تاریخ ارسال : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نگاهی به گریز استارت آپی از ترافیک تهران

دنیای اقتصاد: استارت‌آپ‌‌های شهری با عرضه ۶ نوع خدمت مجازی در پایتخت، امکان خرید همه روزه کالا و خدمات «بدون رفت و آمد در معابر شهر» را برای تهرانی‌ها فراهم کردند. جزئیات فعالیت ۳۲ استارت‌آپ – که لیست آنان در سایت شهرداری آمده هست – نشان می‌دهد تهرانی‌ها برای خرید مواد غذایی، خدمات خانگی و علاوه بر این خدمات حمل‌ونقلی و حتی پزشکی می‌توانند به جای رفت و آمد فیزیکی در خیابان‌های پرترافیک، از مسیرهای مجازی احتیاج خود را تامین کنند. این مسیرها به حذف دست کم ۱۰ درصد از سفرهای درون‌شهری و فراهم شدن وقت ها فراغت برای شهروندان می‌انجامد.

پژوهش ها پژوهشگران شهری نشان می‌دهد ترافیک و آلودگی هوا طی چند سال گذشته به اصلی‌ترین چالش شهروندان ساکن پایتخت تبدیل گردیده هست. گرچه طرح‌ها و ایده‌های مختلفی من جمله اجرای طرح ترافیک برای گذر از معضل ترافیکی شهر تهران طراحی و اجرایی شده هست اما افزایش ظرفیت ترافیک به وسیله رشد صعودی سفرهای همه روزه محدوده شهری با استفاده از خودروی شخصی از یک طرف و افزایش تعداد روزهای آلوده حتی در آغازین روزهای سال جدید از طرف دیگر مشخص می‌کند مسیر انتخابی نتوانسته شهروندان تهرانی را به سمت افزایش آرامش و آسایش سوق دهد. این در حالی هست که بررسی‌ها نشان می‌دهد ۳۲ مسیر مجازی ارائه‌دهنده شش نوع خدمات شهری، می‌تواند یک راهکار استارت‌آپی برای فرار از ترافیک همه روزه شهر تهران باشد. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «دنیای اقتصاد»، قیاس شاخص کیفیت هوای تهران در ۱۳ روز نخست سال جاری و دو سال گذشته نشان می‌دهد: علی رغم آنکه در جریان تعطیلات نوروز دو سال گذشته به وسیله کاهش ظرفیت رفت و آمد همه روزه، شاخص کیفیت هوا در شرایط پاک یا سالم قرار داشته و در هیچ روزی از تعطیلات نوروزی شاخص کیفیت هوای پایتخت در ایستگاه ناسالم قرار نداشته اما در سال جاری آمارها از کاهش تعداد روزهای پاک و سالم و علاوه بر این ناسالم شدن شاخص کیفیت هوا در پنج روز از تعطیلات نوروزی خبر می‌دهد. کاهش تعداد روزهای سالم و پاک در آغازین روزهای سال جاری از نگاه کارشناسان شهری می‌تواند زنگ خطری برای ادامه آن در ماه‌های آتی سال جاری باشد. در عین حال آنچه به گفته کارشناسان شهری می‌تواند در کاهش تعداد روزهای آلودگی و پایین آوردن شاخص آلودگی هوای پایتخت موثر باشد کاهش ظرفیت ترافیک متاثر از خودروهای شخصی هست. گزارش مسئولان شهری بیانگر از آن هست که در حال حاضر هنوز ۸۱ درصد از سفرهای درون‌شهری با استفاده از خودرو شخصی و تاکسی و موتورسیکلت انجام گرفته و تنها ۱۹ درصد از سفرها از طریق مترو و اتوبوس صورت می‌گیرد.

شهرداری تهران نیز طبق برنامه عملیاتی پنج ساله دوم، مکلف به انجام اقداماتی در این حوزه بوده هست که بخش قابل ملاحظه ای از این کارهای هدف‌گذاری‌شده نیز تاحالا پژوهشگر نشده هست.

