علاوه بر این کار بعضی رشته ها برای گرفتن سهمیه المپیک ۲۰۲۰ هم شروع می گردد. بودجه کمیته ملی المپیک هم تنها ۱۱ درصد رشد داشته  اما بودجه پارالمپیک ۴ درصد کاهش یافته هست.

البته وزارتی ها در کوشش می باشند تا با اختصاص سهمی از اعتبار افزوده مالیاتی به ورزش کسری بودجه مطلوب را برای سال پرکار آینده جبران کنند.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92825

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.