تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

نیمی از احکام قانون بهبود فضای اکتساب و کار اجرا نشد

  به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل ازصداوسیما، حسین میرشجاعیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان اینکه ۳۳ طرح راهبردی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی در وزارت اقتصاد و دارایی وجود دارد اضافه کرد: من جمله این طرح ها مبحث مالیات، بورس، گمرک، پولشویی و مقابله با قاچاق هست که دربرخی از آنان کارکرد بسیار خوبی داشتیم.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: ۵۰ نفر نیز به ابزار دستگاه های ایکس ری در راستای قاچاق آدم شناسایی شده اند.

میرشجاعیان اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای شرایط جنگی کشور در این حوزه نیست لکن آمادگی برای وارد شدن شوک های اقتصادی به کشور هست.

وی اضافه کرد: مرکز آمار ایران، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی شاخص هایی را برای اقتصاد مقاومتی تهیه کرده اند و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به ابزار دستگاه های مختلف نظارت می نماید و باید بر این اساس گزارش دهد اما تاحالا گزارشی عرضه نشده هست.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اظهار کرد: بعضی شاخص های اقتصاد مقاومتی طبق شاخص های بین المللی هست که در انتظار عرضه آنان هستیم.

میرشجاعیان با بیان اینکه از سال ۸۴ شاخص های اقتصادی بجزء سال هایی که افزایش نرخ نفت داشتیم نزولی بود اضافه کرد: از سال ۹۲ شاخص های اقتصادی رو به بالا حرکت کردند اما در سال ۹۳ با کاهش نرخ نفت این شاخص ها نزولی گردیدند.

وی اظهار کرد: در سال ۹۵ به حدود شاخص های اقتصادی کشور در سال ۸۴ آمدیم.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: ۳۰ درصد از درآمد کل کشور نفتی هست اما قسمت نفت در جی دی پی کشور ۱۵ درصد و قسمت نفت کاهش یافته هست.

میرشجاعیان اظهار کرد: هر قدر سه قوه کشور با یکدیگر همکاری بیشتری دارا باشند مسیر اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی هموار تر می گردد اما حالا همکاری این سه قوه کم هست.

وی اضافه کرد: ارتباط با نظم با قوه قضاییه نداریم در حالی که چهار شاخص از شاخص های بهبود فضای اکتساب و کار مستقیم به قوه قضاییه ذی ربط می گردد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: برای ساماندهی مجوز ها نیز ۴۵ درصد استعلامات ذی ربط به قوه قضاییه و نیروی انتظامی هست.

میرشجاعیان اضافه کرد: در حوزه برنامه های اقتصاد مقاومتی، دولت ارتباط خوبی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارد.

وی اظهار کرد: آسانی اکتساب و کار و رقابت پذیری جهانی شاخص های بین المللی برای بهبود فضای اکتساب و کار در هر کشوری هست و بر این اساس و سیاست هایی که در سال های موخر در کشور اجرا شده رده ایران در مبحث رقابت پذیری هفت پله بالا بردن و به رده ۶۹ دست یافته هست.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: در پنج سال گذشته در شاخص جهانی آسانی اکتساب و کار نیز از میان ۱۸۹ کشور جهان به رده ۱۱۷ دست یافتیم اما حالا به سبب کوشش دیگر کشورها رده ایران به ۱۲۴ دست یافته هست.

میرشجاعیان اظهار کرد: در حوزه تامین مالی بیگانه از رده هفت به رده پنج بهبود وضع یافته ایم و هزینه های تامین مالی ۱۰ درصد کاهش یافته هست.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: برای ۲۸۰ طرح نیز ۲۴ میلیارد دلار اختصاص یافت که از اوائل سال کنونی هشت میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار آن پژوهشگر گردید.

میرشجاعیان اضافه کرد: در حوزه سهام عدالت بعد از ۱۰ سال حرکت خوبی انجام گردید و در بازار سرمایه و بورس نیز شاخص ها افزایش یافته هست.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: در سال ۹۶ نیز با توجه به مشکلات پیش آمده به ابزار موسسات اعتباری با کار فشرده ای که انجام گردید این موسسات ساماندهی گردیدند.

حمید رضا فولادگر ریاست کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه اظهار کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن تولید، توجه به اقتصاد دانش بنیان، صنعتی کردن آن، رقابت پذیر کردن تولید، افزایش بهره وری و تکمیل زنجیره صنعت های به ویژه در بخش معادن را به دستگاه های مختلف تکلیف کرده هست.

.. ..

فولادگر اظهار کرد: در مورد اقتصاد مقاومتی توان سه قوه به کار گرفته نشده هست و بر این اساس اوایل سال آینده مجلس شورای اسلامی گزارشی را به صحن علنی مجلس عرضه خواهد داد.
ریاست کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نیمی از احکام قانون بهبود فضای اکتساب و کار اجرا نشده هست.

محمد امینی رعایا کارشناس اقتصادی نیز اظهار کرد:​ طبق ارزیابی های انجام شده دستگاه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید کارهای جهشی و اولویت دار انجام دهند اما میانگین نمره دستگاه های مختلف در انجام این چنین کارهای ۱۸ از ۱۰۰ هست.

وی اضافه کرد: دستگاه ها، زیادی از طرح هایی که در قالب اقتصاد مقاومتی انجام می دهند طرح های جاری و معمولی آنهاست.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: طبق ارزیابی های وزارت جهاد کشاورزی با اکتساب نمره ۴۳ از ۱۰۰ به عنوان خوب ترین دستگاه در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و بانک مرکزی با اکتساب امتیاز ۱/۶ از ۱۰۰ نمره و وزارت امور خارجه جزء ضعیف ترین دستگاه ها ارتباط با اقتصاد مقاومتی بوده اند.

امینی رعایا اضافه کرد: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کارهای خوبی انجام شده هست اما با وضع مطلوب فاصله دارد.

وی با بیان اینکه این ستاد در سال ۹۵، سیزده گزارش عرضه کرد اظهار کرد: در سال ۹۶ تاحالا گزارشی به ابزار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نشده هست.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اگر کارکرد ستاد اقتصاد مقاومتی رو به جلو بوده باشد این ستاد باید گزارش دهد اضافه کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، نهادی دولتی شده هست.

امینی رعایا اظهار کرد: قوای قضاییه و مقننه در ستاد اقتصاد مقاومتی تصمیم ساز نیستند البته کارهای خوبی در حوزه امنیت قضایی انجام شده هست و از این نظر در شرایط خوبی قرار داریم.

وی اضافه کرد: در حوزه نفت جای کار بسیار وجود دارد اما در حوزه پولی و ارزی اقدام جدی در پژوهشگر شدن اقتصاد مقاومتی انجام نداده ایم.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: وقتی که نرخ تورم ثابت نگه داشته می گردد نرخ ارز در شرایط مخصوصی مثل کاهش درآمد ارزی کشور افزایش شدیدی می یابد.

حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه اظهار کرد: کوشش شده هست اصلاحاتی در بخش اقتصاد صورت پذیرد و دولت در سال ۹۶ بودجه هایی را برای بنگاه های کوچک در نظر گرفت اما بانک ها به علل مختلف با این طرح ها همکاری نکردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92361

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.