نکته جالب آنکه از مجموع سفرهای همه روزه انجام شده با استفاده از خودروی شخصی در شهر تهران به غیر از ۱۶ درصد سفرها که با داعیه آموزشی و تحصیلی هست و گریزی از انجام آنان وجود ندارد، ۳۶ درصد سفرها از جنس سفرهای کاری و شغلی، ۱۶ درصد سفرها به داعیه خرید و ۱۴ درصد سفرها نیز با داعیه تفریح انجام می‌شود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد شهروندان تهرانی می‌توانند با استفاده از جایگزین کردن ۳۲ مسیر مجازی در شش حوزه خدمات شهری سرویس بگیرند و در عین حال با استفاده از این استارت‌آپ‌های شهری، ظرفیت سفرهای همه روزه غیرضروری خود را کاهش دهند. طبق تحقیقات «دنیای اقتصاد» هم‌اکنون ۳۲ استارت‌آپ در حوزه‌های متفاوت خدمات شهری فعالیت دارند که به سبب عدم آشنایی شهروندان با نوع فعالیت‌ آنان ناشناخته باقی مانده‌اند. این استارت‌آپ‌ها در شش حوزه متفاوت خدمات شهری دربردارنده اجتماعی- حقوقی، حمل و نقل و ترافیک، تندرستی، خدمات خانگی، مالی-اقتصادی و خانواده فعالیت می‌کند. استارت‌آپ‌های طراحی شده در این حوزه‌ها می‌تواند شهروندان تهرانی را از سفرهای غیرتفریحی در سطح شهر بی‌‌نیاز سازد و به تبع آن ظرفیت ترافیک همه روزه شهری را کاهش دهد. به‌طوری‌که شعار عمده استارت‌آپ‌های نوپای شکل گرفته در این حوزه جلوگیری از وقت‌کشی تقاضا کنندگان خدمت موردنظر و عرضه خدمت در کوتاه‌ترین زمان و با پایین ترین هزینه امکان دارد. بویژه آنکه تعداد بسیاری از استارت‌آپ‌های شکل گرفته به خدمات حوزه حمل و نقل و ترافیک ذی ربط می‌شود. در این حوزه نیز سه زیرشاخه دربردارنده خدمات پارک هوشمند، توزیع سوخت و همین‌طور حمل و نقل آنلاین عرضه می‌شود. به این صورت که در استارت‌آپ‌های فعال در حوزه توزیع سوخت از شعار «پمپ بنزین در جیب» استفاده شده که به شهروندان چهار مزیت عمده مبتنی بر کاهش زمان سوخت‌گیری، کاهش مسافت، کاهش نشر دی‌اکسید کربن و کاهش خسارت متاثر از سوخت بی‌کیفیت را می‌رساند. استارت‌آپ‌های فعال در حوزه پارک هوشمند نیز به شهروندان این امکان را می‌دهند که با توجه به کم بودن جای پارک و اتلاف وقت در خیابان‌های شهر برای یافتن جای‌پارک مناسب، مکان‌های مناسب پیش‌بینی شده برای جای پارک خودرو را به آنان معرفی می‌کنند. حتی در این زیرشاخه استارت‌آپی برای شناسایی فضاها و محل‌های شایسته ای که می‌تواند در اختیار معلولان قرار گیرد در حال فعالیت هست. در عین حال در کنار نسل نوین تاکسی‌های اینترنتی که طی یکی، دو سال موخر مورد استقبال تعداد بسیاری از شهروندان پایتخت قرار گرفته، نسل تازه‌تری از این خدمات شهری برای گذر و مرور ساده و کم‌هزینه شهروندان شکل گرفته هست. .. ..

دومین نوع خدمات شهری که می‌تواند به‌صورت همه روزه و متعدد مورد استفاده شهروندان قرار گیرد و بخش بسیاری از سفرهای غیرضروری را در شهر کاهش دهد به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه انواع سرویس‌های خانگی ذی ربط می‌شود. این حوزه نیز دو زیرشاخه کلیدی دارد. .. می‌تواند مانع از انجام سفرهای همه روزه به قصد خرید گردد. به این صورت که در یکی از این استارت‌آپ‌ها امکان خرید انواع میوه با نرخ مشخص و ضمانت کیفیت آن برای خریدار فراهم می‌شود. یا آنکه یکی از این استارت‌آپ‌ها امکان آبیاری هوشمند گیاهان را برای شهروندانی که روزهای بسیاری خارج از منزل حاضر هستند ایجاد می‌کند. شاخه دوم نیز انواع خدمات فنی، مهندسی موردنیاز برای خانه را به شهروندان عرضه می‌دهد. به این صورت که در این حوزه شهروندان می‌توانند انواع احتیاج به خدمات متفاوت از خرید وسایل منزل تا امور الکتریکی را به وسیله رابطه مجازی با صاحبان این شغل ها رفع کنند.

اما سومین حوزه خدمات شهری که می‌تواند قسمتی از سفرهای کاری غیرضروری و زمانبر را کاهش دهد ذی ربط به خدمات مالی – اقتصادی می‌شود. استارت‌آپ‌های نوپای فعال در این حوزه امکان ایجاد یک دفتر کار مجازی، انجام حساب و کتاب‌ها و امورمالی و حتی ایجاد رابطه میان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را فراهم می‌کنند. « «سلامت» و «خانواده» نیز دو حوزه دیگری هستند که می‌تواند به شهروندان امکان برخورداری از خدمات تندرستی و پزشکی را بدون مراجعه حضوری بدهد. خدمات عرضه شده از سوی این استارت‌آپ‌ها مشاوره‌های صوتی و آنلاین در حوزه‌های متفاوت تندرستی با استفاده از مشاوران متخصص عرضه می‌دهد. همین‌طور خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از این استارت‌آپ‌ها، انواع خدمات ذی ربط به فرزندان خانواده من جمله خرید اسباب‌بازی، آموزش، مشاوره و…

ششمین مسیر مجازی که علاوه بر کاهش ظرفیت سفرهای همه روزه، می‌تواند به پل رابطه ای میان شهروندان و مسئولان شهری یا سایر فعالین اجتماعی تبدیل گردد حوزه امور اجتماعی-حقوقی هست. در حوزه حقوقی شهروندان با استفاده از استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه، از طیف مختلفی از خدمات از مشاوره حقوقی تا انتخاب وکیل بهره مند می‌شوند. در عین حال استارت‌آپ‌های فعال در حوزه اجتماعی می‌تواند جذابیت دوچندانی برای فعالین حوزه اجتماعی داشته باشد. به‌عنوان مثال شهروندانی که در پی ساخت و اجرای کمپین‌های متفاوت در شهر یا محله خود هستند می‌توانند از خدمات این استارت‌آپ‌ها استفاده نمایند. همین‌طور بعضی از استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه اجتماعی پلی مجازی میان شهروندان و مسئولان شهری ایجاد می‌کنند. به این مفهوم که می‌تواند برای افزایش سطح همکاری اجتماعی که یکی از اغراض کلیدی مسئولان شهری در دوره جدید هست به توسعه همکاری بی‌واسطه میان شهروندان و شهرداری برای حل مشکلات و مسائل شهری کمک کند.

این مجموعه و تعداد بسیاری از مسیرهای مجازی طراحی شده که می‌تواند به‌عنوان اهرم کاهنده سفرهای همه روزه در شهر استفاده گردد و بنابراین به افزایش کیفیت زندگی و دستیابی به آسایش و آرامش شهروندان کمک کند در سایت تهران هوشمند معرفی شده هست که در صورت استفاده می‌تواند بخش عمده‌ای از سفرهای همه روزه غیرضروری در شهر را که با هدف انجام اموری کاری یا خرید صورت می‌گیرد کاهش دهد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96265

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.